48 krónikus sebei 1-3 hónapig Iruxol mono kenőccsel kezeltek. A szerzők a különböző eredetű sebek enzimatikus tisztításával szerzett klinikai tapasztalataikat összegzik. 20 betegnél vénás eredetű lábszerfekély kezelésére használták. Ebből 12 beteg a kezelést megelőzően komplett varicectomián eselt át, míg a további 8 esetben konzervatív kezelés keretei közölt alkalmazták az Iruxol mono kenőcsöt. 20 ischaemiás ulcus miall kezelt betegük közül 16 esetben történt helyreállító érműtét, és csupán a 4 inoperabilis esetben alkalmazták a konzervatív kezelés részeként. 8 ép keringésű fertőzött műtéti seb gyógyítására is kipróbálnák. A sebek kiterjedésétől és az előzetes oki terápiától függően 3 hónapon belül 43 seb begyógyult. A szerzők hangsúlyozzák, hogy ez a 90%-os jó eredmény az Iruxol mono kenőcs enzimatikus seblisztíó hatásának volt köszönhető.
Érbetegségek: 1995/4. - 23-26. oldal
KULCSSZAVAK
enzimatikus sebtisztítás, Iruxol mono
A másodlagos sebgyógyulás fertőzés, vérellátási zavar vagy nagy kiterjedésű akiit bőrelhalás (pl. égés, vegyi trauma, nyúzott sérülés) következtében alakul ki. Valamennyi esetben a seb területén felszínes vagy mélyre hatoló szövetnecrosis lép fel, amely egyrészt akadályozza a sebgyógyulást, másrészt táptalajt teremt a kórokozóknak. Ezért a sebgyógyulás elősegítése céljából az elhalt szövetek eltávolítása a sebkezelésben alapvető fontosságú. Ez történhet sebészi úton, kimetszéssel, vagy enzimatikus aktivitású készítmények segítségével, amelyek megemésztik a szövettörmeléket. Howes és munkatársai (7) már 1959-ben kimutatták, hogy a sebgyógyulást akadályozó necrotikus szövetet natív collagen szálak rögzítik a sebhez. A kellő mértékű sarjadzáshoz és az azt követő hámosodáshoz szükséges sebalap úgy biztosítható, ha ezeket a rögzítő collagen szálakat proteolysissel eltávolítjuk.
Mandl (9, 10, 11) 1961-ben kimutatta, hogy csak a specifikus Clostridiopeptidase A (collagenase) képes a natív collagen szálak megemésztésével eliminálni a necrotikus szövettörmeléket úgy, hogy ugyanakkor sem a sarjszövet, sem a hámszövet nem károsodik. A Clostridiopeptidase A nem támadja meg sem a pörk mátrixát képező fibrint, sem más fehérje struktúrákat, mint például az elastint vagy a keratint sem. A Clostridiopeptidase A ezáltal szelektív necrolysist valósít meg a seb területén (4, 5).
A Clostridiopeptidase A-t a Clostridium histolyticum tisztított tenyészetének szűrletéból liofilizálással állítják elő (7, 11). A klinikai gyakorlatban elsősorban különböző eredetií bőrfekélyek (1, 12, 14), decubitusok (2, 8, 13) és égési sérülések (3, 6, 15) kezelésére alkalmazzák. Az e téren szerzett tapasztalatok irodalmi feldolgozása igen jelentős.
Klinikánkon a Knoll cég által előállított és forgalmazott Iruxol mono nevű kenőccsel végeztünk enzimatikus sebkezelést. A készítmény 5 rész Clostridiopeptidase A-t és 1 rész járulékos proteasekat tartalmaz hypophil, vízmentes kenőcsben. Alkalmazása csak azokban az esetekben ellenjavallt, amikor a készítmény bármelyik összetevője iránti túlérzékenység állapítható meg. Nagy előnye, hogy mind a terhesség, mind a szoptatás ideje alatt teljesen ártalmatlan, és ezért alkalmazható. Mellékhatásai változó erősségű lokális fájdalom, égő, csípő érzés formájában jelentkezhetnek.
A kezelés eredményessége szempontjából fontos ismerni az alábbi gyógyszer-kölcsönhatásokat:
- Az antiszeptikumok, a nehéz fémek, a detergensek és a szappanok gátolják a collagenase aktivitását.
- A lokális tyrothricin, gramicidin és tetraciklin kezelés egyidejűleg kontraindikált.
- Az egyéb antibiotikumokkal és antimycotikumokkal együtt alkalmazható, előnyben részesítve ezek szisztémás adagolását.
1. táblázat.
Betegek száma: 48, ebből férfi: 23, nő: 25, életkor: 36-73 év, átlagéletkor: 58 év, sebméret: 1 cm2 - 20 cm2.
Betegek
Klinikánkon 1994-ben 48 betegnél alkalmaztunk Iruxol mono kezelést. 40 esetben vascularis eredetű (20 vénás, 20 ischaemiás) ulcus cruris gyógyítására használtuk, míg 8 betegnél ép keringésit fertőzött seb kezelésére alkalmaztuk. A vénás eredetű lábszárfekélyes betegek 60%-ánál (12 eset) a kenőcs alkalmazását a keringést rendező, helyreállító érműtét előzte meg. Az inoperabilis esetekben (8 vénás és 4 artériás) végeztünk csupán konzervatív kezelést.
A sebeket naponta kétszer fiziológiás konyhasó oldattal leöblítettük és a nedves sebfelszínre kentük az Iruxol monót, majd steril fedőkötéssel láttuk el azokat. A vénás fekélyeknél kompressziós kezeléssel (rugalmas pólya) egészítettük ki a kötést. Az ischaemiás ulcusok esetében az artériás keringési zavarok kezelésére bevezetett gyógyszerelést (értágítók, antiplatelet-szerek, rheologikumok stb.) folytattuk. Mindkét csoportban a beteg állapota által kivitelezhető aktív mozgást írtunk elő. 8 esetben ép keringésű műtéti seb (5 hasfali, 2 hónalji, 1 nyaki) suppuratióját követőrészleges és felületes dehiscentiáját tisztítottuk fel és gyógyítottuk be a nevezett kenőccsel. A sebek felszínét méreteik alapján közelítő pontossággal kiszámítottuk a kezelés megkezdésekor, majd 1, 2, illetve 3 hónap múlva összegeztük, hogy a különböző kiterjedésű sebekből hány gyógyult be az adott időtartam alatt. A 3 hónapon túl fennálló sebeket nem-győgyultnak tekintettük. Eredményeinket az 1. táblázatban összegeztük.
1. ábra.
3 cm2 kiterjedésű, vénás eredetű ulcus cruris a jobb tibia élén közvetlenül a varicectomia után.
Megbeszélés
A krónikus sebek felszínének enzimatikus feltisztítása kíméletesebb módszer a sebészi kimetszésnél. Továbbá a sebfelszín és a sebszélek felfrissítése, sarjadzásra alkalmassá tétele ezen kezelés alkalmazásával nem jár a seb kiterjedésének megnövelésével, mint az a műtéti kimetszés során elkerülhetetlen. A proteolysis segítségével végzett "necrectomia" nem igényel kórházi kezelést, a betanított beteg otthonában önmaga tudja sebét kötözni és csupán időszakos ambuláns ellenőrzésre szorul.
Az enzimatikus sebtisztítás jelenleg forgalomban lévő gyógyszerei a Tryp- sin por, valamint az Imxol mono és a Fibrolan kenőcs. A jelenlegi klinikai vizsgálat nem összehasonlító tanulmány, amely sorrendet kívánna felállítani e szerek hatásossága között. Mi csupán az Iruxol mono kenőccsel kezelt betegeink gyógyulását nyomon követve szerzett tapasztalatainkat összegezzük az alábbiakban:
- A vérellátási zavar következtében kialakuló krónikus sebek a kenőcs hatására néhány nap alatt feltisztulnak, és ezáltal a sarjadzás, valamint a hámosodás rövid időn belül megindulhat.
- A sebgyógyulási időben mutatkozó különbséget alapvetően befolyásolja - és ez a kenőcs hatékonyságától független -, hogy a lokális kezelés megkezdése előtt a keringési zavar műtéttel korrigálható volt-e, vagy csupán konzervatív kezelésre alkalmas.
- A sebek kiterjedése és mélysége ugyancsak arányosan nyújtja meg a sebgyógyulás időtartamát, és ez sem jellemző az Iruxol mono hatékonyságára.
- Mellékhatásai elhanyagolhatók, minimális panaszt okoz az alkalmazása.
- Allergiás reakciót igen ritkán vált ki. Betegeink közül csak egy polysensibilisalt beteg esetében fordult elő túlérzékenység a kezelés második hetében. A kenőcs elhagyása és antihistamin készítmény hatására a reakció rövid időn belül megszűnt. A beteg a nem gyógyult csoportba tartozik jelenleg is.
- 48 betegünk közül csupán 5 esetben maradt fenn három hónapon túl krónikus seb. Véleményünk szerint a közel kilencven százalékos eredmény elérésében az Iruxol mono által feljavított sebgyógyulási feltételek meghatározóak.
Tapasztalatainkat az 1-9. ábrákon esetbemutatásokkal szemléltetjük.
2. ábra.
Az ulcus cruris közeli képe, környezetében a horgolótűs varicectomia apró sebzéseivel.
3. ábra.
1 hónapi Iruxol mono kezelés után a gyógyult seb.
4. ábra. 8 cm2-es felületes hámhiány a bal belboka tájon közvetlenül a varicectomia után.
5. ábra.
1 hónapi Iruxol mono kezelés után a tökéletesen gyógyult seb.
6. ábra.
2 cm2 nagyságú ischaemiás seb a bal saroktájon, közvetlenül a helyreállító érműtét után
7. ábra.
1 hónapi Iruxol mono kezelés után a gyógyult seb.
8. ábra.
Ép keringésű, 3 cm2 nagyságú, körülirtán fertőzött műtéti seb.
9. ábra.
1 hónapi Iruxol mono kezelés után a gyógyult seb.
Irodalom
- 1. Barrett, D., Klibanski, A.: Collagenase Débridement. Ara. J. Nursing, 73: 849-851. (1973.)
- 2. Boxer, A. M., Gottesman, N., Bernstein, H" Mandl, I.: Débridement of dermal Gordon and Breach, Science Publishers, pp. 155-163. (1972.)
- 3. Gruenagel, H. H.: Kollagenasebehandlung zur Nekrolyse bei thermischen Verletzungen. (Collagenase treatment for necrolysis in thermal burns.) Md. Klin., 58: 442-445. (1963.)
- 4. Hatz, R. A., Schildberg, .J. F. W.: Mechanisms of action of collagenase in wound repair. European Cong- ress on Wound Healing and Skin Physiology, Bochum, 1992.
- 5. Helaly, P., Vogt, E., Schneider, G.: Wundheilungsstörungen und ihre enzymatische Therapie - eine multizentrische Doppelblindstudie. (Wound healing impairment and topicai enzymatic therapy: A multicentric double-blind study.) Schweiz. Rundsch. Med. Prax., 77.52: 1428-1434. (1988.)
- 6. Howes, E. L.: Early investigations of the treatment of third degree burns with collagenase. Collagena- se Ed. I. Mandl. New York, London, Paris, Gordon and Breach, Science Publishers, pp. 155-163. (1972.)
- 7. Howes, E. L., Mandl, I., Zaffuto, S., Ackermcinn, W.: The use of clostridium histolyticum enzymes in the treatment of experimentál third degree burns. Surg. Gynecol. Obstet., 109: 177-188. (1959.)
- 8. Lee, L. K., Ambrus, J. L.: Collagenase therapy for decubitus ulcers. Geriatrics, 30: 91-98. (1975.)
- 9. Mandl, I.: Collagenase and elastases. Adv. Enzymol., 23: 163-264. (1961.)
- 10. Mandl, I.: Collagenase cormes of age. Collagenase, Ed. I. Mandl. New York, London, Paris, Science Publishers, pp. 163-264. (1972.)
- 11. Mandl, I.: Bacterial collagenases and their clinical applications. Arzneim. -Forsch. Drug. Res., 32: 1381-1384. (1982.)
- 12. Palmieri, B" Magú, M., Gozzi, G.: Evaluation of the efficacy and safety of Iruxol mono, ointment, vs. placebo in the treatment of ulcers of lower extremities. A doubleblind study. Knoll report, MPF/K 8904. (1989.)
- 13. Rao, D. B" Sane, P. G" Georgiev, E. L.: Collagenase in the treatment of dermal and decubitus ulcers. J. Am. Geriatr. Soc., 23: 22-30. (1975.)
- 14. Varrna, A. O., Bugatch, E.: Débridement of dermal ulcers with collagenase. Surg. Gynecol. Obstet., 136: 281-282. (1973.)
- 15. Zimmermann, W. E.: The importance of collagenase for the local treatment of major burns. Collagenase. Ed. I. Mandl. New York, London, Paris, Gordon and Breach, Science Publishers, pp. 131- 141. (1972.)
Dr. Acsády György
SOTE Ér- és Szívsebészeti Klinika,
1122 Budapest, Városmajor u. 68.
Érbetegségek: 1995/4. - 23-26. oldal