1983-1993 között a SOTE Ér- és Szívsebészeti Klinikáján 82 beteg esett át érmútéten különböző típusú felső végtagi artériás megbetegedések miatt. A szerzők irodalmi áttekintés és saját tapasztalatok alapján részletesen elemzik a kórképek etiológiáját. A 11 éves periódust felölelő utánvizsgálat eredményeit 7 táblázatban ismertetik. Megállapítják, hogy a legjobb eredmények az érsérülések ellátásával érhetők el, míg a legnagyobb mortalitású az artériás emboliák betegségcsoportja. A felső végtagi obliterativ érbetegségek legeredményesebben vénás interpositummal vagy bypasszal rekonstruálhatók. Ismertetik az újabban bevezetésre került felső végtagi "in situ" vénás bypasszok mutéttechnikai problémáit.
Érbetegségek: 1994/1. 8-12. oldal
KULCSSZAVAK
felső végtagi artériás kórképek, etiológia, 11 éves utánvizsgálat, "in situ" bypass
A felső végtagok artériás eredetű keringészavarai lényegesen ritkábban fordulnak elő, mint az alsó végtagok hasonló megbetegedései. Különböző szerzók 0,9-4,7% között adják meg gyakoriságukat az összes érsebészeti beavatkozások vonatkozásában [13, 33].
A SOTE Ér- és Szívsebészeti Klinikájának statisztikájában a felső végtagokon végzett érsebészeti beavatkozások az összes érműtét 3,5%-át teszik ki. A felső végtagi artériás megbetegedések e szerencsésen alacsony inciden- ciája egyrészről az anatómiailag preformált jobb kollaterális keringés adta lehetőségnek, másrészről az ellátandó izomzat jelentősen kisebb tömegének tudható be [7, 29].
A felső végtagi artériás eredetű kórképek akut formáiban vezető szerepet játszik az artériás embolizáció [10, 15, 27, 31], továbbá a traumás és az iatrogén eredetű érsérülések [2, 6, 13, 17, 20, 28, 30].
A felső végtagi artériás eredetű kórképek krónikus formái a következők: 1. obliterativ érbetegségek etiológia szerint
- obliterativ érbetegségek etiológia szerint
- M. Buerger [5, 9, 16, 22, 29, 32, 33],
- arteriosclerosis [4, 11, 13, 18, 19, 21, 33],
- óriás-sejtes arteriitis [3, 23, 24],
- angiopathia diabetica [14];
- TOS érszövődményei [25];
- traumás és iatrogén a.-v. fistulák [1, 17, 26, 28];
- traumás és iatrogén álaneurysmák [12];
- aneurysmák [8].
I. táblázat
Felső végtagon végzett érműtétek 1983-1993
Beteganyag
A SOTE Ér- és Szívsebészeti Klinikáján 1983-1993 között 82 beteg került felső végtagi artériás kórkép miatt műtétre (I. táblázat).
A feltüntetett betegségcsoportokkal kapcsolatban az alábbi kiegészítő megjegyzéseket tesszük:
- A felső végtagi artériás reconstructiok alatt csak obliterativ érbetegség miatt végzett vénás vagy műér bypasst gyűjtöttünk össze.
- Az artéria subclavia első, intrathoracalis szakaszának occlusiojával nem foglalkozunk, mert a subclavian steal syndroma nem tárgya jelen dolgozatunknak.
- Az embolectomiák száma viszonylag azért csekély, mert ezeket a betegeket a fővárosi emboliaügyeletre irányítjuk.
- Az occlusio miatt végzett thoracalis sympathectomiák közé csak az angiográphiával igazolt rövid szakaszú, jól kollateralizált eseteket és a szegényes kiáramlású elzáródásokat soroltuk. A peripheriás occlusiok és a Raynaud kór, illetve syndroma miatt végzett thoracalis sympathec- tomiákat nem vettük bele ezen utánvizsgálatba.
- Klinikánkon az izolált érsérülések reconstructioi csekély számúak. A polytraumatizált esetek kapcsán fellépő érsérüléseket a traumatológiai osztályokon szoktuk konziliáriusként ellátni. Ezek az esetek szintén nem szerepelnek most feldolgozott anyagunkban.
- A TOS érszö vődményeiről, valamint a traumás és iatrogén álane- urysmákról külön-külön dolgozatokban már beszámoltunk, és akkor azokat a betegeket utánvizsgáltuk [25, 12].
Az összesítő 1. táblázatban felsorolt és utánvizsgált betegcsoportok adatait külön-külön táblázatokban részletezzük (II-VII. táblázat). A11 éves periódust felölelő utánvizsgálat általános tapasztalatait az alábbiakban fogalmazhatjuk meg:
- A különböző típusú felső végtagi érműtéten átesett 82 betegből csupán 42-ről (51,2%) tudtunk információt szerezni és ezeknek egyharmada exitált. Annak a ténynek, hogy a betegek utánkövetése csak 51,2%-ban volt elvégezhető, a lehetséges okai között feltételezzük egyrészt azt, hogy a 11 éves periódusban a legidősebb korosztály és a társbetegségekkel szövődött esetek mortalitása jelentősen nagyobb volt, de a hozzátartozók nem jeleztek vissza. Másrészről feltételezzük, hogy az "eltűnt" betegek nem vettek részt az időszakos ellenőrző vizsgálatokon és így nem tartottak igényt a felajánlott utánvizsgálatra sem.
- Az utánvizsgálaton megjelent mindössze 28 betegnél (az összes 34,1%- a) 20 esetben a peripheriás pulzus megléte alapján a műtéti eredmény mind morfológiai, mind funkcionális szempontból tökéletes. További 5 betegnél a morfológiai reconstructio ugyan nem sikeres, mert peripheriás pulzus nem tapintható, de a funkció kielégítő, mert a betegek panaszmentesek. A panaszos 3 betegnél mind a morfológiai, mind a funkcionális helyreállítás eredménytelennek bizonyult. A 2-7. táblázatokban az egyes kórképek eseteiben vonhatunk le hasonló következtetéseket.
II. táblázat
Felső végtagi artéria elzáródás miatt végzett reconstructiok 1983-1993
III. táblázat
Felső végtagi traumás a.-v. fistufák 1983-1993
IV. táblázat
Felső végtagi aneurysma reconstructiok 1983-1993
V. táblázat
Felső végtagi embolectomiák 1983-1993
VI. táblázat Artéria elzáródás miatt végzett thoracalis sympathectomiák 1983-1993
VII. táblázat
Felső végtagi artéria sérülések 1983-1993
Megbeszélés
A felső végtagi obliterativ érbetegségek klinikai szempontból leghasználhatóbb csoportosítását Welling és mtsai. [33] írták le. Beosztásuk anatómiai alapon nyugszik, miszerint:
- Az első csoportba tartoznak az artéria anonyma és az artéria subclaviák szűkületei és elzáródásai az artéria vertebralisok eredésétől proximalisan. Ide elsősorban a vertebrobasilaris insufficientia tüneteivel járó esetek tartoznak. Ebben a csoportban a tisztán felső végtagi ischaemi- ás panaszokat és tüneteket adó esetek száma mindössze 5-7%-ra tehető.
- A második csoportba sorolták az artéria subclavia második, intramuscularis szakaszától az artéria brachialis bifurcatiójáig előforduló kórformákat.
- A harmadik csoportba tartoznak az alkar, a kéz és az ujjak artériáinak betegségei.
Saját eseteink eszerint a beosztás szerint nagyobb részt a 2. csoportba tartozóak és a 3. csoportból az alkar artériák területére lokalizálódó kórképek. A fenti régiókban előforduló megbetegedések gyógyítására végzett műtéteink típusai:
- embolectomia;
- aneurysma resectio;
- direkt varrat;
- end to end anastomosis;
- vénás vagy műanyag foltplastica;
- vénás vagy műanyag bypass vagy interpositio;
- thoracalis sympathectomia.
Az utánvizsgálatok adatait elemezve megállapítható, hogy a legjobb eredményeket az érsérülések és a traumás a.-v.-fistulák reconstructiojával értük el az alkalmazott műtéti típustól függetlenül, hiszen ezek a műtétek a legtöbb esetben egyébként ép érszakaszokon történtek.
Az eredményesség tekintetében az aneurysma resectiok következnek a sorban. Ebben a csoportban operáltuk a legidősebb, 94 éves nőbeteget rupturált art. axillaris aneurysmával. Az obliterativ érbetegségek reconstructiojára végzett 8 műanyag bypassból (1. ábra) 1 maradt átjárható. A 15 vénás bypassból (2-3. ábra) 6 működik, ami háromszorosan jobb eredménynek értékelhető a műanyag bypassokkal szemben. Ebben a csoportban található a leghosszabb ideje, 8 éve működő áthidalás.
1. ábra
Bal oldali carotico-axillaris GORE-TEX bypass intraoperativ képe. A műtét során a partialisan elzáródott bal oldali artéria carotis communist is GORE-TEX interpositummal pótoltuk. Erről indítottuk a carotico-axillaris bypasst. így alakult ki a "T" alakú reconstructio.
2 . ábra
Bal oldali subclavio-brachialis vénás bypass postoperativ angiographiás képe a felső anastomosissal
3. ábra
Bal oldali subclavio-brachialis vénás bypass postoperativ angiographiás képe az alsó anastomosissal
Az occlusiok miatt végzett thoracalis sympathectomiák kielégítő eredményei az indikáció helyességét bizonyítják. A legszerényebb eredményt az embolectomiás csoportban értük el, hiszen a tudomásunk szerint exitált 14 betegből 13 ebből a csoportból halt meg. Mindössze 7 beteg jelent meg az utánvizsgálaton, amely e csoport létszámának mindössze 18,9%-a. Az alapbetegségnek tekinthető szívbetegség és a magas életkor a magyarázata ennek a rossz eredménynek, amely egyebekben megegyezik az irodalmi adatokkal.
Összegezve tapasztalatainkat és az irodalmi adatokat megállapíthatjuk, hogy a felső végtagi obliterativ érbetegségek reconstructiojára a vénás áthidalás a legtartósabb eredményt biztosító beavatkozás [11, 13, 21, 33].
Újabban több munkacsoport [14, 19, 29] is leírta és jó eredménnyel alkalmazza a felső végtagi "in situ" vénás bypassokat, amelyeket esetenként mind a vena cephalica, mind a vena basilica felhasználásával készítenek.
Sakurai és mtsai [29] szerint a következő műtéttechnikai problémákat kell megoldani:
- Vena cephalica "in situ" bypass esetén az artéria brachialisszal készítendő proximalis anastomosis készítése okoz nehézséget, de egyszerű az oldalágak lekötése és az artéria radialisszal készítendő distalis anastomosis kivitelezése.
- Vena basilica "in situ" bypass esetén az oldalágak lekötése okozza a nehézséget, mert a vena a mély fasciában fut a kar középső részétől. Technikailag azonban könnyű mind az artéria brachialissal készítendő proximalis, mind az artéria ulnarissal készítendő distalis anastomosis.
Véleményünk szerint az "in situ" bypass technika bevezetése a felső végtagi helyreállító érműtétek sorába - mindezen intraoperatív nehézségek ellenére - hasznos és a kevésbé tartós műanyag áthidalásokat helyettesíteni alkalmas sebészi megoldást teremtett.
Irodalom
- Acsády Gy., Mogán I., Szabó I., Nemes A., Szabolcs Z., Hiittl K., Papp S.: Traumás arteriovenosus fistulák a felső végtagon. Magyar Traumatológia, Orthopedia és Helyreállító Sebészet, 30: 39-46. (1987)
- Ballard, J. L., Bunt, T. S., Malone, J. M.: Management of Small Artery Vascular Trauma. Ann. J. Surg., 164 (4): 316-319. (1992)
- Bengtsonn, D. A., Malnvall, B. E.: Giant cell arteritis. Acta Med. Scand. Suppl. 658, 7-84. (1982)
- Bergan, J. J., Conn, J., Trippel, 0. H.: Severe ischemia of the hand. Ann. Surg. 173: 301-307. (1971)
- Birnstingl, M.: Results of sympathectomy in digital artery disease. Br. Med. J. 2: 601-605. (1967)
- Boswick, J.: Injuries of the radial and ulnar arteries. In: Proceedings of the American Society for Surgery of The Hand. J. Bone Joint Surg. (Am) 49A: 582. (1967)
- Collins, G. M and Ludbrood, K. J.: Behavior of vascular beds in the humán upper limb at low perfusion pressure. Circ. Res. 21: 319. (1967)
- Cs. Nagy G., Mogán I., Acsády Gy., Keresztury G.: Erfolgreich operierte Falle zweier seiten auftretenden Aneurysmen Spontanruptur eines echten axillaren Aneurysmas. Angio. Archiv. 20: 299-301. (1991)
- Dale, W. A., Lewis, M. R.: Management of ischemia of the hand and fingers. Surgery 67: 62. (1970)
- Dietrich, E. B., Koopot, R., Kinard, S. A, et al.: Treatment of microemboli of the upper extremity. Surg. Gynecol. Obstet. 148: 584-586. (1979)
- Garrett, H. E., Morris, G. C., Howell, J. F. et al.: Revascularization of upper extremity with autogenous vein bypass graft. Arch. Surg. 91: 751-757. (1965)
- Gloviczky P., Dzsinich Cs., Papp S., Szabó L: A felső végtag sérülés okozta álaneurysmái. Magyar Sebészet 35: 293-300. (1982)
- Gross, W. S., Flanigan, P., Kraft, R. O. et al.: Chronic upper extremity arterial insufficiency: Etiology, manifestations, and operative man- agement. Arch. Surg. 113: 419-423. (1978)
- Guzman-Stein, G., Schubert, W., Narjarian, W., Press, B. H. J., Cunningham, B. L. M. D: Composite in situ vein bypass for upper extremity revascularization (Plast. and Reconstr. Surg. 83(3): 533-536 (1989)
- 1Gyurkó Gy., Ézsely F., Mahár V., Hájer Gy.: A felsővégtagi emboliák sebészi kezelése. Magyar Sebészet. 35: 301-304. (1982)
- Hirai, M., Shionoya, S.: Arterial obstruction of the upper limb in Burger's disease: its incidence and primary lesion. Br. J. Surg. 66: 124- 8. (1979)
- Hughes, C. W.: Acute vascular trauma in Koreán War casualties: an analysis of 180 cases. Surg. Gynecol. Obstet. 99: 91. (1954)
- Laroche, G. P., Bernatz, P. E., Joyce, J. W. et al.: Chronic arterial insufficiency of the upper extremity. Mayo Clin. Proc. 51: 180. (1976)
- Leather, R. P., Shah, D. M.: In situ saphenous vein arterial bypass. Ru- therford RB. ed. Vascular Surgery 3td ed. Philadelphia: W. B. Saun- ders 414-25. (1989)
- Lord, J. W.: Post-traumatic vascular disorders and upper extremity sympathectomy. Orthop. Clin. North. Am. 1: 393-398. (1970)
- McCarthy, W. J., Flinn, W. R.. Yao, J. S. T., Williams, L. R., Bergan, I. I.: Result of bypass grafting for upper limb ischemia. J. Vasc. Surg. 3: 741-6. (1986)
- McNamara, M. F., Takaki, H. S., Yao, J. S. T., Bergan, I. I.; A syste- matic approach to severe hand ischemia. Surgery 83: 1-11. (1978)
- Mickley, V., Kogel, H., Vogel, U.: Bilaterale claudicatio brachialis als Erstmanifestation der Riesenzellarteriitis. Vasa 21(4): 415-421. (1992)
- Missen, G. A. K.: Arteritis of the arms. Br. Med. J. 282: 2055. (1981)
- Mogán I., Szabolcs Z., Dzsinics Cs., Nemes A., Papp S.: A thoracic outiét syndroma érszövődményeinek reconstructiv sebészetéről. Magyar Sebészet, 39: 75-83. (1986)
- Németh L., Márkus B.: Traumás eredetű arteriovenosus fistula. Magyar Sebészet, 31: 78-80. (1978)
- Oehy, K., Flue, M., Vogt, B.: Der akuté arterielle Verschluss der Extremitaten. Helv. Chir. Acta. 56: 35-38. (1989)
- 2Rich, N. M, Hughes C. W.: Vietnam vascular registry: a preliminary report. Surgery, 62: 218-226. (1969)
- Sakurai, T., Iwatsuka, Y., Nishikimi, V., Yanot, Nitnura Y.: Bellow- elbow joint arterial reconstruction for chronic ischaemia. Cardiovasc. Surg. 1: 709-711. (1993)
- Sitzmann, J. V., Ernst, C. B.: Management of arm arterial injuries. Surgery, 96: 895-901. (1984)
- Sömjén Gy., Lakner G., Lányai T.: A felső végtagi acut verőérelzáródások sebészi gyógyításával szerzett tapasztalataink. Magyar Sebészet, 29: 299-302. (1976)
- Taylor, I. M., Bauer, G. M., Porter, J. M.: Finger gangrene caused by small artery occlusive disease. Ann. Surg. 193: 453-461. (1981)
- Welling, R. E:, Cranley, J. J., Krause, R. J., Hafner, C. D.: Obliterative arterial disease of the upper extremity. Arch. Surg. 116: 1593-6. (1981)
Dr. Laczkó Ágnes
SOTE Szív- és Érsebészeti Klinika
1122 Budapest, Városmajor u. 68.
Érbetegségek: 1994/1. 8-12. oldal