Szerzők: NYÁRFÁDI GABRIELLA, MÓRICZ JÁNOS, DR. SZOKOLY MIKLÓS

A negatívnyomás-terápia (NPWT = negative pressure wound therapy) a modern sebkezelés egyik módszere. Ezzel a technikával az 1990-es évektől egészen napjainkig számos, az orvosok számára kihívást jelentő kórképet tudtak sikerrel kezelni. Ilyen problémás esetek például a diabeteses láb fekélyei, a nyitott sebek, amelyek esetén a hagyományos sebzárás már nem lehetséges, de esetenként egyéb akut és krónikus sebek is. Reménytelennek tűnő körülmények fennállása során is sikerrel kezelhetőek a mély sebek (cavum), és az NPWT módszerrel elérhető a sebgyógyulás.
Az eljárásmódot számos sebészeti területen alkalmazzák: hasi és mellkassebészetben, traumatológiában és ortopédiában, szívsebészetben és helyreállító sebészetben is. Az eljárás a különböző okokból, például égési sérülés vagy diabetes mellitus miatt keletkező alsó végtagi sebek gyógyulását is támogatja.
Az NPWT egy innovatív sebkezelési eljárást jelent, melynek során folyamatos vagy intermittáló szubatmoszférikus nyomást fejtünk ki a sebfelszínre. A sebfelszínnel közvetlenül érintkező rész egy fekete poliészter-poliuretán habszivacs, amit a nyílt seb alakjára és formájára kell szabni, majd ezt helyezzük a seb üregébe. Ezt követően a szivacsot egy speciális filmkötszerrel légmentesen az ép bőrhöz rögzítjük. A filmkötszerre vágott nyílásra egy szívócsővel együtt szívó portot helyezünk. A beteghez közelebb levő, proximalis részt összekapcsoljuk egy hordozható egységgel (NPWT készülék). A terápia során alkal mazott nyomásérték rendszerint ?125 Hgmm, az alkalmazott üzemmódban pedig a computer a beállításának megfelelő vákuumhatást gyakorol a sebre. A distalis egységet egy egyszerhasználatos gyűjtőtartály alkotja, amely az eltávolított necroticus szöveteket, pust és oedema folyadékot gyűjti.
Természetesen az NPWT kezelést csak részlegesen feltisztult és ismert bakteriális státuszú sebeknél alkalmazzák. Ennek értelmében a páciensek megfelelő antibiotikus kezelésben részesülnek (ha szükséges). A sebtisztítást, különösen kiterjedt felszíneken, többnyire bőrátültetés is követi.
A normál sebgyógyulást a következő fázisok jellemzik: haemostasis, inflammatio, proliferatio és remodeling. Az NPWT terápia gyorsítja a sebgyógyulást az angiogenesis megindításával és a vérellátás növelésével, ezáltal biztosítva a sebgyógyuláshoz szükséges oxigenizációt és egyéb, gyógyuláshoz szükséges faktorokat. Az exsudatum eltávolításával, az oedema csökkentésével és a bakteriális kolonizáció eliminálásával hozzájárul a proliferatios fázis kialakulásához. A kezelés a sebszélek közeledését és a granulatios szövet növekedését segíti elő. Tapasztalataink alapján a betegek több, mint 70%-a bőr - transzplantációra alkalmassá vált. Összehasonlítva az NPWT kezelés előtti és utáni baktérium tenyészeteket, szignifikánsan csökkent bakteriális kolonizációt találtunk, továbbá kevesebb fájdalomcsillapítóra volt szükség az NPWT kezelés ideje alatt és a kezelés után.
Az alsó végtagi sebeket és azok gyógyulási folyamatát esetismertetésekkel demonstráljuk.

Érbetegségek: 2018/2. - 49-56. oldal

Bevezetés

A terápia a vákuum hatásán alapul. A jelenség, adott térfogatra vonatkoztatott, standard légnyomásnál alacsonyabb nyomást jelent. Ebből ered a negatív nyomás kifejezés is. A légüres tér fizikáját még a XVII. században fedezte fel Magdeburg város polgármestere, Otto von Guericke. A fizikus 1654-ben, a Regensburgban tartott birodalmi gyűlésen mutatta be ismert kísérletét, mely során két, pontosan illeszkedő, üreges réz félgömb közül egyik saját fejlesztésű találmányával, egy légszivattyúval kiszivattyúzta a levegőt, amivel vákuumot hozott létre. Mindkét félgömbhöz 8-8 lovat kötött, de a félgömbök szétválasztása még ekkora erővel sem volt lehetséges. Ezzel új korszak indult el a fizika történetében (1. ábra) (10).
A technika akut és krónikus sebek ellátására is megfelelő ? annak kialakulási okától függetlenül, a sebészet minden területén alkalmazható: pl. sérült bőrfelület, végtag vagy nyitott testüreg helyreállítása a cél. Ismert, hogy a mellkas primer és secunder betegségei lassan regenerálódnak, így a nehezen gyógyuló gyulladások, empyema thoracis akár fertőzés, baleset vagy postoperatív szövődmény következtében alakult ki, általában hosszantartó kezelést igényel (2). Jelentős segítséget nyújt az NPWT. A negatívnyomású sebkezelés csökkenti a szívsebészeti beavatkozások utáni morbiditás és mortalitás arányát, továbbá az egyéb komplikációk, mint a sebfertőzés vagy a median sternotomia miatti sebszétnyílás (dehiscentia) létrejöttét (3). A nyitotthas-kezelés (OAT) az elmúlt évtizedekben a leggyorsabban elterjedt terápiás módszer, amit a negatívnyomás-kezelési rendszer tesz lehetővé (4). Biztosítja a felhalmozódó purulens és serosus váladék eltávolítását, ezzel csökkentve az intraabdominalis nyomást (IAP) és megelőzi a hasi compartment szindróma lehetőségét. Jelentősen redukálja a szervek közötti adhéziók és a szerv-hasfal összetapadás kialakulását. Eltávolítja a perforatio következtében a hasüregbe kerülő gennyesedést okozó, Gram-pozitív és Gram-negatív, valamint anaerob baktériumokat is, ezzel tiszta körülményeket biztosítva a primer sanationak (5). Az NPWT a plasztikai sebészetben is fokozza a beavatkozások hatékonyságát. Égési sérülések, traumás sebek, keringési betegségek következtében létrejövő trophicus, oxigenizációs zavarok miatti szövetelhalások eltávolítását követő bőrhiányok transzplantációját biztosítja az érintett terület mikrocirkulációjának fokozásával, és a sebszélek oxigénellátottságának fenntartásával (6).
Sikeresen alkalmazható a negatívnyomás-terápia a fejlett országok egyik népbetegségének, a 2-es típusú diabetes mellitus következtében kialakuló diabeteses láb sebeinek kezelésére is. A magyar lakosság közel 7,3%-a érintett a betegségben (7). Az előfordulás valószínűsége az életkor előrehaladtával fokozatosan növekszik, valamint egyre fiatalabb korban alakul ki manifesztálódott 2-es típusú diabetes. Az emelkedett vércukorszint tartós fennállásának egészségügyi következményei közül ismert késői szövődmények miatt, mint az angiopathia, a szövet - károsodás, a neuropathia és a nehezített sebgyógyulás. A nem traumás alsóvégtagi amputációk vezető oka a diabetes (8), évi 4000 embert érint (9). A negatívnyomású sebkezelés csökkenti a diabeteses láb amputációinak számát. Kezdve a kisebb sebektől a nagyobb kiterjedésű fekélyekig, melyek főleg a neuropathiassá vált végtag nyomásnak kitett felületein alakulnak ki, jelentősen redukálódott az akár évekig be nem gyógyuló krónikus sebek regenerációs ideje (1).
Az NPWT használata mind prevenciós célból, mind már a gyulladt területen használva, nagymértékű effektivitást mutat, ezzel javítva a páciensek életkörülményeit, valamint lecsökkentve az egészségügyi ellátásban töltött időt.

Negatívnyomású sebkezelés

1.ábra. Otto von Guericke 1654-ben végzett kísérlete a légnyomás erejének igazolására.

Módszer

Az eszközök az alkalmazás területétől függően különböző egységekkel és paraméterekkel egészülhetnek ki, de az alapkonstrukció azonos. Az eszköz első egysége egy poliészter-poliuretán, fekete színű habszivacs, amelyet a sebre helyezés előtt annak alakjára és mélységére formálhatunk steril ollóval vagy steril szikével. A szivacs porózus szerkezetének és hydrofob jellegének köszönhetően alkalmas egy negatív nyomású tér biztosítására, ezáltal a sebből a váladékok kivezetésére. Miután a granulatios szövet fokozatosan feltölti a hiányos területet, annak arányában kell kisebb habszivacsot tenni a sebbe a kötéscserék alkalmával. Gyakran alkalmaznak egy kontaktréteget annak érdekében, hogy az idegen anyaggal érintkező szövetek és szervek védettek legyenek az esetleges adhéziótól, kiszáradástól vagy maceratiotól. A következő elem egy semipermeabilis filmkötszer, mely képes légmentesen zárni a proximalis egységet. Erre a rétegre egy nyílást vágunk, majd ide helyezhető a speciális szívó port, ami egy tömítés a fólianyílás körül. Ezen az úton vezethető el a pórusok közül a levegő, majd az exsudatum (13). A proximalis és distalis rész összekötője egy szilikoncső, ami az eldobható és cserélhető gyűjtő - tartályhoz kapcsolódik (2. ábra). Idetartozik a pumpa - rendszer mikroprocesszor által vezérelt egysége, ami az egész terápia megfelelő irányításáért felelős. Egy beépített computer segítségével beállítható a kívánt nyomásérték, valamint a mód, hogy folyamatos vagy intermittáló szívóhatást szeretnénk alkalmazni. Ez az intelligens rendszer képes saját maga ellenőrzésére egy beépített áramlásmérő segítségével, így bármilyen meghibásodás vagy dugulás esetén jelzi a használónak a problémát (14).

Negatívnyomású sebkezelés

2.ábra. Szubatmoszférikus nyomás létrehozásához szükséges kötés sémás ábrázolása.

A megfelelő nyomás kiválasztását több tényező is befolyásolja. Kísérletekkel igazolt, hogy a hatásos nyomástartomány ?50 és ?150 Hgmm között van (19). A klinikumban az általánosan használt érték ?75 és ?125 Hgmm között ajánlott, az aranystandard ?125 Hgmm (1). A vákuumhatásnak kitett sebek gyógyulási folyamata során a harmadik napon jelenik meg a granulatios szövet, az epithelsejtek elkezdenek migrálni a sebfelszín felé, és több új kapilláris is található a megfigyelt területen. A hatodik napra a fibroblastok jelentősen elszaporodnak, és nagy mennyiségű extracelluláris mátrixot termelnek. Összességében az angiogenesis, az új érkezdemények megjelenése és folyamatos fejlődése, valamint az általuk biztosított véráramlási sebesség a sérült terület nagymértékű gyógyulásának meghatározó magyarázata. Ez a tendencia ?125 Hgmm körül a legintenzívebb (20). Az alacsony, ?40 Hgmm alatti nyomás nem fejt ki elegendő hatást, míg a magas, ?150 Hgmm fölötti, fájdalomérzetet vált ki és negatívan hat a mikrocirkulációra (3. ábra) (21).

Negatívnyomású sebkezelés

3.ábra. A negatív nyomás mértéke és a vérkeringés sebessége közötti összefüggés.

A terápiás eszköz felhelyezése előtt, a sebtisztítás során elengedhetetlen a sebgyógyulást akadályozó tényezők eltávolítása. A legtöbb esetben beletartozik az előkészítés folyamatába a necroticus szövetek excsioja, az infectio és inflammatio kezelése, továbbá a megfelelő nedvesség biztosítása. Különösen fontos ez a lépés olyan sérülések esetén, amelyek kiterjedt szövetvesztéssel jártak, és nagy szövetpótlásra van szükség, vagy olyan pácienseknél, akik bőrátültetés előtt állnak (28). Kimutatták, hogy az NPWT nagy hatással segíti a diabeteses fekélyek (29) és a diabeteses lábak regenerálódását (30). Kizárólag az esetlegesen fennálló vérzés elállítása után, majd a seb öblítését követően kezdhetjük el a kötés felhelyezését (14). Miután összeszereltük a készüléket, a betegnek megfelelő üzemmódot és nyomást kell beállítanunk. Szennyezett, erősen váladékozó, esetleg vérzésre hajlamos sebek esetén a kezdeti, tisztítási fázisban ajánlott, folyamatos szívást alkalmazni ?125 Hgmm-rel. Amikor megkezdődött a granulatios fázis, és a sebváladék napi leszívott mennyisége minimálisra csökkent, akkor a szövetszaporodás érdekében intermittáló módra váltunk a kezelt terület állapotának megfelelő nyomásértékek mellett (31), amivel a kevésbé kapillarizált szöveteket is serkentjük (32). A terápia effektivitásának megőrzése érdekében rendszeres kötéscsere szükséges, amit többnyire a sebek tisztasági állapota határoz meg: fertőzött esetben 12-24 óránként, későbbi fázisban 48-72 óránként ajánlott (31).

Eredmény

N. K. 60 éves hölgy beteg, aki kiterjedt hasi műtét után dehiscaló, mély, 8x7 cm-es, egyes helyeken a peritoneumig terjedő sebével jelentkezett, mely hat hónapos konzervatív kezelés után nem gyógyult.
A sebalap feltisztítása után 2016. június 20-án, lege artis vákuumterápiát kezdtünk. Június 29-én jelentős mennyiségű váladékozást tapasztaltunk, majd július közepére a secretio csökkent. Sebe augusztus 24-én per secundam zárult, végül szeptember 7-én gyógyult (4., 5., 6. ábra).

Negatívnyomású sebkezelés

V. J., ismert Charcot-lábas 58 éves férfi betegnél (akinek V-ös metatarsusát septicus okok miatt eltávolítottuk), 2018. január 4-én kiterjedt synovitist és a külboka alatt 7x4 cmes necrosist észleltünk. Necrectomia után negatívnyomású kezelést indikáltunk, amelynek eredményeképpen sebe feltisztult.
Márciusra a seb átmérője feleződött, áprilisra sebe gyógyult. Charcot-lába miatt teljes tehermentesítést rendeltünk el (7., 8., 9., 10., 11. ábra).

Negatívnyomású sebkezelés

K. Z. egy 34 éves súlyos cukorbeteg nő, akinek több lábujját kellett amputálni. A későbbiekben az előlábon kialakult septicus gócok miatti, Lisfranc ízületig terjedő feltárásai történtek. Előkészítés után vákuumterápiát kezdtünk, melynek során a mély cavumok is feltisztultak, majd secunder sarjadása elkezdődött. Az egyébként konzervatív kezelésre nem reagáló sebe két hónap alatt sanálódott (12., 13. ábra).

Negatívnyomású sebkezelés

L. N. 21 éves hölgy betegnél idiopathias neuropathia miatti talpi fekély alakult ki, majd többször észleltünk az elmúlt hat évben inflammatiot. A pácienst háromszor részesítettük NPWT kezelésben, azonban folyamata többször recidivált, és osteoarthopathiája is előre halad. A terápia alatt többször felmerült az amputáció szükségessége, amelyet az NPWT kezeléssel sikerült elkerülni (14., 15., 16., 17., 18. ábra).

Negatívnyomású sebkezelés

Megbeszélés

Világszerte, így hazánkban is egyre gyakrabban igyekszünk kihasználni a modern sebkezelés nyújtotta előnyöket. A különböző terápiás lehetőségek használatának igényét az orvostudomány ismereteinek bővülése és a szakemberek pontosságra törekvése hozta létre. A negatívnyomású sebkezelés (NPWT) több évtizedes fejlesztése során fokozatosan vált ismertté a terápia szövetekre gyakorolt hatásának mechanizmusa, már használatának korai időszakában bebizonyította hatásosságát a debridementben (1). Annak ellenére, hogy az emberek nem ismerték a vákuumhatást, mégis alkalmazták a mindennapjaikban. A sebek szívással történő kezelése egészen a legelső civilizációkig nyúlik vissza, amikor a "mérgező", gennyessé vált sérüléseket szájjal szívták ki. Az ókori római háborúkban erre a feladatra külön gyógyítókat vittek a hadsereggel. Napjainkban is ismert, hogy egyes afrikai törzsek bevált módszere a kígyóharapások szájjal való kiszívása. Ősi múlttal rendelkezik a köpölyözés is, mely az NPWT elődjének tekinthető. Köpölyözés során felmelegített üvegcsészéket helyeztek a sebekre, mely lehűlése után légritkított teret hozott létre, ezzel eltávolította a váladékokat. Ma ez vákuumterápia néven elterjedt természetgyógyászati eljárás. Kinézetében és felépítésében az általunk használt negatívnyomás-terápiás eszközhöz dr. Gustav Bier 1890-ben bemutatott szívórendszerre hasonlított. Találmánya különböző méretű és formájú üvegharangokból és hozzájuk kapcsolt csövekből állt. 1985-ben történt az első jelentős előrelépés a technika elterjesztésének irányába (11). A dr. Katherine Jeter által kifejlesztett, gézkötésből és szívóegységből felépülő eljárást dr. Mark Chariker segítette klinikai kutatásaival, és megerősítette a gyógyulásra kifejtett jótékony hatását, valamint a hospitalizációs idő lerövidülését. Innovatív eredményeiket 1989-ben publikálták. Ezt követően 1997-ben kezdték forgalmazni az első NPWT gépeket, majd az elkövetkezendő évtizedekben a sebészet összes területén elterjesztették ezeket (12). A negatívnyomás-kezelést még precízebbé tették a különböző fejlesztések, melyekkel az NPWT speciális formáit hozták létre, mint például az incisionális NPWT-t (iNPWT), a closed incision NPWT-t (ciNPWT) vagy az endoszkópos vákuumterápiát (EVT).
A sebtípustól függően különböző nyomási paramétereket használhatunk. Alkalmazhatjuk az intermitter (váltakozó) nyomású terápiát (IPT), amikor a nyomásérték például ?20 és ?80 Hgmm között váltakozik, valamint a legnépszerűbb üzemmódot a folyamatos nyomású terápiát (CPT), melynek során egy adott állandó negatív nyomást fejtünk ki a sebre. Kísérletekkel bizonyított, hogy az intermittáló negatív nyomás több granulatios szövetet eredményezett, továbbá a sebszélek gyorsabb összehúzódási tendenciát mutattak, mint a folytonos terápia esetén (15). A jelenség magyarázata az, hogy a hirtelen fellépő kontrakció nyíró erőt fejt ki az érintett szövet sejtjeire és azok citoskeletalis hálózatára, ezáltal növekedési faktorok szabadulnak fel, stimulálják a mitózist, és egyéb serkentő jelátviteli kaszkádok indukálódnak, melyek végeredményben a granulatios szövet kialakításáért felelősek (16, 17). Míg a folyamatos negatívnyomású terápia során csak a vákuum elindításakor, egyszer van hirtelen összehúzódás, és a sebszélek távolsága a kezelés további idején állandó marad, addig az intermittáló nyomásváltozás többszöri kontrakciót eredményez, ezáltal javítva a sebkörnyéki vérkeringést, így az oxigén- és tápanyagellátást, és fokozza az angiogenesist (18). Megvizsgálva a granulatios szövet minőségét megállapították, hogy a sejtek gyorsabban alakultak fibroblastokká, így gyorsabb volt a kollagén termelődése, és több leukocita volt jelen nagyobb dezorganizációban (15). Összehasonlítva a 0 és ?80 Hgmm, valamint a ?20 és ?80 Hgmm váltakozású nyomás effektivitását, közel azonos eredményt kapunk, azonban az 0 Hgmm-ről való hirtelen szívóhatás a betegeknél nagyobb fájdalomérzetet váltott ki, így a kellemetlenség csökkentésére ajánlott a negatív nyomások közötti váltakozás (15). Ezen kívül a vákuumhatás megszüntetése az összeszerelt, bőrfelszínhez tapadó filmréteg meggyűrődését, ezzel az applikáció szivárgását eredményezheti.
A negatívnyomás-kezelés számos mechanizmuson keresztül fejti ki jótékony sebgyógyító hatását. A terápia biztosítja az epithelisatios folyamatokhoz a nedves környezetet, azonban a felesleges folyadékot, exudatumot eltávolítja, így csökkenti az infekció, az abscessus létrejöttét és a maceratio lehetőségét (1). A területen felhalmozódott oedema akadályozza a megfelelő véráramlást, ezáltal a tápanyag és oxigén beáramlását is. A sebre kifejtett negatív nyomás elszívja az interstitialis folyadékot, ezáltal újra elindítja az elégséges perfúziót (22, 23). Az NPWT során könnyebben zárulnak a sebek annak következtében, hogy makromechanikai szívó hatást fejtünk ki a sebszélekre, ami mikromechanikai folyamatokat indít el (22, 24). Megfigyelhető a sérült terület vákuummal való kezelése során a perfúzióváltozás, ami függ az alkalmazott nyomásértéktől, a seb szélétől mért távolságtól és a szövettípustól is (1, 20). A kezelés során jelentős mértékben csökken a baktériumok mennyisége a sebben (1, 25). Rendszeres kötéscsere mellett már a negyedik napon szignifikánsan csökken a bakteriális kolonizációk mértéke (21).
A hagyományos sebellátási eljárásokat egyre gyakrabban váltja fel az NPWT a sebészet minden területén. Alkalmazható akut, traumás, krónikus infekció miatt nehezen gyógyuló sebek, nyomási vagy diabeteses fekély esetén, nyílt törések vagy lágy szöveti sérülések fedésére, bőrplasztika vagy műtéti varratok védelmére (26). Azonban néhány kontraindikáció is fennállhat a terápiával szemben. Ellenjavallott a használat, amikor a sebben még elhalt, necroticus szövetek találhatóak, éranastomosis vagy egy ismeretlen eredetű és nem a gastrointestinalis traktusban lévő fistula területén, rosszindulatú neoplasma jelenlétében, valamint felszínesen levő szerv, ér-, idegképletek, ín vagy ligamentum, és kezeletlen osteomyelitis van jelen. (27).

Következtetés

A negatívnyomású sebkezelés számos előnyét, elsősorban a szövődmények elkerülését és a primer sebzárás lehetőségét bizonyította már a klinikumban. Biztosítja a gyógyulási folyamat nyomon követését a gyűjtőtartály segítségével, azáltal, hogy zárt rendszert képez a seb fölött, megakadályozza a reinfectiot és a septicus szövődményeket, így csökkentve az antibiotikumok szükségességét. Anyagi ráfordítás szempontjából előnyös, hogy a napi többszöri kötéscserét felválthatja a negatívnyomású sebkezelés, valamint tapasztaltuk, hogy a páciensek kevesebb fájdalmat jeleztek vissza, és így kevesebb fájdalomcsillapító gyógyszerre volt szükségük. A betegek mindennapjait megkönnyíti az NPWT kezelés, hiszen az eszköz az ambuláns ellátást is lehetővé teszi, továbbá higiénikusabb és szagtalan körülményeket hoz létre. A konzekvens módszerek eljárásaival szemben, a kötéscserék, a gyógyszerelés, valamint az ápolási napok számának csökkenése miatt, a teljes terápia vonatkozásában az NPWT költséghatékonynak bizonyult (33).
A pozitív hatások összegzése alapján továbbra is szorgalmazzuk az NPWT kezelés szélesebb körű alkalmazását, és célkitűzésünk a közeljövőben, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő is minél előbb támogassa a negatívnyomású sebkezelést a gyakorlatban.

Irodalom

  1. Apelqvist, J., Willy, C., Fagerdahl, A. M., Fraccalvieri, M., Malmsjö, M., Piaggesi, A., ... & Vowden, P. EWMA Document: Negative Pressure Wound Therapy: Overview, Challenges and Perspectives. Journal of wound care, 26(Sup3), S1?S154. (2017)

  2. Gaál, Cs.: Sebészet (10. kiadás) /Sebészet-Traumatológia/ Medicina Könyvkiadó Rt. (Budapest) (2016)

  3. Meszaros, K., Fuehrer, U., Grogg, S., Sodeck, G., Czerny, M., Marschall, J., & Carrel, T.: Risk factors for sternal wound infection after open heart operations vary according to type of operation. The Annals of thoracic surgery, 101(4), 1418?1425. (2016)

  4. Seternes, A., Rekstad, L. C., Mo, S., Klepstad, P., Halvorsen, D. L., Dahl, T., ... & Wibe, A.: Open abdomen treated with negative pressure wound therapy: indications, management and survival. World journal of surgery, 41(1), 152?161. (2016)

  5. Kirkpatrick, A. W., Roberts, D. J., De Waele, J., Jaeschke, R., Malbrain, M. L., De Keulenaer, B., ... & Sugrue, M.: Intra-abdominal hypertension and the abdominal compartment syndrome: updated consensus definitions and clinical practice guidelines from the World Society of the Abdominal Compartment Syndrome. Intensive care medicine, 39(7), 1190?1206. (2013)

  6. Walczak, D. A., Jaguścik, R., Porzeżyńska, J., Fałek, W., Czerwińska, M., Ptasińska, K., ... & Trzeciak, P. W.: Negative Pressure Wound Therapy in the treatment of a large chronic venous leg ulceration?as a perfect method for quick wound bed preparation and support for skin grafts healing. Negative Pressure Wound Therapy, 1(3), 81?5. (2014)

  7. Kempler Péter dr., Putz Zsuzsanna dr., Kiss Zoltán dr., Wittmann István dr., Abonyi-Tóth Zsolt, Rokszin György dr., Jermendy György dr. A 2-es típusú diabetes előfordulása és költségterheinek alakulása Magyarországon 2001?2014 között ? az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatbázis-elemzésének eredményei. 177. (2017)

  8. Uzzoli, A., Konderák, J., Kóródi, T., & Sansumné Molnár, J.: A cukorbetegség földrajzi jellemzői Magyarországon. In VII. Magyar Földrajzi Konferencia. Miskolc, Magyarország, 2014. 09. 01.?2014. 09. 04. (pp. 318?326). Miskolci Egyetem Földrajz Intézete. (2014)

  9. Hlavács T., Süle A., Szokoly M.: A szisztémás és a lokális antibiotikus terápia dilemmái a diabeteses láb kezelésében. IME ? Interdiszciplináris Magyar Egészségügy (2016)

  10. Otto von Guericke életútja. Letöltve: 2018. március 28. https://hu.wikipedia.org/wiki/Otto_von_Guericke

  11. Miller, C.: The history of negative pressure wound therapy (NPWT): from ?lip service? to the modern vacuum system. Journal of the American College of Clinical Wound Specialists, 4(3), 61?62. (2012)

  12. Aeroflow Healthcare: The History and Evolution of NPWT (2015)

  13. Corley, K.: U.S. Patent Application No. 13/079,298. (2012)

  14. Vivano negatívnyomás-terápia rendszer, Termék - alkalmazás (Hartmann) Letöltve: 2018. március 30. http://hu.vivanosystem.info/20809.php

  15. Malmsjö, M., Gustafsson, L., Lindstedt, S., Gesslein, B., & Ingemansson, R.: The effects of variable, intermittent, and continuous negative pressure wound therapy, using foam or gauze, on wound contraction, granulation tissue formation, and ingrowth into the wound filler. Eplasty, 12. (2012)

  16. 16. Austad, E. D., Thomas, S. B., & Pasyk, K.: Tissue expansion: dividend or loan?. Plastic and reconstructive surgery, 78(1), 63?67. (1986)

  17. Olenius, M., Dalsgaard, C. J., & Wickman, M.: Mitotic activity in expanded human skin. Plastic and reconstructive surgery, 91(2), 213?216. (1993)

  18. Borgquist, O., Ingemansson, R., & Malmsjö, M.: The effect of intermittent and variable negative pressure wound therapy on wound edge microvascular blood flow. Ostomy/wound management, 56(3), 60. (2010)

  19. Coutin, J. V., Lanz, O. I., Magnin]Bissel, G. C., Ehrich, M. F., Miller, E. I., Werre, S. R., & Riegel, T. O.: Cefazolin concentration in surgically created wounds treated with negative pressure wound therapy compared to surgically created wounds treated with nonadherent wound dressings. Veterinary Surgery, 44(1), 9.16. (2015)

  20. Chen, S. Z., Li, J., Li, X. Y., & Xu, L. S.: Effects of vacuum- assisted closure on wound microcirculation: an experimental study. Asian journal of surgery, 28(3), 211?217. (2005)

  21. Morykwas, M. J., Argenta, L. C., Shelton-Brown, E. I., & McGuirt, W.: Vacuum-assisted closure: a new method for wound control and treatment: animal studies and basic foundation. Annals of plastic surgery, 38(6), 553? 562. (1997)

  22. Morykwas, M. J., Simpson, J., Punger, K., Argenta, A., Kremers, L., & Argenta, J.: Vacuum-assisted closure: state of basic research and physiologic foundation. Plastic and reconstructive surgery, 117(7S), 121S?126S. (2006)

  23. Kairinos, N., Solomons, M., & Hudson, D. A.: Negative- Pressure Wound Therapy I: The Paradox of Negative- Pressure Wound Therapy. Wound Healing Southern Africa, 10(2), 6?14. (2017)

  24. Malmsjo, M., Ingemansson, R., Martin, R., & Huddleston, E.: Negative]pressure wound therapy using gauze or open]cell polyurethane foam: similar early effects on pressure transduction and tissue contraction in an experimental porcine wound model. Wound repair and regeneration, 17(2), 200.205. (2009)

  25. James, G. A., Swogger, E., Wolcott, R., deLancey Pulcini, E., Secor, P., Sestrich, J., ... & Stewart, P. S.: Biofilms in chronic wounds. Wound repair and regeneration, 16(1), 37?44. (2008)

  26. Putnis, S., Khan, W. S., & Wong, J. M. L.: Suppl 1: Negative Pressure Wound Therapy?A Review of its Uses in Orthopaedic Trauma. The open orthopaedics journal, 8, 142. (2014)

  27. US Food and Drug Administration (FDA). Serious complications associated with negative pressure wound therapy systems (http://www.fda.gov /MedicalDevices - /Safety/AlertsandNotices/PublicHealthNotifications/ucm 190658.htm) (2009)

  28. Gupta, S., Gabriel, A., Lantis, J., & Téot, L.: Clinical recommendations and practical guide for negative pressure wound therapy with instillation. International wound journal, 13(2), 159?174. (2016)

  29. Blume, P. A., Walters, J., Payne, W., Ayala, J., & Lantis, J.: Comparison of negative pressure wound therapy using vacuum-assisted closure with advanced moist wound therapy in the treatment of diabetic foot ulcers: a multicenter randomized controlled trial. Diabetes care, 31(4), 631?636. (2008)

  30. Armstrong, D. G., Lavery, L. A., & Diabetic Foot Study Consortium.: Negative pressure wound therapy after partial diabetic foot amputation: a multicentre, randomised controlled trial. The Lancet, 366(9498), 1704?1710. (2005)

  31. Vivano? negative pressure therapy system, Clinical treatment guidelines (Hartmann) Letöltve: 2018. április 11. http://vivanosystem.info/en/therapy/Vivano- Anwendung

  32. Borgquist, O., Ingemansson, R., & Malmsjö, M.: The effect of intermittent and variable negative pressure wound therapy on wound edge microvascular blood flow. Ostomy/wound management, 56(3), 60. (2010)

  33. Szentkereszty Zs., Pellek S., Tóth Cs. Zs.: Negatív - nyomás-terápia - Elméleti ismeretek és gyakorlati alkalmazása (2017)

Prof. Dr. Szokoly Miklós

Péterfy Kórház ? Rendelőintézet
Országos Traumatológiai Intézet, Budapest
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.


Érbetegségek: 2018/2. - 49-56. oldal