Szerzők: SZERKESZTŐSÉG

R. F. Norem II, D, H. Short és M. D. Kerstein; Surgery, Gynecology and Obstetrics 167: 87-91. (1988.)

Sajnálatos, hogy az embolectomiák egyik következménye lehet a trombus distalis irányba történő letolása, ahol ballon katéterrel már nem tudjuk elérni. Az itt ismerttett eljárás fő előnye az egyébként el nem távolítható alvadék kivétele, további előnye, hogy a collateralis szerepet betöltő oldalágakból is ki lehet így oldani a vérrögöt, amelyre a Fogarty embolectomia egyébként alkalmatlan.

Érbetegségek: 1996/3. - 31. oldal

R. F. Norem II, D, H. Short és M. D. Kerstein; Surgery, Gynecology and Obstetrics 167: 87-91. (1988.)

Sajnálatos, hogy az embolectomiák egyik következménye lehet a trombus distalis irányba történő letolása, ahol ballon katéterrel már nem tudjuk elérni. Korábbi felmérés szerint 40%-ban marad vissza trombus e műtét után.
Két év és három hónapos időszakban 19 betegen alkalmazták a címben szereplő eljárást. Közülük 9-nek alsó végtagi bypass graftja volt. Azokat a betegeket, akiknek nemrég streptococcus fertőzése zajlott le, cerebrovascularis eseménye vagy gastrointestinális vérzés volt az anamnesisükben, illetve egyéb lysis terápiát kontraindikáló betegségük volt, kizárták e kezelésből. Minden betegen preoperatív Doppler-vizsgálat és angiográfia történt.
Ezután Fogarty-katéteres embolectomiát végeztek. A beavatkozás megkezdésekor a betegek 5000 NE Heparin-t kaptak bolusban. Ezekben az esetekben egy eredményes és utána két eredménytelen katéter-kihúzás történt. Az első alkalommal jelentős mennyiségű vérrögöt sikerült eltávolítani, de ezután distal felől nem volt véráramlás. Az intraoperatív angiográfia distalis embolust mutatott. Ezt követően került sor 50 000-200 000 egység Streptokinase beadására. Először 50 000 egységet ínfundáltak localisan a feltárt artériába úgy, hogy a szert hígítva jutatták be, kb. 15 perc alatt. Ezután újabb embolectomiás kísérletet végeztek, ennek sikertelensége esetén ismét ugyanezt az adagot adták, az eljárást addig ismételve, ameddig az embolectomia sikeres nem volt. Az így bejuttatott gyógyszer csak az adott helyen fejti ki hatását, az általános hatás és így a szövődmények is elkerülhetők voltak, annak ellenére, hogy a műtét előtt steroidot vagy diphenylthydramint nem adtak. Ezután az ismételt embolectomia sikerét a Doppler-vizsgálat és az intraoperatív angiográfia is igazolta.
Peri- vagy postoperatív szövődmény nem fordult elő, beleértve az anaphylaxiás reakciót, a csillapíthatatlan vérzést és az amputációt is. Transfusiót egyetlen beteg sem igényelt. Négy betegen később femoro-popliteális bypass műtétre került sor. Az eljárás fő előnye az egyébként el nem távolítható alvadék kivétele, további előnye, hogy a collateralis szerepet betöltő oldalágakból is ki lehet így oldani a vérrögöt, amelyre a Fogarty embolectomia egyébként alkalmatlan.

Szerkesztőség


Érbetegségek: 1996/3. - 31. oldal