Nyomtatás
Szerzők: DR. VÁRADY ZOLTÁN

A visszérbetegek nagyrésze nő, ezért a kezelési módszerben nemcsak az orvosi, hamem a kozmetikai szempontok is lényegesek. Fontos tehát egy olyan eljárást alkalmazni, amely mindkét említett szempontot figyelembe veszi. Ez a módszer a minichirurgia, ahol a vágás helyett 1-2 milliméteres szúrásokból, a szerző állal kidolgozott műszerrel történik a visszerek eltávolítása.

Érbetegségek: 1994/2. - 29-33. oldal

KULCSSZAVAK

minichirurgia, phlebextraktor, phlebodissektor

A visszérbetegek legnagyobb része nő, akiknél a kezelési módszer megválasztásakor nemcsak az orvosi, hanem a kozmetikai szempontokra is tekintettel kell lenni.
Ezért olyan módszert szükséges alkalmazni, amely mindkét szempontot figyelembe veszi. Ez az úgynevezett mikrovagy minisebészet, ahol a szokásos metszések helyett 1-2 milliméter nagyságú szúrásokból távolítjuk el a visszereket.
Amellett, hogy ezzel a kezeléssel optimális kozmetikai eredményt lehet elérni, az eljárás a legnagyobb mértékben atraumatikus, így orvosi szempontból is kockázatmentes beavatkozás.
Ismert dolog, hogy a visszereknek különböző formái vannak, így tulajdonképpen magától értetődik, hogy a kezelési módszerek is különbözőek. Az, aki ezt a tényt nem veszi figyelembe és csak egy séma szerint akarja a problémát megoldani, egész biztosan nem jut minden esetben optimális eredményhez. Az atraumatikus sebészetet már Balassa János is "kihangsúlyozta".
Számos közlemény elítéli a radikális módszert, ahol a v. saphenát ok nélkül kihúzzák és az oldalágakat pedig számtalan hosszú vágással távolítják el [3, 8].
A minichirurgia természetesen nem akarja helyettesíteni sem a crossectomiát, sem a strippinget, de még az injekciós kezelést sem, csupán egy új lehetőséget nyújt az alkalmas esetekre. A technika főleg oldalágak és a perforánsok eltávolítására optimális, ugyanis egyesíti a műtét és a szkleroterápia előnyeit.
A módszer előnyei a hagyományos műtéttel szemben, hogy:

A szklerotizálással szemben is számos előnye van, mint:

Sokan gondoltak már arra, hogy a visszereket kis lyukszerű szúrásból kellene eltávolítani, de az ötlet megvalósításához hiányoztak a megfelelő eszközök. Az első szárnycsapásokat többen megtették szerte a világon, a legtöbben egyszerű horgolótűvel. Voltak akik műszereket igyekeztek szerkeszteni több-kevesebb sikerrel mint Miiller (Svájc) [9],Degni (Brazília) [4], Vogí (Argentína), Umanski (Argentína) [13]. Mindezek jelentettek ugyan némi haladást, de komolyan mégsem lehetett velük továbbjutni, így az ötlet csak próbálkozás maradt. További szerzők, mint Baycírd, Oesch, Ramlet [10, 11] csupán a meglévő műszereket változtatták, hibáit javítgatták új ötlet alkalmazása nélkül. így ezek a műszerek sem vitték előre a metodika elterjedését.
Ehhez további elméleti és gyakorlati fejlődés kellett, ki kellett fejleszteni egy mindenki számára használható eszközt. Ezt a lépést tettük meg az Aesculap cég segítségével, amely a tervezett műszereket előállította (1. ábra).
A műszerek megfelelnek a modern, gyakorlati sebészeti szempontoknak. Mindenki tudja, hogy a visszerek nem földigiliszták, hogy egyszerűen ki lehessen őket húzni. A tervezésnél arra is gondolni kellett, hogy egy spatula szükséges a vénák szabaddá tételéhez. Ez a gondolat és rész hiányzott az előző műszerekből. Azért, hogy ne kelljen a műtét közben a műszereket gyakran cserélgetni, a preparálásra és a véna előhúzására alkalmas spatulát és horgot egy eszköz két végén alakítottuk ki.
További előnyei:

  1. ceruza forma, megkönnyíti az ujjak közti tartást a preparálásnál,
  2. könnyű (20 g), ami hosszantartó műtéteknél különösen előnyös,
  3. a fogási felülete recés,
  4. a spatula ívben hajlított a bőr alá való könnyebb bejutás miatt, ezenkívül az ív mutatja, hogy hol van, ha a műszerrel a bór alatt preparálunk.

Ez az első műszer, amely a minichirurgiai módszert használhatóvá teszi és lehetővé teszi annak elterjedését azáltal, hogy mindenki számára lehetőséget nyújt az operáció elvégzéséhez.

Az esztétikus varicectomia technikája

1. ábra
A speciális műszerek:
1. Minisztripper a kicsi, de egyenes ágak kihúzására. A legkisebb stripperfej 2 mm és így szinte nem traumatizál.
2. Phlebextraktorok az egyik végén a horoggal, a másikon a spatulával.
3. Phlebodissektor mindkét végén spatulával. A spatula hosszabb és elasztikus, ellentétben a phlebextraktor spatulájával.
4. Minimoszkítók.
5. Miniszike, amivel nem lehet vágni, csak szúrni.

Műtéti érzéstelenítés

Helyi érzéstelenítésben 0,25 %-os Lidocain oldattal (2. ábra) végezzük. Nagy előnye, hogy a nagy mennyiségű folyadék, amit az ér fölé és alá injekciózunk, a vénát előpreparálja az operációhoz. így a visszerek eltávolítása sokkal könnyebb és egyszerűbb.
A helyi érzéstelenítés másik nagy előnye, hogy veszélytelen, a vénák, az izmok tónusa megmarad, ellentétben a narkózissal, amikor a tónusukat vesztett erek kitágulnak, az izmok ellazulnak, a visszafolyás lassul, és ez a mélyvénás thrombózis és a tüdőembólia megindítója lehet.

Az esztétikus varicectomia technikája

2. ábra
A minisebészeti varicectomia technikájának lépései: Az infiltráció előpreparálja a vénákat.
A mikrosebészeti technikának első lépése a szúrás, a második a preparálás.

Műtéti módszer

A speciális szikével (vagy 11-es pengével) egy kis szúrást ejtünk (2. ábra) a jól, lehetőleg pontokkal megjelölt bőrön. Mivel a helyi érzéstelenítés folyadéka a bőrt a vénától elemelte, valószínűtlen, hogy a vénába szúrjunk. Ezután a phlebextraktor spatulájával, ami egy kicsit hajlított, hogy jobban a bőr alá tudjon hatolni, és kemény, hogy ne hajoljon meg a preparálás közben, minden irányban preparálunk.
Utána a horoggal megkeressük a vénát, és előhúzzuk úgy, hogy ezzel egyidőben a mutatóujjal ellennyomunk, így tulajdonképpen rá-, illetve belenyomjuk a véna falát a horogba.
Ha a véna előhúzott fala láthatóvá válik, akkor egy minimoskitóval megfogjuk, majd egy másikkal is, és lassan kifelé csavarjuk.
Utána is e két műveletnek: a preparálásnak és a csavarásnak egy időben kell történnie. Ennél a preparálásnál a phlebodissektort is lehet alkalmazni, amely egy hosszabb és flexibilis spatula, úgyhogy a szabaddá tételt megkönnyíti. Jól látható, hogy meddig lehet a vénát húzni, utána attól távolabb megint egy szúrást ejtünk és ellenirányban preparálunk.
Ezzel a módszerrel el lehet érni, hogy csak 10-15 cm-enként legyen egy szúrás, szemben a másik módszerrel, amely nem preparál, így szinte pár milliméterenként szükséges az incisio és ennek megfelelően sok pontszerű heg marad vissza (3. ábra).

Az esztétikus varicectomia technikája

3. ábra
Egy kis szúráson viszonylag nagy visszérdarabot lehet eltávolítani. A szúrások 5-15 cm-es távolságra vannak egymástól.

Nem minden régióból lehet egyformán eltávolítani a vénákat. A combtájékon a legkönnyebb, mert a vénák nincsenek annyira rögzítve (4/a, 4/b ábra). Ezért különösen ezen a területen előnyös a dissektor használata.

Az esztétikus varicectomia technikája

4/a ábra
Példa: a minisebészeti eredmény.

Az esztétikus varicectomia technikája

4/b ábra
Példa: a minisebészeti eredmény.

A lábszár medialis részét kellő gonddal kell operálni, mert itt számos perforáns véna és összekötőág található a vena saphena par- va és magna rendszere között. A bokatájék operálása nagy figyelmet kíván a közelben lévő artériák és idegek miatt (5/a, 5/b ábra).

Az esztétikus varicectomia technikája

5/a. ábra
A bokatáj operálása különleges óvatosságot igényel az ott lévő idegek, inak és az artéria miatt. Különösen az itt lévő perforáns vénák operálásánál kell ezt figyelembe venni.

Az esztétikus varicectomia technikája

5/b. ábra
A bokatáj operálása különleges óvatosságot igényel az ott lévő idegek, inak és az artéria miatt. Különösen az itt lévő perforáns vénák operálásánál kell ezt figyelembe venni.

A ramus dorsalis pedist ugyancsak nagy óvatossággal kell operálni, mert a bőr alatt alig van subcutis és zsírréteg, ezenkívül ha túl sok vénát távolítanak el, a láb vénás keringése zavart szenvedhet. Ebben a régióban a visszerek kezelésére csak a minisebészet jöhet szóba, amely a legatraumatikusabb.

Irodalom

  1. Altmann, Canestri, Sanchez, C.: Mickroctrugia, Tratamiento Estetico de Las Varices, Sexto congreso mundial de flebologia. Rs. As. (1977)

  2. Brizio, E. y Colar: Cimgia por microincisiones del hueco popliteo. Rev. Arg. Fler. Vol. 2, pag. 195. (1979)

  3. Bihari I.: A véna saphena magna megőrzése érpótlás céljára visszérbetegeken. Orv. Hetil. 129: 2569-70. (1988)

  4. Degni, Mario: Nuevo modelo de phleboextractor de accion puramente intravenosa gaceta sanitaria, ano XXVI- II. Nr. 3. (1973)

  5. Frcitila, A.: Outpatient microsurgical varicectomy. Phlebology Digest 3: 1-3. (1990)

  6. Fratila, A., Rabe., Biltz, H., Kreysel, H. W.: Stellenwert der perkutanen mikrochirurgischen phlebextraktion nach Varady in der varizenchirurgie. Zeitschrift fiir Haut- krankheiten, 65 (5), 487--491. (1990)

  7. Goren, G.: Ambulatory star evulsion phlebectomy for truncal varicose veins. The American Journal of Surgery volume, 162: august. (1991)

  8. MacFarlane, R., Godwin, R. J., Barabas, Ap.: Are varicose veins and coronary artery bypass surgery compatible? Lancet, 2: 859. (1985)

  9. Müller, R.: Die ambulante phlebektomie netzförmiger Varizen in der Kniekehle. In: Die Kniekehle. Akt. problematik in der angiologie, 28: 116-118, Huber Bern. (1975)

  10. Ramelet, A. A.: La phlebectomie ambulatoire selon Mül- ler: Technique, avantages, desavantages. Journal des Maladies Vasculaires (Paris) Masson, 16, 119-122. (1991)

  11. Ramelet, A. A., Monti, M.: Phlebologie (1990)

  12. Simkin, R.: Varices, ulceras y angiodisolasias. Libreros Lopez editores. (1991)

  13. Umasky, S.: Safenectomia y fleboextraccion con dos in- cisiones. Bol. y trabajos soc. arg. cirurgianos, 28: 206. (1967)

  14. Várady, Z.: Mikrochirurgischephlebextraktion nach Várady in der Varizenchirurgie. In: Internationales Diskus- sionsblatt. Nr. 1: 8-9. (1988)

  15. Várady, Z.: Die mikrochirurgische phlebextraktion. Vasomed aktuell, 3: 23-5. (1990)

  16. Várady, Z.: Fleboextraccion estetica mediante microcirurgia segun metodo de Várady. Revista panamericana de flebologia y limfologia. Nro. 5. junio de 18. (1992)

  17. Várady, Z.: Möglichkeiten der Varizenoperation. Angio Sonderdruck 8. Nr. 6: 385-389. (1986)

Dr. Várady Zoltán

Frankfurter Spezialklinik flir Beinleiden
Zeil 123
6000 Frankfurt am Main


Érbetegségek: 1994/2. - 29-33. oldal