A szegedi, érsebészet és Jellinek Harry kutató műhelye
Két utolsó lapszámunkban (1, 2) a legkorábbi hazai munkacsoportokat ismertettük. Jelen munkánkban folytatjuk e felsorolást, egy további meg - határozó klinikai munkacsoport és egy kísérletes műhely leírásával. Közléseink össze - állítását továbbra is az első, ill. második munkánk (1, 2) bevezetésében leírt elvek alapján igyekszünk elvégezni, elsősorban annak mértékében, mennyi és milyen adatot, információt sikerült összegyűjtenünk. A leírás hangsúlyát e munkában is az 1950-1980-as évek tevékenységére helyeztük. A későbbi időszak fontosabb eseményeit érintőlegesen említjük. A bibliográfia is, nagy részben ezen időszak irodalmi adatait tartalmazza.
Érbetegségek: 2014/2. 77-82. oldal
Két utolsó lapszámunkban (1, 2) a legkorábbi hazai munkacsoportokat ismertettük. Jelen munkánkban folytatjuk e felsorolást, egy további meg - határozó klinikai munkacsoport és egy kísérletes műhely leírásával. Közléseink össze - állítását továbbra is az első, ill. második munkánk (1, 2) bevezetésében leírt elvek alapján igyekszünk elvégezni, elsősorban annak mértékében, mennyi és milyen adatot, információt sikerült összegyűjtenünk. A leírás hangsúlyát e munkában is az 1950-1980-as évek tevékenységére helyeztük. A későbbi időszak fontosabb eseményeit érintőlegesen említjük. A bibliográfia is, nagy részben ezen időszak irodalmi adatait tartalmazza.
- Bartos G., Bihari I., Jámbor Gy., Nemes A., Martos Veronika., Markovics G.: Korai érsebészeti műhelyek Magyarországon a múlt század ötvenes-nyolcvanas éveiben. (A Városmajori Klinika és a Stefanics iskola). Érbetegségek, 2013; 20: 67-83.
- Bartos G., Bihari I., Jámbor Gy., Nemes A., Martos Veronika., Markovics G.: Korai érsebészeti műhelyek Magyarországon a múlt század ötvenes-nyolcvanas éveiben II. (Orvostovábbképző Intézet és a Pécsi Iskola). Érbetegségek, 2014; 21: 15-25.
A szegedi érsebészet
A Szegedi Orvostudományi Egyetem Sebészeti Klinikáján a negyvenes évek végén, az ötvenes évek elején az érsebészeti tevékenység, a pécsihez hasonlóan kísérletes munkával indult meg. Jáki Gyula volt akkor a tanszékvezető (1. ábra).
1. ábra.
Jáki Gyula (1898-1958)
Ebben az időben, vagyis még a Műtéttani Intézet létesítése előtt, Sin Lajos (2. ábra) kezdte el érpótlási kísérleteit. Ő volt a huszadik század elején tevékenykedő Fáykiss Ferenc után a második, - más értelemben a modern, az ötvenes években kezdődött érsebészeti érában pedig az első hazai, kísérletes érsebész. Úttörő munkája azonban, a hazai érsebészet akkori fejletlen szintjén, Fáykisséhez hasonlóan, nem keltett jelentősebb visszhangot. Emléke sajnálatos módon még a szegedi érsebész körökben is, csaknem feledésbe merült.
2. ábra.
Sin Lajos (1918-1996)
Sín Lajos kísérletes érpótlásait konzerváló oldatban tárolt homoio-, ill. heteroplasticus transzplantátumokkal kezdte el. E munkát formalinban fixált homolog artériákkal való kísérletekkel folytatta, amelyeket Hőnig Vilmossal együtt végzett. Első közlése 1951-ben jelent meg. Munkáiban (1-10) részletesen leírja konzerválási eljárását, kísérletes megfigyeléseit, a beültetetett transzplantátum szövettani képét, beleértve annak innervatioját, valamint a graftok immunbiológiai vonatkozásait, ill. azok késői sorsát is. E témából írta 1957-ben "Konzervált és fixált erek beültetése és sorsa a szervezetben" c. kandidátusi értekezését (8), amelyik Bornemisza 1955-ben készült disszertációja után, a második érsebészeti témájú hazai munka volt. Nincs tudomásunk arról, hogy klinikai érpótló műtétet is végzett volna. Ennek egyik lehetséges oka, időközben bekövetkezett munkahely változtatása lehetett. Osztályvezető főorvos lett Székesfehérváron, ahol a hatvanas évek elején indult meg az érsebészet.
3. ábra.
Petri Gábor (1914-1985)
A Szegedi Sebészeti Klinikán az érsebészet, az ötveneshatvanas évek fordulóján, Petri Gábor professzor (3. ábra) idején, a vese-transzplantációs törekvések „melléktermékeként” kezdődött el. A Klinika orvosai az érvarratot, állatkísérletekben gyakorolták. Ennek a munkának kordokumentuma Németh András kutyán végzett vese-transplantációjáról készült filmje.
4. ábra.
Németh András (1924-1999)
Az 1962-ben ugyancsak Németh András (4. ábra) által elvégzett első hazai, emberi vese-transz - plantáció érvarratai kifogástalanok voltak. Az 1959-ben elkezdett akut, majd 1966-ban indított krónikus művesekezelésekhez szükséges arteriovenosus shunt elkészítése, már bizonyos klinikai érsebészeti jártasságot igényelt.
5. ábra.
Pepó János (1935-2006)
A Szegedi Klinikán a hatvanas években, bár még csak sporadikusan, de az artéria iliaca externán és femoralis superficialison nyitott TEA-kat is végeztek. Az érsebészet hatvanas-hetvenes években bekövetkezett robbanásszerű fejődése láttán, Petri professzor érsebészeti munkacsoport felállítását határozta el. Kiharcolta a Klinika érsebészeti osztállyal történő kibővítését, amely 1975-re el is készült. Az érsebészeti team vezetőjének Pepó Jánost (5. ábra) jelölte ki, aki diplomája megszerzése után, rövid ideig a Gyógyszertani Intézetben dolgozott, ezután került a Klinikára. Annak valamennyi osztályát végigjárva, elsajátította az általános sebészi ismereteket és gyakorlatot. Ezt követően a szívsebészeti munkacsoportba került.
Petri professzor segítségével, 1972-73-ban Emerick D. Szilágyinál, a detroiti Henry Ford Hospital-ban, majd Hassan Najafi osztályán, a chicagoi Rus Presbitarian- St. Luke’s Medical Centerben, másfél éves érsebészeti tanulmányúton vett részt. Detroitban a gazdag ér- és szívsebészeti tapasztalatok mellett, alkalma volt a gyakorlatban is megismerni a Szilágyi által kifejlesztett, rugalmas, redőzés nélküli, lumenét hajlításkor is megtartó, Helanca protézist, amely az érprotézis-konstrukció egyik egyéni útja volt.
Magyarországi engedéllyel, 1973 januárjában megpályázta a fent említett chicagoi intézet klinikai fellowship állását, amelyet újabb egyéves időtartamra, jó néhány amerikai aspiráns előtt, sikerrel el is nyert. A klinikai sebészet mellett, mindkét intézet ben részt vett a team tudományos munkájában is. Ebből az USA-ban, egy-egy társszerzős közleménye jelent meg. Az akkori Ösztöndíj Tanács rosszindulatú rövidlátására jellemző, hogy ezt az igen gyümölcsöző tevékenységét meg kellett szakítania, fél év eltelte után ugyanis haza rendelték.
6. ábra.
Csajbók Ernő
Hazatérése után, 1974-től kezdve lehetőséget kapott az érsebészeti osztály megszervezésére, melynek vezetője lett. Megszervezte az érsebészeti ambulancia működését is. Nagy beteganyagon, jó eredménnyel végezte műtéteit. A korszerű szegedi érsebészet megalapítása kétségtelenül az ő nevéhez és munkásságához kötődik. Jelentős képviselője lett a hazai érsebészetnek, s jó külföldi kapcsolatokkal is rendelkezett. Meg nem alkuvó, korlátokat nem tűrő, öntörvényű ember, ugyanakkor nagy munkabírású, energikus vezető volt. Egykori klinikai munkatársa, Baradnay Gyula így ír róla és különcségeiről: "Öntudatos, büszke és kitűnő szakembernek ismertük. Bejárta a világot, volt több napnyugati országban, így Nagy Britanniában és Amerikában is. Emlékül hazahozott a Henry Ford Alapítvány Klinikájáról néhány fehér köpenyt, amelyek bal zsebe fölött valami zöld féltenyérnyi hímzett krix-krax díszelgett. Ezeket viselte aktív élete végéig. Ily módon is jelezte, hogy Ő más, mint mi vagyunk, alig fehér vászon köpenyünkben... Viseletét soha senki nem kifogásolta, sem az idegenek, sem betegei, már csak azért sem, mert sejtelmük sem volt, mit jelent a köpenyen látható zöld embléma ?!..." Csak analógiaként említjük, hogy a világnagyság Michael E. DeBakey magas szárú, fehér cowboy bőrcsizmát hordott a műtőben. Az utókor sajnálatára mindehhez képest, Pepó szakirodalmi tevékenysége meglehetősen szerény volt (11-18). A kezdeti érsebészeti munkacsoport tagjai Berta Mihály, Csajbók Ernő (6. ábra) és Lakos György (7. ábra) voltak. A későbbiek során Pintér Péter, Hajdú János, Veszprémi László (8. ábra) és Ménesi Rudolf kerültek be az érsebészeti teambe.
7. ábra.
Lakos György
8. ábra.
Pintér Péter, Hajdú János, Veszprémi László
Csajbók Ernő 1978 után, az NSzK-ban, a vese-transzplantáció területén dolgozott. Hazatérése után felújította a néhai Németh András munkáját, szervezte és megvalósította a szegedi vese-transzplantációs programot. 1994-ben osztályvezető főorvos lett a hódmezővásárhelyi sebészeten.
A "Pepó korszak" működésének leírását Csajbók Ernő segítségével (19) adjuk közre: a betegek kivizsgálása az akkori technikai lehetőségeknek megfelelően (fizikális vizsgálat, tapintás, hallgatózás) az Osztályon történt. A sebészek a Röntgen Klinika házon belüli részlegében, altatásban, manuális kazettaváltó segítségével Dos Santos szerinti transzlumbalis aortographiát végeztek. Akkor még nem volt Doppler, color duplex UH , CT, vagy DSA vizsgálat.
Bevezették a Fogarty féle ballon katéteres embolektomiát, amelyet az érsebészeken kívül, a Klinika valamennyi sebész ügyeletvezetőjének is uralnia kellett. A carotis endarteriektomiát hosszanti metszésből, shunt védelmében végezték. Az aorto-ilio-femoralis szakaszon Pepó leginkább a nyílt TEA-kat favorizálta, abból a megfontolásból, hogy később, szükség esetén a bypass műtét még elvégezhető legyen. E felfogáshoz az is hozzájárult, hogy jó minőségű érprotézisekhez az első időkben még nem jutottak hozzá. Később, a korszerű, jó minőségű Dacron, ill. PTFE protézisek beszerezhetőségével az endarteriektomiák háttérbe szorultak.
9. ábra.
Balról Kulka Frigyes (1925-1989), jobbról Troján Imre
A femoralis és femoro-politealis szakaszon, más centrumokhoz képest viszonylag kisebb számban végeztek véna saphaena áthidalásokat. Az inflow növelése céljából inkább a proximalis érszakaszt (femoralis villa, ill. az APF) rekonstruálták. A femoro-poplitealis és infrapoplitealis elzáródásoknál lumbalis sympathektomiát végeztek a köldök magasságában ejtett haránt metszésből, amelyet a betegek "Pepó-zsebnek" becéztek. A thoracalis sympathektomia axillaris behatolásból történt. A thoracic outlet syndromás betegeket zömmel nem az érsebészek, hanem a mellkas sebészek, Kulka Frigyes és Troján Imre (9. ábra) operálták. Az eleinte rendkívül hosszú, sokszor nagy vérigényű érműtétek anaesthesiáját Matkó Ida, Szenohradszki János (10. ábra) és Bense Sándor biztosították. A Szegedi Sebészeti Klinika Érsebészeti részlegét ma Sipka Róbert vezeti.
10. ábra.
Matkó Ida, Szenohradszky János
A Szegedi érsebészet közleményei 1951-1991
- Sin L., Bérczi Gy. Gál Gy., Ormos J.: Artériák konzerválása és transplantálása. Honvédorvos. 1951; 3: 995-1003.
- Sin L., Bérczi Gy., Gál Gy., Ormos J.: Artériák konzerválása és transplantálása. Magy. Seb. 1952; 5: 186-193.
- Sin L., Berci Gy. D., Gál J., Ormos E.: Konszervironanie i traszplantacija arterij. Khirurgija. 1953; 10: 70-75.
- Hőnig V., Sin L., Ormos J.: Fixált artériák trans - plantálása. Katonaorvosi Szle. 1954; 6: 483-493.
- Hőnig V., Sin L., Ormos J.: Fixált artériák trans - plantálása. (Kivonat.) Katonaorv. A Debreceni Orvostudományi Egyetem tudományos üléseinek jegyzőkönyve az 1953.54 tanévben. Debrecen 1955. 137-140. old.
- Ábrahám A., Sin L.: Microscopic innervation of preserved vascular grafts. Acta Morphol. Acad. Sci. hung. 1955; 5: 103-112.
- Hőnig V.: Az érsérülések kezelése. Katonaorvosi Szle. 1955; 7: 1078-1087.
- Sin L.: Konzervált és fixált erek beültetése és sorsa a szervezetben. Kandidátusi értekezés. Szeged. 1957.
- Altorjay I., Szabados T., Sin L., Petri G.: Formalinos értransplantatumok immunbiologiai vonatkozásai. Sebész Szakcsoport évkönyve. 1961. 3: 174-175.
- Altorjay I., Szabados T., Sin L.: A formalinos értrans - plantatumok immunbiologiai vonatkozásai. Orv. Hetil. 1963; 104: 59-61.
- Pepó J.: A femoro-poplitealis és femoro-cruralis vena bypassokról. Orv Hetil. 1976; 117: 583-588.
- Pepó J.: Érsebészet (Egyetemi jegyzet) Fővárosi Ny. Szeged. 1976.
- Horváth L., Kulka F.: Vigh E., Pepó J.: Az ún. scalenus (thoracic outlet) syndroma sebészi kezelésének lehetőségei. Orv. Hetil. 1976; 117: 515-520.
- Pepó J., Sztenohradszky J., Csajbók E., Matkó I.: Aortoiliofemoral atherosclerotic occlusive disease: experiences and results with 125 concecutive patients treated by endarterectomy. Congressus Societatis Chirurgicae Hungaricae. Abstracts. Bp. 1978; No. 136.
- Pepó J.: The place of endarterectomy in the recon - structive vascular surgery on the aorto-iliac-femoral segment. Congressus Societatis Hungaricae Chirurgicae. Abstracts of lectures and posters. Bp., 1982; 29. old.
- Pepó J.: A perifériás érrendszer betegségei. In: Progresszív betegellátás 2. köt. Szerk. Csépányi A. Szolnok. 1987. 789-804 old.
- Pepó J.: Az endarteriectomia helye az aortoiliofemoralis verőérszakasz obliterativ betegségeinek helyrerállító sebészetében. Orvosképzés: 1990; 65: 237-243.
- Pepó J.: Érsebészet In: sebészet. Szerk. Gaál Cs. Novotrade Rt-Typoart Kft-Szerkesztő. Bp. 1991; 677-719 old.
- Csajbók E.: Személyes közlés. Szeged. 2013.
Jellinek Harry kísérletes érsebészeti műhelye a budapesti II. sz. Kórbonctani Intézetben
A BOTE II. sz. Kórbonctani Intézetében, az ötvenes évek elején dolgozott az a team, amelyről a követ kezőkben emlékezünk meg. Akkor Haranghy László volt a tanszékvezető (1. ábra). Itt végzett aktív kutató munkát Jellinek Harry és munka csoportja, akiknek tevékenységét két okból is az érsebészet úttörői közé soroljuk:
- irodalmi szinten is kimagasló érregenerációs morphológiai kutatásaik miatt,
- érsebészet-történeti érdemük az is, hogy kidolgozták az első hazai, kísérleti érprotézist.
1.ábra.
Haranghy László (1897-1975)
Jellinek közvetlen munkatársai Kádár Anna és Veress Béla voltak (2. ábra). Hozzájuk csatlakozott, akkor az I sz. Sebészeti Klinikán dolgozó Csillag István (1913-1998), így alkották a harmadik magyar kísérletes érsebészeti műhelyt. Az első kettő Fáykiss Ferenc és Sin Lajos munkacsoportja volt. Csillag Istvánról még megjegyzendő, hogy orvostörténész-kutatóként is a jelentősek között tartják számon. Ő írt először Fáykiss Ferencről, a méltatlanul elfeledett első, magyar kísérletes érsebészről (21), akiről korábbi munkáinkban mi is megemlékeztünk. Munkás ságuk nemzetközi vonatkozásban is jelentős, hiszen abban az időszakban az érregeneráció kísérletes vizsgálata még gyermekcipőben járt. E téren ők az úttörők között voltak.
2.ábra.
Jellinek Harry (1924-2005), Kádár Anna, Veress Béla
Első, 1952-ben megjelent kísérletes munkájukban (1), majd több továbbiban is, a nagyvénák falának regenerációját vizsgálták. Kutyákon végzett kísérleteik során a véna cava inferioron ejtett defectust sokféle, autolog, homolog, heterolog és alloplasticus anyaggal fedték (3. ábra).
3.ábra.
A véna cava inferioron készített defektus fedése vékonybéllel
A regeneratum nagyobbrészt rostos kötőszövetből állt, amelyben azonban elasticus rostokat is ki tudtak mutatni. Az érlumen felőli felszínen endothelium helyezkedett el. A folyamat független volt a fedőanyag minőségétől (2-5, 7, 9-12, 15). E kísérletsor volt az alapja Jellinek "Kísérleti adatok a vénafal regenerációjának patho-morphologiájához" c. 1959-ben megvédett kandidátusi értekezésének. Csillag, később, szintén ezekre a kísérletekre alapozva írta meg "A nagyerek sérüléseinek ellátására vonatkozó kísérletes vizsgálatok" című kandidátusi értekezését 1961-ben (17). További kísérleteikben (1959) az artériafal regenerációját vizsgálták, a fenti modellnek megfelelően kutya hasi aortafalán ejtett defektuson (8). E kísérletek nem voltak eredményesek, mivel a defektust fedő anyagok nem bírták az ütőeres nyomást és megrepedtek. Ezért, 1960-tól kezdve más módon, érprotéziseken vizsgálták az artériás regenerációt. Jellinek megismerkedett Kurt Pashold erfurti német érsebész kutatóval, aki az NDK-ban kidolgozta, a poliészter (grisuten) alapanyagú, kötött, kelet-német érprotézist (4. ábra). Közös munkájuk is volt (18). Ezután kezdtek el dolgozni a saját érprotézis kifejlesztésén. Lerch és Mazán mérnökök segítségével a Köt-Szövipari Mintázó Üzemben poliészter fonalból kötött, redőzött érprotézist állítottak elő (13, 14). Ők a protézist elsősorban az artériás rendszerben létrejövő érregeneráció vizsgálatára használták (5. ábra).
Eredményeik, amelyeket más munkáinkban szintén részletesen ismertettünk, a kora hatvanas évek irodalmi szintjén több érdekes, újszerű megállapításhoz vezettek (19, 20).
Az érprotézissel kapcsolatos kutatásaiknak sajnos nem lett gyártási, ill. klinikai folytatása.
4.ábra.
Jellinek által használt Paschold protézis kötött texturája
5.ábra.
Felvágott Jellinekprotézis beültetés után
A kora hetvenes években a Bartos vezette pécsi munkacsoporttal közös vizsgálataik is voltak (23, 24). Ennek a kooperációnak egyik iránya, az érprotézis neointimájában képződött érspecifikus szövetelemek és degeneratív elváltozások szubmikroszkópos vizsgálata (6, 7. ábra), másik iránya az in situ praeformált auto-alloplasticus érprotetikával kapcsolatos kutatás volt (25).
6. ábra.
Simaizom sejt négyéves kísérleti praeparatum neointmájában
(direkt nagyítás 11.000 x, össznagyítás 27.500 x) (BG anyagából)
Co=kollagén rost. Myf=myofilamentum
Ab=attachement body. Pv=pinocytoticus vesiculum.
Bm=basalis membran. Mi=mitichondrium.
N=nucleus
7. ábra.
Degenerált fibrocyta és a környező stroma négyéves kísérleti praeparatum neointimájában (direkt nagyítás 4.150 x, össznagyítás 12.450 x) (BG anyagából)
L= zsírcsepp. N=nucleus. V=vesiculum
A városmajori klinika kutatóival a nyolcvanas évek elején, az érprotéziseken kialakult regererátum histologiai és szubmikroszkópikus struktúrájának morfológiai megfigyelése terén működtek együtt (26, 27).
A Jellinek műhely bibliográfiája 1952-1982
- Csillag I., Novák I.: A vena cava inferior defectusának pótlása vékonybéllel. (Kísérleti tanulmány.) Orv. Hetil. 1952; 93: 889-892.
- Csillag I., Novák I., Jellinek H.: A vena portae sérülése sebészi és experimentalis szempontból. Magy. Seb. 1953; 6: 101-105.
- Csillag I., Jellinek H., Novák I.: A new method of restoring effects in the wall of great abdominal veins. Acta Morphol. Acad. Sci. hung. 1953; 3: 149-168.
- Jellinek H., Csillag I., Novák I.: A vena cava inferior experimentalis defektusának pótlása vékonybéllel. (Kórszövettani tanulmány) Kísérl. orvostud. 1953; 5: 92-96.
- Jellinek H., Csillag I.: Fate of vegetable substances in vessel gafting. Acta Morphol Acad. Sci hung. 1956; 7: Suppl. 28.
- Jellinek H. - Csillag I.: Változások az érsebészet koncepciójában. Term. tud. Közlem. 1959; 90: 549-552.
- Csillag I., Jellinek H.: Regeneration des Wanddefektes grosser Venen nach homo-, hetero- und alloplastischen Ersatz. Zbl. allg. path. Anat. 1959; 100: 173-180.
- Jellinek H., Csillag I.: Entwicklung elastischer Fasern in der regenerierten Venenwand nach Ablösung des Transplantates. Regenerationsuntersuchungen an der Aorta. Zbl. allg. Pathol. Anat. 1959; 100: 153-162.
- Jellinek H., Csillag I.: Zur regeneration des in der homoioplastisch transplantierten Venenwand herbeigeführten Defektes. Zbl. Pathol. Anat. 1959; 100: 163-168.
- Csillag I., Jellinek H.: Regeneration des Wanddefektes grosser Venen nach homo-, hetero- und alloplastischem Ersatz. Zbl. allg. Pathol. Anat. 1959; 100: 173-180.
- Csillag I., Jellinek H.: Über die Verwendung von Pflanzenstoffen zur Versorgung der Wanddefekte grosser Venen. Zbl. allg. Pathol. Anat. 1959; 100: 181-186.
- Jellinek H., Csillag I.: Zur Regeneration des in der homoioplastisch trasplantieten Venenwand herbeigeführten Defektes. Zbl. allg. path. Anat. 1959; 100: 163-168.
- Jellinek H.: Kisérleti adatok a vénafal regenerációjának patho-morphologiájához. Kandidátusi értekezés. Bp. 1959.
- Jellinek H., Csillag I., Kádár A.: Hazai műanyag ér-prothézisek alkalmazásának eredményei kísérletekben. Orv. Hetil. 1960; 101: 950.
- Jellinek H., Csillag ., Kádár A.: A műanyagok szerepe az érsebészet fejlődésében. Élővilág, 1960; 5: 38-41.
- Csillag I., Jellinek H.: Regeneration of the wall of large veins with different grafts. Acta Chir. Acad. Sci. hung. 1960; 1: 375-393.
- Csillag I., Jellinek H.: A new method of treatment for injuries of the great veins. Their regeneration under differen transplantation conditions. Bull. Soc. Int. Chir. 1960; 19: 320-330.
- Csillag I.:A nagyerek sérüléseinek ellátására vonatkozó kísérletes vizsgálatok, Kandidátusi értekezés. Bp. 1961.
- Paschold, K., Jellinek H., Csillag I., Kádár A.: Külföldi és hazai alloplasticus anyagok felhasználása a nagyerek sebészetében. Az Orvos-Egészségügyi Szakszervezet Sebész Szakcsoportjának nagygyűlése. Szerk. Hüttl Tivadar. Bp. 1961. 161-163.old.
- Jellinek H., Csillag I., Kádár A.: Regeneration of vessel walls after the implantation of knitted synthetic tubes. Acta Chir. Acad. Sci. hung. 1961; 2: 1-11.
- Jellinek H., Csillag I., Kádár A.: Feinstrukturelle Untersuchungen bei der Anwendung von Kunststoffgefässen. Acta Chir. Acad. Sci. hung. 1963; 4: 257-261.
- Csillag I.: Az első magyar érsebész. Fáykiss Ferenc. Orv. Hetil. 1963; 104: 464-465.
- Jellinek H.: Az érpótlás mai helyzete. M. Tud. 1963; 70: 608-614.
- Veress B., Kádár A., Bartos G., Jellinek H.: Electron microscopic examination of the incorporation of synthetic vascular prostheses. Acta Morphol. Acad. Sci. hung. 1970; 18: 63-72.
- Bartos G., Veress B., Kádár A.: Experimental vascular prosthetics as a modell of vascular regeneration. Acta Morhol. Acad. Sci. hung. 1973; 21: 57.
- Bartos G., Kádár A., Mayer F.: Morphological studies on experimental substitutes preformed „in situ”. Acta Morphol. Acad. Sci. hung. 1973; 14: suppl. 17.
- Kádár A., Gloviczki P., Béres Zs., Papp S.: Transmission and scanning elctron microscopic study of the incorporation of synthetic vascular prostheses. VASA, 1980; 9: 112-117.
- Mohácsy J., Kádár A., Richter T., Gloviczki P., Dzsinich Cs., Bartek I.: Humán endothelsejt elváltozások érsebészeti beavatkozások kapcsán. Magyar Patholo - gusok Társasága megalapításának 50 éves jubileuma alkalmából a Társaság által rendezett ünnepi tudományos ülés előadásai. Szerk.: Jellinek Harry et al. Kecskemét. 1982; 211-218.old.
Köszönetnyilvánítások: A szerzők köszönettel tartoznak Baradnay Gyula prof. dr., Daróczy Judit prof. dr., Csajbók Ernő dr., Érszegi Gézáné dr., Kádár Anna prof. dr., Némethné Birkás Márta dr., titkárságvezető, Pepó Tamás és Sipka Róbert dr. szíves, értékes segítségéért, amelyet munkánk összeállításához nyújtottak.
Érbetegségek: 2014/2. 77-82. oldal