Szerzők: BARTOS GÁBOR, BIHARI IMRE, JÁMBOR GYULA, NEMES ATTILA, MARTOS VERONIKA, MARKOVICS GABRIELLA

Az érsebészet kezdete a berettyóújfalui és az egri kórházban

Eddigi nyolc munkánkban már tizenhat korai hazai érsebészeti munkacsoport erőfeszítéseit igyekeztünk megörökíteni. Most az egyik legrégebbi, időben több nagyobb kórházat, sőt egyetemi klinikát is megelőző, városi kórházban kialakult, sajnos, rövid életű, sikeres munkacsoportról írunk. A másik team ugyancsak korán induló, és hosszú, szívós munkával fejlődő, a mai napig is jelentős megyei kórházi együttes.

Érbetegségek: 2016/2. 11-18. oldal

Eddigi nyolc munkánkban már tizenhat korai hazai érsebészeti munkacsoport erőfeszítéseit igyekeztünk megörökíteni. Most az egyik legrégebbi, időben több nagyobb kórházat, sőt egyetemi klinikát is megelőző, városi kórházban kialakult, sajnos, rövid életű, sikeres munkacsoportról írunk. A másik team ugyancsak korán induló, és hosszú, szívós munkával fejlődő, a mai napig is jelentős megyei kórházi együttes.

Korai érsebészet a berettyóújfalui kórházban

Ez a keleti határszél közelében fekvő, Berettyó parti város már az ókorban lakott település volt. A középkorban, területén 14-15 falu állt Herpály központtal. Itt épült fel a XII. században a Szent Pálról elnevezett kolostor és ikertornyú, háromhajós román templom. Ennek a mai napig álló egyik tornya a város leghíresebb műemléke (1. ábra). Berettyóújfalu Trianon után, 1920 és1940 között, majd a II. világháború befejezése után, 1945?1950 között, amikor Nagyváradot ismét elcsatolták, kétszer is Bihar Vármegye székhelye volt.

Korai érsebészet a berettyóújfalui kórházban

1. ábra.
A herpályi csonka torony és a Szent Pálról elnevezett román templom rekonstrukciós képe

Az I. világháborút lezáró országcsonkítás után a megye megmaradt 180 000 lakosa kórház nélkül maradt. Emiatt épült fel 1928-ban a helyi kórház 106 ággyal, belgyógyászati és sebészeti osztállyal. Szükségből gyermek-, tüdőgyógyászati és fertőző osztályos feladatokat is elláttak. Idővel a kórház bővült. A II. világháborúban súlyos épületkárokat szenvedett, s a szovjet megszállás miatt, ideiglenesen, szükségépületekbe kellett kitelepülnie.
A kórházat 1945 után újjáépítették, s a következő évtizedek során ágyszámban és profilokban jelentősen kibővült. Mindebben különös érdemei vannak Matkó István sebész főorvos, kórház igazgatónak. A következő igazgató Bartha Ferenc radiológus főorvos lett, akinek 18 éves működése alatt, majd azt követően érte el az intézet a mai strukturális fejlettségét és ágyszámát. A kórház ma gróf Tisza István nevét viseli (2. ábra).Az I. világháborút lezáró országcsonkítás után a megye megmaradt 180 000 lakosa kórház nélkül maradt. Emiatt épült fel 1928-ban a helyi kórház 106 ággyal, belgyógyászati és sebészeti osztállyal. Szükségből gyermek-, tüdőgyógyászati és fertőző osztályos feladatokat is elláttak. Idővel a kórház bővült. A II. világháborúban súlyos épületkárokat szenvedett, s a szovjet megszállás miatt, ideiglenesen, szükségépületekbe kellett kitelepülnie.
A kórházat 1945 után újjáépítették, s a következő évtizedek során ágyszámban és profilokban jelentősen kibővült. Mindebben különös érdemei vannak Matkó István sebész főorvos, kórház igazgatónak. A következő igazgató Bartha Ferenc radiológus főorvos lett, akinek 18 éves működése alatt, majd azt követően érte el az intézet a mai strukturális fejlettségét és ágyszámát. A kórház ma gróf Tisza István nevét viseli (2. ábra).

Korai érsebészet a berettyóújfalui kórházban

2. ábra.
Képek a Kórházról

A berettyóújfalui érsebészet történetének megírásában Gyurkó György volt segítségünkre, mivel az ottani főszereplők, Szűcs János és Rácz István (3. ábra) már sajnos nem élnek. Ezért a rendelkezésre álló adatok kevésbé részletesek.

Korai érsebészet a berettyóújfalui kórházban

3. ábra.
Szűcs János (1925-2006)
és Rácz István (1925-1994)

A hatvanas?hetvenes évek fordulója táján, a sebészeti osztályon, Rácz István osztályvezető főorvos idején kezdődött a tevékenység. Szűcs János azzal a javaslattal kereste meg Gyurkót (4. ábra) a debreceni egyetemen, hogy miután a városmajori klinikán érsebészeti tanfolyamot végzett, működjön együtt velük az angiológiai sebészet elkezdésében. Ezt követően indították el az érműtéteket Rácz, Szűcs, Gyurkó felállásban. A szükséges Dos Santos angiográfiákat Székely István osztályvezető röntgen főorvos és Szűcs János készítették. Az utóbbi olyan kontrasztanyag-adagoló rendszert is szerkesztett, amelynek segítségével a személyzet sugárterhelését csökkenteni lehetett. Újító hajlamát dicséri, hogy a kórház műszaki embereivel olyan elektromos készüléket is készített, amely a saphenába vezetve kauterizálta a vénát.
Berettyóújfaluban, abban az időben jó minőségű kéziműszerek voltak, amelyek érsebészeti célra is megfeleltek. A speciális eszközöket Szűcs János irányításával a helyi szakemberek készítették el. Volt NDK-ból származó, ill. MEDICOR gyártmányú atraumatikus, műszálas varróanyaguk. Kaphatók voltak már a RICO gyártmányú magyar érprotézisek is.
Kezdetben a femoro-poplitealis érszakaszon végeztek műtéteket. Vénás áthidalásokat és TEA-kat készítettek. Később iliaca szintű műtétekre is sor került. Gyurkó csak az első időszakban volt segítségükre, 1971-től már önállóan operáltak. Idővel az érsebészeti profil Szűcs kezébe került. A nagy közkórházi terhek, a hasi, az urológiai műtétek, és a hatalmas traumatológiai beteg forgalom mellett Szűcs János szívósan küzdött az érsebészet műveléséért, fejlesztéséért. Sokszor maga végezte az időigényes Dos Santos angiográfiákat. Az aorto-ilio-femoro-poplitealis érszakasz minden műtétét művelték, köztük számos aorto-bifemoralis bypasst. Ha szükséges volt, a perifériás műtéteket lumbalis sympathectomiával kombinálták. A fentebb leírtaknak megfelelően számos érsérülés, végtagmentő műtétét végezte el. Jelentős számú, többféle vénás műtétet is operált. Válogatott esetben sklerotizáló műtétet is végzett.
A nehéz anyagi adottságok mellett biztosította a jó varróanyag-ellátást, és a legmodernebb érpótló anyagok, így pl. a GORETEX protézisek beszerzését. Mindemellett nagy energiát fordított a fiatalok érsebészeti tanítására is. Minden gyakorlottabb orvos önállóan végzett embolectomiát.
Érsebészeti tevékenységüket a nyolcvanas évek közepéig folytatták. A gyakorlati munka mellett, főként Gyurkó közreműködésével, szerény tudományos publikációs tevékenységet is folytattak (1-6).

Korai érsebészet a berettyóújfalui kórházban

4. ábra.
Gyurkó György

Munkájukat az érsebészet országos vezetői is elismerték. Ezt jelzi, hogy a hetvenes évek elején nagysikerű Angiológiai Napokat rendezhettek. Ezen részt vettek a városmajori és más vezető érsebészek, köztük Papp Sándor, Nemes Attila és Jámbor Gyula. A nívós előadásokhoz hangulatos társasági program is csatlakozott (5. ábra).
Szűcs János aktív sebészi pályafutásának befejezése után felülvizsgáló főorvos és a rendelőintézet igazgatója lett. Rácz István nyugdíjazása után még szintén évekig dolgozott a rendelőintézetben. Halála után sebészeti műtőt neveztek el róla.

Korai érsebészet a berettyóújfalui kórházban

5. ábra.
Szűcs János hegedül az Angiológiai Napok bankettjén. Jobbra Dohanics Sándor Nyíregyházáról.

 

Irodalom

  1. Ézsely F., Gyurkó Gy., Szűcs J.: Nyelv alakú anastomosis - ok alkalmazása érprothesiseknél. M. Seb. 1973; 26: 361?364.

  2. Gyurkó Gy., Szűcs J., Megyeri L., Noviczki M., Pösze J.: Experiences obtained with poliester velour angioplasty. Vasc. Surg. 1973; 7: 298?304.

  3. Szűcs J., Gyurkó Gy., Rácz I., Székely I.: Observaciones experimentales y clinicas con el adhesivo ?Histoacryl? en casos de thromboendarteriectomia. Angiologica /Barcelona/. 1974; 26: 8?12.

  4. Gyurkó Gy., Szűcs J., Bánhegyi J., Kenyeres I., Szikszai P., Noviczki M., Pösze J.: Experimental experience with poliester velour in vascular plastic surgery. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1974; 15: 35?43.

  5. 5Gyurkó Gy., Szűcs J., Ézsely F., Kósa Cs., Bednárszky Z.: Use in vascular surgery of the tissue adhesive Histoacryl. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1974; 15: 353? 360.

  6. Gyurkó Gy., Megyeri I., Szűcs J.: Über die Poliester- Velour-Gefässplastik. Polimere in der Medizin 1975; 5: 27?30.

A korai egri érsebészet története

Az egri kórház talán az egyetlen hazai intézmény, amelyben több száz éves a folyamatos gyógyító tevékenység. Az irgalmas rendi kórház 1727-ben kezdte meg működését, melynek utódintézeteiben a mai napig folyik gyógyító munka. További különlegesség, hogy itt nyílt meg 1769- ben az orvosképző, a Scola Medicinalis. Jelenleg nagy értékű felújítás és kórházfejlesztés van folyamatban. Mind a város egészségügye, mind a kórház, valamint az orvosi iskola történetében meghatározó szerepe volt Markhot Ferencnek (1718?1792) (2.ábra).

A korai egri érsebészet története

1. ábra.
Az egri kórház képe

A korai egri érsebészet története

2. ábra.
Markhot Ferenc szobra

A bolognai egyetemen szerzett oklevelet. Már tapasztalt, híres orvosként Barkóczy Ferenc egri püspök hívta meg a Városba 1758-ban, s ezzel Heves és külső Szolnok vármegye főorvosa, valamint a püspökség és a papnevelde orvosa lett. Nagy érdeme az egri gyógyvíz orvosi alkalmazásának vizsgálata, a gyógyítás kidolgozása, amely a mai fogalmak szerint is korszerű eredményekre vezetett.

A korai egri érsebészet története

3. ábra.
A volt Irgalmas kórház, az 1769-től 1775-ig működött Scola Medicinalis színtere

Sikeresen indította el a kórházban működő orvosi iskolát (3. ábra), ahol az első évfolyam tíz hallgatója hatéves képzés után nyert oklevelet. Az elméleti oktatás mellett a hallgatók kórházi gyakorlati oktatást is kaptak, ami a klinikai képzési rendszer előfutára volt. 1775-ben királyi rendeletre az iskolát ugyan be kellett zárni, de tanítványai rövid ráképzés után, a nagyszombati egyetemen diplomás orvosok lettek. Ezt követően Markhot még öt évig kirurgusképzést végzett. Három jelöltet, 1779-ben sebészmesterré nyilvánított. Ezenkívül bábaképzéssel is foglalkozott. Pályafutása szomorú véget ért, mert egy szerencsétlen haláleset kapcsán és nem kis részben egy rivális kolléga mesterkedése következtében, kötelességmulasztással vádolták, elbocsátották. Haláláig mellőzve, elszegényedve megyei írnokként tengődött.

A korai egri érsebészet története

4. ábra.
Markhot Ferenc emlékérem

Ma ő a kórház névadója. A kiváló orvosokat Markhot Ferenc emlékéremmel jutalmazzák (4. ábra), utcát neveztek el róla, szobrot állítottak neki, továbbá két emléktábla is őrzi munkásságát.
Az egri érsebészet korai történetét nagyrészt Ádám Attila (5. ábra) segítségével, a tőle kapott dokumentumok alapján állítottuk össze.

A korai egri érsebészet története

5. ábra.
Ádám Attila

Egerben a cardio-vascularis sebészetnek voltak "hagyományai". Sikeresen ellátott szívburok és szívizomsérülésről számolt be Vályi Sándor, ill. Pócsik Elek 1937-ben, és 1959-ben. Az érsebészet megteremtésében már korán többen bábáskodtak. Póka László, későbbi pécsi sebész professzor osztályáról Czenkár Béla már résztvevője volt az első hazai angiológiai tanfolyamnak, amelyet Soltész Lajos és Bugár Mészáros Károly szervezett 1962-ben (6. ábra). Másik adjunktusa Szabó László Hatvanban lett osztályvezető, ahol szintén megindult az érsebészet. Az első Fogarty katéteres embolectomiát Czenkár Béla végezte 1969-ben. Ekkor már Tóth József volt az osztályvezető, aki Soltész kollégája volt a városmajori klinikán, s onnét került Egerbe.

A korai egri érsebészet története

6. ábra.
Az 1962 évi, első hazai angiológiai tanfolyam résztvevői

Tóth főorvos, aki elsősorban hasi sebész volt, mert a Városmajorban akkor még általános sebészeti részleg is működött, a hetvenes évek legelején megbízta, friss sebész szakorvosát, Erdélyi Bélát (7. ábra), hogy készüljön fel az érsebészeti tevékenység elkezdésére (műszer - beszerzés, irodalmi és gyakorlati előkészületek, stb.).
A hetvenes évtized első éveiben meg is indult a gyakorlati munka Az első műtétek (1971) AFS endarteriectomiák, profundoplasticák és saphena bypassok voltak, amelyeket Erdélyi végzett.
1972-ben került az osztályra Ádám Attila, aki rögtön bekapcsolódott az érsebészetbe is, mint Erdélyi állandó asszisztense. 1975-től már önállóan is végzett érműtéteket. Itt jegyezném meg, hogy az osztály közkórházi jellege miatt valamennyi érműtéttel foglalkozó sebész elsősorban általános sebész volt, akik nagy gyakorlattal rendelkeztek a hasi sebészetben. Ez, mint sok más helyen is bebizonyosodott, előnyére vált az érsebészeti tevékenységnek is.

A korai egri érsebészet története

7. ábra.
Erdélyi Béla

Az évek múltával tovább fejlődött a szakmai profil. Következtek az iliaca műtétek, s a műeres áthidalások. Erdélyi, 1977-ben elvégezte az első aorto-bifemoralis bypass műtétet. A hetvenes években elkezdték az extra-anatomicus bypass műtéteket (pl. protheticus axillo-femoralis crossover bypass). Rendszeresen végeztek femoro-cruralis áthidalásokat vénás transplantatumokkal. Természetesen ellátták a kórház érsérüléses beteganyagát, több esetben bonyolult érsérüléseket is. Volt néhány sikeres subtotalis és totalis felkar, ill. alsó végtag replantatiojuk. A beteganyag növekedése arányában megjelentek a reoperációk, a szerviz és a redo műtétek. A nyolcvanas években már graftcsere is szerepelt repertoárjukban. Carotis műtéteket 1983-tól végeztek, melyet Ádám Attila kezdett el. Ezen kívül subclavia transpositio, caroticosubclavia bypass műtét, I-es borda resectio is előfordult. Operáltak a páratlan zsigeri artériákon is, pl. AMS rekonstrukciót. Foglalkoztak az aorto-duodenalis fistulák kezelésével. Jelentős számú thoracalis sympathectomiát, kezdetben nyílt, majd később VATS technikával végeztek. Munkájukról számos előadás, poszter, videó-bemutató és írásbeli közlés készült (1-63).

A korai egri érsebészet története

8. ábra.
Czenkár Béla

1977-től, Tóth József után, Czenkár Béla (1930?2008) (8. ábra) lett a főorvos, aki 1991-ig volt osztályvezető. Ő tulajdonképpen ekkor kapcsolódott be az érműtétek végzésébe, bár kevesebbet operált, mint Erdélyi és Ádám. Erdélyi Béla és Czenkár Béla 1980-ban honoris causa érsebészeti szakképesítést nyertek. Ádám Attila sikeres szakvizsgát tett az első hazai vizsgázók között, övé a 12-es számú szakvizsga-bizonyítvány.
Czenkár karizmatikus egyéniség volt, aki nagyon jól menedzselte az osztályt. Mind az általános, mind az érsebészet terén széles körben elismerést szerzett. Ütőképes orvosgárdát alakított ki. Az újonnan épített és egyesített 120 ágyas sebészeti osztályon 40 ágyas érsebészeti részleg létesült Erdélyi Béla irányításával. Tagja lett az érsebészeti szakmai kollégiumnak. Működése idején négy fiatal kolléga lépett az érsebészek közé: Horváth Tibor, Kovács Edit, Panka László és Vakli Pál. Így az a hazai intézeteinkben ritka helyzet állt elő, hogy a nyolcvanas évek második felétől, a főnökön kívül hat érsebész dolgozott az osztályon. Az 1988-ban készült tabló (9. ábra) ábrázolja az érsebészeti munkacsoportot.

A korai egri érsebészet története

9. ábra.
Az érsebészeti team 1988-ban

Munkájukat az országos vezető érsebészeti körök is értékelték. Ennek elismeréseként 1987-ben sikeresen rendezhették meg az Egri Angiológiai Napokat (10?12. ábra).
Czenkár nyugdíjba vonulása után, 1991 és 2006 között, Erdélyi Béla vezette az osztályt, az érsebészeti részleget pedig Ádám Attila. Osztályvezetői működése idején a közben kialakult országos és különösen a helyi gondok miatt a sebészeti ágyszám hatvanra, ezen belül az érsebészeti ágyak száma huszonötre csökkent.
Érsebészeti tevékenységük első idejében inkább a Littmann Klinikával tartottak kapcsolatot, később a városmajori klinika volt segítségükre egyéni továbbképzéseiknél, tanulmányútjaiknál. Erdélyi Béla 1987?1989 között az Észak Jemeni Saanai Al Thawra Kórházban érsebészszakértőként és -oktatóként dolgozott. Ádám Attila a hazaiakon kívül eljutott néhány nemzetközi kongresszusra, részt vett 2009-ben a Mayo Klinika budapesti továbbképzésén és 2004-ben egy rövid skóciai tanulmányúton. Szinte a kezdetektől volt érsebészeti szakrendelésük, amely ma a hét négy munkanapján működik.

A korai egri érsebészet története

10. ábra.
Az 1987. évi Kongresszus közönsége. A kép szélén Dzsinich Csaba és Kiss Tibor professzor

A korai egri érsebészet története

11. ábra.
Az 1987 évi Kongresszus közönsége 2. Az első sor jobb szélén Nagy Lajos és Szabó Zoltán professzorok

A korai egri érsebészet története

12. ábra.
Az 1987 évi Kongresszus. Papp Sándor az előadó

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy Eger esetében az angiológiai radiológiáról az átlagosnál gazdagabb leírást tudunk adni, mivel Ádám Attila mellett Fazekas Péter (13. ábra) radiológus főorvos feljegyzéseit is megismerhettük.
A radiológiai hátteret kezdetben, a hatvanas évek végén, helyileg konstruált, háromkazettás, kézzel mozgatható készülék nyújtotta. Direkt femorális és Dos Santos angiográfiákat készítettek. A punctiot és a kontrasztanyag-befecskendezést a sebészek végezték kézi erővel. Készültek azonban katéteres angiók is.
A DSA laboratórium, magyar és NDK berendezésekkel 1983- ban létesült. 1999-ben ezeket kicserélték nyugati gépekre. Ma már ez a berendezés is elhasználódott. Megújítása a folyamatban lévő kórházrekonstrukció és -bővítés keretében várható. Az érbetegeknek szükség esetén CT és MR áll rendelkezésükre.
Több röntgenes orvosvezető érdeme mindez, így Tasi István, Frey József, Ferjentsik Miklós, Fazekas Péter, Kiss Zsuzsanna, osztályvezető főorvosoké, továbbá Németh Mihály, Jakab Lajos adjunktusoké. Az angiográfiás laborban már korábban is szakképzett rtg. műtősnők dolgoztak Gyulai Györgynével az élükön. Mindezek következtében az adott kor szintjén biztosítva volt a korszerű angio-radiológiai diagnosztika, majd később az intervenciós radiológia.

A korai egri érsebészet története

13. ábra.
Fazekas Péter

PTA-t, 1983-tól az alsó végtagi és a supraaorticus ereken végeztek. Mindez a helyi radiológusok és érsebészek eredményes együttműködésén alapult. Több száz, sikeres interventiós radiológiai beavatkozásukról számos helyen szóban és írásban is beszámoltak. Egyik közlésük az Orvosi Hetilap szerkesztőségi dicséretét is kiérdemelte. Ugyanakkor viszont egyes budapesti érsebészkörök kezdetben némi értetlenséggel és kritikával illették ezt a tevékenységüket, de az idő múlása és kedvező tapasztalatuk igazolta gyakorlatukat. A sikeres rekonstruktív beavatkozások negyede-harmada intervenciós volt. E vonatkozásban tudomásuk szerint csak a pécsi egyetem és a városmajori klinika járt előttük. 1997 óta végeznek sikeres stent beültetéseket is számos (femoralis, iliaca, renalis, subclavia, stb.) lokalizációban. Ezeket a technikákat, ugyancsak a kilencvenes évek óta, rendszeresen oktatják.

A korai egri érsebészet története

14. ábra.
A mai érsebész team.
Álló sor: Béres Tímea rezidens, Erdélyi Béla, Nagy Károly,
ülő sor: Kovács Edit, Ádám Attila, Horváth Tibor

A műtőben korábban csak képerősítő volt, majd DSA készülékük is lett. Így az érsebészek megsegítésére, elkezdték az ITA-k művelését is az érsebészeti műtőben. Ennek a team munkának köszönhetően, Egerben már akkor rendszeresen végeztek "hybrid" elvű érműtéteket (a traszluminalis angioplasztika valamilyen formája és a hagyományos érműtét kombinációja), mielőtt ez a fogalom divatos lett, csak nem adtak neki külön nevet. Első közlésük 1990- ből való (25).
Kórházuk ma egyike azoknak az intézményeknek, ahol 1998 óta szakképzett angiológus- belgyógyász is működik Szilágyi Edit személyében. Klinikai munkája mellett publikációs tevékenysége is aktív.
Ma Horváth Tibor, a sebészeti és érsebészeti osztály vezetője (14. ábra), a helyi nevelésű érsebészcsapat tagja, aki irányító és sebészi tevékenysége mellett jelentős irodalmi munkásságával dokumentálja nem csak a saját, hanem az osztály munkáját is. Az érsebészeti részlegen öt érsebész szakorvos dolgozik, melyet Ádám Attila irányít.

Irodalom

  1. Erdélyi B., Ádám A.: A chronicus érbetegség III. és IV. stadiumában végzett érrekonstrukciók. Heves megyei Orvos-Gyógyszerész Napok. Eger. 1975. nov.

  2. Ádám A., Orosz E., Czenkár B., Erdélyi B., Fülöp L.: Tapasztalataink embolectomiával. Heves megyei Orvos- Gyógyszerész Napok. Gyöngyös. 1979. okt.

  3. Erdélyi B., Ádám A.: Femorocruralis áthidalások osztályunk anyagában. Heves megyei Orvos-Gyógyszerész Napok. Gyöngyös. 1979. okt.

  4. Czenkár B., Erdélyi B., Ádám A., Berta K.: Femoropopliteális érműtétek. Heves megyei Orvos-Gyógyszerész Napok. Gyöngyös. 1979. okt.

  5. Czenkár B., Erdélyi B., Ádám A.: Aortoiliacalis érműtétek. Heves megyei Orvos-Gyógyszerész Napok. Gyöngyös. 1979. okt.

  6. Erdélyi B., Ádám A., Czenkár B.: Atípusos technikával végzett véna bypass műtétek. Heves megyei Orvos- Gyógyszerész Napok. Eger. 1981. okt.

  7. Ádám A., Erdélyi B., Czenkár B., Péter L.: Extraanatomicus áthidalások korai és késői eredményei. Magyar Sebész Társaság Tudományos Ülése. Budapest. (bemutatkozó előadás a budapesti I. sz. sebészeti klinikán.) 1982.

  8. Erdélyi B., Czenkár B., Ádám A.:A cruralis áthidalások korai és késői eredményei. Magyar Sebész Társaság Tudományos Ülése. Budapest. 1982. nov.

  9. Erdélyi B., Czenkár B., Ádám A., Kovács E.: A femoropoplitealis saphena bypass késői eredményei. Heves megyei Orvos-Gyógyszerész Napok. Hatvan. 1983. okt.

  10. Czenkár B., Erdélyi B., Ádám A., Kovács E.: Adatok az osztály érsebészeti Kórházi Tudományos Ülés. Eger. 1984. márc.

  11. Erdélyi B., Kozma P., Ádám A., Balogh J.: Vénasérülések jelentősebb, összetett végtagtraumánál. Magyar Sebész Társaság Kongresszusa. Pécs. 1984. aug.

  12. Erdélyi B., Tőzsér K., Ádám A.: Végtagartériák és melléksérüléseik ellátása megyei kórházban. Magyar Traumatológiai Orthopédiai és Helyreállító Sebészet. 1984; 27: 43?48.

  13. Ádám A., Czenkár B., Erdélyi B.: Carotis sebészet eredményei osztályunkon. Heves megyei Orvos-Gyógyszerész Napok. 1985.

  14. Ádám A., Czenkár B., Erdélyi B.: Dacron velúr protézissel végzett extraanatomicus áthidalások műtéti tapasztalatai. Győri Angiológiai Napok. 1985.

  15. Ádám A., Czenkár B., Erdélyi B.: Minor stroke-on átesett carotis betegek sebészi kezelése és rehabilitációja kórházunkban. Magyar Rehabilitációs Társaság VI. Vándorgyűlése. Eger. 1986. szept.

  16. Fazekas P., Frey J., Czenkár B., Erdélyi B., Ádám A.:A transluminalis angioplasztika lehetőségei az obliterativ érbetegségek kezelésében, rehabilitációjában. Magyar Rehabilitációs Társaság VI. Vándorgyűlése Eger. 1986. szept.

  17. Ádám A., Erdélyi B., Czenkár B.: Carotis műtéteink. Egri Angiológiai Napok. 1987.

  18. Ádám A., Frey J.: Carotis interna heveny elzáródásának sikerrel operált esete. Egri Angiológiai Napok. 1987.

  19. Ádám A,. Hováth T., Panka L.: Az arteria mesenterica superior heveny elzáródásának esetei. Borsodi Orvos és Gyógyszerész Napok. 1988.

  20. Weiss Z., Horváth T., Szamaránszky J., Frey J., Czenkár B.: Systémás thrombolysis sikeres alkalmazása multiplex embolisatioban. Anaesth. és Intenzív Ther. 1989; 19: 47.

  21. Ádám A., Kovács E.: Reoperatiok axillo-femoralis crossover bypass után. Zalaegerszegi Angiológiai Napok. 1989. jún. 1?3.

  22. Ádám A., Horváth T., Fazekas P.: Kétoldali carotis fibromuscularis dysplasia sikeres intraoperatív angioplasticaja. (Video.) First annual meeting of the Hungarian Neuroradiological Society. 1990. okt. 1?3.

  23. Horváth T., Czenkár B.: Tapasztalataink a thrombophlebitis superficialis (varicophlebitis) sebészi kezelésével. Orv. Hetil. 1990; 131: 391.

  24. Czenkár B., Horváth T., Panka L.: Rekonstruktív lehetőségek diabeteses betegek obliteratív verőérbetegségeiben. Orv. Hetil. 1990; 130: 899.

  25. Horváth T., Fazekas P., Czenkár B.: Rekonsruktív érműtéttel egyidejűleg végzett intraoperatív angioplastica helye az érbetegségek kezelésében. Orv. Hetil. 1990; 131: 2427.

  26. Ádám A., Horváth T., Czenkár B.: Heveny arteria mesenterica superior occlusio kezelési eredményei. Orv. Hetil. 1991; 132: 283?285.

  27. Horváth T., Ádám A., Fazekas P.: Kétoldali carotis interna fibromuscularis hyperplasia sikeres intraoperatív angioplasztikája. Orv. Hetil. 1991; 132: 1819?1820.

  28. Ádám A., Horváth T., Fazakas P.: Kétoldali carotis fibromuscularis dysplasia sikeres intraoperatív angioplasticaja. (Video.) Debreceni Angiológiai Napok. 1991.

  29. Fazekas P., Frey J., Horváth T., Erdélyi B., Ádám A., Németh M.: A percutan transluminalis angioplastica helye az alsó végtagok obliteratív érbetegségeinek kezelésében. Angioplastica az iliaca rendszeren. Orv. Hetil. 1992; 133: 1605.

  30. Fazekas P., Horváth T., Erdélyi B.: Tapasztalataink subclavia angioplasticaval. Magy. Radiol. 1992; 66: 163.

  31. Fazekas P., Horváth T., Frey J., Érdélyi B.: A percutan transluminalis angioplastica helye az alsó végtagok obliteratív érbetegségeinek kezelésében. Orv. Hetil. 1993; 134: 2481.

  32. Ádám A., Erdélyi B., Horváth T., Frey J.: Acut carotis reconstructio angiographiát követő stroke esetén. Kaposvári Angiológiai Napok. 1993. júl.

  33. Erdélyi B., Horváth T., Ádám A.: Redo műtéteink extraanatomicus bypass után. Kaposvári Angiológiai Napok. 1993. júl.

  34. Horváth T., Ádám A., Erdélyi B.: Aorto-duodenalis fistulák diagnosztikája és kezelése. Magyar Sebész Társaság Kongresszusa. Budapest. 1994.

  35. Horváth T., Ádám A., Semjén J., Erdélyi B.: Restenosis carotis endarteriectomia után. II. Magyar Stroke Kongresszus. Budapest. 1994.

  36. Fazekas P., Horváth T.: Arteria femoralis communis és a profunda femoris szűkületeinek kezelése percutan transluminalis angioplasticaval. Magy. Radiol. 1994; 68: 137.

  37. Ádám A., Erdélyi B., Horváth T., Péter L.: Suprarenalis aortaszakaszról indított bifemoralis bypass műtéteink. Mellkassebészet és határterülete. Szolnok. 1995. okt.

  38. Ádám A., Erdélyi B., Horváth T.: Suprarenalis aortaszakaszról indított bifemoralis bypass műtéteink. Pécsi Angiológiai Napok. 1995.

  39. Ádám A.: Rekonstruktív érműtétek az aortán és az alsó végtagokon. Kórházi Tudományos Ülés. Eger. 1995.

  40. Szilágyi E., Juhász E., Harcsa E., Besznyák Gy.: Alsó végtagi Doppler UH vizsgálattal szerzett tapasztalataink diabeteses beteganyagunkban. XVII. Heves megyei Orvos- Gyógyszerész Napok. Gyöngyös. 1995. nov. 29? 30.

  41. Horváth T., Erdélyi B., Ádám A., Semjén J.: A betegek követésének jelentősége carotis reconstrukció után. Érbetegségek. 1996; 3: 15.

  42. Krinszki K., Szilágyi E., Juhász E., Besznyák Gy.: Perifériás neuropathia és obliteratív érbetegség diabetesesekben. A Magyar Belgyógyász Társaság Északkelet- Magyarországi Szakcsoportjának Tudományos Ülése. Miskolc. 1996. okt. 11?12.

  43. Szilágyi E.: Haemostaseologiai dilemák az angiológiai gyakorlatban. (referátum). XVIII: Heves megyei Orvos- Gyógyszerész Napok. Hatvan. 1997. okt. 3?4.

  44. Horváth T., Erdélyi B., Ádám A.: Szekunder aorto-duodenalis fistula. Magy. Sebész. 1997; 50: 15.

  45. Hetey M., Ádám A., Szamaránszky J.: Szisztémás emboliák nyomán felismerésre került megelőző myocardialis infarctusok bal kamrai thrombosissal. M.B.A.1997; (5. füzet) 563?568.

  46. Péter L., Erdélyi B., Horváth T., Ádám A., Szamaránszky J.: VATS technikával végzett 50 thoracalis sympathectomia tapasztalatai. XVIII. Heves megyei Orvos-Gyógyszerész Napok. Hatvan. 1997. okt. 3?4.

  47. Gyetvai Gy., Szilágyi E.: CW Doppler vizsgálat jelentősége alsó végtagi arteriosclerosis obliteransban. Magyar Belgyógyász Társaság Északkelet-Magyarországi Szakcsoportjának Tudományos Ülése. Mátészalka. 1998. okt. 15?17.

  48. Szilágyi E., Gyetvai Gy.: Diabeteses macroangiopathiák előfordulása angiológiai beteganyagunkban. Magyar Belgyógyász Társaság Északkelet- Magyarországi Szakcsoportjának Tudományos Ülése. Mátészalka. 1998. okt. 15?17.

  49. Szilágyi E.: A diabetese láb. Kórházi Tudományos ülés. Eger. 1998. nov. 4.

  50. Szilágyi E., Thromboemboliák korszerű megelőzése és kezelése. Kórházi Tudományos Ülés. Eger. 1998. nov. 25.

  51. Szilágyi E.: Photoplethysmoraphiás vizsgálat (PPG) jelentősége perfériás microcirculatiós zavarokban. XIX: Heves megyei Orvos-Gyógyszerész Napok Eger. 1999. okt. 21?22.

  52. Szilágyi E., Gyetvai Gy.: Új szempontok, új lehetőségek a Raynaud phenomen diagnosztikájában. XIX: Heves megyei Orvos-Gyógyszerész Napok. Eger. 1999. okt. 21?22.

  53. Horváth T., Erdélyi B., Ádám A., Kozma P.: Érrekonstrukció traumás felkarcsonkolásban. Gyulai Angiológiai Napok. 1999. okt. 21?22

  54. Szilágyi E., Gyetvai Gy.: Procyanidol oligomer kezelés alsó végtagi krónikus vénás betegségekben. Magyar Belgyógyász Társaság Északkelet-Magyarországi Szakcsoportjának Tudományos Ülése. Debrecen. 2000. okt. 20?21.

  55. Péter L., Erdélyi B., Horváth T., Ádám A., Szamaránszky J.: A VATS módszerrel végzett thoracalis sympathectomia 92 eset kapcsán. XX. Heves megyei Orvos-Gyógyszerész Napok. Gyöngyös. 2001. nov. 9?10.

  56. Markovics Gy., Szilágyi E.: Ezerarcú endothel. Appendix 2003.

  57. Szilágyi E.: A CW Doppler vizsgálatok jelentősége perifériás érbetegségekben. Appendix 2003. I?II.

  58. Gyetvai Gy., Szilágyi E.: A mátraderecskei száraz széndioxid fürdő ? új lehetőség a perifériás érbetegségek gyógyításában. Appendix 2003. I?II.

  59. Gyetvai Gy., László M., Dobos L., Szilágyi E.: Természetes CO2 fürdő alkalmazás perifériás érbetegségekben. Belgyógyász Szakmai Kollégium Angiológiai Továbbképző Rendezvénye. Eger. 2004. okt. 5.

  60. Gyetvai Gy., Szilágyi E.: Mofetta treatment in lower limb diseases of obese. Post-Congress Satellie Meeting of the 15th European Congress on Obesity. Zalakaros. 25?27. April 2007.

  61. Gyetvai Gy., Szilágyi E.: Természetes radontartalmú széndioxid gyógyfürdő élettani hatásai. Magyar Belgyógyász Társaság Északkelet-Magyarországi Szakcsoportjának 2007. évi Kongresszusa. Lillafüred. 2007. nov.

  62. Ádám A.: Személyes közlés. Eger, 2014.

  63. Fazekas P.: Személyes közlés. Eger, 2014.

Utóirat

A berettyóújfalui történet példázza, hogy a kezdetekben akár csak két lelkes, tehetséges úttörő, az akkori kor színvonalán elismerésre méltó érsebészeti munkát tudott kialakítani.
Az egri munkacsoport történetéből megismerhettük, hogy kellő tehetség és anyagi segítség mellett, országos összehasonlításban is milyen magas színvonalat érhet el egy rátermett, szorgalmas együttes. Jelenlegi korösszetételük (14. ábra) viszont azt példázza, hogy érsebészetünk lehajló ágba került, amelyen az illetékeseknek sürgősen kellene változtatniuk.

Köszönetnyilvánítás: A szerzők köszönettel tartoznak Dr. Gyurkó György ny. érsebész főorvos, Dr. Szűcs István, ifj. Dr. Rácz István kollégáknak, ill. Dr. Vida Sarolta kolléganőnek, továbbá, Dr. Ádám Attila érsebész főorvos és Dr. Fűtő László főigazgató főorvos uraknak munkájukhoz nyújtott értékes segítségükért. 18

ÍRTA: BARTOS GÁBOR, BIHARI IMRE, JÁMBOR GYULA, NEMES ATTILA, MARTOS VERONIKA, MARKOVICS GABRIELLA


Érbetegségek: 2016/2. 11-18. oldal