Az alsó végtagon kialakult varirositas syndromában vizsgálták a Líoton 100.000 hatékonyságát 14 nap kezelés után. A klinikai és szubjektív tünetek indikátorainak a változását követték. A vizsgált indikátorok voltak: spontán és nyomási fájdalom a varicositás terülelén, a lábszár körfogata, izomgörcs. 147 beteg vizsgálatának adatait értékelték statisztikai módszerekkel. A vizsgált tünetek a kezelés 14. napján szignifikánsan (p<0,001) esökkentek. Az éjszakai izomgörgés kisebb mértékben csökkent, mint a nappali, ami a kompressziós pólya nappali alkalmazásának és az izompumpának a fontosságát támasztja alá. Mellékhatás miatt a kezelést nem kellett felfüggeszteni. A Lioton 100.000 gél a legmagasabb heparín tartalmú gél, jól penetrál a bőrbe, és ezáltal érvényesül a heparín anticoaguláns és gyulladáscsökkentő hatása is.
Érbetegségek: 2002/3. 85-90. oldal
KULCSSZAVAK
krónikus vénás elégtelenség, varicositás, ulcus cruris, heparin, Lioton 100.000 gél
Bevezetés
A krónikus vénás elégtelenség kö vetkeztében kialakult szövődmények a magyar lakosság 10-15%-át érintik (Nehéz láb, fáradékonyság, lábszár ödéma). Epidemiológialag azért jelen tős a tünetegyüttes, mert nagyszámú beteget érint. Olyan szövődmények, melyek már a munkaképességet, az életminőséget is befolyásolják (varicositas, irreverzibilis ödéma, izomgörcsök, dermatilis), a lakosság 10%-ánál fordult elő. Súlyos szövődmények, melyek munkaképtelenséggel járhatnak, folyamatos orvosi kezelést igényelnek(ulcus cruris, ekcéma), az érintettek 46%-ársál fordulnak elő. Ekonómiai szempontból a syndromának az a jelentősége. hogy a szövődmények kezelése költséges.
Magyarországon sajnálatos módon nem tudjuk, hogy mennyit költünk az ulcus cruris kezelésére. Az arányok meghatározása utalhat a probléma súlyosságára: számításaink szerint feltehetően a teljes egészségügyi költségvetés 6%-át költjük az ulcus cruris ellátásra (Angliában, ahol a legracionálisabb a lábszárfekély-ellátás, ez 2%). A megelőzés, a betegek időven történő tájékoztatása és a korai kezelés meghatározó a beteg sorsát és a kezelés cost benefit vonatkozásait illetően. Ezért fontos, hogy a krónikus vénás elégtelenség tüneteinek jelentkezésekor már megkezdődjön az oki kezelés.
A krónikus vénás elégtelenség (CVI) diagnózisáriak felállításához szükségesek klinikai és műszeres vizsgálatok, melyek elsősorban a mély-, vagy superficialis vénákban kialakult obstructiot vagy refluxot - azaz a makrocirkuláció zavarát - állapítják meg. A gondos anamnézis (családi és egyéni) nélkülözhetetlen. A családi anamnézis (varicositás, phlebothrombózis, mélyvénás thrombózis, ulcus cruris, nyiroködénla) az örökletes- és rizikófaktorokra világít rá. Az egyéni anamnézis a vizsgált egyén esetében fennálló rizikófaktorokat tárja fel (nem, életkor, testsúly, foglalkozás). A vénás elégtelenség súlyosságának megítélésében fontos a dysfunkció mértékének megítélése (munkaképes, munkaképtelen).
A fizikai vizsgálat a klinikai tünetek megismeréséhez szükséges (fájdalom, corona phlebectatica paraplantaris, ödéma, varicositás. hyperpigmentáció, dermatosclerosis. stasis dermatitis, ulcus).
A krónikus vénás elégtelenség osztályozása
A Widmer által javasolt osztályozás a klinikai tüne-tek síllyossága szerint I-III stádiumot különít el, a napi gyakorlatban széles körben használt (4). Előnye, hogy egyszerű, a klinikai vizsgálatra épül. Hátránya, hogy nem utal az anatómiai és a pathológiai elváltozásokra.
- stádium: paraplantaris phlebectasia, ödéma
- stádium: varicositás, pigmentáció, dermatosclerosis
- stádium: ulcus cruris, ulcus utáni heg vagy atrophia
Az ún. CEAP osztályozás figyelembe veszi a klinikai tüneteket (C), az etiológiát (E), a károsodott ér anatómiai helyzetét (A) és a pathológiai elváltozást (P), valamint a munkaképesség-csökkenés mércéjeként a dysfunk ciós panaszokat (4).
Klinikai tünetek: C 0-6
1 = teleangiectasia, reticularis vénák,
2 = varicositás, 3 = ödéma,
4 = bőrtünetek (lipodermatosclerosis, pigmentáció, varicositás, stasis dermatitis),
5 = fenti tünetek + gyógyult fekély,
6 = fenti tünetek + aktív fekély.
Etiológia: Ec, Ep, Es
Congenitalis (Ec),
Primer dysfunkció (Ep),
Secunder (Es),
postthrombotikus,
posttraumás,
egyéb.
Anatonómia: As, Ad, Ap
Superticialis vénák (As)
Mélyvénák (Ad)
Perforáló vénák (Ap)
Pathofiziológia: Pr, Po, Pro
Reflux (Pr),
Obstrukció (Po),
Reflux és Obstrukció (Pro).
Munkaképeség-csökkenés, dysfunkció mértéke:
0 = panaszmentes,
1= panaszos, munkaképes,
2 = kompressziós pólyában munka képes,
3 = munkaképtelen
A CVI nemcsak makrocirkulációs károsodásokhoz vezet, hanem már korai szakaszban észlelhetők a mikrocir kuláció zavarára utaló klinikai és pathológiai tünetek. Szövettani vizsgálattal a kapillárisok fokozott tágulata és kanyargóssá válása látható, és a fluorescens videomikroszkóppal megállapítható a fluorescens festék fokozott diffúziója a környező szövetekbe (6), anli a transzkapilláris diffúzió növekedését jelenti. A vénás keringési zavar következtében fokozódik a perifériás vénás nyomás, károsodik a vénafal endothel rétege, a fehérvérsejtek kitapadása (trapping) és aktivációja gyulladásos mediátorok felszabadulását eredményezi. Csökken a vénás resorbció, növekszik az intersticiális folyadékgyülem. Fokozatosan károsodik a nyirokkapillárisok és dermalis kollektorok funkciója is, aminek következtében fehérjefiús nyirokfolyadék is felszaporodik a szövetekben, így nyiroködéma is társul a vénás keringési zavar klinikai tüneteihez (2. 3). A kóros vénás-lymphás keringési zavar kezelés nélkül feltartóztathatatlanul vezet a lábszáron gyulladás kialakulásához (stasis dermatitis) és a bőr trofikus károsodásához (ulcus cruris).
Műszeres vizsálatok
A Doppler index kiszámítása (a felső és az alsó végtag vérnyomásának hányadosa, ép artériás keringés esetén nem kisebb mint 0,8) arról tájékoztat. hogy nincs súlyos artériás makrocirkulációs zavar. A CW Doppler vizsgálattal a vénás billentyűk jó működéséról vagy elégtelenségéről tájékozódunk. A vénabillentyűk jó működéséről, azaz a megfelelő vénás telődésről (refilling time 5-18 sec) a plethysmographiás vizsgálatok adnak felvilágosírást.
A bőr anyagcseréjére utaló gázok - az oxigén és a széndioxid - diffúzióját a transcután oxigén (tcp02) és a transcután széndioxid (tcpC02) nyomásának a mérésével lehet meghatározni. A laser Doppler áramlásmérés a bőr mikrocirkulációjáról ad mérhető adatokat. Azon az elven alapszik. hogy a laser fény kis mértékben elnyelődik, nagyobb mértékben visszaverődik a bőr 1,2-1,5 mm mélységéből. A kiserekben mozgó vörösvérsejtekről visszaverődő fényhullámok frekvenciája megváltozik, és ez a változás arányos a vizsgált bőr területén áramló vörösvérsejtek számával. A módszerrel meghatározható a venoarteriás reflex bekövetkezésének módja, a reaktív hyperemia áramlásgörbéje, a hőhatásra (hideg-meleg) kialakuló kapilláris reakció, és mindezen értékek alapján a microangiopathiás index (1). A szövetekben mért perfúzió (flux), a bőr mikrokeringésének relatív mérőszáma. A perfúziót befolyásolja az erek állapota (endothel sejtek, pericyták, perivascularis terület), a kapillárisokban kialakult rheológiai viszonyok (stasis, vörösvérsejtek pénztekercs képződése, fehérvérsejtek összecsapzódása, thrombosis), a kötőszövet tömöttsége (nyiroködéma, felszaporodott alapállomány), az erek beidegzése (axon reflex, C-rost károsodás). A phlebographia a vénarendszer állapotáról ad felvilágosítást.
Célkitűzés
A cél a varicositás syndromában szenvedő betegeknél a Lioton 100.000 géllel végzett monotherapia hatékonyságának a felmérése volt. A heparin tartalmíl gél biológiai tulajdonságánál fogva a vénatágulattal járó objektív klinikai és szubjektív tünetek befolyásolására alkalmas.
Beteganyag
147 varicositás syndromában szenvedő beteg (101 Ilő és 46 férfi) került bevonásra a vizsgálatba. Az átlagéletkor 57.8 év volt. Beválasztási kritériumok; életkor 21-89 év között, ödéma, spontán fájdalom a varixnak megfelelően, nehéz láb érzés, varicositás, visszér felett nyomási fájdalom, lábizomgörcs. Kizárási kritériumok; artériás occlusio. doppler index <0,8, vesebetegség, kezeletlen (nem beállított) magas vérnyomás, kardialis dekompenzáció (lábszár ödéma), anticoaguláns kezelés, cytosztatikus- vagy szisztémás kortikoszteroid kezelés. NSAID szerek szedése, súlyos ízületi betegség, mozgáskorlátozottság.
Adjuváns kezelés
Kompressziós pólya alkalmazása az érintett végtagon.
Nem várt hatás, állapotváltozás, mellékhatás
Nem várt hatás, mellékhatás: fokozódó gyulladás, viszketés, fájdalom, ödéma, erosiok, bőrkiütés. Állapotváltozás: minden olyan tünet, mely a Lioton gél alkalmazása előtt nem volt jelen: bőrkiütés, vérzékenység, száraz bőr, viszketés stb. Jelezni kell, hogy a vizsgáló szerint a nem várt mellékhatás kapcsolatban van-e a Lioton 100.000 gél alkalmazásával. Mellékhatás (fokozódó gyulladás), nem várt állapotváltozás esetén azonnal abba kell hagyni a gél alkalmazását. A beteg kérésére a kezelés bármikor (indok nélkül is) felfüggeszthető.
A vizsgálat menete
A kezelendő személy klinikai vizsgálata, a diagnózis megállapítása a kezelés megkezdése előtt történik. A beválasztási és kizárási kritériumok mérlegelése után kedvező esetben beválasztás a vizsgálatba. A venotonikumok és a gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedését fel kell függeszteni. a kezelendő személyt tájékoztatni kell a vizsgálat céljáról, menetéről, együttműködésének szükségességéről. Ha részt kíván venni a vizsgálatban, a meghatározott körülmények között, alá kell írnia a beleegyező nyilatkozatot. A helsinki megállapodásnak megfelelően a betegeket a kezelés várható előnyeiről és a lehetséges mellékhatásokról is tájékoztatni kell. A kezelés megkezdése előtt a betegek írásban megerősítik részvételi szándékukat. A vizsgálatból- a beteg bármikor, indokolás nélkül is visszaléphet. Részletesen kell tájékoztatni a beteget arról, hogy milyen tünetek megfigyelését kérjük. A kezelés ideje alatt a betegek nappal kompressziós pólyát alkalmaznak. A betegek vizsgálata és véleményük megkérdezése a szubjektív panaszokról a kezelés kezdetekor (1, vizit), a 7. napon (2. vizit) és a 14. napon (3. vizit) történt. Panaszok értékelése négy síllyossági csoport szerint történt, aszerint, hogy a tünetek jelenléte milyen: nincs, minimális, közepes, erős.
Alkalmazás
A tágult varfix feletti bőrterületet naponta 3 alkalommal be kell kenni Lioton géllel. Szükség esetén utánzsírozás történhet.
Statisztikai kiértékelés
A varicositás syndroma jellemző paramétereinek értékelése 3 vizsgálat (0.-7.-14, nap) során zajlott le. A változások együttes összehasonlítása ismételt méréses varuncia analízissel (ANUVA) történt.
Ordinális skálán mért változások esetén Friedman próba segítségével történt az összehasonlítás. Az első és utolsó vizit közötti változások a vizsgálati paraméterek kategóriáinak öszszevonása után McNemar próbával is összehasonlításra kerültek.
I. táblázat.
Spontán fájdalom az érnek megfelelően.
1. ábra.
Spontán fájdalom az érnek megfelelően.
Eredmények
A varicositás syndroma tünetei a Lioton 100.000 gél kéthetes használata után szignifikánsan csökkentek. A tünetek között kiemelkedő jelentőségei az érnek megfelelő spontán fájdalom, ami már a második viziten csökkent és a harmadik viziten (a kezelés 14. napja) szignifikáns csökkenést mutatott (I. táblázat és l. ábra).
Az erek feletti, illetve az ér környéki nyomásérzékenység fontos indikátora a beteg életminőségének. A nyomásérzékenység kisebb mértékben, de szignifikánsan csökkent a gél hatására (2. ábra).
A vénás resobció javulásától az várható, hogy a szövetközi ödéma és ezáltal a láb körfogata csökken. A mérések azt bizonyították, hogy a bokacsont felett 4 cm-rel mérve a láb körfogatán az ödéma csökkent, a körfogatban mért különbség átlag 1,28 cm (II. táblázat és 3. ábra). A lábikragörcsök száma csökkent a kezelés alatt. Az éjszakai izomgörcsök kisebb mértékben csökkentek, mint a nappali panaszok, de mindkét indikátor szignifikánsan javult a kezelés 14. napjára.
A betegek dysfunkciós panaszai is értékelésre kerültek, A nehézláb-érzés változása jelentősen befolyásolja a beteg közérzetét, életminőségét. A kezelés befejezésekor a 14, kezelési napon csökkent a láb fáradékonysága és a nehéz láb érzése (4. ábra).
2. ábra.
Tapintási és nyomási érzékenység az érfalnak megfelelően.
II. táblázat.
A lábkörfogat változásai 4 cm-rel a bokacsontok fölött. Az 1. és 3. vizit közötti különbség átlagosan 1,28 cm, 95% C I: (1,07,1,5). P<0,001.
Megbeszélés
A Lioton 100,000 gél hepalrin tartalmú készítmény. A heparin (glycosaminoglycan) a hízósejtek granulumaiban, a heparin sulphat a kötőszöveti alapállományban, a sejtek felszínén és a basalis laminákban található. A glycosaminoglycanok polyanionos, komplex carbohydratok. A polysaccharida láncok amino-cukor és hyaluronsav disaccharida egységekből állnak. A heparin biológiai aktivitásai: anticoaguláns. gyulladáscsökkentő, javítja a sebgyógyulást, fokozza a sejtdifferenciációt és hat a sejt proliferációra. A heparin széles körű hatásának az a magyarázata, hogy a glycosaminoglycan különböző szerkezeti proteinekhez kapcsolódik, ilyen fehérjék: chemokinek (pl, interleukin-8, macrophag inflammatoriklls protein MIP-1 ?-ß, monocyta kemotaktikus protein MCP-1), extracelluhiris matrix proteinek (laminin, collageén-IV, fibronectin, vitronecitin, thrombospondin, sejtfelszíni proteinek (selectin), növekedési faktorok (bázikus fibroblast növekedési faktor, varieositás endothel növekedési faktor stb.). enzimek (elastase, catepsin G. superoxid dismutase stb.).
3. ábra.
Lábkörfogat átlagok 4 cm-rel a bokacsontok fölött.
4. ábra.
Fáradékony, nehéz láb érzés.
Krónikus vénás elégtelenségben a tágult, gyulladt vénák feletti bőrön alkalmazva véralvadás- és gyulladáscsökkentő hatása használható fel. A heparin képes csökkenteni a T-lymphocyták aktivitását (7). A gyulladás gátlása csökkenti az érfal károsodásának a lehetőségét, a leukocyták kapcsolatát az érfallal, ami által a sérült sejtekből enzimek, mediátorok szabadulnak fel, és kialakul a perivascularis gyulladás, fibrin-manzsetta (5 ). A carbohydrate-selectin interakció gátolja a leukocyták kitapadását az érfalra. A heparin csökkenti a neutrophil leukocyták aktivitását is azáltal, hogy blokkolja a granulumokból az aktív enzimek felszabadulását. A gyulladás csökkentése és a resobciós viszonyok javítása a vénás oldalon azt eredményezi, hogy csökken a nyirokköteles elszállítandó anyagmennyiség a szövetekben, és ezáltal csökken a nyiroködéma. A javult nyirokdrainage a szöveti folyadék mennyiségi csökkenését és ezáltal a végtag körfogatának normalizálódását eredményezi. Az összetett hatás következtében csökken a gyulladás és a fájdalom a varicosltás területén. A vénás pangás mérséklődése javítja a vénás visszaramlást, és ezért javul az izmok vérellátása, csökken a lábizom görcs gyakorisága.
A gél hatásának a megítélésére ezért alkalmas annak elérése, hogy a jellemző klinikai tünetek és panaszok súlyossága milyen mértékben változott. A visszérbetegség síilyosságának indikátorai közül vizsgálható: spontán fájdalom a visszér felett, nyomásérzékenység, a láb körfogata, nehézláb-érzés, lábizom görcs. A beteg elégedettségét jelzi, hogy a vizsgálat befejezése után a betegek folytatják-e a Lioton 100.000 géllel való kezelést, illetve alkalmazzák-e majd a tünetek ismételt jelentkezése esetén. 88% folytatni kívánja majd a kezelést, 1 % nem adott választ. A vizsgálatot lezárt betegek közül 11% nem kívánja a gélt a továbbiakban alkalmazni, aminek részben az alkalmazás helyén jelentkező enyhe bőrviszketés, részben a magasnak tartott gyógyszerköltség az oka. Nem várt hatást az alkalmazás ideje alatt nem tapasztaltunk. 2 beteg felfüggesztette a kezelést, mert az alkalmazás helyén viszketést észlelt, 2 beteg bőrszárazságra panaszkodott.
A Lioton gél nem javasolt abban az esetben, ha a tágult véna felett stasis dermatitis alakult ki, szövődményként erysipelas, pyoderma, fekély keletkezett. Ismert vérzékenységben ugyancsak kontraindikált.
Köszönetnyilvánítás
Dr. Boda Krisztinának (SZTE Orvosi Informatikai Intézet) tartozunk köszönettel a statisztikai számítások elvégzéséért.
Irodalom
- Belcaro, G., Cesarvne, M. R., De-Sanctis, M. T., et al.: Laser Doppler and Transcutaneous Oxymetry: Modern Investigations to Assess Drug Efficacy in Chronic Venous Insufficiency. Int. J. Microcirc. 15 (Suppl. 1): 45-9, 1995.
- Daróczy J.: Pathology of Lymphedema. Clin. in Dermatol. 13: 433-444, 1995.
- Daróczy J.: A krónikus vénás elégtelenség - ulcus cruris betegség korszerű szemlélete: Háziorvos Továbbképző Szemle 2: 58-63, 1997
- International Consensus Conference and Document, Phlebology. 10: 3-8. (1995).
- Natzner, Y., Marx, G., Drexler, R., Eldor, A. et al.: The inhibitory effect of heparin and related glycosaminoglycans on neutrophil chemotaxis. Thromb. Haemostas. 52: 134-142. (1984).
- Speiser, D. E., Bollinger, A.: Microangiopathy in mild chronic venous incompetence (CVI): Molphological alterations and increased transcapillary diffusion detected by fluorescence videomicroscopy. Int. J. Microcirc. Clin. Exp 10: 55-66, 1991
- Tyrrel, D. J., Kilfeather, S., Page, C. P.: Therapeutic uses of heparin beyond its traditional role as an anticoagulant. TiPs. 16: 198-204. (1995).
Dr. Daróczy Judit
Fővárosi Önkormányzat
Szent István Kórház
II. Belgyógyászati Osztály
Budapest, Jahn Ferenc u. 62-66.
Érbetegségek: 2002/3. 85-90. oldal