Debreceni érsebészet és a Budapesti II. sz. Sebészeti Klinika
Korábban megjelent három, a címben megjelölt tárgyú munkánkban (1-3.) foglalkoztunk a Városmajori Klinika, az u. n. Stefanics iskola, az Orvostovábbképző Intézet, a Pécsi és a Szegedi Orvostudományi Egyetem, valamint a budapesti II. sz. Kórbonctani Intézet keretében kialakult érsebészeti munkacsoportok úttörő munkájával. Jelen közlésünkben újabb két egyetemi érsebészeti műhely történetét ismertetjük.
Érbetegségek: 2014/4. 148-156. oldal
Korábban megjelent három, a címben megjelölt tárgyú munkánkban (1-3.) foglalkoztunk a Városmajori Klinika, az u. n. Stefanics iskola, az Orvostovábbképző Intézet, a Pécsi és a Szegedi Orvostudományi Egyetem, valamint a budapesti II. sz. Kórbonctani Intézet keretében kialakult érsebészeti munkacsoportok úttörő munkájával. Jelen közlésünkben újabb két egyetemi érsebészeti műhely történetét ismertetjük.
Irodalom
- Bartos G., Bihari I., Jámbor Gy., Nemes A., Martos V., Markovics G.: Korai érsebészeti műhelyek Magyarországon a múlt század ötvenes-nyolcvanas éveiben. (A Városmajori Klinika és a Stefanics iskola) Érbetegségek. 2013;20:67-83.
- Bartos G., Bihari I., Jámbor Gy., Nemes A., Martos V., Markovics G.: Korai érsebészeti műhelyek Magyarországon a múlt század ötvenes-nyolcvanas éveiben II. (Az Orvostovábbképző Intézet és a Pécsi Iskola) Érbetegségek. 2014; 21:15-25.
- Bartos G., Bihari I., Jámbor Gy., Nemes A., Martos V., Markovics G.: Korai érsebészeti műhelyek Magyarországon a múlt század ötvenes-nyolcvanas éveiben III. (Szegedi érsebészet, Jellinek Harry kutató műhelye) Érbetegségek. 2014;21:77-82.
A debreceni érsebészet kezdetéről
A debreceni egyetemen, akárcsak Pécsett, az érsebészet három intézetből indult el: a Műtéttani Intézetből, az I sz. és a II sz. Sebészeti Klinikából.
A Műtéttani Intézetben Bornemisza György (1. ábra) már 1954-ben kollódiummal bevont peremes, az artéria falra ráköthető metil-metacrylat csövekkel végzett sikeres kísérleteket, defektusos érsérülések ideiglenes ellátása céljából. Ez a módszer nem került klinikai alkalmazásra (1).
1. ábra.
Bornemisza György (1916-1992)
Ugyancsak foglalkozott az éregyesítés kérdéseivel, többek között létrehozva egy saját kísérleti műszert az érvarrat megkönnyítésére (3. ábra, középső kép) (4). 1954-ben saját lyophilizálási módszert (2. ábra) dolgozott ki, többek között homológ artériák konzerválására. Ezekkel kutyakísérleteket is végzett (2, 3), majd emberi artériákat is konzervált, amelyek tudomásunk szerint a budapesti Városmajori Klinikán kerültek beültetésre. Disszertációját 1955-ben a kísérletes érpótlásáról írta Az érhiányok pótlása címmel (5). Ez a munka az első érsebészeti témával foglalkozó értekezés a magyar irodalomban.
2. ábra.
Liophilizált kutya dura mater érpótlásra.
(Furka István és Mikó Irén hagyományőrző anyagból)
3. ábra.
Kísérletes hasi aorta pótlás peritoneummal bélelt nylon szövetből varrt hálócsővel kutyán.
Felső kép: A peritoneum csővé varrása műanyagrud felett.
Középen: Az auto-alloplasticus graft bevarrása a hasi aortába a Bornemissza-féle éregyesítő műszer segítségével.
Alsó kép: 380 napos készítmény makroszkópos képe. (Furka István és Mikó Irén hagyományőrző anyagából)
Korát megelőzve, 1958-ban többfajta, kísérletes autoalloplasticus érpótlást próbált ki (6, 7). Az egyik módszerének elvét és kivitelezését a 3. ábrán mutatjuk be. Másik módszerét (4. ábra), évekkel később, újra felfedezve, az USA-ban (36), majd Nyugat-Németországban (5. ábra.), a klinikai érsebészetben is kipróbálták (51). Több más érsebészeti kísérletet is végzett (11-16, 38). Tágabb értelemben is az auto-alloplastica neves kutatója volt. Számos közlésében publikált tapasztalatait, 1968-ban a Műanyagok felhasználása a sebészet egyes területein című doktori disszertációjában foglalta össze (26).
4.ábra.
Bornemisza másik típusú auto-alloplasticus érpótlójának elve.
5. ábra.
A német D. A. Loose a 4. ábrán látható elv alapján készült graftjának makroszkópos képe és klinikai alkalmazása femorális pótlásra.
1975-ben Gyurkó György (6. ábra) és Bornemisza kísérletes in situ praeformált alloplasticus érpótlást is készített (64). Megjegyezzük, korábban, Pécsett, más formában Bartos Gábor már 1967-ben ilyen kísérleteket, ill. 1973-tól klinikai femoro-poplitealis érpótlásokat is végzett.
Bornemiszának voltak hemodinamikai kísérletei is (25). Ezeket Gyurkó, a hatvanas évek végén, a geometriai áramlási szempontok sokoldalú kísérletes és helyreállító érsebészeti vizsgálataival teljesítette ki (24, 28, 31, 37, 39-42, 46, 47, 50, 53). Irodalmi értékű felfedezése, hogy leírta a disztális irányban fokozatosan szűkülő protézisek előnyeit, jó néhány évvel az u. n. tapering graftok megjelenése előtt (40).
Hemodinamiai tapasztalatait, 1969-ben a Kisérletes adatok a verőerek sebésztéhez, különös tekintettel a haemodynamikai szempontokra című kandidátusi értekezésében foglalta össze (40).
Bornemisza, majd Gyurkó 1969-től, az akkor divatba jött szövetragasztókkal szinte mindenre kiterjedő kísérleteket végzett. A kísérletes érsebészetben Gyurkó erekkel és érpótlókkal készített anasztomózisokat a legkülönbözőbb éregyesítő módszerekkel (30, 33, 52, 56-60, 63). E tevékenysége nemzetközi szinten is említésre méltó.
A budapesti Habselyem és Kötöttárugyár főmérnöke, Karmos Viktor által tervezett, eredetileg más célra készült, kötött, poliészter, single velúr lapszövetet Gyurkó 1973-tól kísérletes foltplasztikára kipróbálta, és így jó eredménnyel alkalmazta. Gyurkó érprotéziseket is készített a velúr szövetből. Ezzel a sokat ígérő anyaggal sikeres kísérletes érpótlásokat is végzett (55). E munkának nem lett gyakorlati folytatása.
6. ábra.
Gyurkó György
Az első magyarországi, ureteren végzett kísérletes microsebészeti varratról Furka István tudósított, 1972-ben (49). Ő volt az úttörője a microvascularis sebészet hazai oktatásának. E tevékenység fő bázisa a DEOEC Sebészeti Műtéttani Tanszéke, ahol a studium oktatását már 1986-tól elkezdték (7. ábra).
A debreceni, korai, klinikai érsebészet alábbiakban következő leírását nagyrészt Gyurkó György segítségével készítettük el.
7. ábra.
Furka István
A II sz. Sebészeti Klinikán, ahol akkoriban Ladányi Józsa (8. ábra) volt a tanszékvezető tanár, a hatvanas évek elejétől Tompa Gyula helyreállító érműtéteket, főleg TEA-kat végzett. A hetvenes évek második felében, már Schnitzler Lajos professzor idején került a Klinikára az Országos Kardiologiai Intézetből érkezett szívsebész, Békássy Szabolcs (9. ábra), aki Houstonban DeBakeynél is tanult. Ő vezette be a TOS műtéteket, amelyeket később Gyurkó is átvett.
8. ábra.
Ladányi Józsa (1898-1985)
9. ábra.
Békássy Szabolcs
Az I sz. Sebészeti Klinikán Szeleczky Gyula (10. ábra) tanszékvezető egyetemi tanár végzett műanyag ér - beültetéseket a késői hatvanas években. Ugyanekkor, ezen a klinikán Kósa Csaba foglalkozott behatóbban a portocavalis shunt műtétekkel. Ő készítette az első debreceni, cervicalis lympho-venosus anastomosisokat. Ezzel ország - osan is az úttörők között volt.
A rendszeres helyreállító érműtétek kezdete 1971-től számítható, amikor Gyurkó a Műtéttani Intézetből átkerült a Klinikára. Ő a kísérletes érsebészetben szerzett tapasztalatokat, majd a berettyóújfalusi Sebészeten Rácz Istvánnal és Szűcs Jánossal együttműködve tett szert gyakorlati jártasságra is. 1975-1977 között Németországban, a botropi érsebészeti központban is dolgozott.
10. ábra.
Szeleczky Gyula (1910-1995)
11. ábra.
Femoro-poplitealis bypass Dardik grafttal. 1. Dardik graft. 2. A műtét vázlata. 3. Postoperativ angiogramm
Az abban az időben ismert valamennyi érműtétet operálták, kivéve az aorta disszekciókat. Ilyenek voltak: aorto-bifemoralis bypass, ill. TEA, ilio-femoralis bypasss és TEA, femoralis TEA, femoro-poplitealis bypass, ill. ezek kombinációja lumbalis sympathektomiaval, axillofemoralis, és axillo-bifemoralis bypass, obturator bypass. Korán, közel egyidőben Jámbor Gyulával és a városmajori klinikaiakkal, kezdte el a femoro-cruralis saphaena bypass műtéteket is (91). Végeztek tervezett és rupturált hasi és végtagi aneuryma műtéteket. Az aortaív és a carotis műtéteket 1974-től kezdték el.
Gyurkó számos ritka, vagy újszerű műtétet is végzett. Ilyenek: mindkét alsó végtag phlegmasia dolens sikeres műtéte (84), sikeresen operált véna cava inferior sérülés (97), véna cava inferior thrombosis műtéti kezelése (103), axilloaxillaris bypass (79, 80), sapheno-cavernosus bypass priapismus kezelésére (85), Dardik graft (11. ábra) (99) és az első hazai Gore tex protézisbeültetés (93, 96), valamint carotis kinking módosított műtéte. Újítása volt még a nyelvalakú éranasztomozis és a duplafalú vénafolt alkalmazása (74, 88).
12. ábra.
Rövid AFS elzáródás megoldása TEA-val és velúr folttal.
1. A velúr szövet szerkezete.
Jól láthatók a pórusokat lefedő velúr szálak.
2. Műtéti kép.
3. Post mortem explantált egyéves készítmény.
Széleskörű kísérletes tapasztalatai alapján 500 klinikai érragasztást végzett (77, 78, 81, 86). Ez a munkája egyedülálló a hazai irodalomban, de nemzetközi vonatkozásban is jelentős. A fentebb említett kísérletek után klinikai foltplasztikákat is készített a Karmos- Gyurkó féle magyar kötött, poliészter, single velúr anyaggal, igen jó eredménnyel (12. ábra) (76, 83). Kovács László és Kertész Lászl közreműködésével Xe133 clearence végtagkeringési vizsgálatokat is végzett. Gyurkó munkatársai voltak Ézsely Feren, Kozlovszky Bertalan (13. ábra) és Kaposi Tibor. Kozlovszky később a nyíregyházi érsebészet vezetője lett. E munkacsoport számos közleményben számolt be tevékenységéről (71-74, 89, 90, 92, 94, 100, 101, 102).
13. ábra.
Ézsely Ferenc és Kozlovszky Bertalan
Gyurkó György 1981-ben távozott a Klinikáról. Ezt követően megalapítója lett a miskolci, majd később a salgótarjáni érsebészetnek is. Ezzel közel egyidőben, a Hajdu Bihar Megyei Kórház Sebészeti Osztályán Miszti Györg és Szendrő Tibor is elkezdték az alsó végtagi rekonstrukciós műtéteket.
A Radiologiai Klinikán előbb Rencz Antal, majd Jóna Gábo nyújtotta a radiológiai hátteret, magas színvonalú, minden módszerre kiterjedő arterio- és phlebographiás tevékenységükkel. Munkájukat Kelemen János, Tóth Ferenc, Szatai Imre és Székely István folytatták. Bár Debrecenben nem volt külön belgyógyászati angiológiai részleg, Lővey András professzor az I. sz. Belgyógyászati Klinikán, Rák Kálmán professzor pedig a II. sz. Belgyógyászati Klinikán, munkatársaikkal példásan együttműködtek mind a betegkivizsgálás, mind pedig az utókezelés területén.
A Debreceni Sebészeti Intézet Érsebészeti Tanszékét ma Galajda Zoltán vezeti.
Debreceni kísérletes érsebészeti irodalom 1954-1989
- Bornemisza Gy.: Érpótlási kísérletek műgyanta csövek segítségével. Magy. Seb. 1954; 471:479.
- Bornemisza Gy., Szilágyi I., Bakó G., Kiss A., Rossmann V., Tóth F.: Experimental angioplasty with lyophilised vessels. Acta Morphol. Acad. Sci. Hung. 1954; 4: Suppl. 28.
- Bormemisza Gy., Szilágyi I., Bakó G., Kiss A., Ressmann V., Tóth F.: Kísérletek lyophilizált erekkel. Magy. Seb. 1954; 7: 418-426.
- Bornemisza Gy., Sándor I.: Új éregyesítő műszerek. Magy. Seb. 1956; 9:170-174.
- Bornemisza Gy.: Az érhiányok pótlása. Kandidátusi értekezés. Bp. 1955.
- Bornemisza Gy.: Az érpótlás kérdésének mai állása és e téren elért kísérletes eredményeink. (Kivonat) A Debreceni Orvostudományi Egyetem tudományos üléseinek évkönyve az 1953-54 tanévben. Debrecen. 1955. 40-43.
- Bornemisza Gy.: Experimental repair of vascular defects by auto-alloplastic method. Acta Morphol. Acad. Sci. Hung. 1958; 8:27-38.
- Furka I., Kiss B., Topscher Z.: Összehasonlító vizsgá latok véna és artéria homotransplantatumokkal nagy gyűjtőereken létrejött hiányok pótlása szempontjából. TDK pályamunka. Debrecen, 1959.
- Gyurkó Gy., Ladányi P., Bornemisza Gy.: Role of Haemo - dynamic Factors in the Incorporation of Synthetic Arterial Protheses. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1960; 9:441-447.
- Jakab A., Krasznai I., Varga M.: Kísérletes verőér varratok összehasonlító vizsgálata. TDK pálamunka. Debrecen, 1962.
- Bornemisza G.: . (cseh nyelven) Acta Chir. Orthop. Traumatol. Czech. 1963; 30:379-382.
- Bornemisza Gy., Gyurkó Gy.: Thrombus formation in experimentally constricted vascular anastomoses. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1964; 5:273-280.
- Bornemisza Gy., Gyurkó Gy.: Constriction of vessels caused by longitudinal sutures. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1965; 6:289-295.
- Gyurkó Gy.: Experimental reconstruction of arteries by patchgraft angioplasty. Acta Chir.Acad.Sci. Hung. 1966; 7:99-109.
- Bornemisza Gy., Gyurkó Gy.: Experimentelle Daten zur Frage der infolge einengender Gefässnähte entstandenen Thromben. Bruns. Beitr. klin. Chir. 1966; 213:78-90.
- Bornemisza Gy., Furka I.: Repair of venous defect by preserved homoioplastic dura mater. Acta. Chir. Acad. Sci. Hung. 1966; 7:371-377.
- Gyurkó Gy.: A verőerek foltplasztikájáról. Magy.Seb. 1966;19:349-356.
- Gyurkó Gy.: Experimental reconstruction of arteries by patch graft angioplasty. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1966; 7:99-109.
- Gyurkó Gy., Ladányi P.: Experiencias en chirurgia plastica arterial con parches autoaloplasticas. Angiologia (Barcelona) 1967; 19:26-37.
- Gyurkó Gy.: A polipropilen varróanyag kísérletes vizsgálata. Orv. Hetil. 1967; 108:266-267.
- Gyurkó G., Furka I.: Stenosing effect of vessel sutures: Experimental studies. J. Cardiovasc. Surg. 1967; 8:331-335.
- Gyurkó Gy., Nagy Z., Kenyeres I.: Az alsóvégtagi artériás keringés haemodynamikai szemlélete obliteratív érbeteg - ségekben kísérletes vizsgálatok alapján. Magy. Seb. 1967; 20:218-228.
- Gyurkó Gy., Furka I.: Stenosing effect of vessel sutures: Experimental studies. J. Cardiovasc. Surg. 1967; 8:331-335.
- Bornemisza Gy., Gyurkó Gy., Furka I.: Connections between Diameter and Functioning of Synthetic Arterial Protheses. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1967; 8:331-335.
- Bornemisza Gy,: Műanyagok felhasználása a sebészet egyes területein. Doktori értekezés. Debrecen, 1968.
- A írásból kimaradt számozás.
- Bornemisza Gy.: Experimental coronary patch adhesisve grafting. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1968; 9:5-10.
- Gyurkó Gy.: Kísérletek a periphériás ellenállás meg ha tá ro zá sára ép és kóros viszonyok között. Magy. Seb. 1968; 20:106-112.
- Pethő F., Balogh Á., Töke Zs.: Haránt és ferde éranastomosisok összehasonlító vizsgálata. TDK pályamunka. Debrecen, 1968.
- Gyurkó Gy.: Kleben von Kleingefässen mit Aron Alpha. A. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1968; 9:109-130.
- Gyurkó Gy., Szabó M.: Adatok az emberi artériás rendszer nagyobb értörzseinek méreteire vonatkozóan. Magy. Seb. 1968; 21:276-281.
- Experimental coronary patching by collage. (francia nyelven) Ann. Chir. Thorac. Cardiovasc. 1968; 7:129-132.
- Gyurkó Gy.: Pegado de vasos de menor calibere con Aron Alpha A. Angiologia (Barcelona). 1969; 21:1-10.
- Gál I., Obladike G., Rák J.: Intimafosztott verőérszakaszok kiáramlási pályájának experimentelis vizsgálata. TDK pályamunka. Debrecen, 1969.
- Pásztor R., Szilasi I., German Canaviri G.: A beáramlási pálya kísérletes vizsgálata az endarterectomizált verőérszakasz átjárható - ságának vizsgálatában. TDK pályamunka. Debrecen, 1969.
- Sparks C. H.: Autogenous grafts made to order. Ann. Thorac. Surg. 1969; 8:104-113.
- Gyurkó Gy., Szabó M.: Keringésmechanikai tényezők szerepe az atheroscleroticus plaqueok localisatiojában. Magy. Seb. 1969;22:62-68.
- Bornemisza Gy., Gyurkó Gy.: Experimental vascular homografting with lyophilized dura mater. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1969; 10:151-157.
- Gyurkó Gy., Szabó M.: Experimental investigations of the role of haemodynamic factors in formation of intima changes. Surgery 1969; 66:871-874.
- Gyurkó Gy.: Kisérletes adatok a verőerek sebésztéhez, különös tekintettel a haemodynamikai szempontokra. Kandidátusi értekezés. Bp, 1969.
- Gyurkó Gy.: Adatok a collateralis keringés haemo - dynmikájához. MST Tiszántúli Csoportja Ülésének Kiadványa. 1969. 101-106.
- Gyurkó Gy.: Experimentelle Angaben zur Hämo dynamik der Kunstgefäss-Bypasse. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1970; 11:237-249.
- Barna P., Geréb I., Komócsi A., Kovács J.: Érhelyre állító műtétek kísérletes vizsgálata különös tekintettel a kiáramlási érpályára. TDK pályamunka. Debrecen, 1970.
- Miszti Gy., Wolf Z., Magyar K., Lente I.: A beáramlási pálya szerepének kísérletes vizsgálata különböző érrekon strukci - óknál. TDK pályamunka. Debrecen, 1970.
- Gyurkó Gy., Szabó M.: A haemodynamikai tényezők szerepének kísérletes vizsgálata az intimaelváltozások létrejöttében. Magy. Seb. 1970; 23:113-117.
- Gyurkó Gy., Szabó M.: Investigations on the caliber of major vessels in the human arterial system, with special reference to haemodynamic factors. Zbl. Exper. Chir. 1970; 3:348-354.
- Gyurkó Gy., Chehelnik R.: The mechanism of collateral circulation I. Model experiments. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1971; 12:351-367.
- Bánhegyi J., Noviczki M., Pösze J., Szikszai P.: Polyester velour alkalmazása verőérplasztikai célokra. TDK pályamunka. Debreecen, 1972.
- Furka I.: Experimentális ureterotomiák operáló mikroszkóp segítségével. In: Orvosi Közlemények TMTK folyóirata. 1972; 117-118.
- Gyurkó Gy., Chehelnik R.: Development of collateral circulation II. Acute and chronic experiments. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1972; 13:153-163.
- Loose D. A., Merguet H.: Erste Erfahrungen mit einer kombiniert alloplastisch-autoplastisch Gefäßtransplantat. Herz Kreislauf. 1972; 4:294-297.
- Gyurkó Gy., Bornemissza Gy., Furka I., Csehelnik R.: Ragasztásos éregyesítési kísérletek tapasztalatai. Orvostudomány. 1972; 23:13-26.
- Gyurkó Gy., Obadike G., Gál I., Rák J.: The role of the outflowing course in the penetrability of throm - bendarterectomial section. An experimental study. Zbl. Exper. Chir. 1972; 5:370-378.
- Gyurkó Gy., Szücs J., Bánhegyi J., Kenyeres I., Szikszai P., Noviczki M., Pösze J.: Experimental experience with polyester velour in vascular plastic surgery. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1974; 15:35-43.
- Gyurkó Gy., Szücs J., Bánhegyi J., Kenyeres I., Szikszai P., Noviczki M., Pösze J.: Experimental experience with polyester velour in vascular plastic surgery. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1974; 15:35-43.
- Gyurkó Gy., Chehelnik R.: Kisátmérőjű erek egyesítése módosított invaginatios eljárással. Magy. Seb. 1974; 27:164-171.
- Gyurkó Gy., Szücs J., Ézsely F., Kósa Cs., Bednárszky Z.: Use in vascular surgery of the tissue adhesive histoacryl. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1974; 15:353-360.
- Gyurkó Gy., Bornemisza Gy., Furka I., Czehelnik R.: Experiences with tissue adhesives in 500 experimental vascular junction. Am. Surg. 1974; 40: 210-215.
- Gyurkó Gy., Czehelnik R.: Die modifizierte Gefäss vereinigung mit Invagination. Bruns Beitr. klin. Chir. 1974; 221:70-80.
- Bornemisza Gy.: Műanyagok alkalmazása a sebészet ben. Orvosképzés. 1974; 49:312-320.
- Szűcs J., Gyurkó Gy., Rácz I., Székely I.: Experimental and clinical studies with adhesive histoacryl in cases of thrombo endarterectomy. Angiologia. 1974; 26:8-12.
- Gyurkó Gy., Bornemisza Gy., Furka I., Chehelnik R.: Experience with tissue adhesives in 500 experimental vascular juctions. Amer. Surg. 1974; 40:210-215.
- Gyurkó Gy., Bornemisza Gy.: Auto-alloplastic arterial prostheses. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1975; 16:139-143.
- Szentkereszty B.: Application of cubital venous graft for double coronary bypass. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1977; 18:155-158.
- Szentkereszty B., Furka I., Mikó I.: Experimental anastomosis of small vessels with plastic tubing. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1977; 18:13-18.
- Békássy S., Homolay P., Nábrádi Z., Szarka J., Gömöry A.: Early incorporation of expanded polytetrafluoroethylene vascular prostheses (EPVP). An experimental study. Congressus Societatis Chirurgicae Hungaricae. Abstracts. Bp. 1978; No. 152.
- Tóthmartinez A.: Mikroérsebészeti anastomosis új lehetősége: Módosított tovafutó varrat technikája patkány aortán. TDK pályamunka. Debrecen, 1987.
- Kanyári Zs.: Polytetrafluoroethylene ( Gore-tex) mikroér - protézisek felhasználásának lehetőségei mikroér anastomosis - sal végzett szabad szerv átültetéseknél. TDK pályamunka. Debrecen, 1989.
Debreceni klinikai irodalom 1970-1989
- Tompa Gy., Jakab I.: Tapasztalataink a Medicor Művek által gyártott atraumatikus tűkkel az érsebészetben. Emlékkönyv a Debreceni II. sz. Sebészeti Klinika fennállásának 20 éves évfordulója valamint Dr. Ladányi Józsa egyetemi tanár munkásságának 20 éves jubileuma alkalmából. Szerk. Pongrácz E., et al. Debrecen, 1970. 189-193.
- Gyurkó Gy., Szilasi I., Pásztor R., Gál I., Obadike G., Grandon G.C., Rák J.: Role of the inflow and outflow tract in the patency of thrombendarterectomized arterial segments. Acta Chir. Acad. Sci. Hung 1972; 13:229-241.
- Miszti Gy., Gyurkó Gy.., Barna. P., Wolf Z., Geréb I., Komocsi A., Lente I., Kovács J., Csehelnik R., Magyar K.: Effect of the inflow and outflow tracts on the success of vascular reconstruction. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1973; 14:69-77.
- Ézsely F., Gyurkó Gy., Szücs J.: Nyelv alakú anasto mosisok alkalmazása érprotéziseknél. Magy. Seb. 1973; 26:361-364.
- Gyurkó Gy., Szeleczky M., Szikorszky L.: Véna-foltok módosított alkalmazásáról. Magy. Seb. 1973; 26:365-370.
- Gyurkó Gy., Chehelnik R.: Über die modifizierte Gefässvereinigung mit Invagination. Bruns Beitr. klin. Chir. 1974; 221:70-78.
- Gyurkó Gy., Szücs J., Megyeri L., Noviczki M., Pösze J.: Experiences obtained with polyester velour angioplasty. Vasc. Surg. 1973; 7:298-304.
- Szücs J., Gyurkó Gy., Rácz I., Székely I.: Observaciones experimenta les y clinicas con el adhesive Histoacryl en casos de thromboendarteriectoraia. Angiologia (Bercelona). 1974; 26:8-12.
- Gyurkó Gy., Ézsely F., Kósa Cs., Bednarszky Z.: Über die Anwendung des Histoacryl-Klebstoffes in der Gefässchi - rurgie. Polymere in der Medizin. 1974; 4:345-347.
- Gyurkó Gy., Fülöp T. : Arteria subclavia elzáródás kezelése axillo -axillaris bypassal. Orv. Hetil. 1974; 115:2183-2184.
- Gyurkó Gy., Fülöp T.: Az arteria subclavia revascula risatioja axillo-axillaris bypassal. Conferentia Inter nationalis Chirurgica, Traumatologica, Angiologica et Anaesthesi - ologica. Bp. Kossuth. 1974; 221.
- Gyurkó Gy., Szücs J., Ézsely F., Kósa Cs., Bednarszky Z.: Use in vascular surgery of the tissue adhesive histoacryl. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1974; 15:353-360.
- Gyurkó Gy., Nemes Z.: Szövetragasztó alkalmazása a helyre - állító érsebészetben. Orvostudomány. 1975; 26:185-196.
- Gyurkó Gy., Megyeri L., Szücs J.: Über die Polyester-Velour- Gefässplastik. Polymere in der Medizin. 1975; 5:30.
- Gyurkó Gy., Megyeri L.: Mindkét alsó végtagi phlegmasia coerulea dolens sikeresen operált esete. Magy. Seb. 1975; 28:72-74.
- Diószeghy Gy., Gyurkó Gy., Biró T.: Priapismus kezelése sapheno-cavernosus anastomosissal. Magy. Seb. 1975; 28:201-202.
- Gyurkó Gy., Nemes Z.: Szövetragasztó alkalmazása a helyre - állító érsebészetben. Orvostudomány. 1975; 26:185-196.
- Gyurkó Gy., Kovács G., Vachter J.: Lymphoedema kezelése lymphovenosus anastomosissal. Magy. Seb. 1976; 29:21-25.
- Gyurkó Gy., Ézsely F.: Vénafoltok módosított alkal mazásával szerzett klinikai tapasztalatok. Magy. Seb. 1976; 29:247-252.
- Gyurkó Gy., Noviczki M., Pösze J., Kovacs L.: A vénás keringés akadályozottságának hatása periphériás verőérelzáródásokban. Magy. Seb. 1976; 29:356-359.
- Gyurkó Gy., Pösze J.: Attempts at saving severely ischaemic limbs. Acta Chir. Acad. Sci. Hung. 1976; 17:109-117.
- Gyurkó Gy.: Próbálkozások femoro-cruralis saphena bypassal. Magy. Seb. 1977; 30:356-360.
- Gyurkó Gy., Ézsely F., Kaposi T., Arday G.: Az alsó végtagi krónikus verőér-elzáródások helyreállító műtéteinek indikációi. Magy. Seb. 1978; 31:259-264.
- Gyurkó Gy., Ézsely F., Makár V., Kaposi T.: On the Gore-tex prothesis. Congressus Societatis Chirurgicae Hungaricae. Abstracts. Bp. 1978; No. 134.
- Gyurkó Gy.: The role of microembolization in formation of arteral obliteration. Congressus Societatis Chirurgicae Hungaricae. Abstracts. Bp. 1978; No. 142.
- Gyurkó Gy., Kaposi T., Ézsely F., Makár V.: Első tapasztalataink a Gore-tex prothesissel. Magy. Seb. 1980; 33:49-51.
- Gyurkó Gy., Ézsely F., Makár V., Kaposi T.: Of the Gore-tex prothesis. Congressus Societatis Chirurgicae Hungaricae abstracts. Bp. 1978; No. 134.
- Gyurkó Gy., Juhász F.: Sikeresen operált vena cava inferior sérülés. Orv. Hetil. 1981; 122:1081.
- Gyurkó Gy., Kaposi T., Kozlovszky B., Bornemisza Gy., Nemes Z., Félegyházi A.: Tapasztalataink köldök vena prothesissel. Magy. Seb. 1981; 34:130-136.
- Gyurkó Gy., Alemany J.: Erfahrungen mit der Dacron Velour /Sauvage/ Prothese. Acta. Chir. Acad. Sci. Hung. 1980; 21:175-185.
- Gyurkó Gy., Kozlovszky B., Makár V., Balázs Gy.: Helyreállító verőérműtétek 70 éven felüli betegeken. Magy. Seb. 1982: 35:47-51.
- Gyurkó Gy., Ézsely F., Juhász F., Kunkli F.: Tapasztalataink érsérülések ellátásában. Orv. Hetil. 1982; 123:2595-2599.
- Gyurkó Gy., Ézsely F., Makár V., Hájer Gy.: A felsővégtagi emboliák sebészi kezelése. Magy. Seb. 1982; 35:301-304.
- Gyurkó Gy., Szücs T., Ézsely F., Scherfel T.: A vena cava inferior thrombosis műtéti kezeléséről. Orv. Hetil. 1982; 113:3075-3080.
Az érsebészet kezdeti lépései a budapesti Baross utcai (I., ill. II. sz.) Sebészeti Klinikán
A budapesti Baross utcai II. sz. Sebészeti Klinika (1. ábra) több vonatkozásban is szerepelt már a magyar érsebészet történetét feldolgozó cikksorozatban.
Bakay Lajos professzor, a magyar érsebészet egyik előfutára húsz éven át (1926-46) volt a Klinika vezetője. Stefanics János és Papp Sándor professzorok ezen a Klinikán kezdték angiológiai-érsebészeti tevékenységüket. Őket a modern magyar érsebészet megteremtőiként is méltatja sorozatunk (1). Bikfalvy András és Dubecz Sándor (a klinika dolgozói az 50-es években) a világon másodikként érvarró gépet szerkesztettek (2, 3).
A korai érsebészeti műhelyekről írottakban szerepel a Stefanics iskola, melynek működési terepe két időszakban is (1951-57 és 1974-78) a Baross utcai Sebészeti Klinika volt (4).
A fentiek alapján indokoltnak tűnik és talán nem is lesz érdektelen, hogy bemutassuk ezen a helyen is a fővárosi Baross utcai Sebészeti Klinikát annak ellenére, hogy a klinika hírnevét elsősorban nem az itt folyó érsebészeti tevékenység révén szerezte. Ugyanakkor, mint a magyar érsebészet egyik bölcsője, nem érdemtelenül kapja ismét a figyelmet.
A Klinika 1897-1901 között épült. Első igazgatója Réczei Imre professzor volt, akit Kuzmik Pál, majd Bakay Lajos követett. 1946-ban Bakayt Ádám Lajos váltotta, akinek helyére alig egy év igazgatói megbízás után Sebestyén Gyula professzor került kinevezésre. Az ő 1954-ben bekövetkezett halála után Rubányi Pál lett a klinika igazgatója, majd sorrendben Klimkó Dezső, Mester Endre, végül 1974-ben Stefanics János. 1978-ban az épület felújításra szorult, a II. sz. Sebészeti Klinika innen kiköltözött, s működése megszűnt. A felújított épületben már a Transzplantációs Klinika kezdte meg működését.
A Klinika angiológiai-érsebészeti tevékenységét két időszakban 1951-57 és 1974-77 között Stefanics János neve fémjelzi. Az első időszakban az angiologia és phlebologia, a másodikban viszont a modern verőér sebészet dominált (4).
A Klinikán az angiologiai-phlebologiai tevékenység 1957-ben, Stefanics János, Papp Sándor, Ránky László távozásával megszűnt (Papp és Ránky a Városmajori Sebészeti Klinikára, Stefanics Mosonmagyaróvárra került). Ez 1967-ig szünetelt is, amikor is Molnár Lajos a Klinika munkatársa lett, akkor Mester Endre professzor volt a tanszékvezető.
1. ábra.
A Baross utcai Sebészeti Klinika
(cit.: Dubecz Sándor: Sebészeti Klinika a tűzvonalban,1956.)
Molnár Lajos (2. ábra) sebészetből a Városmajori Klinikán szakvizsgázott, majd ezt követően, 1958-ban a Klinika munkatársa lett. Ő tehát 1959-60-ban együtt sebészkedett/érsebészkedett az un. első generációs érsebészekkel (Soltész Lajos, Papp Sándor, Szabó Imre és társaik). Kezdőként Vas György, Szabó Imre és Somogyi Endre társaságában részt vett azon kutya kísérletekben, melyek saját konstrukciójú, hazai gyártású érprotézis előállítását célozták (4).
Ifjú sebészként egyik ügyelete alkalmával olvasott a Richter cég Mydeton néven kibocsájtott spasmolyticus hatású gyógyszeréről, és a leírtak alapján támadt az ötlete, hogy a gyógyszert a verőérbetegek terápiájában is kipróbál ja. Immár több mint 50 év óta e gyógyszer indikáció tartományába az obliteratív verőérbetegség is beletartozik. Az érsebészeten dolgozva, látta annak határait, korlátait, ezért az érbetegség konzervatív kezelésének lehetőségei is érdekelték. Ezt mutatja a fentebb leírt mydetonos történet, de másik két közleménye is ("Elysion alkalmazása", "Relaxyl-G infusio alkalmazása"). Előbbi gyógyszer fájdalomcsillapító hatását nagyon jól ki lehetett használni a kiterjedt sebek kötözésekor, s a nyugalmi fájdalom enyhítésére, valamint az angiográfia okozta, annak idején még jelentős fájdalom elviselésének megkönnyítésére. A Relaxyl-G-t az ér és izom spazmus oldására ajánlotta, mely főleg angio - gráfia végzése közben volt jó hatású.
2. ábra.
Molnár Lajos
Már a hatvanas évek elején foglalkoztatták a fiatalkori verőérbetegség problémái. Később ez képezte kandidátusi értekezésének témáját is. A Winiwarter-Buerger kórós betegcsoportban a vélt pathogenetikai tényezők kikapcsolására nagy számban végezte az akkor elfogadott egy és kétoldali adrenalectomiát sympathectomiával társítva.
1964-től a TMB levelező aspiránsa, majd Petrovszkij professzor vezetésével Moszk vában rendes aspiránsként dolgozik és ott védi meg 1966-ban Fiatalkori érmegbetegedések sebészi gyógyításának problémá című kandidátusi értekezését.
3. ábra.
Balról-jobbra: Kisida Elek, Krasznai Attila, Regős János
1966-ban tért haza tudományos főmunkatársként új munkahelyére, a Baross utcai II. sz. Sebészeti Klinikára, melynek akkori vezetője Mester Endre professzor volt. Közel 10 év kihagyás után Molnár Lajos vezetésével folytatódott a Klinikán az érbetegek ellátása. Kisida Elek, Krasznai Attila és Regős János (3. ábra) voltak az érsebészeti team további tagjai. Ez nem egyszerű folytatása volt a korábbi angiológiai tevékenységnek, hanem ezen a Klinikán is kezdetét vette a modern érsebészet.
4. ábra.
Mély vénás rekonstrukciók ép billentyűjű v. saphena magnával
(1.May-Husni-műtét, 2. Palma-műtét)
A II. sz. Sebészeti Klinika elsők között adott helyet egyidejűleg a verőeres, vénás és nyirokér helyreállító műtéteknek. Az arteriás rekonstrukciók itt 1967-ben kezdődtek. Itt is elsősorban a femoro-poplitealis szakasz műtétein szerezték a tapasztalatokat, az áthidaló műtét graftjai között már az első évben jelentős számban szerepelt az autolog vena saphena magna.
Elsők között végezték az akkor már ismert alsó végtagi mélyvénás rekonstrukciókat (May-Husni-műtét, Palmaműtét). A post thromboticus syndromás alsó végtag elégtelen billentyűjű mélyvénájának funkcióját műtétük eredményeként az ép billentyűjű véna saphena magna vette át, akár úgy, hogy a rezekált mély venát ezzel az érrel pótolták két end to end anasztomózissal, akár úgy, hogy az in situ hagyott saphenába a kirekesztett vena femoralis alatti vena popliteat ültették be vég az oldalhoz formában (4. ábra (1)). Ha a medencei mélyvénán találtak rekonstruálható elváltozást, akkor rendszerint az ellenoldali ép billentyűjű véna saphenat használták fel a keringés helyreállítására úgy, hogy a combtő - től térdizületig kipreparált v.saphena magna beömlését érintetlenül hagyva az elemelt saphena magnát suprapubicusan subcutan átvezették a beteg oldali véna femoralishoz, ahol elkészítették a két véna közti anasztomózist (4. ábra(2)).
5.ábra.
Lympho-venosus shunt
Molnár nyirokér sebészeti beavatkozásokat is végzett az eziránti átmeneti lelkesedés időszakában. Alsó végtag elephantiásisos betegénél a Nielubowicz és Olsewski által eredetileg 1966-ban ismertetett lymphovenosus anasztomozisának általa módosított változatát alkalmazta 1969-ben, elsőként Magyarországon (5. ábra). A nyirokér obstrukció szintje alatti afferens ágak épen hagyásával kipreparált egy megnagyobbodott inguinalis nyirokcsomót, melyet a v. pudendához anasztomozált (Nielubowicz a nyirokcsomót direkt a v. saphenába ültette). Ezt a típusú műtétet indokolt esetben mélyvénás rekonstrukcióhoz is társította, ha a post thromboticus alsó végtagon nyirok elfolyási zavar is feltételezhető volt. Molnár 1971-ben a Csepeli Kórház sebész főorvosi és kórház igazgatói tisztségébe távozott.
6. ábra.
Orbán Imre.
A Baross utcai érsebészetet a külföldi kiküldetésből hazaérkezett Orbán Imre (6. ábra) vette át. Az érsebészeti műtétek egyre szélesebb skáláján tevékenykedtek. A klinika nagy-traumatológiai ellátást is végzett, eközben érsérülések műtétére is szükség volt. Az alsó végtagon a lábszárra is kiterjesztették rekonstrukcióikat, és a felső végtagon is végeztek műtétet. Orbán Imre addig vezette a Baross utcai Sebészeti Klinikán az érsebészeti tevékenységet, amíg Stefanics János professzor 1974-ben vissza nem tért, immáron tanszékvezetőként, ifjú kori, kezdeti angiológiai munkássága színterére. Ettől kezdve a Klinika érsebészeti vonatkozásai a "Stefanics iskola" című emlékezésben szerepelnek (4).
Irodalom a Baross utcai Klinika érsebészetének történetéhez
- Bartos G., Bihari I., Markovics G.: Kik rakták le a magyarországi ütőeres sebészet alapjait? Érbetegségek. 2009; 16: 99-107.
- Bikfalvi A., Dubecz S.: Állatkísérleti tapasztalatok mechanizált érvarrással. Magy. Seb., 1952; 5: 247-254.
- Bartos G.,Bihari I., Markovics G.: Az érvarrat hazai története. Érbetegségek. 2010; 17: 41-49.
- Bartos G., Bihari I., Jámbor Gy., Nemes A., Martos V., Markovics G.: Korai érsebészeti műhelyek Magyarországon a múlt század ötvenes-nyolcvanas éveiben. (A Városmajori Klinika és a Stefanics iskola) Érbetegségek. 2013; 20: 67-83.
A Baross utcai II. sz. Sebészeti Klinika érsebészeti témájú közleményei 1958-1977
- Vas Gy., Ránky L., Molnár L.: A vena cava inferior thrombosisa és post thromboticus syndromája. Orv. Hetil. 1958; 99: 1794-1797.
- Molnár L.: Az aneurysma korszerű kezelésének szempontjai. Sebész Nagygyűlés kiadványa. 1961. 213-214.
- Somogyi E., Vas Gy., Molnár L., Kovács S.: Tapasztalatok hazai gyártmányú műanyag erek transplantatiojával állatkisérletekben. Sebész Nagygyűlés kiadványa. 1961. 164-165.
- Somogyi E., Vas Gy., Szabó I., Molnár L., Kovács S.: Szövettani megfigyeléseink hazai gyártmányú műanyagér protézisekkel állatkísérletben. Morphol. Igü. Orv. Szle, 1961. 1: 136-141.
- Szabó I., Molnár L.:A Leriche-syndromáról. Orv.Hetil. 1961; 102: 1494-1497.
- Molnár L.: Újabb klinikai megfigyelések az obliteratív érbetegségek pathogenesisében. Orv.Hetil. 1961; 102: 1836-1837.
- Molnár L.: A Mydeton eredményes alkalmazása érszűkületes megbetegedésekben. Gyógyszereink, 1961; 11: 11-16.
- Molnár L., Szabó I.: Arteriográfiás vizsgálatok narkózisa Relaxyl G infúzióval kombinálva. Anaesthesiologiai Társaság Vándorgyűlése kiadványa, Pécs. 1961. 169-170.
- Molnár L. és mtsai: Solfocolina (Succinyldisulphacholinjodid). Első magyarországi tapasztalatok az új rövidhatású izomrelaxanssal. Anaesthesiologiai Társaság Vándorgyűlése kiadványa, Pécs. 1961. 171-175.
- Soltész L., Nagy J., Szabó Z., Molnár L., Markos Gy.: Haemodynamic data concerning the origin of the congenital hypertrophy of extremities. Acta Biol. Hung. 1962; 12: Suppl. 4. 40.p.
- Molnár L.: Erfolgreiche Anwendung von Mydocalm bei obliterierenden Gefassveränderungen. Ther. Hung., 1961. 9: 3-4.
- Molnár L., Lauth J., Markos Gy., Szabó I.: Elysion anaesthesiával szerzett tapasztalataink. Anaesth. Ref. Szle, 1964; 3: 374-383.
- Molnár L.: Elysion alkalmazása obliterativ érbetegségekben. Anaesth. Ref. Szle. 1965; 4: 786-790.
- Molnár L.: A mellékvese szerepe a Winiwarter-Buerger kórban. Orv.Hetil. 1964; 105: 2027-2030.
- Molnár L., Vas Gy.: Relaxil-G infúzió alkalmazása peripheriás keringési zavarokban. Gyógyszereink. 1966; 16: 369-372.
- Molnár L.: Results of therapy with combined unilateral and bilateral epinephrectomy and sympathectomy in Winiwarter-Buergers disease. XV. European Society of Cardiovascular Surgery. Excerpta Medica N. 126. Amsterdam. 1966.
- Petrovszkij B., Krylov V., Molnár L.: Renovascularis hypertonia sebészi gyógyítása. Nemzetközi Sebész-, - Orthoped és Traumatologai Congressus kiadványa. 1966.
- Besznyák I., Molnár L.: Beszámoló az Európai Cardiovascularis Sebész Társaság amsterdami Kongresszusáról. Orv. Hetil. 1967; 108: 274.p.
- Molnár L.: Obliterijujuscsij trombangiit (bolezn Bergera) perszpektivü ee hirurgicseszkogo lecsenija na szovremennom etape. (Fiatalkori érmegbetegedések sebészi gyógyításának problémái). Kandidátusi disszertáció Moszva.1966. 180 old.
- Molnár L.: Beszámoló a Szovjetúnióban végzett tanulmányutamról. Orv.Hetil. 1968; 109: 156-157.
- Molnár L., Krasznai A., Kisida E.: Adatok a scalenus syndroma kialakulásához és sebészi gyógyításához. Orv. Hetil. 1968; 109: 2416-2418.
- Molnár L., Mester E., Krasznai A.: Desobliteráló érműtéteink. Orv. Hetil. 1969; 110: 709-711.
- Molnár L.: Klinicseszkie nabljudenije pri obliteripujuscsih zabolevanijah szoszudov. Hirurgija. 1969; 6: 143-144.
- Molnár L.: Comparativ evaluation of Mydeton and Papaverine in cases of obliterative disease of arteries. Tbiliszi. 1969. Summaries. Külön kiadás.107. old.
- Molnár L.: Műtéttel megoldott alsó végtag elephant - hiasis. Orv. Hetil. 1969; 110: 2943-2944.
- Molnár L., Shay É., Sárospataki A.: Ép billentyűvel rendelkező vena beültetésével szerzett tapasztalataink postthromboticus syndromában. Orv. Hetil. 1977; 118: 1846-1849.
- Regős J., Orbán I.: Az érműtéteket követő septicus szövődményekről. Magy. Seb., 1974; 27: 370-373.
- Orbán I., Regős J.: Thrombosis és embolia által okozott acut peripheriás arteriás elzáródás. Orv. Hetil. 1974;115: 2803-2806.
- Orbán I., Regős J., Wachtl I.:A rekonstruktiv érsebészet lehetőségei az alsó végtagok distalis typusú idült verőérelzáródásaiban. Magy. Seb., 1975; 28: 162-167.
- Orbán I., Regős J.: Mesenterialis steal- syndroma. Magy. Sebész. 1975; 28: 289-293.
- Orbán I., Kalabay L., Regős J.: Revascularisatios syndroma. Pest megyei Orvosnapok tudományos közleményei. 1975. 247-249.
- Orbán I., Regős J. ,Wachtl I.: Az alsó végtagok idült verőér-elzáródásainak sebészi kezelése. Orvosképzés 1977; 52: 281-288.
Utóirat
E két munkával végére értünk az általunk feldolgozott egyetemi érsebészeti műhelyeknek. A következő lapszámtól kezdve a kórházi munkacsoportok leírásával folytatjuk.
Köszönetnyilvánítás:
A szerzők köszönetet mondanak Prof. dr. Furka István, Prof. dr. Mikó Irén, Dr. Gyurkó György, és Dr. Molnár Lajos szíves, értékes segítségéért, amelyet munkájuk összeállításához nyújtottak.
Érbetegségek: 2014/4. 148-156. oldal