Szerzők: DR. ARATÓ ENDRE, DR. KASZA GÁBOR, DR. SÍNAY LÁSZLÓ, DR. BENKŐ LÁSZLÓ, DR. FAZEKAS GÁBOR, DR. HARDI PÉTER, DR. FÜZI ÁRPÁD, DR. NAGY TIBOR, DR. JANCSÓ G

A felső végtagokon előforduló perifériás artériás aneurysmák aránya sokkal alacsonyabb, mint az alsó végtagokon. A diagnózis és az adekvát érsebészeti kezelés mégis igen fontos, mert ennek elmaradása a kéz és az ujjak keringéskárosodásához, súlyos funkcióza - varához vagy akár a végtag elvesztéséhez vezethet. Esetünkben késszúrást követően az artéria ulnárison kialakult álaneurysma resectióját, majd véna saphena magna interpositummal történő sikeres rekonstrukcióját ismertetjük. A diagnosztikában color duplex scan illetve CT angiographia volt segítségünkre. Az esetet ritkasága miatt tartjuk közlésre érdemesnek.

Érbetegségek: 2014/4. 144-147. oldal

KULCSSZAVAK

álaneurysma, alkari érsérülések, felsővégtagi artériás rekonstrukció

Bevezetés

A felső végtagok artériás eredetű keringészavarai lényegesen ritkábban fordulnak elő, mint az alsó végtagok hasonló megbetegedései. Az irodalom 0,9-4,7% között adja meg gyakoriságukat, az összes érsebészeti beavatkozások viszonylatában. A felső végtagi érsebészeti beavatkozások az összes érműtét 3,5%-át teszik ki. Az itt előforduló artériás megbetegedések alacsony incidenciája abból adódik, hogy egyrészről anatómiailag lényegesen kedvezőbb a kollateralizáció, másfelől az ellátandó izomtömeg jelentősen kisebb (1,2 ). A felsővégtagi valódi aneurysmák igen ritkák. Általában a nagyobb artériákon, idős korban, arteriosclerosis alapján alakulnak ki (3,4). Az álaneurysmákkal főleg iatrogén sérülést (katéteres intervenciók) vagy penetráló traumát követően találkozunk, melyek valamennyi életkorban és a legkülönbözőbb lokalizációkban fordulnak elő. Az álaneurysmák felismerése és korrekciója igen fontos a distális embolizáció, az idegképletek közelsége miatti kompressziós tünetek és ritkán a ruptura veszélye miatt. A fel nem ismert, vagy nem kezelt álaneurysmák a kéz és az ujjak súlyos funkció - zavarához, gangraenához vezethetnek, mely esetekben már különböző szintű amputáció jöhet csak szóba (5,6,7,8).

Az artéria ulnaris poszttraumás álaneurysmája és annak műtéti ellátása

1. ábra.
Alkari szúrt sérülés per primam gyógyult sebe.

Esetismertetés, diagnosztika

A 60 éves, NIDDM-es férfi 2013.12. 03-án, disznóölés során, a bal alkar felső harmadi szúrt sérülését szenvedte el (1. ábra). A primér ellátásnál tetanus profilaxis és sebegyesítés mellett a seb debridementjét végezték el. A sebfeltárás során ér,- vagy idegsérülést nem észleltek. Varratait per primam gyógyult seb mellett a 7. napon eltávolították. Három hónappal a sérülést követően az érintett kéz és az ujjak fájdalmával, zsibbadással, alkari oedemával jelentkezett traumatológusnál. A tüneteket főleg hideg provokálta illetve súlyosbította. A traumatológiai vizsgálat alkalmával jó radiális és ulnaris pulzusokat észleltek. Diszkrét ulnaris érzészavar kimutatható volt, de motoros kiesést a kézen nem tapasztaltak. Az Allen teszt negatív volt. Az elvégzett ultrahang vizsgálat az artéria ulnarison a sérülés magasságában 25x14x17 mm-es álaneurysmát igazolt (2. ábra).

2. ábra.
A 25x14x17 mm-es artéria ulnáris álaneurysmájának Doppler sonogrammja, benne a lument csaknem kitöltő thrombussal

Ezt az elvégzett CT angiographia is alátámasztotta (3. ábra). Az ideglaesio kizárására ENG vizsgálat készült, mely azonban axonsérülést nem igazolt. Fenti leletek birtokában az érsebészeti konzilium műtéti explorációt javasolt. 2013.06.04-én az aneurysma resectiója történt, majd reverz véna saphena magna interpositummal elvégeztük a rekonstrukciót (9,10,11).

3. ábra.
Az artéria ulnáris CT angiogrammja.

Műtéti technika

A műtétet általános anesztéziában, intubációs narkózisban végeztük el. Cefazolin 1g intravénás antibiotikum profilaxist követően az alkaron a korábbi szúrt sérülés egyesítéséből származó heget babérlevél alakban in toto kimetszettük. A lágyrészmetszést, a jobb feltárás érdekében, mind proximál, mind distal irányban 3-3 cm-el kiterjesztettük. Subtilis technikával a heges környezetben kipreparáltuk és mobilizátuk az aneurysmazsákot, vigyázva a szomszédos képletek intaktságára. Az artéria ulnáris proximális és distalis ép szakaszait gumihurokra vettük. 7500 NE Na-heparin iv. adása utáni kirekesztést követően, resecaltuk az aneurysmát, mely thrombust tartalmazott (4. ábra). Ezt követően a bal belboka felett kipreparáltuk és kivettük a véna saphena magna mintegy 5cm-es szakaszát. Az oldalágakat ligáltuk, ill. elöltöttük. A graftot heparinos fiziológiás konyhasóoldattal átöblítettük, majd a hiányzó ulnáris érszakasz helyére, reverz pozícióban, end to end interponáltuk (5. ábra).

4. ábra.
A resecalt és eltávolított aneurysmazsák.

5. ábra.
Véna saphena magna interpositum a proximális anastomosissal.

Az anasztomózisokat 6/0-ás Premilen csomós öltésekkel készítettük el (6. ábra). A keringés ráengedését követően az anasztomózisokból kifújást nem észleltünk, jó pulzushullám haladt tova distalis irányba. Szívódrain visszahagyása után két rétegben zártuk a műtéti területet. A posztoperatív szakban komplikációt nem észleltünk, sebgyógyulási zavar nem lépett fel. A műtétet követő 3. napon a beteget jól tapintható carpalis pulzusokkal bocsájtottuk otthonába. 6 héttel a műtétet követően kontroll CT angiographia történt, mely jól vezető graftot mutatott (7. ábra). Fájdalmat, oedemát, zsibbadást a hathetes ellenőrzés során a beteg már nem panaszolta (12,13).

6. ábra.
Véna saphena magna interpositum az elkészült anastomosisokkal.

7. ábra.
A CT angiograhiás kontroll a jól vezető interpositumot mutatja

Megbeszélés

Az alkari artériák valódi, atheroscleroticus aneurysmái meglehetősen ritkák (14). Általában degeneratív kötő - szöveti betegségekben szenvedőknél (Marfan sy., Ehlers- Danlos sy.) kialakuló iatrogen sérülések, illetve az érintett régió áthatoló traumája (lőtt, szúrt sérülések) során létrejövő álaneurysmák műtéti megoldásairól olvashatunk az irodalom ban. A felsővégtagi álaneurysmák néha a traumát követően hónapok, évek múlva kerülnek csak felfedezésre. Főbb tünetek a tapintható, lüktető terime (kellő méret mellett), oedema, fájdalom a kézen és az ujjakon. Utóbbi tüneteket különösen hideg provokálja. Fenti elváltozások az aneurysma környezetre (véna, idegképletek) gyakorolt kompressziójából fakadnak (15).
Ha nincsenek neurológiai vagy thromboembóliás szövődmények és az aneurysmák átmérője 2 cm-nél kisebb, gyakran tünetmentesek lehetnek. A diagnosztikában a color duplex scan elengedhetetlen és a gondozás során is nagy szerepe van. Gold standard a felső végtagi DSA, de az MR és CT angiographia is elfogadott diagnosztikai lehetőségek. Az alkari főtörzsi ereket érintő álaneurysmák kezelésében alapelv a resectiót követő rekonstrukció. Önmagában a ligatúra nem elfogadott, ugyanis a keringésromlás következtében gangraena alakulhat ki, ha a tenyéri artériás árkád nem biztosítja a kéz vérellátást. Terápiás alternatívaként leírják a color Doppler ultrahang vezérelt manuális kompressziót, az ultrahang-vezérelt thrombin injekció adását, endovaszkuláris graft beültetését és az embolizációt. Amennyiben az álaneurysma oldalágat érint, akkor az egyszerű ligatúra elegendő. A legjobb hosszútávú eredményeket a klasszikus műtéti megoldás adja, mely az aneurysma resectióját és vénás interpositiót jelent (16, 17, 18, 19). A felsorolt minimál invazív eljárások kis meg - terhelést jelentenek ugyan a betegnek, de szövődményeik nem elhanyagolhatóak és a hosszú távú eredmények még nem ismertek. Az irodalmi utalások egységesek azonban abban, hogy az első választandó módszer az aneurysma resectiója vénás graft interponálásával. Sikeresen operált esetünket ritkasága miatt tartottuk közlésre érdemesnek.

Irodalom

  1. Gross WS, Flanigan P, Kraft RO, et al. Chronic upper extremity arterial insufficiency: Etiology, mani - festations, and operative management. Arch Surg. 1978;113:419-423.

  2. Welling R E, Cranley JJ, Krause RJ, Hafner CD. Obliterative arterial disease of the upper extremity. Arch Surg. 1981;116:1593-6.

  3. Ho PK, Weiland AJ, McClinton MA, Wilgis EF. Aneurysms of the upper extremity. J Hand Surg [Am] 1987;12:3946.

  4. Hall HA, Minc S, Babrowski T. Peripheral artery aneurysm. Surg Clin North Am. 2013;93(4):911-23.

  5. Gloviczky P, Dzsinich Cs, Papp S, Szabó L. A felső végtag, sérülés okozta álaneurysmái. Magyar Sebészet 1982;35:293-300.

  6. Rudolphi D. An update on the peripheral pseudoaneurysm. J Vasc Nurs 1993;11(3):6770

  7. Dale WA, Lewis MR. Management of ischemia of the hand and fingers. Surgery 1970;67: 62-69.

  8. Taylor IM, Bauer GM, Porter JM. Finger gangrene caused by small artery occlusive disease. Ann Surg. 1981; 193:453-461.

  9. Gimenez DC, Gilabert OV, Ruiz JG, Muns CY, Alter JB, Cubells MD. Ultrasound and magnetic resonance angiography features of post-traumatic ulnar artery pseudoaneurysm: a case report and review of the literature. Skeletal Radiol. 2009;9:929-32.

  10. McCarthy WJ, Flinn W R, Yao J T, Williams L R, Bergan J. Result of bypass grafting for upper limb ischemia. J Vasc Surg. 1986;3:741-6.

  11. Kimihiro I, Toshifumi K, Takahiro T, Masatoshi J, Yoshinori I. Surgical Treatment of Aneurysms in the Upper Limbs. Ann Vasc Dis. 2013; 6(3):637-641.

  12. Crawford DL, Yuschak JV, McCombs PR. Pseudoaneurysm of the brachial artery from blunt trauma. J Trauma 1997;42(2):3279.

  13. Wielenberg A, Borge MA, Demos TC, Lomasney L, Marra G. Traumatic pseudoaneurysm of the brachial artery. Orthopedics 2000;23(12):1250,13224.

  14. Clark ET, Mass DP, Bassiouny HS, Zarins CK, Gewertz BL. True aneurysmal disease in the hand and upper extremity. Ann Vasc Surg 1991;5:27681.

  15. Robbs JV, Naidoo KS. Nerve compression injuries due to traumatic false aneurysm. Ann Surg 1984;200(1): 802

  16. Esfe AR, Bozorg SM, Yazdi HR. Pseudoaneurysm of a high origin radial artery treated by ultrasound-guided compression. Singapore Med J. 2009 Jul;50(7):250-2.

  17. Kang SS, Labropoulos N, Mansour MA, Michelini M, Filliung D, Baubly MP, Baker WH. Expanded indications for ultrasound-guided thrombin injection of pseudoaneurysms. J Vasc Surg 2000;31(2):28998.

  18. Parodi JC, Schonholz C, Ferreira LM, Bergan J. Endovascular stent-graft treatment of traumatic arterial lesions. Ann Vasc Surg 1999;13:1219.

  19. Provencher MT, Maurer C, Thompson M, Hofmeister E. Operative grafting of a pseudoaneurysm of the radial artery after a pediatric both-bone forearm fracture. Orthopedics. 2007 Oct;30(10):874-5.

Dr Arató Endre

Pécsi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar,
Érsebészeti Tanszék
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.


Érbetegségek: 2014/4. 144-147. oldal