Szilágyi Imre professzor, a magyar érsebészek doyenje, 2009. november 2.-án életének 100. évében elhunyt. Személyében az érsebészet egyik úttörőjét veszítettük el, aki 1997-től a Magyar Angiologiai és Érsebész Társaság tiszteletbeli tagja volt.
Érbetegségek: 2009/4. 121. oldal
Szilágyi Imre professzor, a magyar érsebészek doyenje, 2009. november 2.-án életének 100. évében elhunyt. Személyében az érsebészet egyik úttörőjét veszítettük el, aki 1997-től a Magyar Angiologiai és Érsebész Társaság tiszteletbeli tagja volt.
Szilágyi Dezső Imre 1910. június 20.-án született Erdélyben, egy szilágysági kisvárosban. A család polgári életét jelentősen befolyásolta apja korai halála mellett, a Trianoni békediktátum okozta drámai politikai változás. Iskoláit szülővárosában, majd Kolozsvárott folytatta, ahol már román nyelvű érettségit is tenni kényszerült. Egyetemi tanulmányait Párizsban a Sorbonne-on kezdte, majd a Debreceni Tisza István Tudomány Egyetemen folytatta. Édesanyja időközben (1925) egy Amerikában élő erdélyi magyarhoz ment ismét feleségül, majd az USA-ba költözött. A román hatóságok 1931-ben lehetővé tették a két Szilágyi fiú számára- a család egyesülését az Egyesült Államokban.
Egyetemi tanulmányait a University of Michigan Medical School diákjaként folytatta. Gyakornoki éveit Ann Arborban töltötte, majd sebészi képzését 1939-1942 között Detroitban a Henry Ford Hospitalban kapta. Ezután 1945-ig Braziliában, a Ford Motor Company gumiültetvényének kórházában, orvosigazgatóként teljesített szolgálatot.
Az elsők között végzett, 1952-ben hasi aorta aneurysma resectiot graft pótlással, 2 évvel később Detroitban megalapította a világ első homograft bankját. Világelsőként, 1958-ban hasi aorta aneurysma televíziós bemutató műtétet végzett. 1966-ban a Henry Ford Hospital Sebészeti Osztályának vezetője lett. Számos új sebészi módszert vezetett be, aktivitását a szívsebészet és a transplantatio területére is kiterjesztette. Nevéhez fűződik az első prospectiv randomizált tanulmány, amelyben kimutatta, hogy az 5 cm-nél nagyobb aneurysmák természetes mortalitása meghaladja a műtéti halálozást, ezért ezen esetekben sebészi megoldás szükséges. Ez a tanulmány tette rutinszerű beavatkozássá az aneurysma műtéteket. A tanulmány elérte a "citation classic" szintet - több mint egymilliószor idézték.
Az aktív sebészettől 1975-ben vonult vissza. Megalapította a Journal of Vascular Surgery-t Michael DeBakey-vel, aki ugyancsak életének 100.-ik évében idén távozott az élők sorából. A lap alapító-főszerkesztőjeként elévülhetetlen érdemeket szerzett az érsebészet szakmai színvonalának és elismertségének növelésében. Magyar identitását, páratlan nyelvi kultúráját, irodalmi ismereteit mindhalálig megőrizte. Személyében egy nagy magyar sebész egyéniség távozott közülünk, emlékét szívünkben őrizzük és példaképként a jövő generációinak adjuk tovább.
Prof.Dr.Gloviczki Péter
Division of Vascular and Endovascular Surgery
Gonda Vascular Center, Mayo Clinic Rochester
Prof.Dr. Dzsinich Csaba
ÁEK Szív-Ér-Mellkas Sebészet
Érbetegségek: 2009/4. 121. oldal