Célkitűzés. Tapasztalat szerzés egy új műszerrel, a Salem-féle stripperrel és egy új műtéti módszerrel, a Salem-féle stripping műtéttel. A műszer és a műtéti technika az első szerző találmánya, amellyel alsó végtagi varicositas esetén a saphena törzsek műtéti kezelése, szövődmények nélkül elvégezhető.
Beteganyag. A feldolgozott 14 év alatt (1991. januárjától – 2005. januárjáig) módszerükkel 500 beteg primaer varicositasát operálták. A betegek 20-56, átlag 32 évesek, 58%-ban nők voltak. Leggyakoribb panaszok: nehézláb érzés, tompa- vagy égő fájdalom és kozmetikai panasz. Az egyik láb 460 esetben (92%) került kezelésre, mindkét oldali 40 betegnél (8%). Parva varicositása 12 betegnek (2,4%) volt. Mélyvéna trombózis egyikük anamnesisében sem szerepelt.
Módszerek. A diagnózist az anamnézis, a klinikai- és az ultrahang vizsgálat alapján állították fel. A műtétre rutin laboratóriumi vizsgálat után került sor. Minden betegnél Salem stripperrel Salem-műtét történt.
Eredmények. A műtét utáni ultrahang vizsgálat minden esetben a kezelt ér elzáródását mutatta. A betegeket 5-10 órával (átlag 7 órával) a műtét után engedték haza (egynapos sebészet). Betegeiket a műtét után 5 évig követték, 39 végtagon (7.22%) észleltek recidiv varicositast.
Következtetések. A Salem-műtét egyszerű, biztonságos, olcsó és könnyel elvégezhető. Ezzel a mószerrel kitűnő, vérzés, haematoma és n. saphenus sérülés mentes műtét végezhető, amely után a beteg aznap haza engedhető és gyorsan munkába állhat.
Érbetegségek: 2011/4. 103-107. oldal
KULCSSZAVAK
varicositas, intima stripping, Salem-műtét, kezelés
Bevezetés
A primaer varicositas legszélesebb körben elfogadott pathogenetikai oka a véna billentyűk elégtelen működése, amely a vénás nyomás emelkedéséhez vezet. A véna-sebészet több mint egy évszázados történetében a nagy feltáró műtétek csökkenését és a minimál invazív eljárások előtérbe kerülését figyelhetjük meg (1).
Alsó végtagi varicositas alatt a bőr alatti vénák kitágulását és kanyargóssá válását értjük. A nagyobb, felületes vénák a v. saphena magnába és parvába szedődnek össze. Goren és Yellin (1990) a varicositasok tanulmányozása során 71 %-ban tipikus saphena magna, míg 10,36 %-ban parva törzsi varicositást találtak. Mindössze 22 %-ban volt ép saphena törzsek melletti perforans véna elégtelenség eredetű varicositas (2). Jóllehet a kialakulás patofiziológiája bonyolult, annak lényeges eleme a járás közbeni magasabb vénás nyomás. Ennek megfelelően a kezelés egyik célja, ezen magasabb vénás nyomás megszüntetése (3). Az esetek egy részében a betegeknek csak kozmetikai-, de gyakran egyéb panaszaik is vannak: tompa-, égő fájdalom, nehéz láb érzés, fáradság, görcs, viszketés, pigmentáció, vérzés, visszérgyulladás, dermatosclerosis vagy akár ulcus cruris (4,5).
A diagnosztika fontos elemei az anamnesis felvétel, a klinikai vizsgálat és a speciális tesztek alkalmazása. A leghasznosabb eszköznek a duplex ultrahang vizsgálat bizonyult. Ezen túlmenően a Magnetic Resonance Venograhy (MRV) is nyújthat további információt, főleg a differenciál diagnosztika vonatkozásában (6).
A kezelés célja a károsodott, felületes vénák sebészi eltávolítása vagy endovénás ill. scleroterápiás occlusiója. A lágyéktól a bokáig végzett vena saphena magna (VSM) stripping-műtétet már csak nagyon ritkán végzik (7). Ennek helyét az endoluminalis beavatkozások, ritkábban a lágyéktól a térdig végzett stripping vette át (8,9).
Az endovénás módszerek közé tartozik a Salem-féle intima stripping-műtét (SISO) is, amely a vsm teljes hosszában, hő vagy kémiai károsodás nélkül, mechanikusan dörzsöli le az endothel bélést (10,11). Az endovénás lézer-, ill rádiófrekenciás-műtét során a hőhatás a fehérje denaturálása által károsítja az endotheliumot és az érfalat. A kollagen rostok hő-kontrakciója is hozzájárul az ér elzáródásához (12-15). A klinikai tanulmányok azt mutatták, hogy a betegek jobban viselik az endovénás eljárásokat, mint a klasszikus sebészi beavatkozásokat (16). Hogy az endovénás beavatkozások közül melyik a jobb ez erősen vitatott, Morrison a rádiofrekvenciás eljárást részesíti előnyben (13).
A scleroterápiát lehet a saphena eltávolítás után kiegészítő kezelésként, a megmaradt varicosus vénák eliminálására alkalmazni. Sokan csak a 2 mm-nél kisebb ereket kezelik ilyen módszerrel (17-20).
Jelen közleményünk célja a Salem-műtét eredményeinek kiértékelése.
Beteganyag
Összesen 500 primaer varicositasos beteg visszérműtéte került kiértékelésre. A műtétre 14 év alatt (1991. január - 2005. január), három kezelési helyen került sor: Alexandria Main University Hospital, Alexandria Main Health Insurance Hospital, Alexandria Main Military Hospital, Egyiptom.
Betegeink 20-56 éves korúak, átlag 32 évesek voltak. Közülük 290 volt a nő (58 %). A betegek nehéz láb érzést, tompa-, égő fájdalmat és ödémát panaszoltak (1. táblázat). Egyoldali volt az elváltozás 460 esetben (92 %), kétoldali 40 betegnél (8 %), a parva is érintett volt 12 betegnél (2,4 %).
1. Táblázat.
Salem-műtétre kerülő 500 beteg 540 primaer varicositásos végtagjának klinikai megjelenése.
Módszerek
A műtét előtti kivizsgálás során anamnézis felvétel, klinikai- és duplex ultrahang-, valamint rutin laboratoriumi vizsgálat történt. Minden betegnél Salem-műtétet végeztünk, a beavatkozás során a Salem-strippert alkalmaztuk. Ez rozsdamentes acélból készül, egy hajlékony drótból, egy fogantyúból és több fejrészből áll. Ezek a részek egymáshoz csavarmenettel kapcsolódnak. A cserélhető fejrész 5 méretben készül, ezek is csavarmenettel kapcsolhatók egymáshoz (10). Ezek a fejrészek csonka kúp alakúak, a csavarmenetes nyílás a kúp tengelyében van. A legkisebb darab sima felületű, a többi négynek éles-hegyes, csipkés felszíne van. Ezek a tüskék 0,5 mm-re emelkednek ki a felszínből és 15 foknyira a csonka kúp kisebbik felszíne felé irányulnak (1,2. ábra).
1. Ábra.
A Salem-féle stripper egy kereszt alakú tárolón: kézi darab, hajlékony drót és fej darabok.
2. Ábra.
A stripperhez 5 fejrész és négy fém összekötő darab tartozik.
A Salem-műtét elméleti alapja. A crossectomia elvégzése után a Salem-stripperrel a VSM intimáját ledörzsöljük úgy, hogy csak a media és adventicia marad vissza. A véna betrombotizál, majd fibrózus köteggé alakul át. Így nincs vérvesztés, haematoma, bőr alatti kemény heg és nem sérülnek a környező szövetek sem. Ugyanez történik a parva műtét során is. A visszamaradó oldalág-varicositást scleroterápiával kezeljük.
A műtétet általános, vagy spinal anesztéziában végezzük. Szabályos crossectomia után a belboka előtt is kipreparáljuk a vsm distalis végét. A boka irányából a sima heggyel felszerelt strippert a lágyéki metszésig tóljuk (3. ábra). A stripper sima hegyét, a lágyéki sebben, több, érdes fejre cseréljük át, úgy, hogy a kúpok keskenyebb fele a drót irányába néz. A stripper fejeket óvatosan a véna lumenébe húzzuk (4. ábra).
3. Ábra.
A Salem-stripper sima végét a belbokán kipreparált és megnyitott VSM-ba vezetjük. Az ér sebét fonalak tartják nyiltva.
4. Ábra.
A lágyéki sebbe felvezetett stripper sima végére érdes-sorozat kerül, majd ezt a véna lumenébe húzzuk.
Amennyiben valamelyik nagyobb, mint a véna lumene azt levesszük a sorból. Majd a v. saphena magna v. femoralis felé eső, a strippertől proximális szakaszát duplán ligáljuk, majd a lágyéki sebet szokásos módon zárjuk. Ezután a strippert a boka irányába húzzuk, miközben a tüskés stripper fejek a lumenben ledörzsölik a saphena törzs intima rétegét. A lehántott darabkák a véna belboka előtti, distalis sebéből távoznak. Az asszisztens a vénát összegöngyölt törülközővel, 5-10 percig komprimálja. Eközben a boka sebét zárjuk. Ezután a végtagot a szokott módon pólyázzuk. Kanyargós érágakat 90 esetben (16,66 %) horoglótűs módszerrel, a műtét során távolítottunk el.
A műtét után a fekvő beteg operált lábát 20 fokban megemeljük. A beteget felkeltjük és járásgyakorlatokat végeztetünk. A kötést 48 óra után cseréljük. A rugalmas pólyát a varratok eltávolításáig használjuk, majd további 6 hétig kompressziós harisnyát viseltetünk. A beteg 2-3 hét után ismét munkába áll. A mardvány varixokat később sclerotizáljuk.
Eredmények
A betegek a műtét után 5-10, átlag 7 órát töltöttek a műtéti intézményben (egynapos sebészet). A beavatkozás után 70 esetben (12,96 %) (40 bilaterális, 30 unilateralis eset) maradvány varixokat észleltünk, ezeket scleroterápiával kezeltük.
Betegeink a műtét eredményével elégedettek voltak (5-6. ábra). A kontroll UH vizsgálat során a kezelt saphena törzsek obliterációját láttuk. Eseteinket 5 évig követtük, 39 végtagon (7,22 %) észleltünk recidiv varicositast (2. táblázat). Kettős saphena törzset 20 alkalommal találtunk, amelyeket a preoperativ vizsgálat nem mutatott. A recidiv esetek közül 11-ben az UH vizsgálat a posteromedialis ág tágulatát találta. Csak 4 esetben észleltük a saphena főtörzs recidiv varicositását.
Szövődmények: 6 esetben a lágyéki seb suppuratioját kellett kezelnünk, mely 2 héten belül gyógyult. Mortalitás nem volt.
5. Ábra.
Bal also végtagi vena saphena magna varicositas, műtét előtt.
6. Ábra.
Bal alsó végtagi Salem-műtét után 3 héttel készült felvétel.
2. Táblázat.
500 beteg 540 primaer varicositásos végtagjának Salem-műtét utáni 5 éves követése alatti recidiva értékek.
Megbeszélés
A jó sebészi eredmények a jó sebészeti eljárás eredményei. Nehéz egy tudományos alaposságú visszérsebészeti színvonalat megállapítani, legfeljebb csak a különböző módszerek eredményeit tudjuk összehasonlítani.
A stripping-műtét magas saphena lekötésből és a v. saphena magna törzs eltávolításából áll. Ez különböző komplikációk fellépésével járhat, mint vérzés, haematoma képződés, trombo-embolia és n. saphenus sérülés (21). Haematoma miatti fibrosis és pigmentáció, valamint recidiv varicositas 20-40 %- ban fordulnak elő (22). Mindezek ellenére ma még ez a klasszikus sebészi beavatkozás jelenti a viszonyítási alapot, vagyis a standardot (23).
A Salem-műtét során a stripping eljárásból adódó komplikációkat el lehet kerülni. Ez egy egynapos beavatkozás, amelynél kisebb a fájdalom, hiszen csak a lágyékhajlati sebnél fordul elő, a végtag mentén nem. Trombo-embóliás esetünk nem volt. Termál ablációs módszerek alkalmával a túlzott hőhatás veszélye állhat fenn. Scleroterápia alkalmazása során bőr necrosis, felületes flebitisz és mélyvéna trombózis fenyeget. Ezek a Salem-műtéttel kapcsolatban nem fordulhatnak elő.
Mindezek alapján állíthatjuk, hogy a Salem-műtét biztonságos, olcsó, könnyen elvégezhető, kevés recidiva és kevesebb szövődmény fenyegeti a beteget, mint bármely más beavatkozás során. A beteg az egynapos műtéti beavatkozás után járóképes és gyorsan munkába állhat.
Irodalom
- Royle J, Somjen GM. Varicose Veins: Hippocrates to Jerry Moore. ANZ J Surg. Dec 2007; 77(12): 1120-7.
- Goren G, Yellin AE: Primary varicose veins: Topographic and hemodynamic correlations. J Cardiovasc Surg 1990; 31: 672.
- Sales CM, Bilof ML, Petrillo KA, Luka NL. Correction of lower extremity deep venous incompetence by ablation of superficial venous reflux. Ann Vasc Surg, Mar 1996; 10(2): 186-9.
- Naoum JJ, Hunter GC. Pathogenesis of varicose veins and implications for clinical management. Vascular. Sep-Oct 2007; 15(5): 242-9.
- Goldman MP, Weiss RA, Bergan JJ: Diagnosis and treatment of varicose veins: A review. J Am Acad Dermatol 1994; 31: 393.
- Hafner J, Ramelet AA, Schemeller W, et al. Management of Leg Ulcers. New York, New York: Karger Publishers; 1999.
- Bergan JJ: Surgical procedures for varicose veins: Axial stripping and stab avulsion. In Bergan JJ, Kistner RL (eds) Atlas of Venous Surgery. Philadelphia, WB Saunders, 1992.
- Samules PB: Technique of varicose vein surgery. Am J Surg 1981;142:239.
- Canard P: Groin-to-knee downward stripping of long saphenous vein. Phlebology 1992; 7:20.
- Salem, M.E.: "Salem Operation" A new "Salem Endothelial Stripping Operation" for the surgical treatment of primary varicose veins of the lower limbs. Presented at the 36th world congress of the American Collage of Angiology (Young investigator Award) San Francisco, California, October 9, 1989.
- Salem, M.E.: "Salem Operation" A new "Salem Endothelial Stripping Operation" for the surgical treatment of primary varicose veins of the lower limbs. J. Vascular surgery Nov./Dec. 1991; 25: 673-676.
- Johnson CM, McLafferty RB. Endovenous laser ablation of varicose veins: review of current technologies and clinical outcome. Vascular. Sep-Oct 2007; 15(5): 250-4.
- Morrison N: Saphenous ablation: What are the choices? Semin Vasc Surg, March 2005.
- Subramonia S, Lees T. Randomized clinical trial of radiofrequency ablation or conventional high ligation and stripping for great saphenous varicose veins. Br Surg. Mar 2010; 97(3): 328-36.
- Petrovic S, Chandler JG: Endovenous obliteration: An effective, minimally invasive surrogate for saphenous vein stripping. J Endovasc Surg 2000; 7:11.
- Goldman MP: Closure of the greater saphenous vein with endoluminal radiofrequency thermal heating of the vein wall in combination with ambulatory phlebectomy: Preliminary 6-month followup. Dermatol Surg 2000; 26:105.
- Wright D, Gobin JP, Bradbury AW, et al. Varisolve polidocanol microfoam compared with surgery or sclerotherapy in the management of varicose veins in the presence of trunk vein incompetence: European randomized controlled trial. Phlebectomy. 2006; 21: 180-90.
- Bergan JJ, Goldman MP: Complications of sclerotherapy. In Bernhard VM, Towne JB (eds): Complications of Vascular Surgery. St. Louis, CV Mosby, 1991.
- Goldman MP: Scelerotherapy. St. Louis, Mosby-year Book, 1991.
- Sadick NS: Sclerotherapy of varicose and telangiectatic leg veins: Minimal sclerosant concentration of hypertonic saline and its relationship to vessel diameter. J Dermatol Surg Oncol 1991; 17:65.
- Cox, J.J., Wellwood J.M, Martin A. Saphenous nerve injury caused by stripping of the long saphenous vein. Br. Med. J. 1974; 1: 415-7.
- Thomas L, M. Keeling F.P., Varicography in the management of recurrent varicose veins. Angiology 1986; 570-5.
- Winterborn RJ, Foy C, Earnshaw JJ. Causes of varicose vein recurrence: late results of a randomized controlled trial of stripping the long saphenous vein. J Vasc Surg 2004; 40: 634-9.
prof. Mohamed E. Salem
Vascular and Endovascular Surgery
Department of surgery Faculty of Medicine
Alexandria University, Egypt.
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Érbetegségek: 2011/4. 103-107. oldal