Szerzők: PROF. DR. H. A. M. NEUMANN

A szerző alapos review-t készített, megpróbálta körbejárni a CVI hátterét és gyógyszeres terápiáját. A betegség aktív kutatómunkáját jelzi, hogy 2002-ből hat publikált vizsgálat is a szerző rendelkezésére állt.

Érbetegségek: 2003/1. 29. oldal

A krónikus vénás elégtelenség (CVI) népbetegségnek számít világszerte. Változatos tüneteket és panaszokat okoz, hosszú fennállása során ulcus cruris is kialakulhat.
Az utóbbi időben jelentős figyelem terelődött a makro- és mikrokeringés kapcsolatára. A vénás reflux magas vénás nyomást eredményez, ami kapilláris szinten az interendotheliális rések kinyílásához vezet. Az így kialakult kórosan magas kapillárisfiltráció oedemát okoz. A CVI-ben szenvedő betegek bőrbiopsziájában csökkent mennyiségű kapilláris szám mellett kapilláris proliferáció volt megfigyelhető.
A technika fejlődésével új lehetőség nyílt a mikrocirkuláció vizsgálatára. Ez alapján a bőr mikrocirkulációja két funkcióra osztható: a tápanyagellátást adó kapillárisokra. amelyek a teljes mikrokeringés 15 %-át adják és a test hőszabályozását biztosító, mélyen futó kapillárisokra, amelyek a mikrokeringés 85 %-át teszik ki.
A vénás megbetegedések befolyásolására két lehetséges út jöhet szóba. Az egyik lehetőség direkt hatást gyakorolni a vénafal simaizomzatára, ami a véna keresztmetszetének csökkenésével és a billentyűk hatékonyabb működésével jár. Azonban a CVI összes klinikai tünete a kóros mikrocirkulációval van korrelációban. ami a másik fontos hatástani lehetőség.

Dihydroergotamine (DHE)

Kettős-vak, placebo-kontrollált, randomizált vizsgálatban bizonyították, hogy a vénás nyomást 10%-kal, a vénás refluxot 17%-kal csökkentette. Napi használhatóságának korlátja a szűk terápiás ablak.

Oedema proeetiv készítmények

Az oedema gyakran a láb vénás keringésének dekompenzációjára utaló első jel. A láb oedema elleni védelme emiatt racionális terápiás cél. A venoprotectiv készítmények mikrocirkulációra gyakorolt hatásának középpontjában tehát a kapillárisfal áteresztőképességének csökkentése áll, ami csökkenti az oedemát. A rutozidok közül a hydroxyethyl rutozidok (HR) széles körben alkalmazott készítmények. Szintén világszerte használják a diosmint és a vadgesztenye kivonatot tartalmazó készítményeket is.
Ismert. hogy a HR képes a tág interendothel réseket csökkenteni, ezt a klinikumban a kapilláris áteresztőképességének csökkentéseként igazolták, amely a HR elsődleges hatása.
Az oedelea a legfontosabb jele a CVI miatt dekompenzálódott mikrokeringésnek. Számos szerző igazolta, hogy a mikrokeringés javulása a szöveti oxigenizáció jelentős emelkedésével jár, például az egyik munkacsoport szerint 12 g HR egy hónap alatt akár 34%-kal javíthatja az oxigenizációt. Egy másik munkacsoport szerint már négyhetes kezelés is szignifikánsan emelte a bőrön át mért szöveti oxigenizációt. Mások a fáradt-, nehézláb-érzés, éjszakai görcsök, lábfájdalmak hatékony csökkentését mutatták ki. A vénás elégtelenség okozta tünetek és panaszok, illetve az oedema csökkenése korrellál a mikrocirkulációs paraméterek javulásával.
A gyógyult ulcus crurisos betegeknél az ulcus kiújulását vizsgálták HR, illetve placebo adása mellett: 20 hónap után szignifikánsan kevesebb kiújulást tapasztaltak a HR-csoportban (p<0,03). Ez a felismerés indokolja a kezelés meghosszabbítását, ami akár az egész élet során is szükséges lehet.
Többen elemezték a HR hatékonyságát különböző vizsgálatok tükrében. Cesarone, Pittler és Ernst és a Cochrane review is hatékonynak találta a CVI tüneteinek kezelésére. Mivel a HR kezelés hatékonyan csökkenti a szisztémásan és lokálisan felszabaduló szabadgyököket. így az akadályozhatja a CVI kifejlődését.

Megbeszélés

A CVI kezelése messze van az ideálistól. A terápia három nagy cél köré csoportosulhat: 1. a tünetek csökkentése. 2. az oedema elleni védelem. 3. a fekély kezelése.
A CVI a betegeknél igen változatos panaszokat okoz. Annak felismerése, hogy ez kapcsolatban van a vénás megbetegedésükkel, nem mindig érthető a betegek számára. Placebo kontrollos vizsgálatokban bizonyították. hogy a HR, diosmin, vadgesztenye kivonat és heptaminol hatékonyan csökkentik az oedenlát és a CVI tüneteit. A hosszú (5 órán túli) repülőúton a HR jó oedema csökkentő tulajdonságát igazolták.
HR hatására a vénás láhszárfekélyek kiújulása szignifikánsan csökken. A venoprotektív szerek és a kompressziós terápia együttes alkalmazása megkétszerezi a terápia oedema csökkentő hatékonyságát. A gyógyszeres kezelés segít lelassítani a CVI kialakulását, illetve a vénás lábszárfekély gyógyulásának felgyorsításában is szerepet játszik. A legtöbb, CVI kezelésére alkalmas gyógyszer a flavonoidok családjából származik. Ezek a készítmények a CVI korai stádiumában monoterápiában alkalmasak az oedema megelőzésére, késői állapotokban kompressziós terápiával együtt alkalmazva lelassítják az állapot fokozatos romlását előidéző folyamatokat. (Phlebology Digest, 2003/2.)
Ref.: A szerző alapos review-t készített. megpróbálta körbejárni a CVI hátterét és gyógyszeres terápiáját. A betegség aktív kutatómunkáját jelzi, hogy 2002-ből hat publikált vizsgálat is a szerző rendelkezésére állt.

Dr. Bartók Péter


Érbetegségek: 2003/1. 29. oldal