Szerzők: BARTOS GÁBOR, BIHARI IMRE, JÁMBOR GYULA, NEMES ATTILA, MARTOS VERONIKA, MARKOVICS GABRIELLA

Az érsebészet kezdetei a Győri és a Szombathelyi Kórházban

Sorozatunk előző öt részében ismertettük az általunk feldolgozott orvos egyetemi műhelyeket és két olyan közkórházi munkacsoport történetét, akik szintén önállóan kezdték el az érsebészetet. Kivétel nélkül mindegyiknek volt kapcsolata a magyar érsebészet bölcsőjével, a Városmajori Klinikával, jelezvén, hogy a korai hazai érsebészek egymástól is igyekeztek tanulni, és segítették egymást. A most következő részben leírjuk az érsebészet kezdeteinek rögös útját két, Nyugat-Dunántúli regionális központban.

Érbetegségek: 2015/2. 79-89. oldal

Sorozatunk előző öt részében ismertettük az általunk feldolgozott orvos egyetemi műhelyeket és két olyan közkórházi munkacsoport történetét, akik szintén önállóan kezdték el az érsebészetet. Kivétel nélkül mindegyiknek volt kapcsolata a magyar érsebészet bölcsőjével, a Városmajori Klinikával, jelezvén, hogy a korai hazai érsebészek egymástól is igyekeztek tanulni, és segítették egymást.
A most következő részben leírjuk az érsebészet kezdeteinek rögös útját két, Nyugat-Dunántúli regionális központban. Legelső közlésünk bevezetőjében leírtaknak megfelelően ismertetésünk hangsúlyát itt is az ötvenes-nyolcvanas évekre helyezzük, de röviden utalunk a kialakulás körülményeire és a további, a mai napig tartó fejlődésre is, különösen akkor, ha a tevékenységnek magyarországi érsebészet- történeti jelentősége van. Amint korábbi cikkeinkben többször is hangsúlyoztuk, törekszünk az adott műhelyek közléseinek minél teljesebb ismertetésére, elsősorban a már említett első három évtizedben, de ha érdemesnek látszott, bibliográfiai gyűjtésünkben a későbbi évek munkáját is bemutatjuk.

Korai érsebészet Győrben

Győr esetében az érsebészet történetének felvázolása előtt érdemes rövid kitérőt tenni a kórház történetének olyan vonatkozásaira is, amelyek közvetve ugyan, de mégis jellemzik azt a környezetet, amelyben ez az új szakág már korán megszülethetett. Itt dolgozott ugyanis Petz Lajos és Petz Aladár.

Korai érsebészet Győrben

1.ábra.
Petz Lajos

Győrben a modern sebészet történetének tulajdonképpeni kezdete Petz Lajos (1854-1932) (1. ábra) nevéhez fűződik, aki az 1749-ben felépült "Szent Háromság" Kórházban már 1884-ben "műtőszobát" rendezett be. Addig ugyanis a kórtermekben végezték a sebészi tevékenységet, nagyrészt amputációkat és gennyes folyamatok feltárását. Érdekesség, hogy már ük- és dédapja is sebész orvos volt. Az ő munkásságának köszönhető az új "Szentháromság Kórház" felépülése1895-ben, amelyben már igazi sebészet is létesült, (2. ábra) sőt az 1910. évi kórházbővítés után önálló sebészeti pavilon épült. Itt végezte 1911-ben vendégprofesszorként a bécsi Ewald, az első helyi appendektomiát. Petz Lajos komoly vonzalmat érzett a technika iránt is. Autót vezetett, neki volt elsőként gépkocsija Győrben. Autóipari találmányai is voltak: Szerkezet a nyitott automobiloknak csukottá való átalakítására, ill. Fűtőberendezés automobil kocsiszekrények részére. Még életében utcát neveztek el róla. Halála után, emlékére mellszobrot emeltek (1).

Korai érsebészet Győrben

2.ábra.
Az új Szentháromság Kórház és a Sebészeti Osztály épülete 1895.

Petz Aladár (1888-1956) (3. ábra) 1922-től követte apját az Osztály, s egyben a kórház élén. Korábban, még budapesti klinikus korában továbbfejlesztette a Hüttl Hümér és Fischer Viktor által 1907-ben szerkesztett gyomor - varrógépet (4. ábra fent), amely az első sebészi varrógép volt a világon. A Petz-géppel először, 1920-ban, Budapesten, Petz asszisztálásával Kuzmik végzett sikeres gyomor resectiot. A szerkezetet 1921-ben, a Magyar Sebésztársaság VIII. Kongresszusán mutatta be, majd írásban is publikálta, többek között németül (4). Az új gép (4. ábra lent) olyan jól sikerült, annyira praktikus volt, hogy általa Petz világhírnévre tett szert. A német szaknyelvben még igét is alkottak e géppel való varrásról: "durchpetzen". Minden további sebészeti varrógép, így az érvarrógépek szerkezete is a Petz-gép működési elvére vezethető vissza. Egyéb orvosi vonatkozású újításai is voltak, mint újfajta kötöző kocsi, combnyak-szegezéshez univerzális szögmérő, csonttörés kezeléséhez rotaflex-extenziós készülék, ill. a mai BNO kódok előfutáraként egy diagnózis számrendszer - kulcs (2,3). Közel 500 oldalon megírta a Szentháromság Kórház történetét 1749 és 1928 között (5). Érdekességként említjük, hogy Petz Aladár operált egy ritka lokalizációjú, fartáji, nagy aneurysmát. Az eset leírása ma is tanulságos olvasmány (6).

Korai érsebészet Győrben

3.ábra.
Petz Aladár

Korai érsebészet Győrben

4. ábra.
Fent a Hüttl-féle, lent pedig a Petz-gép

Energiájának nagy részét a sebészet mellett édesapjához hasonlóan, ő is a Kórház fejlesztésének szentelte. Ennek következtében a múlt század negyvenes éveiben a Győri Kórház országunk egyik legjobban felszerelt és szervezett intézete lett. Ma a győri kórházat Petz Aladár Oktató Kór háznak nevezik, ahol emlékét tábla is őrzi (5. ábra).

Korai érsebészet Győrben

5. ábra.
Petz Viktória és Oláh Attila leleplezik Petz Aladár emléktábláját

A belőle áradó, az új iránt mindig fogékony szellem követ keztében, az ér sebészet is korán gyökeret verhetett Győrben. Nála kezdte ugyanis pályafutását 1955-ben, Mátrai Tamás (1930-2004) a győri érsebészet megalapítója (6. ábra) (7).

Korai érsebészet Győrben

6. ábra.
Mátrai Tamás

7. ábra.
Gunther Tamás

De ennek kibontakozása már a következő főorvos Szántó Tibor idejére esett, akit Mátrai követett az Osztály vezetésében.1961-ben került az osztályra Gunther Tamás (1937-2009) (7. ábra), aki Mátrai mellett jeles úttörője lett a győri érsebészetnek (8).
Mindketten a városmajori IV. sz. Sebészeti Klinikán szerezték ismereteiket. A sok egyéb teherrel járó osztályvezetői feladatok miatt egyre inkább Gunther Tamás tevékenysége került előtérbe, akit főnöke 1974-ben megbízott az érsebészeti munkacsoport vezetésével. A továbbiak ban ismertetetésre kerülő, a győri érsebészeti tevékenységre vonatkozó adatok nagyrészt Gunther munkájából valók (33).

Korai érsebészet Győrben

8. ábra.
Az u. n. PAMOK épület, ebben működik ma az érsebészet.

Mátrai Tamás 1969-ben végezte az első direkt érműtétet a Győri Kórházban. Az ehhez szükséges angiográfiákat maguk végezték, kezdetleges házi módszerrel, így a sorozatfelvételekhez a léptetős asztalt is maguk mozgatták. Kéki Miklós radiologus főorvos 1975-ben megszervezte az angiográfiás labort, s munkatársaival azóta biztosították a korrekt radiológiai hátteret.
Első műtéteik Fogarty-katéteres embolectomiák és femoro-poplitealis rekonstrukciók, ill. lumbalis sympa - thectomiák voltak. Az első 10 évben ez utóbbiak többsége TEA volt, s csak kisebb részük saphena bypass. Végeztek műtéteket a felső végtag artériáin is. Érsebészeti szak - rendelés1973 óta működött.
A műtéti repertoár1979-től egyre bővült. Elkezdték az ilio-femoralis beavatkozásokat. Az első aorto-bifemoralis bypasst 1978-ban, az első thoracalis sympathectomiát ugyanabban az évben, az első carotis TEA-t 1981-ben, az első subclavia bypasst is 1981-ben, az első abdominalis aorta aneurysma resectiot 1982-ben végezték. Bevezették a perifériás aneurysmák megoldását, az art. subclavia, a Leriche syndroma műtéteit, az extraanatomicus bypass-t és egyre növekvő arányban a REDO műtéteket (ezek gyakorisága a kezdeti 13%-ról 2000-ig a femoro-poplitealis rekonstrukciók 36%-ára nőtt). Megoldották az anastomosisoknál kialakut álaneurymákat. Operáltak femorocruralis áthidalásokat is. 2001-ben kezdték el az endovascularis stent graftok alkalmazását. Részt vettnek az érsérültek kezelésében, elvégezték a nephrologiai betegeknél a szükséges A-V fistula műtéteket is.
A minőségi fejlődés mellett imponáló volt a műtétek számszerű növekedése: 1969-1978 között 104, 1979-1983 között 310, 1984-1988 között 839, 1989-1994 között 1763, 1994-1998 között 2359, 1999-2000 között 974 helyreállító műtétet végeztek.
Az érsebészet fejlődését szervezeti változások is követték. 1969 és 1977 között az érbetegek műtéti ellátása a sebészeti osztályos betegek között történt. 1977-től, a sebészeti osztályon belül, 10 ággyal érsebészeti részleg létesült, Gunther Tamás vezetésével. A részleg 1983-tól, 30, 1987-től 40 ággyal működött. Önálló Érsebészeti Osztály 1995-ben, 40 ággyal, szintén Gunther Tamás vezetésével létesült. Az évek előrehaladásával az építészeti adottságok is nagy fejlődésen mentek keresztül. Ma az érsebészet modern, európai színvonalú épületben működik (8. ábra). Idővel több fiatal kolléga kapcsolódott be az érsebészeti munkába: Tamás László, Ajtai Béla, Cigány Tamás, Tarr Miklós (9. ábra), Németh József, Jakab Lajos.1989-től már hat szakorvosból állt az érsebészeti team.

Korai érsebészet Győrben

9. ábra.
Tamás László, Ajtai Béla, Czigány Tamás, Tarr Miklós

Érdekességként említjük, hogy több neves sebész és érsebész Győrben kezdte meg pályafutását, így Szabó Imre, Balogh Ádám és Szabolcs Zoltán. Rövid ideig ott dolgozott Frank József, nyári sebészeti gyakorlaton vett részt Dzsinich Csaba. Az érsebész team tagjai rendszeres továbbképzéseken vettek részt a Városmajorban és az ország más érsebészeti centrumaiban, ill. különböző európai intézetekben. Rendszeresen látogatták a belföldi és külföldi kongresszusokat, amelyeken maguk is szerepeltek közléseikkel. Előadásaik mellett tapasztalataikat és eredményeiket írásbeli publikációkban is feldolgozták (10-48).
Mátrai Tamásnak, halála után, 2008-ban szintén emléktáblát állítottak, amely Petz Aladár és Szántó Tibor táblája társaságában látható.
Gunther Tamás számos bel- és külföldi tudományos társaság tagja, az Osztrák Érsebészeti Társaság tiszteletbeli tagja volt. Vezetőségi tagként dolgozott a Magyar Angiológiai és Érsebészeti, valamint a Magyar Sebész Társaság irányításában. Részt vett az Angiológiai Szakmai Kollégium, valamint Sebészeti Szakmai Kollégium munkájában is. Kitüntetései közül megemlítendő A Kiváló Munkáért kitüntetés, "A Magyar Sebészetért Emlékérem" és a "Soltész Lajos Emlékérem". Győr városától a Pro Urbe Emlékérem, a Kórháztól pedig Ezüst Emlékérem adományozását érdemelte ki. 2014. január 10-én a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság Elnökségének Győri Ülése alkalmával rendezett Gunther Tamás Emlékünnep - ségen táblát állítottak az ő tiszteletére is.
Ma Czigány Tamás az Érsebészeti Osztály vezetője.

Irodalom a győri kórházról

  1. Oláh A.: 75 éve hunyt el Petz Lajos. Magy Sebész. 2007; 60: 312-314.

  2. Milkó V.: Petz Aladár (1888-1956.) Magy. Sebész. 1956; 9: 81.

  3. Mátrai T.: In memoriam Petz Aladár 1888-1956. Magy. Sebész. 1988; 41: 351-352.

  4. Petz A.: Zur Technik der Magenresektion. Ein neuer Magen-darmapparat. Zbl. Chir. 1924; 51: 179-188.

  5. Petz A.: Győr szab. kir. város Szentháromság közkórházának múltja és jelene. (1749-1928). Győregyházmegyei Alap Nyomdaműintézete-3271. Győr. 1929.

  6. Petz A.: Ritkább elhelyezkedésű aneurysma, műtéttel gyógyított esete.

  7. Oláh A.: Mátrai Tamás (1930-2004). Magy Sebész. 2005; 58: 56.

  8. Győri Kórház jubileumi évkönyve a 250. évfordulóra. főszerk. Gecsényi Lajos. Széchenyi Nyomda Kft. Győr 1999.

  9. Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság : Dr. Gunther Tamás 1937-2009. Érbetegségek 2009; 16: 27.

Győri érsebészeti bibliográfia

  1. Mátrai T., Gunther T.: A heveny artériás elzáródások kezelésében szerzett tapasztalataink. Közlemények a Győr-Sopron Megyei Tanács kórházaiból szerk. Soós J. 5. köt. Győr, 1968/70. 523-526. old.

  2. Gunther T., Mátrai T.: Traumás arteriahiány véna - sérüléssel szövődött esete. Közlemények a Győr-Sopron Megyei Tanács kórházaiból szerk. Soós J. 5. köt. - Győr, 1968/70. 527-530. old.

  3. Mátrai T., Gunther T.: Heveny arteriás elzáródások kezelésének lehetőségei megyei kórházban. Orvosi Hetilap 1971; 112: 2947-2951.

  4. Mátrai T., Gunther T.: Heveny artériás elzáródások kezelésének lehetőségei megyei kórházban. Orv. Hetil. 1971; 112: 2947-2951.

  5. Mátrai T., Gunther T.: A heveny arteriás elzáródások kezelésében nyert tapasztalataink. Közlemények a Győr-Sopron megyei Tanács Kórházaiból. 1968-1970. 5. kötet. Győr. 1971. 523-526 old.

  6. Mátrai T.: Érsebészeti beavatkozásaink. Közlemények a Győr-Sopron Megyei Tanács kórházaiból szerk. Soós J. 6. köt. Győr, 1971/73. 187-191.old.

  7. Gunther T.,, Mátrai T. : Traumás arteria-hiány vénasérüléssel szövődött esete. Közlemények a Győr- Sopron megyei Tanács Kórházaiból. 1968-1970. 5. kötet. Győr. 1971. 527-530 old.

  8. Mátrai T.: Érsebészeti beavatkozásaink. Közlemények Győr-Moson-Sopron Megyei Tanács kórházaiból. 6. köt. 1971-73. Győr. 1975. 187-191 old.

  9. Gunther T., Mátrai T.: Vénasérüléssel szövődött traumás artériahiány. Orv. Hetil. 1972; 113: 153-154.

  10. Gunther T.: Tarr M., Tamás L., Mátrai T.: Cerebrovascularis verőér betegségek miatt végzett műtéteink. Közlemények Győr-Sopron Megyei Tanács kórházaiból. 9. köt. Sopron. 1988. 161-153. old.

  11. kimaradt sorszám az újságban

  12. Gunther T., Tarr M., Tamás L., Mátrai T.: Cerebrovascularis betegségek miatt végzett műtétek. Közlemények a Győr-Sopon megye Közkórházaiból 1988; 9: 161-163.

  13. Tamás L.,, Horváth B., Gunther T., Mátrai T., Tarr M. : Érsérülések ellátása kórházunkban. Közlemények a Győr-Sopron megye Kórházaiból. 1990. 10. kötet. Győr. 1990. 185-188. old.

  14. Gunther T.: Gefässrekonstruktionen wegen Carotisaneurysma in Kombination mit einer Elongation der Arteria carotis interna. In: Chirurgie der Hirnversorgenden Arterien. Quintessen Verl. München. 1991. 99-101. old.

  15. Gunther T.: Zweiteingriffe bei den femoro-poplitealen Gefässen. Angio. Archiv. 1992; 24: 84-85.

  16. Gunther T.: Unsere Erfahrungen bei der Behandlung der akuten Aneurysmen. Angio. Archiv. 1993; 25: 2639- 2640.

  17. Tamás L., Gunther T., Tarr M., Németh J., Jakab L., Czigány T.: Tapasztalataink öt év alatt az arteria carotis interna (ACI) sebészetében. Érbetegségek. 1995; 2: 9-14.

  18. Tamás L., Gunther T., Jakab L., Czigány T., Szatmári F., Németh J.: Tapasztalatok és eredmények a posztoperatív álaneurysmák sebészeti kezelésében. Érbetegségek. 1996; 3: 9-16.

  19. Tamás L., Czigány T., Szatmári F.: Truncus coeliacus kompresszió sikerrel operált esete. Magy. Sebész. 1997; 50: 109-111.

  20. Tamás L., Gunther T., Jakab L.: Desobliteratiot követően kialakult arteria carotis interna álaneurysma. Magy. Sebész. 1997; 50: 41-44.

  21. Tamás L., Németh I., Gunther T., Tarr M., Czigány T., Jakab L.: PTFE alkalmazása supraaorticus arteriákon. (absztrakt) Érbetegségek, 1997; 4: Suppl. 12.

  22. Tarr M., Németh I., Czigány T., Gunther T.: Thombotizált poplitea-aneurysma, mint acut alsó végtagi verőérelzáródás oka. (absztrakt) Érbetegségek. 1997; 4: Suppl. 17.

  23. Tarr M., Czigány T., Gunther T.: Acut alsó végtagi ischaemiát okozó artéria poplitea álaneurysma sikerrel operált esete. Érbetegségek 1998; 5: 103-105.

  24. Tamás L., Czigány T., Gunther T.: Nehézségek és eredmények az aneurysmák sürgősségi ellátásában. (absztrakt) Érbetegségek. 1999; 6: Suppl. 18.

  25. Német J., Gunther T., Czigány T., Szatmári F.: Az akut verőérelzáródások kezelése osztályunkon. (absztrakt) 1999; 6: Suppl. 41.

  26. Gunther T.: Harminc év érsebészet Győrben. Soltész Lajos Emlékelőadás. Érbetegségek. 2001; 8: Suppl. 3-7.

  27. Tamás L., Gunther T., Czigány T., Jakab L., Galambos B., Kövesi Zs., Szatmári F.: Tapasztalataink és eredményeink a hasi aorta aneurysmák konvencionalis sebészetében. (absztrakt) Érbetegségek. 2001; 8: suppl. 35.

  28. Tamás L., Gunther T., Czigány T., Jakab L.: Műanyag graft alkalmazása a carotis és subclavia sebészetben. (absztrakt) Érbetegségek. 2001; 8: suppl. 33.

  29. Czigány T., Gunther T., Tamás L., Szatmári F.: A heveny verőérelzáródások sebészeti és angiologiai kezelése. (absztrakt) Érbetegségek. 2001; 8: suppl. 29.

  30. Szatmári F., Plaukovics A., Horváth Sz., Kéki M., Tamás L.: A CTA szerepe a hasi aorta aneurysma műtéti meg tervezésében. (absztrakt) Érbetegségek. 2001; 8: suppl. 35.

  31. Tamás L., Czigány T., Gunther T., Jakab L., Szatmári F.: Carotis rekonstrukciót követő késői szövődmények. (absztrak) Magy. Sebész. 2002; 55: 143-144.

  32. Czigány T., Gunther T., Tamás L.: Rupturával járó aortoiliacalis aneurysma eseteink nehézségei és tanulságai. (absztrakt) Magy. Sebész. 2002; 55: 144.

  33. Czigány T., Tamás L., Jakab L., Kövesi Zs.: Daganatos betegeknél végzett rekonstruktív érműtéteink. (absztrakt) 2003; 10: Suppl. 32.

  34. Tamás L., Czigány T., Gyűrűs P., Prohászka Z., Füst Gy., Entz L.: Carotis interna restenosisra hajlamosító klinikai, serológiai, morfológiai és genetikai tényezők prospektív vizsgálata. Érbetegségek. 2003; 10: Suppl. 34.

  35. Galambos B., Tamás L., Czigány T.: Tapasztalataink és eredményeink a nyaki érsérülések kezelésében. (absztrakt) Érbetegségek. 2003; 10: Suppl. 40.

  36. Jakab L., Tamás L., Szatmári F.: Renovascularis hypertonia invazív kezelése (esetismertetés). (absztrakt) Érbetegségek. 2003; 10: Suppl. 46.

  37. Galambos B., Csönge L., Olah A., von Versten R., Tamas L., Zsoldos P.: Quantitative reduction of methyl- tetrazolium by fresh vein homgraft biopsies in vitro is an index of viability. Eur. Surg Res. 2004; 36: 371-375.

  38. Galambos B., Tamas L., Zsoldos P., Czigany T., Jakab L., Nemeth J., Csonge L.: GefaƒŔverletzung in der taglichen Praxis. Zbl. Chir. 2004; 129: 81-86.

  39. Czigány T., Szatmári F.: Az aorto-iliacalis stent-graft implantatiója során szerzett tapasztalataink. (absztrakt) Magy. Sebész. 2004; 57: 180.

  40. Tamás L.J., Czigány T., Galambos B., Bartek P., Pohárnok L., Szatmári F.: Carotis interna műtéti és endovascularis kezelése. (absztrakt) Magy. Sebész. 2004; 57: 126-127.

  41. Tamás L.J., Gyűrűs P., Prohászka Z., Rugonfalvi Kis Sz., Füst Gy., Dósa E., Entz L.: Carotis Interna restenosisra hajlamosító tényezők prospektív vizsgálata. (absztrakt) Magy. Sebész. 2004; 57: 179-180.

  42. Németh J., Tamás L., Czigány T., Pohárnok L., Szatmári F.: Endovascularis beavatkozások és helyreállító műtétek az aorto-renalis visceralis érszakaszon osztály - unkon. (absztrakt) Magy. Sebész. 2004; 57: 126.

  43. Kövesi Zs., Tamás L., Galambos B.: Graftinfekció kezelése osztályunkon. (absztrakt) Magy. Sebész. 2004; 57: 157.

  44. Galambos B., Csönge L., Tamás L.: A fresh graftok sejtéletképesség vizsgálatai HTT-teszttel in vitro. (absztrakt) Magy. Sebész. 2004; 57: 123.

  45. Dósa E., Rugonfalvi Kis Sz., Prohászka Z., Szabó A., Tamás L., Selmeci L., Füst Gy., Entz L.: Az ultra - szelektív C-reaktív protein (hsCRP) szérum és fibrinogén plazma szintjének változása carotis endarteriectomiát követően. (absztrakt) Magy. Sebész. 2004; 57: 150-151.

  46. Galambos B., Csönge L., von Versen R., Tamás L., Zsoldos P.: Preservation of vein allograft viability during long-term storage. Eur. Surg. Res. 2005; 37: 60-67.

  47. Galambos B., Banga P., Kövesi Zs., Simon É., Éles Gy., Csönge L., Zsoldos P., Czigány T.: Rekonstruktív műtétek hosszú ideig tárolt homograftok felhasználásával. Magy. Sebész. 2006. 59. 388-392.

  48. Tamás L. J., Czigány T., Galambos B., Prohászka L., Bartek P.: Carotis restenosis műtéti és endovascularis kezelése. (absztrakt) Érbetegségek. 2005; 12: Suppl. 2. 17.

  49. Galambos B., Tamás L., Czigány T., Fürtös A.: Percutan transluminalis angioplasticák során bekövetkezett iatrogén sérülések és azok ellátása. (absztrakt) Érbetegségek, 2005; 12: Suppl. 2. 20.

  50. Németh J., Tamás L.J., Tömböl F., Döbrente R.: Nagyérsérüléssel járó nyaki metszett sebzés sikeres ellátása intézményünkben. (absztrakt). Érbetegségek. 2005; 12: Suppl. 2. 32.

  51. Tamás L.J., Czigány T., Galambos B., Kövesi Zs., Bartek P., Pohárnok L.: A carotis szűkületek stenttel történő kezelése. (asztrakt) Magy. Sebész. 2006; 59: 309.

  52. Bartek P., Szabó A., Paukovics Á., Gede A., Kövesi A., Pohárnok L.: Contrast enhanced MRA of supraaortic arteries in comparison od surgical and ultrasonic findings. (absztrakt)l. 2006; 80: 191.

  53. Galambos B., Banga P., Kövesi Zs., Németh J., Jakab L., Czigány T.: Végtagi érsérülések ellátása egy regionális centrumban. Magy Sebész. 2007; 60: 95-98.

A szombathelyi korai érsebészet története

A szombathelyi érsebészet korai történetének felvázolása előtt, érdemes kis kitérőt tenni a Kórház történetének alakulásához, és emlékeztetnünk két jelentős sebész személyiségre, akik tevékenységében már fellelhetők az érsebészet elemei.
Szombathelyen több, kórháznak nevezhető létesítmény is volt, amelyek feltűntek, majd elenyésztek az idők folyamán. Történetünk szempontjából az első fontos intézmény az 1879-ben létesült Csapatkórház, amelyet később Szombathelyi Császári és Királyi Tartalékkórháznak neveztek el. Itt kezdte el helyi pályafutását Pető Ernő (1886-1959) (1. ábra) a szombathelyi kórház megalapítója, s az első sebész, aki érműtétet végzett a városban.

A szombathelyi korai érsebészet története

1.ábra.
Pető Ernő

Orvosi tanulmányait Budapesten és Berlinben végezte, Hüttl Hümér mellett dolgozva kapott műtőorvosi oklevelet, majd 1914-ben a frontra került és szerzett katonaorvosi tapasztalatokat. A szombathelyi katonai kórházba 1915-ben vezényelték. Itt dolgozott az I. Világháború végéig. Eközben rövid ideig Bécsben is volt. Felkészültsége és szervező képessége révén az addig elhanyagolt kórházat, minden tekintetben a kor színvonalára fejlesztette. Sebészként, sikerrel végzett élvonalbeli műtéteket (2. ábra). A kordokumentumok szerint 77 sérüléses álaneurysmát is operált, ebből tíz alkalommal, érvarrattal (cit. 1). Így ő volt az érsebészet előfutára Szombathelyen.

A szombathelyi korai érsebészet története

2.ábra.
Pető Ernő munkatársaival műtét közben

Ebben a kórházban alakult meg 1919-ben a Vas Vármegye és Szombathely Város Közkórháza, 120 ággyal (3. ábra). Ennek sebésze és igazgatója Pető Ernő lett. Ez a kórház már kezdetétől fogva kicsinek bizonyult. A helyi társadalom, élén Pető Ernővel, hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy az akkori zivataros történelmi idők és a súlyos gazdasági nehézségek ellenére új, modern kórházat építsenek. Ezek eredményeként, 1929-ben épült fel és nyílt meg az új ezer ágyas kórház, immár tíz osztállyal (4. ábra). Ezt az intézményt is Pető vezette, rövid megszakítással, 1952-ig.

A szombathelyi korai érsebészet története

3.ábra.
A katonai kórházból átalakult első megyei kórház

A szombathelyi korai érsebészet története

4.ábra.
Korabeli rajz az új ezer ágyas kórház főépületéről

A II. Világháborúig tartó időszakban volt pályája zenitjén. Szakmai sikerei mellett számos társadalmi tisztséget viselt és sok elismerésben is részesült. Karrierje azonban hamarosan hanyatlani kezdett. Zsidó származása miatt egyre többet támadták, igaztalanul vádolták. Igazgatói állásából1944-ben leváltották, majd le is tartóztatták. Sikerült kiszabadulnia, de ezután, a háború végéig bujdosásra kényszerült.
Korábbi tisztségeibe 1945-ben visszahelyezték. Az ötvenes években azonban ismét rossz káderré vált, mégpedig osztályidegen, arisztokrata származású felesége miatt. 1952-ben Sárvárra helyezték. Itt, méltatlan mellőzésben, számkivettként,1959-ben halt meg. Halála után, különösen napjainkban, utódai igyekeztek pótolni adósságukat. A Kórházban a róla elnevezett orvosi könyvtár, mellszobor, a Városban utcanév őrzi emlékét. Plakett is készült képmásával (1-4).

A szombathelyi korai érsebészet története

5.ábra.
Szabolcs Zoltán

A Kórház és Szombathely nagy szerencséjére 1952-ben a Sebészeti Osztály élére, az akkori idők egyik legtehetségesebb sebésze Szabolcs Zoltán (1909-1970)(5. ábra) került. A budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen 1933-ban szerzett diplomát. Rövid ideig kórboncnok volt, majd a II. sz. Sebészeti Klinikára került. Itt 1939-ben kapott műtőorvosi oklevelet. Aktív tudományos tevékenységet folytatott, számos közleményt írt. Témánk szempontjából fontos kiemelnünk, hogy már 1950-ben a verőeres embolusok kezeléséről, kilenc saját esetre alapozott, tanulmánynak is beillő cikket publikált (6).

A szombathelyi korai érsebészet története

6.ábra.
A szombathelyi Sebészeti Osztály épülete

Szombathelyre1952-ben került. Itt bontakozhatott ki igazán nagy sebész egyénisége. Bevezette a kor szintjén legmodernebbnek tartott műtét típusokat. Fő területe a gyomorsebészet volt, egyrészt a fekély-műtétek, de különösen a gyomordaganatok vonatkozásában. Többek között oesophagus resectiot is végzett colon pótlással. Egyéb értékes közlések mellett könyvet írt a gyomordaganatok kezeléséről. További két monográfiában pedig társzerző volt.
Érsebészet-történeti vonatkozásban jelentős, hogy bevezette az arteriographiát, az aortographiát és a lymphographiát. Elkezdte a lumbalis és thoracalis sympathectomiát és történt néhány embolectomia is. Az elsőt 1960-ban végezte (4). Foglalkoztak az obliteratív érbetegségek kezelésével is. Erről Tamás Endre írt közleményt (7).

A szombathelyi korai érsebészet története

7.ábra.
Löblovics (Berger) Iván

Érdemei elismeréséül a Pécsi Orvostudományi Egyetem címzetes egyetemi tanári címmel tüntette ki. Nagyon sok egyéb elismerésben és kitüntetésben részesült. Számos társadalmi pozíció tulajdonosa volt. Ragyogó karrierjének 1970-ben, egy szerencsétlen, tragikus baleset vetett véget. Díszsírhelyen temették el, utcát neveztek el róla. A Kórházban, amely 1955-ben Markusovszky Lajos nevét vette fel (6. ábra), az Általános- Ér és Központi Szeptikus Sebészeti Osztály, az Anaesthesiologiai Szolgálat és a Központi Műtő az ő nevét viseli. A Kórház területén, emlékére mellszobrot emeltek (5).
A mai Markusovszky Egyetemi Oktatókórház Általánosés Érsebészeti Osztályán, 1971-ben Löblovics Iván (7. ábra) lett Szabolcs utóda. A modern érsebészetet ő vezette be. Littmann Imre, Kudász József és Soltész Lajos mellett ismerkedett meg az érsebészettel. Egy ideig a budapesti Városmajori Klinikán, majd a Szabolcs utcai Kórház I. sz. Sebészeti Klinikáján dolgozott. Ez utóbbi helyen elmélyülten foglalkozott az embolektomia kérdéseivel, ill. az ischaemiás végtag életképességének meg - határozásával. Szívsebészetben is dolgozott, amelyet szeretett volna Szombathelyen is meghonosítani, de ez a terve nem sikerült. Későbbi, külföldre távozása után a Berger nevet vette fel. Mivel azonban hazai érsebész körökben, és az irodalomban, ill. az általunk tárgyalt időszakban Löblovics néven volt ismert, munkánk további részében is ezen a néven említjük.

A szombathelyi korai érsebészet története

8. ábra.
Márkus Béla és Németh László

A modernkori szombathelyi érsebészet históriáját, a továbbiakban Márkus Béla segítségével foglaltuk össze (95). Az érműtéteket 1972-ben kezdték el. Ezt megelőzően már gondozták az érbetegeket. A team tagjai Löblovics Iván, Németh László (8. ábra), Márkus Béla (8. ábra) sebészek, Weigl Miklós belgyógyász, Horváth Zoltán és Czóbel Miklós röntgen szakorvosok voltak. A munkacsoporthoz tartozott még ideggyógyász és speciális értornában jártas gyógytornász is. Kezdetben a betegek kivizsgálása a sebészeti osztályon történt, de ezt hamarosan az angiológiai profilú belgyógyászati osztály vette át. Ilyen specializált belosztály, ill. ez a munkamegosztás akkoriban nagyon korszerűnek számított.
A radiológiai vizsgálatok a perifériás arteriographiák bevezetésével kezdődtek, majd lumbalis aortographiák végzésére is lehetőség nyílt, bár a kezdeti időszakban kontrasztanyag injektor még nem volt. Fokozatosan bevezetésre kerültek a phlebographiás, lymphographiás és a szelektív arteriographiás vizsgálatok is.
Az embolectomiákat már Fogarty katéterrel operálták. A femoro-poplitealis alsó végtagi ütőerek betegségeinél lumbalis sympathectomiát végeztek, amelyet a későbbi időben helyreállító műtéttel kombináltak. Az érre - konstrukciós műtéteket a femoro-poplitealis szakaszon kezdték el, ahol először a direkt és Vollmar szerinti ringstripperes TEA-kat alkalmazták. Készítettek vena saphena bypss-okat, megfordított érrel, ill. történtek ér - protézis beültetések is. Tevékenységüket fokozatosan kiterjerjesztették az aorto-iliacalis rendszerre. Az első aortobifemoralis műtét 1972 és 1976 között történt. Az első femoro-cruralis bypass műtétet 1981-ben operálták. Készítettek már atípusos pl. obturator bypasst is. Mindezzel párhuzamosan a sympathectomiák száma fokozatosan csökkent. A traumás érsérültek ellátása ugyancsak az osztály feladata volt.

A szombathelyi korai érsebészet története

1.táblázat:
Az 1972-1981 között végzett arteriás rekonstrukciók megoszlása

Az 1. táblázatban az első 10 év rekonstruktív érműtéteinek megoszlása látható.
A 2. táblázaton 1972-1981 között végzett reoperációk megoszlása van feltüntetve.
Az első évtized artériás műtéteiről 1984-ben közleményben számoltak be (37).
A varicositas miatt végzett műtéteik előtt mindig elvégezték a Trendelenburg és Perthes próbát. Kétes esetben amikor secunder varicositas gyanúja merült fel, phlebographia történt. A Trendelenburg-Madelung műtét helyét fokozatosan átvette a Dale-től származó, és a Marosvásárhelyről érkezett Csiky Miklós által bevezetett crossectomia és stripping.

A szombathelyi korai érsebészet története

2.táblázat:
1972-1981 között végzett reoperációk megoszlása

Ascendáló és a combra is ráterjedő thrombophlebitis esetén, ha a folyamat nem volt 14 napnál régebbi, periduralis érzéstelenítésben műtétet végeztek. A véna iliacaba belógó thrombust Fogarty ballon katéterrel távolították el. Mélyvénás thrombectomiát friss, öt-hat napnál nem régebbi, iliacalis phlebothrombosisnál, phlegmasia coeruela dolensnél, eredménytelen vagy fibrinolitikus kezeléssel meg nem oldható esetben, elsősorban fiatalkorú betegeknél végeztek. Bár voltak sikereik, de tapasztalataik nem voltak egyértelműek.
Vena cava plicatiok is történtek. Ezek indikációját egy, vagy több, korábbi emboliás történés, vagy septicus thrombosis képezte. Indokolt esetben, alsóvégtagi thrombosis, hypercoagulobilitas, nagy varix, alkalmával, ill. vérző uterus myomatosushoz kapcsolt műtétként, profilaktikusan is elvégezték

A szombathelyi korai érsebészet története

9. ábra.
Nagy István

Löblovics 1976-ban külföldre távozott. Utóda az Osztály élén Kántor Elemér lett. Az érsebészetet pedig korábbi munkatársai, első sorban Márkus Béla és később Nagy István (9. ábra), folytatták. Ebből az időszakból még kiemelendő a következő munkatársak neve: Nádasi Géza, Széll Kálmán, Gaál Péter, Király István és a belgyógyászangiológus Riba Mária.
Az évek során igen jelentős mennyiségi fejlődés következett be: az érbetegségek miatt végzett műtétek száma1989 és 2000 között 6805 volt, a rekonstruktív műtéteké pedig 2310. A minőségi fejlődést jelzi, hogy elkezdték a zsigeri artériák, a carotis (1985), a supraaorticus erek (1989), és elective, ill. rupturált AAA műtétét is (1976 és 1980 között). A minimálisan invazív érsebészet témakörében lumbalis és thoracalis sympathectomiákat végeztek a Rozsos féle ROMICRO minilaparotomiás műszerkészlettel (1997). Az első tizenkilenc év érsebészeti eredményeit Nagy István részletes közleményben foglalta össze (77).
A radiológiai feltételek is nagyot fejlődtek: 1997 után DSA, spiral CT, és MR lépett működésbe. Ezek segítségével elkezdődhetett a PTA, ill. a stent beültetés.
Az érsebészek kezdettől fogva rendszeres továbbképzéseken vettek részt a Városmajori Klinikán és más centrumokban. Ugyancsak rendszeresen látogatták a témába vágó kongresszusokat. Szinte évenkénti rendszerességgel vettek részt az osztrák és a német érsebészeti kongresszusokon is. Nagyszámú szóbeli és írásbeli publikáció val voltak jelen nagyobb részt a hazai, de a külföldi irodalomban is (8-94).
Napjainkban a szombathelyi sebészeti osztályt Márkus Béla, az érsebészetet Nagy István vezeti. Harmadik érsebészként munkájukat Al-Aamri Khalil segíti.

Irodalom a szombathelyi kórház történetéről

  1. Széll K.: A Markusovszky kórház megalapítója (Dr. Pető Ernő [1886-1959] élete és munkássága). Vasi Szemle, 1999; 53: 571-595.

  2. István L.: A Markusovszky kórház újjáteremtője: emlékezés Dr. Pető Ernőre. Vasi Szemle, 1999; 53: 969-610.

  3. Széll K.: Dr. Pető Ernő a szombathelyi kórház elfelejtett megalapítója. Orv. Hetil. 2000; 141: 971-976.

  4. Márkus B.: 100 éve született Dr. Szabolcs Zoltán. Magy Sebész. 2009; 62: 386-389.

  5. Márkus B.: Szabolcs Zoltán a sebész. In: In Memoriam dr. Szabolcs Zoltán (szerk: Horváth Boldizsár és Márkus Béla). Savaria University Press, Szombathely, 1999. 11-18.old.

  6. Szabolcs Z., Bikfalvi A.: A verőeres embolusok kezeléséről. Magy. Sebész. 1950; 3: 203-200.

Szombathelyi érsebészeti bibliográfia

  1. Tamás E.: Obliteratív érbetegek osztályunk kétéves beteganyagában. Szombathelyi Megyei Kórház 1960- 1962-es évkönyve. Szombathely. 1962. 311-317 old.

  2. Németh L., Löblovics I.: Glomus caroticum tumor operált esete. Magy. Sebész. 1973; 26: 401-403.

  3. Márkus B., Löblovics I.: Pulmonalis emboliat követő DIC, Magy. Sebész. 1976; 29:372-375.

  4. Németh L., Márkus B. Horváth Z.: Érdekesebb végtag aneurysmák operált esetei. MST Dél-Dunántúli Szakcsoport Tudományos Ülése Pécs. 1976.

  5. Márkus B., Németh L., Löblovics I.: Lymphovenosus shunt műtét. Angiológiai Társasági ülés. Budapest. 1976.

  6. Németh L., Márkus B.: Érdekesebb végtag aneurysmák operált esetei. Másodorvosi Fórum. Szombathely. 1977.

  7. Löblovics I.: Az érsebészet szerepe az érbetegek gyógyításában. Eü. munka. 1976; 23: 6. 168-172.

  8. Németh L.: Az érsebészeti beavatkozások szervezése. Eü. munka. 1976; 23: 6. 173-176.

  9. Németh L., Márkus B.: Öt éves arterias és vénás beteganyagunk 1971-1976. Markusovszky Pályázat Szombathely. 1977.

  10. Németh L.: Érbetegek gondozásának problémái az MTA Akadémiai Bizottságának Értesítője, 2. Veszprém, 1977. 42-44. old.

  11. Márkus B., Németh L.: Surgical treatment of acut thrombosis of the ilio-femoral veins. MST Angiológia Szakcsoport Tudományos Ülése. Budapest. 1978.

  12. Márkus B., Németh L.: Az akut iliofemoralis mélyvénás thrombosis sebészeti kezelése. MST Kongresszus. 1978

  13. Márkus B., Németh L.: Lymphovenosus shunt alkalmazása lymphoedema kezelésében. Magy. Sebész. 1978; 31: 73-75.

  14. Németh L., Márkus B.: Traumás eredetű arterio-venosus fistula. Magy.Sebész. 1978; 31: 78-80.

  15. Németh L., Márkus B., Gaál P., Weigl M.: Érbeteg gondozás négy éves tapasztalatai Vas megyében. Orv. Hetil. 1978; 119: 2027-2030.

  16. Márkus B., Németh L.: Rekonstruktiv érműtéten átesett betegeink utánvizsgálata. Angiológiai Szekció ülés. Budapest, 1979.

  17. Márkus B., Németh L.: Az intraoperativ antibiotikus instillatio jelentősége az érsebészetben. Pécsi, Angiológiai Napok. Pécs. 1979.

  18. Csiky M.: A módosított Dale műtéttel szerzett tapasztalataink varicositas cruris kezelésében. Magy. Sebész. 1979; 32: 233-236.

  19. Márkus B., Németh L.: Egy éve beültetett Goretex prothesis. Angiológiai Szekció ülés. Budapest. 1980.

  20. Márkus B., Németh L., Czóbel M.: Sikerrel alkalmazott Goretex érprotézis. Orv.Hetil. 1981; 122: 2173-2174.

  21. Márkus B., Németh L.: Az intraoperativ antibiotikus instillatio jelentősége az érsebészetben. Magy. Sebész. 1982; 35: 363-365.

  22. Márkus B., Lazáry Gy., Nagy I.: Az előrelépés lehetőségei az érsebészetben kórházunkban. Markusovszky Pályázat. Szombathely. 1982.

  23. Németh L., Márkus B., Lazáry Gy.: Akut érsebészeti beavatkozások az elmúlt 10 évben (1972-1981). Angiológiai Szekció ülés, Budapest, 1982.

  24. Márkus B., Németh L.: Tíz év alatt végzett artériás rekonstruktiv érműtéteink. MST Nyugat-Dunántúli Szakcsoport Tudományos Ülés, 1982.

  25. Márkus B., Lazáry Gy., Nagy I.: Tíz év alatt végzett artériás rekonstruktiv érműtéteink. MST Kongr. Budapest. 1982.

  26. Márkus B., Németh L., Nagy I.: Tíz év alatt végzett artériás rekonstruktiv érműtéteink. Angiológiai Szekció ülés, Budapest. 1982.

  27. Lazáry Gy., Nagy I., Márkus B.: Vénás rendszer megbetegedései miatt végzett műtétjeink. Angiológiai Szekció ülés, Budapest. 1982.

  28. Márkus B., Lazáry Gy., Nagy I.: Helyreállító verőér mű - téteinket követő szövődmények miatt végzett reoperációk (1978-1982) Miskolci Angiológiai Napok. Miskolc 1983.

  29. Márkus B., Nagy I., Lazáry Gy.: A vénás rendszeren végzett beavatkozásaink 10 év alatt. Magy. Sebész. 1984; 37: 145-150.

  30. Márkus B., Nagy I., Lazáry Gy.: Phlegmasia coelulea dolens miatt kezelt betegeink utánvizsgálata. Nemzetközi Sebész Kongr. Pécs. 1984.

  31. Márkus B., Nagy I., Lazáry Gy.: 10 év alatt végzett arteriás rekonstuktiv érműtéteink korai és késői utánvizsgálata. Magy. Sebész. 1984; 37: 302-307.

  32. Márkus B., Nagy I., Lazáry Gy., Varga J., Kulcsár I.: Hemodializis kezelés céljából készített subcutan A-V fistulak. Markusovszky Pályázat. Szombathely. 1984.

  33. Márkus B., Nagy I., Lazáry Gy.: Phlegmasia coelulea dolens miatt kezelt betegeink utánvizsgálata. Nemzetközi Sebész Kongr. Pécs. 1984.

  34. Nagy I., Márkus B.: Az elmúlt öt évben fiatal korban végzett lumbalis symphathectomiák eredményeinek vizsgálata MST Nyugat-dunántúli Szekció Tudományos Ülés, Győr, 1985.

  35. Nádasi G., Nagy I., Márkus B.: Varix műtéteink osztályunkon. MST Nyugat-dunántúli Szekció Tudományos Ülés, Badacsonytomaj. 1985.

  36. Nagy I., Márkus B., Nádasi G.: Traumás és iatrogén érsérülések ellátása. MST Nyugat-Dunántúli Szekció Tudományos Ülés. Tatabánya. 1993.

  37. Márkus B., Nagy I., Nádasi G.: Perifériás érsebészet helyzete regionkban. Med. Pharm 1992; 1: 5. 4-5.

  38. Nádasi G., Márkus B., Nagy I.: Érsebészet helyezte Vas megyében. MST Nyugat-Dunántúli Sebész Szakcsoport Tudományos Ülés, Tatabánya. 1993.

  39. Nagy I., Nádasi G., Márkus B.: Operáljuk-e a mélyvénás thrombosist. MST Nyugat-Dunántúli Sebész Szak - csoport Tudományos Ülés, Kisbér. 1994.

  40. Nagy I., Nádasi G., Márkus B., Kiss T., Hegyi J.: Arteria carotis internán végzett műtéteink értékelése . Pécsi Angiológiai Napok. Pécs. 1995.

  41. Nagy I.: Az arteria profunda femoris traumás aneurysmája és a beteg 56 napos szenvedései. Magy. Sebész. 1996; 49: 226.

  42. Nagy I., Nádasi G., Kiss T., Hegyi J.: Az arteria carotis interna sebészet első 7 éve a Markusovszky Kórházban. Markusovszky pályázat. Szombathely. 1996.

  43. Széll K., Marsh S., Cameron A.E.P.: Trash foot following injury: an unusual presentation of abdominal aortic aneurysm. Injury, 1996; 27: 74-75.

  44. Széll K., Marsh S., Cameron A.E.P., Chir M.: Közúti balesetet követő trash foot , mint a hasi aorta aneurysma ritka jelentkezési formája. Magy. Sebész. 1996; 49: 228-230.

  45. Márkus B., Nagy I.: Ajánlások a mélyvénás thrombosis és a pulmonalis embólia diagnosztikájára, kezelésére és megelőzésére. (készült az ETT 158/1996. sz. támogatása alapján - kiadvány)

  46. Erményi I., Nagy I., Nádasi G.: Akut végtag érelzáró - dások műtéti eredményeinek értékelése osztályunk két éves anyagában. Fiatal Sebészek Fóruma, Budapest 1997.

  47. Nagy I., Nádasi G., Széll K., Márkus B.: Thoracic and lumbar sympathectomy with the application of ROMICRO mini laparotomy set. Acta. Chir. Hung. 1997; 36: 246-247.

  48. Nagy I., Nádasi G., Széll K., Márkus B: Thoracic and lumbar sympathectomy with the application of ROMICRO mini laparotomy set. International Angiology, 1997; 16: 46.

  49. Rakos Gy., Nagy I., Nádasi G., Márkus B., Király I., Molnár Z.: Vékonybélresectiót követően kialakult mesenterialis A-V shunt. Érbetegségek. 1997; 4: 15.

  50. Király I., Rakos Gy., Márkus B.: Postoperativ mesen - terialis A-V shunt. XII. Ultrahang Napok. Sopron. 1997.

  51. Csiky L., Rakos Gy., Széll K., Király I.: A-V fistula following small bowel resection. Fiatal Sebészek Angol Nyelvű Kazuisztikai Fóruma. Budapest, 1997.

  52. Rakos Gy., Király I.: Marfan syndromas beteg ileosigmoidealis hurok ileusának megoldását követően kialakult mesenterica superior A-V shunt eset is - mertetése. Markusovszky Pályázat. Szombathely. 1998.

  53. Széll K., Puskás T., Király I.: Effort thrombosis in suprapubic collateral veins mimickring irreducible hernia A case report. Cardiovasc. Intervent. Radiol. 1998; 21: 171.

  54. Széll K.: Miként lehetne az A-V shunt műtéteink eredményeit javítani. Markusovszky Pályázat. Szombathely. 1998.

  55. Puskás T., Király I., Széll K.: Effort thrombosis in suprapubic collateral veins mimicking irreducible hernia A case report CIRSE 98 Annual Meeting and Postgraduate Course Cardiovascular and Interventional Radiological Society of Europe. Velence, 1998.

  56. Nagy I., Márkus B.: Intézményes thrombozis heparin profilaxis hatása a patologiailag igazolt pulmonális embólia előfordulásra a szombathelyi Markusovszky Kórházban. Magyar Thrombosis és Haemostasis Társaság V. Tudományos ülése. Bük, 1998.

  57. Nagy I.: Az érsebészeti thrombosis profilaxis speciális vontakozásai. Magyar Thrombosis és Haemostasis Társaság V. Tudományos ülése, Bük, 1998.

  58. Nádasi G.: A supraaorticus értörzsek sebészete. A mélyvénák rekonstruktiv sebészete. Angiológiai Továbbképzés, Szombathely, 1999.

  59. Nagy I., Erményi I., Nádasi G.: Az akut érelzáródások műtéti eredményeinek értékelése osztályunk 4 éves anyagában. Gyulai Angiológiai Napok, Gyula, 1999.

  60. Nagy I., Széll K.:Thrombosisprfilaxis az érsebészertben. Érbetegségek. 1999; 6: 28.

  61. Nagy I., Erményi I., Nádasi G.: Az akut érelzáródások műtéti eredményeinek értékelése osztályunk 4 éves anyagában. Érbetegségek, 1999; 6: 32.

  62. Széll K.: Miként lehetne A-V shunt képző műtéteink eredményeit javítani? Érbetegségek. 1999; 6: 103-107.

  63. Anyagból kimaradt számok

  64. Anyagból kimaradt számok

  65. Anyagból kimaradt számok

  66. Anyagból kimaradt számok

  67. Anyagból kimaradt számok

  68. Anyagból kimaradt számok

  69. Nagy I., Nádasi G., Széll K.: Rekonstruktív érsebészeti tevékenységünk az elmúlt öt évben. In: In Memoriám dr. Szabolcs Zoltán (szerk.: Horváth Boldizsár és Márkus Béla) Savaria University Press, Szombathely, 1999. 53-54. old.

  70. Csiky L., Rakos Gy.: Vékonybél resectiot követően kialakult mesenterialis A-V shunt. In: In. Memoraiam dr. Szabols Zoltán (szerk.: Horváth Boldizsár és Márkus Béla) Savaria University Press, Szombathely. 2000. 52.old.

  71. Nádasi G.: A portalis hypertoniához társuló ascites belgyógyászati és sebészi kezelése. A peritoneo-venosus shunt beültetésének technikája. In: Aktuális terápiás kérdések a gastroenterológiában (Szerk.: Döbrönte Zoltán, Horváth Boldizsár és Márkus Béla) Savaria University Press. Szombathely,.2001. 57-63. old.

  72. Nagy I., Márkus B., Nádasi G., Széll K.: Érsebészeti tevékenységünk az elmúlt 19 évben Szombathelyen. Érbetegségek, 2001. 8. 111-116.

  73. Nagy I., Szepesi J.: Veleszületett multiplex elastosis által okozott érszövődmény sikeres ellátása 16 éves betegünknél. Érbetegségek: 2001; 8: 41.

  74. Király I., Riba M., Nagy I., Nádasi G.: Vascularis interventios lehetőségek a szombathelyi Markusovszky Kórházban. Szombathelyi Angiológiai Napok. Szombathely. 2001.

  75. Nádasi G., Gasztonyi F., Kovács L.: Arteria lienalis aneurysma műtéti kezelése Szombathelyi Angiológiai Napok. Szombathely. 2001.

  76. Nádasi G., Nagy I.: Az aorta visceralis ágainak akut elzáródása MST Nyugat-dunántúli Szekció Tudomá nyos Ülés, Keszthely. 2001.

  77. Nádasi G.,, Gasztonyi F.,, Kovács R.: Arteria lienalis aneurysma műtéti kezelése. Érbetegségek, 2001; 8: 42.

  78. Király I., Nádasi G.: Bethrombotisalt ileo-mesenterialis graft sikeres lysise Magyar Radiológusok Társasága, Észak- és Nyugat-Dunántúli Szekció. Tudományos Ülés, Vép. 2002.

  79. Nagy I., Nádasi G., Nagy É.: Érmalformatio formájában jelentkező dermatofibrosarcoma protuberans Darier- Ferrand subcutan daganat operált esete. Érbetegségek. 2003; 10: 43.

  80. Nádasi G., Király I.: Arteria mesenteria superiorhoz vezetett graft elzáródás thrombolizise. Érbetegségek. 2003; 10: 26.

  81. Király I., Nádasi G.: Thrombotisalt ilio-mesenterialis arterias graft sikeres lizise. Szegedi Angiológiai Napok. Szeged. 2003.

  82. Nádasi G., Király I., Tamási T.: Arteria mesenterica superiorhoz vezetett graft elzáródásának sikeres thrombolysise. Markusovszky Pályázat. Szombathely. 2003.

  83. Nagy I., Nádasi G-., Király I.,, Riba M.: A carotis interna stenosisok ellátási taktikája kórházunkban. Érbetegségek. 2005; 12: 17-18.

  84. Nagy I., Kaszás A.: A mélyvénás thrombosis megelőzésének és hatékonyságának vizsgálata sebészeti osztályról elbocsájtott betegeken. Érbetegségek. 2005; 12: 42-43.

  85. Jáné Z., Nádasi G., Nagy I.: Carotis interna szükületének modern sebészeti kezelése. Markusovszky pályázat. Szombathely. 2006.

  86. Nagy I., Al-Aamri K.: Aneurysmák kezelési elvei, gyakorlata és lehetőségei kórházunkban. Markusovszky pályázat. Szombathely. 2009.

  87. Nagy I., Al-Aamri K.: Az infrarenalis aneurysmák kezelési elvei, gyakorlata, lehetőségei és eredményei megyei súlyponti kórházban, 20 éves beteganyag áttekintése alapján. Székesfehérvári Angiologiai Napok. Székesfehérvár 2009.

  88. Nagy I., Al-Aamri K.: Az infrarenalis aneurysmak kezelési elvei, gyakorlata, lehetőségei és eredményei megyei súlyponti kórházban, 20 éves beteganyag áttekintése alapján. Érbetegségek. 2009; 6: 19.

  89. Márkus B.: Személyes közlés. Szombathely. 2013.

Köszönetnyilvánítás: A szerzők megköszönik Márkus Béla dr. szombathelyi osztályvezető sebész főorvos és Gunther Tibor dr. győri traumatológus osztályvezető főorvos urak, továbbá Veszprémi Ildikó győri könyvtáros úrhölgynek munkánkhoz nyújtott értékes segítségét.

Utóirat

Hasonlóan a korábbi bemutatásainkhoz a jelen munkában ismertetett két korai műhelyről is elmondható, hogy akár a modern érműtétek bevezetése, akár a szakképzés, de a tudományos publikáció terén is hozzá - járultak a hazai érsebészet fejlődéséhez.
Következő munkánkban folytatjuk a hazai korai műhelyek ismertetését.


Érbetegségek: 2015/2. 79-89. oldal