Szerzők: DR. BUSHMANN CSABA

B. Walzl, M. Walzl, H. Lechner és mtsai. Der Mediziner, 3: 66-72. (1994)

A fejlett ipari országokban a szívkoszorúér megbetegedés, a szélhűdés és a perifériás artéria elzáródások a halálozás és rokkantság legfőbb okai. Mindezek hátterében az arteriosclerosis áll. A sclerosis kialakulását elősegíti és a szűkült erekben a keringés lassulását okozza a megemelkedett lipoprotein és fibrinogen szint. Számos klinikai vagy kísérleti módszer létezik ezen két fontos rizikófaktor szintjének csökkentésére, amelyek közül a közlemény szerzői a Heparin Indukálta Extracorporalis LDL Kicsapás (H.E.L.P.) módszerével végzett klinikai vizsgálatuk eredményeiről számolnak be.

Érbetegségek: 1994/2. - 35. oldal

B. Walzl, M. Walzl, H. Lechner és mtsai. Der Mediziner, 3: 66-72. (1994)

A fejlett ipari országokban a szívkoszorúér megbetegedés, a szélhűdés és a perifériás artéria elzáródások a halálozás és rokkantság legfőbb okai. Mindezek hátterében az arteriosclerosis áll. A sclerosis kialakulását elősegíti és a szűkült erekben a keringés lassulását okozza a megemelkedett lipoprotein és fibrinogen szint. Számos klinikai vagy kísérleti módszer létezik ezen két fontos rizikófaktor szintjének csökkentésére, amelyek közül a közlemény szerzői a Hepa- rin Indukálta Extracorporalis LDL Kicsapás (H.E.L.P.) módszerével végzett klinikai vizsgálatuk eredményeiről számolnak be.
A módszer lényege, hogy savanyú pH tartományban az említett anyagok kicsapódnak. Ezért a beteg vérét extracorporalis keringési rendszerbe vezetik, ahol szűrő segítségével a plazmát és a sejteket szétválasztják, majd a plasmát 4,85 pH-jú acetát pufferral és heparinnal hozzák össze. Ezáltal 5,12-es pH keletkezik, amelyben az össz-cholesterin, az LDL, a lipoprotein (a), a triglicerid és a fibrinogen kicsapódik és egy 0,4 mikrométeres pórusú polykarbon filteren fönnakad. Ezután a heparint kivonják és a fiziológiás pH értéket helyreállítják. A plazmát a beteg érrendszerébe visszavezetik.
Egy ülésben 2,5-3,0 1 plasmát szűrnek át. A labor eredmények látványosan javulnak az LDL és a fibrinogen szint 45-55%-os csökkenését érték el. Egy-egy kezelés mintegy 15 g káros anyagot vont ki. A kezelés után 8-14 nappal az eredeti értékek ugyan visszaállnak, mégis többszöri (4-8) alkalom után új egyensúlyi állapot áll be, amelyben az említett anyagok alacsonyabb szinten stabilizálódnak. A kezelések során a plasma elektolytok, az albumin, a globulin és a vitaminok szinte érintetlenek maradnak, míg a HDL szint kb. 12%-os emelkedést mutat.
A cerebralis keringésre kifejtett hatást 21 szélhűdéses és 18 cerebralis multiinfarctuson átesett beteg és ugyanennyi kontroll vizsgálata alapján mérték fel. Az eredményt neuropsychiatriai tesztskálák segítségével értékelték, amely jelentős különbséget mutatott a kezelt esetekben, míg a kont- rollokban változatlan volt.
A végtagi erekre kifejtett hatást 15 betegen vizsgálták, akik közül 8-an a Fontaine 111. és 7-en a IV-es stádiumba tartoztak. Ezen esetekben a klinikai, Doppler és angiografiás vizsgálat alapján 5 betegnél lábfej, 10 betegnél combamputáció merült föl. A kezelés a szükséges necrectomiákból és a H.E.L.P. rendszer alkalmazásából állt. Ezt követően egyetlen esetben sem volt szükség az eredetileg tervezett csonkító beavatkozásra. Az egy éves utánvizsgálat az eredetileg III. stádiumú betegek esetében panaszmentességet, a IV. stádiumú betegek esetében 1000 m-es járástávolságot mutatott.
A szem vérellátási zavara miatt 22 beteget kezeltek. Ezen betegekben a látászavart mikrocirkulációs rendellenességre vezették vissza. Minden esetben a látásélesség javulását észlelték és a látómező kiszélesedését találták, ami esetenként kétszeresére növekedett.
A halláskárosodást 20 betegnél kezelték az említett módon. Egy eset kivételével javulást észleltek.

Dr. Bushmann Csaba


Érbetegségek: 1994/2. - 35. oldal