Gyönyörű könyv, ékessége a hazai orvoslásnak, hírmondója az orvosi tudományoknak és - nem utolsósorban - dísze a könyvespolcnak. Könyv, amely a tanításról is tanít, hiszen a szerzők névsora - szerencsére bő a merítési lehetőség - nemcsak az érrendszer kórformáiban, de a képzésben és továbbképzésben is sokszorosan jártas, kiváló szakember. A könyv főszerkesztője Dr. Meskó Éva, a magyar belgyógyászati angiológia kiemelkedő személyisége.
Érbetegségek: 2004/4. 141. oldal
Gyönyörű könyv, ékessége a hazai orvoslásnak, hírmondója az orvosi tudományoknak és - nem utolsósorban - dísze a könyvespolcnak. Könyv, amely a tanításról is tanít, hiszen a szerzők névsora - szerencsére bő a merítési lehetőség - nemcsak az érrendszer kórformáiban, de a képzésben és továbbképzésben is sokszorosan jártas, kiváló szakember. Aztán a könyv főszerkesztője! Dr. Meskó Éva, a magyar belgyógyászati angiológia kiemelkedő személyisége már akkor garancia volt e könyv különleges és színvonalas voltára, amikor - jóval korábban - a Sanofi-Synthelabo Rt. a kötet támogatását örömest vállalta. Már akkor nyilvánvaló volt, hogy itt valami rendkívüli készül, amikor a főszerkesztő a szerzők első találkozóján asztalra tette a könyv tervezett fejezeteit (egyszersmind mintát adva, miként lesz professzionális könyvszerkesztővé a tudós orvos), mosollyal, tapintattal és igen nagy szakmai felkészültséggel.
Micsoda tisztesség mindjárt az első oldalakon az elődökről megemlékezni! Dr. Bogár Mészáros Károly, dr. Soltész Lajos, dr. Okos Gizella és dr. Urai László mindig itt vannak velünk, ha érbetegekkel foglalatoskodunk. Bölcs ismereteik és tanításuk máig alapvetőek e szakterületen.
A könyv úgy viselkedik az ember kezében (vagy az olvasó lesz olyanná), ahogyan az egy remek új könyv szemre vételezésekor kell történjen. Máris erős elhatározás születik: végigolvasom (megtanulom!), bármi történjék is, hiszen alapmű, sőt, hiánypótló mű a maga nemében. Ilyen széles körben és mély vízben úszva írott szakmai könyvhöz igencsak ritkán jutunk, s bár a mind kisebb területet mind nagyobb terjedelemben tárgyaló kifinomult szakosodás az ellenkezőjére hív, itt az emberről egészében gondolkodó szakkönyvről van szó, noha már az angiológia terrénumai is leválnak vagy más kutatási irányok felé kacsintanak. Nem volt tehát könnyű dolga a szerkesztő asszonynak.
Noha a könyv "általános" és "részletes" tagolású, ez a felosztás csak abból fakad, hogy szerény mentális képességeink - az emberé általában - a nagy egészet csak apróra bontva képes érteni. (Ha egyáltalán.)
Szerencsére a könyv elkerüli az ide-oda utalgatás (és lapozgatás) általi olvasó-fárasztást, ugyanakkor bizonyos kapcsolódások, akár ismétlések formájában - a mondandó javát szolgálva - vannak más szerzőkre való hivatkozások is, azaz tanúi lehetünk egy-egy kérdés bizonyos értelemben vett szubjektív szerzői megközelítésének.
Az ember azt gondolná, egy érbetegségeket tárgyaló könyv szerkesztésekor elégséges valamelyik korábbit elővenni, s annak tartalomjegyzékét aktualizálni. Nem így áll a dolog. Meskó tanárnő sajátos és egyéni a téma megközelítésében. Az egyes fejezetek szerzőst bizony a könyvíró rutintól meglehetősen eltérő munkára sarkallta, a szokványos kórképekben egészen korszerű, minden sémától eltérő hangsúlyokat adva.
Egyetlen percre sem lehet kétségünk, maga a könyv címe is állásfoglalás, azaz fajsúlyos érv az angiológia egészének mint paradigmának a változása mellett. A vasculatura és annak valamennyi funkciója (és megbetegedése), valamint a kezelés lehetséges módjai ma természetesen nem arról szólnak, mint mondjuk tíz évvel ezelőtt, hiszen az érrendszer egészének egységes megközelítésével voltaképpen minden, ami a keringéssel kapcsolatos, bizonyos értelemben összefüggővé válik, a kórtani szempontoktól a terápiáig. A vascularis medicina tehát nem véletlen megjelölés; egyszersmind temérdek feladat a napi gyakorlat és a kutatás számára egyaránt.
Ám e könyv nem elvont elméleti polémiák, hanem fontos gyakorlati ismeretek sosem látott széles tárháza, testközelbe való, hiszen mindama dolgokat, amikre tanít, csak így, kézikönyves olvasói módszerrel használhatjuk, miközben a kötet folyamatosan tanulmányozva is, jó olvasmányként egykönnyen birtokba vehető.
Említésre méltó a könyvet záró módszertani levélsorozat, ami jóval több praktikusságnál, hiszen az olvasók így az aktuális ajánlások alapján vehetik ellenőrzés alá az egyes fejezetekben írottakat, illetve a fejezetek szerzőinek szemléletét. Ez akkor is látszódik, ha a leírtak és az érvényes módszertani ajánlások egyeztetése megtörtént.
A könyv erénye továbbá a ritkaság számba menő áttekinthetőség, valamint az is, hogy minden fejezet végén irodalomjegyzék van. Tudjuk, ez a tudorlányos hitelesség legfőbb bázisa és jó támpont a további elmélyüléshez, kutakodáshoz.
Egy könyv nemcsak valamiről, de valakiknek is szól. Szerencsére itt nem találkozunk semmiféle olvasói célcsoport jelöléssel, ami egyfelől a téma vertikális mélységeit, másfelől horizontálisan való széles terülését igazolja, egyúttal a szerzőgárda tiszteletét minden orvos iránt. Aligha akad köztük különben, akinek ebben a témában ne volna e kötetből tanulni valója.
A munka egészét a Therapia Kiadó vette hátára, kiemelem Streicher András fényesen elegáns borítóját, ami a színes kivagyiság divatjának közepette tudományos kötethez méltó külsőt adott a könyvnek. A tipográfia korszerű és minden tekintetben méltó társa a tartalomnak. Körültekintő és részletes tárgymutató található a kötet végén, ami itt valóban segíti a tájékozódást.
A CD-ROM melléklet oly szerényen húzódik meg a hátsó borítóbelsőn, mintha léte természetes volna. Megjegyzem, ez igen korszerű és minden fölött való naprakészséget sugall. Külön dicsérnem ehhez a könyvhöz és dr. Meskó Évához méltatlan volna.
Köszönjük szakterületen innen és túlról.
Érbetegségek: 2004/4. 141. oldal