Nyomtatás
Szerzők: DR. VIZSY LÁSZLÓ, DR. BÁLINT ISTVÁN BENCE, DR. FARICS ÁKOS, DR. PARTI KRISZTINA, DR. KOLONICS GYULA

Szerzők 43 vena saphena magna varicophlebitist operáltak cryo módszerrel. A gyógyulás időtartama azonos volt a nem gyulladásos varicositas eseteivel. A recidiv varicositas előfordulási gyakoriságában sincs különbség a phlebitises és a nem phlebitises esetek között.

Érbetegségek: 2014/2. 73-75. oldal

KULCSSZAVAK

phlebitis, cryo-varicectomia, vena saphena magna

Bevezetés

A varicositas gyakori betegség, a magyar társadalomnak 20-40%-a érintett, bár egyes szerzők szerint még ennél is magasabb az előfordulási gyakorisága, mindenesetre a vélemények erősen megoszlanak (1). Klinikai gyakorlatunkban rendszeresen (45-55 eset/100 000 lakos/év) találkozunk szövődményeivel, melyek közül az epifascialis venás hálózat gyulladására-rögösödésére - amit superfitialis thrombophlebitisnek hívunk - térünk ki cikkünkben (2, 3). Kóroktanában a jól ismert Virchow-trias elemei említendők, legfontosabb tényező talán a stasis, de fontos szerepe van az érfali károsodásnak, a kóros áramlási viszonyoknak (sapheno-femoralis, -poplitealis junctio, perforans venák elégtelensége) (2,3). Általában a vena saphena magna (VSM) és oldalágai érintettek (45-50 eset/100000 lakos/év), ritkábban a vena saphena parva (VSP) gyűjtőterületén (2-3 eset/100 000 lakos/év) (2,3). Az esetek 80%-ában az ok a primer varicositas (2,3). Rizikótényezők az anticoncipiens szedése, trauma, immobilitas, graviditas, obesitas, malignus betegség, diabetes mellitus és thrombophilia (2-4). Ún. "spontán" phlebitis esetén gondolnunk kell paraneoplasiás jelenségre, Buerger-kórra és mélyvénás thrombosisra (20%) (5-10). A diagnózis felállítása nagyon egyszerű, fizikális vizsgálattal a gyulladás négy alapvető jelét-tünetét találjuk (dolor, rubor, tumor, kalor) (1-6). A color duplex scan használata inkább kiegészítő, a mélyvénás thrombosis igazolásában-kizárásában segít, ill. a folyamat progresszióját mutathatja a junctiok irányába (4, 5).
A betegség 3-6 hétig tart, általában konzervatív kezelés mellett gyógyul (azonnali mobilizálás, kompressziós harisnya, NSAID, venotonicumok, heparintartalmú kenőcsök, a CALISTO-study publikálása óta a prophylacticus LMWH-kezelés is javallat lett), azonban ezek alkalmazásával a kiváltó ok nem szűnik meg (4, 5, 11). Jól bevált a phlebitises vérrög punkcióból végzett eltávolítása (12). Gyakorta marad vissza heges köteg, bőrelszíneződés az érintett vénák területén (4, 5). Ha a betegség progrediál, a bőrpír - egy tenyérnyi távolságra megközelíti a lágyékredőt, ill. az ultrahang junctio közeli propagatiot igazol (ez a gyakorlatunkban 10 cm-es távolságot jelent), a vena saphena magna ligaturája - a crossectomia indokolttá válik (3- 5, 13) (Nota Bene: "crosse"- ectomia – az előbbi francia szó, ami pásztorbotot jelent). Gyakorlatunkban a műtétre került betegek 63%-ának volt junctionalis thrombusa. Itt kell megemlítenünk, hogy a csak lábszári felületes thrombophlebitisben szenvedő betegek 15-25%-ában mélyvénás thrombosis fejlődhet ki a transfacialis vénákon át (5-10).
A varicosus vénák kezelésére több eljárást dolgoztak ki. Ilyen a traditionalis Trendelenburg-Madelung műtét, ami évtizedekig uralkodó volt, a '80-as évek végén hazánkban is helyet adott a Keller által közölt strippingnek, később a ritkábban alkalmazott cryo-strippingnek, melyeket az oldalági tágulatok eltávolítására Várady-, Smetana- és cryosebészeti módszerekkel kombinálhatunk. Újabban a minimal invasiv eljárások kerültek előtérbe, mint a sclerotherapia - habscelortherapia (ultrahangvezérlve is), valamint az utóbbi évtizedben az endovenás VSM-occlusios technikák, mint a LASER, radiofrekvenciás-, gőz- és mechanochemiai ablatio (14-16).
A fent említettek közül leginkább a cryo-stripping tűnik alkalmasnak klinikai gyakorlatunk alapján az ascendáló superfitialis thrombophlebitis kezelésére. A cryo-sebészeti eljárásokat, a cryo-varicectomiát Magyarországon, az 1990-es években Kollár és mtsai vezették be (17). Munkacsoportunk is tőlük tanulta és a klinikai gyakorlatban alkalmazza több, mint 20 éve (18, 19). Az utóbbi évtizedben, intézményünkben az ascendáló superficialis thrombophlebitis műtéti kezelésének elsődleges eszközévé vált.

Beteganyag

Retrospektív tanulmányt végeztünk, melynek során a Kanizsai Dorottya Kórház 2001-2011. közötti időszakának érintett betegeit mértük fel. A vizsgált csoportba 43 olyan beteg került, akinél primer varicositas talaján varico - phlebitis kialakult ki. Náluk ennek további szövődménye (mélyvénás thrombosis vagy embolia) nem volt. Életkoruk 28-89 év, átlag: 62 év, közülük 31 nő és 12 férfi. A kontroll csoportba az említett időszakban, gyulladásos szövőd - ménnyel korábban nem bíró, primaer varicositasos beteg került (55 fő,17-68 éves korosztály, átlag: 45 év, 39 nő-16 férfi).

Varicophlebitis kezelése cryo-műtéttel Összehasonlító tanulmány

1. ábra.
Cryo-stripping: jól látszik a thrombus az eszközre tapadva.

Módszer

Mindkét vizsgált csoportban első lépésként a cros - sectomiát, majd a v. saphena magna femoralis szakaszának cryo-strippingjét végeztük el (1,2. ábra). A műtétekhez az Erbokryo CA típusú készüléket és a hozzátartozó merev angiológiai szondát használtuk. Gyulladásos esetekben az oldalágakból microincisiokat ejtve exprimáltuk a thrombust (3. ábra). A kontroll műtétes csoportban crossectomia, cryostripping, localis cryo-varicectomia történt. A műtét után a betegek a postoperativ 1-2. napon hagyták el intézetünket.

Eredmények

A teljes gyógyulás mindkét csoportban átlagosan 15 nap volt. Vizsgáltuk 18-24 hónap után a recidivaarányt, variancia analízist alkalmaztunk a statisztikai elemzésekhez, a significantia határértéket p<0,05-re állítottuk be. A kiújulási arány tekintetében nem volt significans a különbség a gyulladt állapotban, ill. a gyulladás nélkül operált betegek csoportjai között.

Varicophlebitis kezelése cryo-műtéttel Összehasonlító tanulmány

2. ábra.
Az thrombophlebitises VSM cryo-szondával eltávolított femoralis szakasza.

Megbeszélés

Egyes vizsgálatok szerint a véralvadásgátló kezelés önmagában elegendő a superficialis thrombophlebitis kezelésére, ellenben megjegyzendő, hogy az észlelt 63%-os junctionalis thrombosis magas kockázatot jelent thrombemboliás szövődményekre, tehát elsődlegesen a crossectomia, illetve véleményünk szerint ezzel kombinálva a cryostripping a választandó eljárás (4-13, 20). A kiújulási arány tekintetében nem volt significans a különbség az operált betegek csoportjai között, amelynek oka lehet egyrészt az, hogy csak a VSM-incompetentiával rendelkezőknél javasolt a stripping, illetve a gyulladás miatt az oldalágak elzáródnak, sclerotisálnak, mintha megtörtént volna a lokális varicectomia (12, 13).

Varicophlebitis kezelése cryo-műtéttel Összehasonlító tanulmány

3. ábra.
Localis thrombectomia kis metszésből.

Amennyiben első lépésben csak crossectomia történik, további 3-4 hét szükséges a gyulladás megszűnéséig - ez idő alatt a munkaképes betegek általában táppénzes állományban vannak - és csak ezt követően végeznénk el az elektív műtétet. Összességében a folyamat akár 8-12 hetet is felölelhet, ellenben ha elsődlegesen elvégezzük a cryo-strippinget is, tapasztalatunk szerint a teljes gyógyuláshoz csak 2-3 hét szükséges, ami jelentős szocioekonómiai előnnyel bír.
Összegzésként elmondható, hogy a VSM ascendáló thrombophlebitise miatt műtétre kerülő betegeknél bátran elvégezhető a proximalis femoralis cryo-stripping, mely nem jár nagy költséggel, biztonságos és kellően hatékony.

Irodalom

  1. Evans CJ, Fowkes FG, Ruckley CV, Lee AJ. Prevalence of varicose veins and chronic venous insufficiency in men and women in the general population: Edinburgh Vein Study. J Epidemiol Community Health 1999;53: 149-53.

  2. Hanson J.N., Ascher E., DePippo E., Lorensen E., Scheinman M., Yorkovich W., et al. Saphenous vein thrombophlebitis (SVT): A deceptively benign disease. J. Vasc. Surg. 1998;27:677-680.

  3. Husni E.A., Williams W.A. Superficial thrombophlebitis of lower limbs. Surgery. 1982;91:70-74

  4. DePalma R.G., Johnson G. Superficial Thrombo - phlebitis: Diagnosis and Management. Vasc. Surg. 5th ed. Philadelphia: WB Saunders. 1999:1997–1981.

  5. Sandor T. Treatment of surface thrombophlebitis Hung. Med. J.; 2009;150(51):2319-2322

  6. Binder B., Lackner H.K., Salmhofer W., Kroemer S., CustovicJ., Hofmann-Wellenhof R. Association Between Superficial Vein Thrombosis and Deep Vein Thrombosis of the Lower Extremities. Arch. Dermat. 2009;145(7):753-757.

  7. Navarro F., Bartholomew J.R.B. Deep Venous Thrombosis. Peripheral Vascular Disease. 2nd ed. St. Louis, MO: Mosby. 1996;451–457.

  8. Blumenberg R.M., Barton E., Gelfand M.L., et al. Occult deep venous thrombosis complicating superficial thrombophlebitis. J. Vasc. Surg. 1998;27:338–343.

  9. Jorgensen J.O., Hanel K.C., Morgan A.M., Hunt J.M. The incidence of deep venous thrombosis in patients with superficial thrombophlebitis of the lower limbs. J. Vasc. Surg. 1993;18:70–73.

  10. Chengelis D., Bendick P.J., Glover J.L., et al. Progression of superficial venous thrombosis to deep vein thrombosis. J. Vasc. Surg. 1996;24:745–749

  11. Decousus H., Prandoni P., Mismetti P., Bauersachs R.M., Boda Z., Brenner B., Laporte S., Matyas L., Middeldorp S., Sokurenko G., Leizorovicz A. for the CALISTO Study Group. Fondaparinux for the Treatment of Superficial-Vein Thrombosis in the Legs N. Engl. J. Med. 2010; 363:1222-1232

  12. Bihari I, Varicophlebitis kezelése a vérrög eltávolításával. Orv Hetil. 1986; 127: 91-92.

  13. Sullivan V., Denk P.M., Sonnad S.S., et al. Ligation versus anticoagulation: treatment of above-knee superficial thrombophlebitis not involving the deep venous system. J. Am. Coll. Surg. 2001;193;5:556-562

  14. van den Bos R, Arends L, Kockaert M, Neumann M, Nijsten T. Endovenous therapies of lower extremity varicosities: a meta-analysis. J. Vasc. Surg. 2009; 49: 230-9.

  15. Nootheti PK, Cadag KM, Goldman MP. Review of intravascular approaches to the treatment of varicose veins. Dermatol. Surg. 2007; 33: 1149-57; discussion 57.

  16. Bihari I. A felületes phlebitis kezelési lehetősségei. Érbetegségek. 1998; 5:93-100.

  17. Kollár L, Rozsos I, Menyhei G, Kiss T. New methods in the treatment of varicose veins. The cryovaricectomy. Hung. J. Surg. 1992; 45: 337.

  18. Le Pivert PJM, Vizsy L. Cryophlebology. Ch. 22. in Atlas of cryosurgery. Springer Verlag. New York. ed.: Korpan N.N. ISBN: 3-211-83449-4. 2001;489-498.

  19. Vizsy L, Kelemen O, Bodnár Sz, Bátorfi J. A kryovaricectomiával elért eredményeink. Érbetegségek: 1998; 5:69-71.

  20. Szabó T, Hetényi A, Nagy I. Az ascendáló varico - phlebitis műtéti kezelésével szerzett tapasztalataink. Orv. Hetil. 1992; 133:3019-3021.

Vizsy László dr.

Kanizsai Dorottya Kórház - Általános Sebészeti Osztály
8800 Nagykanizsa Szekeres J. 2-8.


Érbetegségek: 2014/2. 73-75. oldal