Szerzők: SZERKESZTŐSÉG

"Társaságunkat a bíróság 1966. november 5-én jegyezte be Magyar Angiológiai Társaság néven. 50 év telt el az óta. A hazai előzmények, kezdeti törekvések ezen a szakterületen pedig még a korábbi 100 év alatt alakultak, valósultak meg. A Magyar Sebész Társaságon belül Angiológiai Szekció néven működtek közösen szakembereink." ? írja Nemes Attila a jubileumi könyvben.

Érbetegségek: 2016/4. 79-80. oldal

"Társaságunkat a bíróság 1966. november 5-én jegyezte be Magyar Angiológiai Társaság néven. 50 év telt el az óta. A hazai előzmények, kezdeti törekvések ezen a szakterületen pedig még a korábbi 100 év alatt alakultak, valósultak meg. A Magyar Sebész Társaságon belül Angiológiai Szekció néven működtek közösen szakembereink." ? írja Nemes Attila a jubileumi könyvben. Társaságunk 30 évvel később, 1996-ban, - emlékeim szerint Dzsinich professzor javaslatára, - vette fel a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság nevet.
A Társaság korábbi és jelenlegi vezetőségének tagjai, néhány, a kezdeteket átélt vendéggel együtt, 2016. december 9.-én, Szegeden ünnepelték ezt a jeles évfordulót (1. ábra).

50 éves a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság

1. ábra.
A helység kellemes atmoszfériája is hozzájárult a jó hangulathoz (Pécsvárady Zs., Vallus G., Menyhei G., Soltész P., Szeberin Z., Sinay L., Kasza G., Dzsinich Cs., Olvasztó S., Bugár-M. T.).

Az ünnepi vacsora során többen felszólaltak és számos érdekességet elevenítettek fel Társaságunk múltjából, elsősorban a kezdetekről (2. ábra). Az egyik felszólaló Jámbor Gyula tanár úr számos kolléga tisztelt mestere, tanítója, aki kissé kibővítve, írásban is elküldte felszólalását:
"Örömmel vagyok itt ezen a jól szervezett, jól előkészített találkozón. Számomra ez azért is jelent többet, mint a jelen lévők nagy többsége számára, mivel én előadással is részt vehettem 1968-ban a Szegedi Angiológiai Napok néven számon tartott első igazi angiológiai kongresszuson, két évvel a Társaság megalakulása után. Végig lapozva a kongresszus tudományos előadásait tartalmazó kiadványt, nagy szomorúsággal állapítottam meg, hogy az akkori aktív résztvevők közül mindössze ketten vagyunk itt, ezen a jubileumi találkozón, Kusztos Dénes főorvos úr és én. Megduplázódhatott volna ez a szám, ha Nemes Attila és Bartos Gábor szerzőtársak nem lettek volna akadályoztatva az eljövetelben. Szomorúságom oka az, hogy a hiányzók túlnyomó többségével evilági életemben már nem is találkozhatok...
Kusztos főorvost nagy örömmel üdvözöltem, mivel egyik első mesterem volt angiológia vonatkozásban. Ő a Szent István Kórházban Bugár-Mészáros tanár úr osztályán volt adjunktus annak idején, amikor én szintén ebben a kórházban kezdtem dolgozni. Stefanics professzor úr ő hozzá vezényelt át ér diagnosztikát tanulni, mikor a klinikánkon kezdtük az ér betegekkel való foglalkozást. A tőle tanultak sokat segítettek érsebészeti pályám indulásakor. Az évente tartott klinikai vidám össze jöveteleink egyik program pontja mindig Makláryné tanársegéd asszony versbe szedett év értékelője, melyben 1967 januárban megénekelte Kusztos főorvoshoz való viszonyomat:

... Nicsak, hisz ez Jámbor Gyuszika
Kusztos kunsztos földi helytartója
Oszcillometer felkent bajnoka
Kis nővérek lelkes oktatója
Tubál, oscillál, transfundál, kötöz..."

50 éves a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság

2. ábra.
Kusztos Dénes emlékszik vissza az 50 évvel korábbi időkre (Meskó É., férje, Kusztos D., Tamás L., Landi A.).

Erre a Társaság szempontjából kiemelkedő jubileumra, emlékkönyvet jelentettünk meg. A könyv első és hátsó borítóját itt láthatják (3. ábra). A meghívottak a borítóval azonos Emléklapot vehettek át. A könyvet a Szombathelyi Angiológiai Napok résztvevői ingyenesen meg fogják kapni.

50 éves a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság

3. ábra.
A jubileumi kiadvány borítója.

A könyv 240 oldala elsősorban a múltat, a kezdeteket idézi. Csaknem 190 oldala az Érbetegségekben már megjelent, Bartos és mtsai által írt értékes szakma történeti cikkeket egyben adja közre. Örömmel állítottuk össze ezeket a múltat feldolgozó, az idők próbáját már kiállt, minden alkalommal elismerést hozó cikkeket. A könyv találó címe, - Erek, emberek, esztendők, - és első fejezete Nemes professzor úr szépírói kvalitásait dicsérik. A könyv kiállítása és tartalma szintén az ő irányításával került kialakításra.

50 éves a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság

4. ábra.
Bugár-Mészáros Tibor édesapja életrajzát ismerteti (Dzsinich Cs., Olvasztó S., Bugár M. T.).

Igyekeztünk a Társaság számára fontos neveket és évszámokat a könyv végén, egy külön fejezetben összegyűjteni, ezzel is feleleveníteni a homályosuló emlékeket és kifejezni tiszteletünket azok iránt, akik egy kicsit többet tettek a szakmáért vagy a közösségért.
Első elnökünknek Bugár-Mészáros Károlynak Tibor fia, aki sokáig dolgozott együtt édesapjával, és a színvonalas tudományos publikációkban is részt vett, rendelkezésünkre bocsájtotta az édesapja életéről írt és ott felolvasott életrajzot (4. ábra). Ezt közöljük folyóiratunk következő lapjain. Talán megbocsájtható, hogy e jeles alkalom tiszteletére mostani kiadványunkban egy kicsit több történeti munkát adunk közre.

SZERKESZTŐSÉG


Érbetegségek: 2016/4. 79-80. oldal