Szerzők: DR. TASNÁDI GÉZA

Róma megszokott szépségeivel fogadott bennünket és mindazokat, akik az Éranomáliák 11. Nemzetközi Konferenciáján részt vettek 1996. június 23-26 között. A konferencia nagy előnye volt, hogy végig egyetlen teremben zajlott és tapasztalt szakemberek is részt vettek rajta, ami magas szintű viták kialakulását és használható következtetések levonását tette lehetővé.

Érbetegségek: 1996/3. 30. oldal

Az ókori Róma egyik történetírója azt mondta, hogy Róma addig fog létezni, ameddig a Colosseum áll. Hát elmondhatjuk, hogy a Colosseum állt és Róma megszokott szépségeivel fogadott bennünket és mindazokat, akik az Éranomáliák 11. Nemzetközi Konferenciáján részt vettek 1996. június 23-26 között. A konferencia nagy előnye volt, hogy végig egyetlen teremben zajlott és tapasztalt szakemberek is részt vettek rajta, ami magas szintű viták kialakulását és használható következtetések levonását tette lehetővé.
A nemzetközi munkacsoport legutóbbi ülése Budapesten volt, 1994-ben. Jelentős változások történtek azóta is e betegcsoport kezelésében. A haemangiomák - jóindulatú értumorok - terápiáján a spontán regressziós hajlamot feltétlenül figyelembe véve a Cortison kezelés áll továbbra is az első helyen, megelőzve az Interferont. Ez utóbbival szerzett jelentős tapasztalatról számolt be a Mulliken vezette bostoni munkacsoport, beleértve a bénulásokhoz vezető szövődményeket is.
A Kasabach-Merritt syndromával (óriáshaemangioma és thrombocytopenia) külön ülésszak foglalkozott. Megállapították, hogy e súlyos, progrediáló, nem mindig uralható betegség terápiájában helye van a substituciós kezelésnek, a Cortison adásának, az irradiációnak, az intervencionális radiológiának és a sebészetnek is. E riasztó szövődmény miatt sok országban, így hazánkban sem terjedt el ez a költséges módszer a haemangiomák kezelésében. Az erek spontán hegesedését sclerotherápiával és kryo kezeléssel is elő lehet segíteni, amelyről a Bjelov professzor vezette bolgár munkacsoport számolt be. Capilláris haemangiomák kezelésére lézer terápia is szóba jön. A vasculáris maiformációk lézer kezeléséről szerzett legszélesebb körű tapasztalatról a berlini Philipp professzor számolt be, aki YAG lézert alkalmaz, felületi hűtéssel kombinálva.
Az érfejlődési rendellenességek sebészi kezelése szorosan összefonódik az intervencionális radiológiai módszerekkel. Az embrionális marginalis vénák különböző előfordulási formáiról és az azok kezelésében bevezetett újabb módszerekről számolt be Loose professzor, a hamburgi ér- fejlődési rendellenesség központ vezetője. Az extratruncularis vénás maiformációk esetén a sclerotizáló és sebészi kezelés kombinációja lehet eredményes (dr. Mattassi mutatta ezt be Milánóból), illetve újabban a Sonotom nevű ultrahang kés alkalmazása, amely az értörzsek kipreparálásában nyújt segítséget, ezáltal a műtéti roncsolás és vérveszteség kisebb, a műtét időtartama lerövidül (dr. Tasnádi és munkatársai beszámolója Budapestről).
Az arterio-venosus shuntök sebészi kezelését háttérbe szorította az intervenciós radiológia, az embolizáció. Ennek eredményeiről számolt be Yakes (Denver), Reekus (Hollandia), Weber (Hamburg), Burrows (Boston), Falappa (Róma). Yakes professzor eredményeihez hozzájárultak a magyar társszerzők (Tasnádi és Szikora), akikkel a súlyos, progrediáló csontbetegség, az aneurizmás csontcysták pathológiájának kutatásában és eredményes kezelésében működtek együtt. Az aneurizmás csontcystákat a csont vénás maiformációjának tartjuk, és indirekt, illetve direkt embolizációval (ethanol, ETOH) gyógyítjuk. Az arteriovenosus shuntök kezelésében az embolizálő anyag vonatkozásában alakult ki vita, amely végül is az ETOH használatát találta célravezetőnek, körülhatárolt kautélák mellett (Dubois, Yakes, Reekus). Az Etibloc használata mellett tört lándzsát Dubois Kanadából és Hubretan Párizsból.
Természetesen a haemangiomák és érdysplasiák pathomechanizmusáról is szó volt. A haemangiomákat különösen biológiai és histológiai viselkedésük alapján tumoroknak tartjuk (Mulliken, Wassef), amíg a kapillárisok, vénák, artériák, nyirokutak anomáliái fejlődési rendellenességek. A közgyűlés végül is felosztotta az éranomáliákat két csoportra: értumorokra és érmalformációkra.
A jövő a szoros szakmai együttműködésé, ennek szellemében tartjuk a következő érfejlődési rendellenességekkel foglalkozó kongresszust 1998-ban, Bécsben.

Dr. Tasnádi Géza


Érbetegségek: 1996/3. 30. oldal