Nyomtatás
Szerzők: M. R. CESARONE, G. BELCARO és mtsai.

J. Cardiovasc. Pharmacol. and Ther. 2002., Vol. 7., Suppl. 1:17-20.

Az ödémaképződésés a mikrocirkulációs eltérések megelőzése HR-ral (hidroxyethyl rutosid, Venoruton). Prospektív, randomizált, kontrollált vizsgálat.

Érbetegségek: 2003/2. 53. oldal

A lábszár-boka ödéma megjelenését és fokozódását az interkontinentális repülés velejárójaként fogadták el. A megnövekedett kapilláris filtrációért a kisebb kabinnyomást, a szűk hely miatti immobilizációt és a megváltozott folyadék egyensúlyt tették felelőssé. Természetesen a hosszú repülés számos más keringési problémát is tartogat (trombózis, tüdőembólia). A trombotikus szövődmények elkerülése céljából a kompressziós harisnyát és az LMWH-t már eddig is sikeresen használták. A hosszas repüléssel kapcsolatos ödéma megelőzésére azonban eddig nem állt protokoll a rendelkezésünkre.
Ebben a cikkben a HR hatását vizsgálták: hogyan előzhető meg, illetve uralható a repüléssel kapcsolatos mikroangiopátia, illetve az ödémaképződés?

Beválasztási, kizárási kritériumok

40 főt két, összehasonlítható paraméterekkel rendelkező csoportra osztottak. A vénás elváltozások közül a varicositas, az ödéma, a kezdődő bőrelváltozás és a krónikus vénás hipertenzió megengedett volt. A repülőutak hossza 7 és 9 óra volt. A kompressziós kezelést mellőzték az utazást megelőző héten és az utazás alatt is. HR-kezelés: 2x1 g, 3 napig, utazás előtt. Kizárták azokat, akiknek diabeteses mikroangiopátiája, mobilitási akadályozottsága, jelentős túlsúlya vagy hat hónapon belül sebészeti beavatkozása, illetve varfix sclerotizációja volt. Ezen kívül az egyéb cardiovascularis kezelésben részesült betegek sem vehettek részt a vizsgálatban. A mikrocirkulációs paraméterek első mérése az utazást megelőző 4 órán belül, a második mérés az utazást követő két órán belül történt. A mért mikrocirkulációs paraméterek a következők voltak: lézer Doppler flowmetriával a venoarteriolaris reflex (VAR), a lábszár-ödémaképződés (RAS), valamint transcutan pO2 mérés.

Eredmények

A kiindulási értékhez képest a transcutan pO2 csökkenése mindkét csoportban megfigyelhető volt, de a HR-kezelést kapott csoportban a csökkenés szignifikánsan kisebbnek mutatkozott. A lézer Dopplerrel hasonlóan alacsonyabb tendenciákat mértek, de a kezelt csoportban a csökkenés szignifikánsan kisebb volt.
A venoarterialis reflex csökkenése a placebo csoportban progresszív tendenciát mutatott a hosszabb utazási idő javára. HR-kezeléssel kisebb csökkenést regisztráltak, és a két utazási hossz esetén nem mutatott progressziót az értékek csökkenése. Végül a lábszár ödéma - kezelés nélkül - szintén nőtt az utazási idő növekedésével. A HR-kezelés hatására viszont nem volt szignifikáns ödémaképződés.
A szöveti oxigénszint és a flux folyamatos romlása progresszív mikrocirkuláció romláshoz vezet, amelyet a HR-kezeléssel részlegesen lehetett megelőzni. A csökkent VAR és a megnövekedett RAS jelzi a kapilláris filtráció megnövekedését, ami klinikailag ödémaként jelentkezik. Az ödémaképződést a HR-kezeléssel teljesen uralni lehetett.
Ref.: Az alacsony légnyomás és az immobilitás a repülés alatt ödémaképződéshez vezet, amely nem feltétlenül jár együtt a meglévő krónikus vénás elégtelenséggel. Az ödéma megelőzésében fontos alternatíva a gyógyszeres kezelési lehetőség, hiszen vannak országok, ahol a kompressziós harisnya viselése a hőmérsékleti viszonyok miatt nehezen megvalósítható. A profilaktikusan adott HR-kezelés a szerzők szerint hatékonynak bizonyult az utazási mikrokeringés zavarok kezelésében és megelőzésében.
Magyarországi sajátosság, hogy a hosszú utazással kapcsolatos keringési zavarok talán leginkább a turistabuszokkal utazókat érintik. A nem ritka 20-24 órás utazás jelentősen meghaladja a cikkben említett 9 órás határt. Így feltehető, hogy szélesebb utazóközönséget érint a fent említett probléma.

Dr. Bartók Péter


Érbetegségek: 2003/2. 53. oldal