Nyomtatás
Szerzők: Dr. BIHARI IMRE

R. T. A. Chalmers, J. J. Hoballah, W. J. Sharp és mtsai. Amer. J. Surg. 168: 85-90. (1994)

Az infrainguinalis artéria bypass graftok sikertelenségének egyik legfőbb oka az anastomosisokban fellépő neointima hyperplasia. Az angiológiai kutatások egyik célja ennek etiológiáját kideríteni és kialakulását megakadályozni. Állatkísérleteket végeztek - hat kutyán aorto-biiliacalis PTFE graftokat ültettek be 12x6 mm-es méretben. A cikk ennek eredményéről számol be.

Érbetegségek: 1994/2. - 35. oldal

R. T. A. Chalmers, J. J. Hoballah, W. J. Sharp és mtsai. Amer. J. Surg. 168: 85-90. (1994)

Az infrainguinalis artéria bypass graftok sikertelenségének egyik legfőbb oka az anastomosisokban fellépő neointima hyperplasia. Az angiológiai kutatások egyik célja ennek etiológiáját kideríteni és kialakulását megakadályozni. Kétségtelen, hogy több tényező ismert, elsősorban mechanikai okok, amelyek egy end-to-side anastomosis esetén többirányúak lehetnek, úgy mint a tágulékonyság- és méretkülönbség, a nyíró erők fellépése és az ismétlődő feszítések.
Állatkísérleteket végeztek - hat kutyán aorto-biiliacalis PTFE graftokat ültettek be 12x6 mm-es méretben. Az egyik distalis anastomosisba rugalmasan táguló rozsdamentes acél Wallstent-et helyeztek be, míg az ellenoldalt kontrollnak használták.
Az eredmények értékelésére 4 és 12 hét után került sor. A vizsgálatot megelőzően egy állat elpusztult. A feldolgozott 10 anastomosis közül 8 nyitva maradt - a két elzáródott közül az egyik stentelt volt, a másik nem. A négy hetes vizsgálatkor a stentelt anastomosisokban nagyobb volt az intima vastagsága a proximalis stent résznél, míg más helyeken a lumen területe és az intima vastagsága azonos volt a nem stentelt anastomosisokkal.
A 12 hetes vizsgálatkor a kontroll anastomosisok intima vastagsága jelentősen megnövekedett a 4 hetes vizsgálathoz képest, míg a stenteltekben lényeges változás nem volt. Ez azt jelenti, hogy a kontroll anastomosisokban nagyobb lett az intima vastagsága, mint a stenteltekben.
Külön kell választani azonban a stent proximalis végén mért intima rész vastagságát, amely progrediált a 4. és 12. hét között. Végülis megállapítható, hogy a stent behelyezésével az anastomosisoknál fellépő neointima hyperplasia áttevődött a graft és stent találkozás proximalis részére.

Dr. Bihari Imre


Érbetegségek: 1994/2. - 35. oldal