Szerzők: DR. BIHARI IMRE

R. M. Peer, R. M. Shah, J. F. Upson, J. J. Ricotta: Amer. J. Surg. 168: 168-70. (1994)

Eastcott, Pickering és Rob 1954-ben elvégzett carotis endarteriectomiája óta élénk érdeklődés tárgya ez a műtét.
Megállapítják, hogy a carotis korai reoperátio indoka leggyakrabban új neurológiai deficit jelentkezése volt, amelynek hátterében rendszerint a műtött ér thrombosisa állt

Érbetegségek: 1994/2. - 36. oldal

R. M. Peer, R. M. Shah, J. F. Upson, J. J. Ricotta: Amer. J. Surg. 168: 168-70. (1994)

Eastcott, Pickering és Rob 1954-ben elvégzett carotis endarteriectomiája óta élénk érdeklődés tárgya ez a műtét. Az eltelt 40 év tapasztalata alapján állíthatjuk, hogy a legfélelmetesebb komplikáció a stroke maradt, ami egy érdekes paradoxon, hiszen a műtét célja éppen ennek elkerülése. A másik gyakori és ijesztő szövődmény a vérzés. Jelen közlemény célja elemezni az utóbbi 10 évben végzett 24 órán belüli reoperációk gyakoriságát, műtéti leletét és a klinikai eredményt. Ezen időszak alatt 920 betegen végeztek endarteriectomiát, amely után 27 stroke (3%) és 10 halál eset (1%) fordult elő. Korai reoperációra 27 esetben (3%) volt szükség vagy növekvő haematoma (6 beteg) vagy új neurológiai deficit alapján feltételezett thrombosis miatt (21 beteg). Két esetben az arteriotomia, míg 4 alkalommal a környező szövetek véreztek. Az új neurológiai történés miatt végzett exploratio alkalmával 19 esetben (91%) valóban thrombosis volt az ok. Két esetben az artéria átjárható volt és az elvégzett arteriographia ép viszonyokat mutatott, az okot distalis embolizációban jelölték meg - nem végeztek arteriotomiát. A thrombosis oka 6 esetben intima flap, 11 esetben stenosis és 2 esetben ismeretlen volt. Ennek eredete 19 eset közül 17-ben műtéttechnikai volt. A helyreállítást minden esetben shunt fölött behelyezett folttal végezték. Egy évig követtek 16 esetet, amelyekben az operált erek átjárhatók maradtak. Egy beteget, akit vérzés miatt reoperáltak, myocadialis infarctus következtében veszítettek el. A neurológiai deficit miatt reoperált 21 betegből 2 meghalt, 8 nem változott, 2-nek minor neurológiai deficitje maradt és 9 rendeződött. A 12 neurológiai deficites beteg közül 10-nek súlyos contralateralis érelváltozásokat igazoltak.
Megállapítják, hogy a carotis korai reoperátio indoka leggyakrabban új neurológiai deficit jelentkezése volt, amelynek hátterében rendszerint a műtött ér thrombosisa állt. Ezen thrombosis gyakrabban az artéria szűkülete, ritkábban intima flap miatt következett be. Azonnali műtéti megoldás helyreállította az átjárhatóságot és az esetek 50%- ában javulást hozott. A neurológiai rendeződés a contralateralis oldal állapotával volt összefüggésben.

Dr. Bihari Imre


Érbetegségek: 1994/2. - 31. oldal