Nyomtatás
Szerzők: BARTOS GÁBOR, BIHARI IMRE, JÁMBOR GYULA, NEMES ATTILA, MARTOS VERONIKA, MARKOVICS GABRIELLA

Az érsebészet kezdete a Szekszárdi és a Gyulai Kórházban

Eddigi hét közleményünkben ismertettük a városmajori, a Stefanics iskolai, a volt OTKI-ban működő, a pécsi, a szegedi, a Jellinek kísérleti munkacsoport, a debreceni, a budapesti Baross utcai, a szombathelyi, a győri, a székesfehérvári és a dunaújvárosi korai érsebészeti munka - csoportok működését. A továbbiakban két újabb, jelentős vidéki munkacsoport leírása következik.

Érbetegségek: 2015/4. 139-148. oldal

Eddigi hét közleményünkben ismertettük a városmajori, a Stefanics iskolai, a volt OTKI-ban működő, a pécsi, a szegedi, a Jellinek kísérleti munkacsoport, a debreceni, a budapesti Baross utcai, a szombathelyi, a győri, a székesfehérvári és a dunaújvárosi korai érsebészeti munka - csoportok működését. A továbbiakban két újabb, jelentős vidéki munkacsoport leírása következik.

Az érsebészet korai időszaka a Szekszárdi Kórházban

A Szekszárdi Kórház történetének előzményeiben más hazai intézetekhez hasonlóan több u.n. xenopodium, nosodochium, nosocomium (ispotály, kóroda) szerepelt a XVIII. századig.
Az első kórház, két hatágyas kóteremmel, 1801-ben épült meg, amelyet Ferenc császár tiszteletére, Ferenc- ispotálynak neveztek el. Az évtizedek során ez tovább bővült, nagyobbodott és emeletet kapott. Mai terjedelmét Babics Mihály főorvos, a költő dédapja idején, az1840-es években érte el, de fejlesztése nem kis közös társadalmi erőfeszítéssel 1872-ig folytatódott (1. ábra). Szekszárdi jellegzetesség volt, hogy a kórház javára történő gyűjtéseket, az emberek vidám hangulatát kihasználva a szüreteken is folytatták.

Az érsebészet korai időszaka a Szekszárdi Kórházban

1.ábra
Régi kórház

Az I. Világháború után a kórház végképpen kicsi lett. Igen komoly törekvések voltak új intézmény építésére. Társadalmi összefogással és jelentős állami támogatással, kiemelten pedig Treer István főorvos aktív munkálkodása révén, 1930-ban megnyílt a Horthy Miklósról elnevezett Közkórház. Ez 800 ágyat, hat osztályt, diagnosztikus részlegeket és kiszolgáló létesítményeket foglalt magába (2. ábra).

Az érsebészet korai időszaka a Szekszárdi Kórházban

2. ábra.
Horthy Miklós Közkórház

A II. Világháborút nagyobb veszteség vagy rombolás nélkül sikerült átvészelnie. Az időközben Balassa János nevét felvevő intézmény, 1945 után új részlegekkel bővült. E névadásnak annyi vonatkozása van a nagy sebészhez, hogy ő 1814-ben, a Tolna megyei Szent Lőrincen született.
A kórház nagy fejlődése 1960 és 1980 közé esett, ami az akkori, viszonylag kedvező országos gazdasági helyzet mellett, az intézményt vezető Szentgáli Gyula aktivitásának köszönhető. Az ágyszám 1500-ra nőtt és ez az időszak, a kórház életében valódi virágkornak tekinthető (3. ábra). Új klinikai részlegek kialakítása és a diagnosztikai lehetőségek jelentős fejlesztése mellett orvos-nővérlakások, gyermekintézmények és sportlétesítmények épültek. A kórháznak 1965-től Orvosi Közlemények címmel saját tudományos lapja volt. Itt ringott a hazai egészségügyi informatika bölcsője, amelyből az országos feladatokat ellátó GYÓGYINFOK nőtt ki.

Az érsebészet korai időszaka a Szekszárdi Kórházban

3. ábra.
Balassa János Kórház

Újabb nagyszabású beruházás 1995-ben kezdődött ismét, amely 2007-ben fejeződött be. Új műtőblokk és Sürgősségi Betegellátó Osztály épült, más egyéb létesítményekkel együtt. Kelemen Endre (4. ábra) 1962-ben került a Sebészeti Osztály élére, így a szekszárdi érsebészet a hatvanas évek kedvező légkörében indulhatott meg, pontosabban 1964-ben. A korai érsebészeti tevékenységet Kelemen segítségével írjuk le a továbbiakban. Mint a legtöbb helyen úgy itt is, az érműtéteket az alsó végtagon, főként a femoro-poplitealis és perifériás érpályán TEA-val, vénás bypassal ill. érprotézissel kezdték el. A hasi aortán aorto-bifemoralis áthidalásokat, aorta aneurysma resectiokat végeztek, de operáltak dissecaló aneurysmákat is. A mellkasi aortán három coarctatiot oldottak meg, kettőt resectioval és anastomosissal, egyet pedig a bal arteria suclavia és a distalis aortaszakasz közötti anastomosissal. Érdekes, egyedi esetük volt, amikor az aorta ascendensről indított Y-graft szárait vezették a csaknem elzáródott arteria carotisokhoz. Rendszeres carotis rekonstrukciók azonban akkor nem szerepeltek repertoárjukban. Néhány műtét történt a páratlan zsigeri artériákon is. Ugyanakkor sok renovascularis rekonstrukciót végeztek. Ugyancsak számos porto-cavalis anastomosis is készült. Műtéti fegyver - tárukban természetesen ott volt a lumbalis és thoracalis sympathectomia is. A baleseti sérültek érrekonstrukcióit szintén elvégezték. Operáltak továbbá extraanatomicus bypass műtéteteket is, az első axillo-femoralis bypass beültetés 1966-ban történt. Az érsebészeti szakrendelést 1968 körül szervezték meg.

Az érsebészet korai időszaka a Szekszárdi Kórházban

4. ábra.
Kelemen Endre

Két jelentős teljesítménye volt a szekszárdi érsebészetnek:

   1. Ők közölték az első hasi aorta aneurysma resectiót, amelyet magyar RICO érprotézissel végeztek 1965-ben (1) (5. ábra). Az eset további, pathologiai érdekessége, hogy az aneurysma oka Erdheim-féle medianecrosis volt, mindez 1966-ban angol nyelvű lapban is megjelent (4).

   2. 1965-től intenzíven foglalkoztak a renovascularis hypertonia kérdéseivel, és a mellékvese ill. a renoparenchymás eredetű hypertoniákkal (Conn syndroma, zsugorvese, stb.) E munkában Gesztesi Tamás volt belgyógyász partnerük. Első közlésük 1966-ban jelent meg (2), majd 1984-ben monográfiát is írtak e témában (11).

Az érsebészet korai időszaka a Szekszárdi Kórházban

5. ábra.
Kelemen által operált hasi aneurysma és a beültetett RICO protézis képe.

Néhány kiragadott számszerű adat: aorta és perifériás helyreállító műtét 1963-2000 között 1168, sympathectomiák 1962-1975-ig 371 műtét, renovascularis operáció 1965-től 1999-ig 92 beavatkozás, adrenalectomia 1962 és 1975 között 47 eset, porto-cavalis anastomosis 48.
Kelemen munkáját számos, fiatal, tehetséges munkatársa támogatta, így elsősorban Szarka József, aki később utóda lett (6. ábra), továbbá Éliás Sándor és Faragó István, aki külföldre távozván a svéd királyi udvar sebészeként dolgozik. Rajtuk kívül még Rónai László, Bakonyi Tibor, Schönfeld János és Braun Sándor. Valamennyien érsebész szakorvosok lettek.

Az érsebészet korai időszaka a Szekszárdi Kórházban

6. ábra.
Szarka József

Viszonylag szerencsés helyzetben voltak, mivel már korán, fejlett radiológiai háttér, így DSA állt rendelkezésükre. Az angiográfiákat kezdetben maguk végezték, de már korán, 1965-től, két-három lelkes radiológus kolléga is elsajátította a percutan lumbalis aortografia technikáját.
Kelemen Endre 1992-ben fejezte be nagyívű sebészi pályafutását. Utóda, mint fentebb említettük, Szarka József lett, aki az ő szellemében vezette az Osztályt 2000-ig. A szekszárdi Általános Sebészeti Osztály és Érsebészeti Részleg jelenlegi osztályvezető főorvosa Tihanyi Zoltán, az érsebészeti részleget Mezővári Anna irányítja.

Szekszárdi érsebészeti irodalom 1965-1986.

  1. Kelemen E., Szarka J., Balogh J., Bíró I., Sárdy I.: Szokatlan jellegű hasi aorta-aneurysma resectiója. Orv. Hetil. 1965; 106: 1031-1034.

  2. Gesztesi T., Kelemen E.: A renovascularis hypertonia kórismézésének és sebészeti kezelésének néhány tapasztalata. A Dunántúli Belgyógyász szakcsoport 13. vándorgyűlése. Nagykanizsa, 1966. Absztraktkönyv 27. old.

  3. Balogh J., Kelemen E.: Pathologiai szempontok a renovascularis hypertonia műtéti gyógyításában. A Magyar Pathologusok Társasága nagygyűlése. Szeged, 1966. Absztraktkönyv 42. old.

  4. Kelemen, E., Balogh, J.: Saccular aneurysm of the abdominal aorta due to medianecrosis. Angiology. 1966; 17: 247-251.

  5. Kelemen E., Gesztesi T.: Renovascularis hypertonia. Orvosi Közlemények, 1966; 2: 65-118.

  6. Gesztesi T., Kovács S., Balogh J., Szarka J., Engloner L., Kelemen E.: Conn syndroma. Orv. Hetil. 1967; 108:

  7. Gesztesi T., Kelemen E., Füredi l., Tóth T., Kovács S., Balogh J.: Adatok a (sebészileg) korrigálható hypertoniák kórismézéséhez. Orv. Hetil. 1968; 109: 1021-1024.

  8. Kelemen E., Bíró I., Éliás S., Füredi L., Hegyi A., Szarka J., Tóth T.: Aorto-iliacalis theromboendarterectomia. Orvosi Közlemények, 1968; 4: 199-216.

  9. Kelemen E.:A műtét javallata, kockázata, és eredményessége renovascularis hypertoniában. Orv. Hetil. 1973; 114: 1719-1726.

  10. Kelemen E., Szarka J., Éliás S., Balogh J.: Reno - vascularis hypertonia az arteria körüli idegszövet túltengésétől. Orv. Hetil. 1977; 118: 2949-2951.

  11. Kelemen E., Szarka J., Éliás S.: A renovascularis hypertonia sebészete. Bp. Akad. Kiadó. 1984. 190 old.

  12. Kállay K., Kalocsai T., Kelemen E.: Renovaszkuláris hipertónia. Az orvostudomány aktuális problémái. Szerk. Káldor A. et al. Bp. Medicina, 1985. 50. köt. 174-178.

  13. Kelemen E.: A revaszkularizáció módjának javallati kérdései renovaszkuláris hipertóniában. Az orvos - tudomány aktuális problémái. Szerk. Káldor A. et al. Bp.: Medicina, 1985. 50. köt. 179-182.

  14. Nemes J., Kelemen E., Horváth L., Németh M., Jávor T.: A renovascularis hypertonia aktív kezelési eljárásainak összehasonlító elemzése. Orv. Hetil. 1986; 127: 2483-2487.

  15. Kelemen Endre.: Személyes közlés. Bátaszék. 2014.

Az érsebészet kialakulása Gyulán

A Gyulai Kórház létesítését 1828-ban, a vármegyei alispán javaslatára határozták el. Vidovich Ferenc házát 1845-ben megvásárolták, és ebben rendezték be Békés Vármegye tíz ágyon működő magánkórházát, mely 1846. május 1-én kezdte el működését. A Kórház, a század - fordulóra 1200 ágyasra bővült. Állami kezelésbe1924-ben került, melyet követően újabb pavilonokkal bővítették. Ekkor a vidéki Magyarország második legnagyobb kórháza volt.

Az érsebészet kialakulása Gyulán

1. ábra.
Pándy Kálmán és a Magyar Laboratóriumi Diagnosztikai Társaság róla készült emlékérme.

A Kórházat 1986-tól Békés Megyei Pándy Kálmán Kórháznak nevezik. Pándy Kálmán (1. ábra) neves elmegyógyász és laboratóriumi orvos volt. Diplomáját 1893-ban Budapesten szerezte. Ezután az Egyetemi Elmegyógyászati Klinikán dolgozott. Több alkalommal ösztöndíjasként külföldi inté ze tekben pl. Stockholmban járt.
A Gyulai Kórház elmeosztá lyának 1899-1905 között főorvosa volt. A Lipótmezei Elmegyógyintézet vezetésére 1905-ben kapott megbízást, majd 1911-től a Nagyszebeni Állami Elmegyógyászati Inté zet igazgatója lett. Egyetemi magántanári habilitációját 1908-ban szerezte meg.
Nemzetközi hírnevét az 1910-ben bemutatott és a Neurologisches Zentralblatt-ban leírt, Pándy-reakcióként ismert karbolsavas liquor-fehérje vizsgálat feltalálásával alapozta meg. Ez a módszer a mai napig a rutin diagnosztika része. A Magyar Laboratóriumi Diagnosztikai Társaság - ban róla elnevezett emlékérmet alapított, azon tagjai számára, akik a laboratóriumi diagnosztika területén kimagaslót alkottak.
A kórházban a II. Világháború befejezése után, az újabb és újabb gyógyító szakágak kialakulásának megfelelően, további fejlesztések történtek. A kilencvenes évek második felétől még további bővítések voltak, mint pl. a Központi Orvosi Ellátó Épület (izotópdiagnosztika, röntgen, központi laboratórium, központi sterilizáló), továbbá a Sugárterápiás Központ, valamint az új, fertőzőbeteg ellátó pavilon létesítése.

Az érsebészet kialakulása Gyulán

2. ábra.
A kórháztelep helyszínrajza (a sebészeti pavilon piros karikával jelölve) és az érsebészet épülete.

A Gyulai Megyei Kórház nagy területen elhelyezkedő, pavilonrendszerű intézet, (2. ábra), amelynek sebészeti osztályán indult meg az érsebészet. A gyulai érsebészet megteremtése Zámori Csaba nevéhez fűződik (3. ábra), aki Sáró András, majd 1977 után Sátori Ödön osztályvezetők tevékenysége idején kezdte el munkáját. A továbbiakban a tőle kapott információk segítségével írjuk le az ottani érsebészet kialakulását.
Zámori dr. látva a sok, előrehaladott stádiumban lévő gangraenás beteget, 1972-ben jelentkezett a Littmann professzor által meghirdetett érsebészeti tanfolyamra. Még 1972-ben elvégezte az első két ballonkatéteres embolectomiát. A műszeres feltételeket a Stiller műszerész által készített kézi műszerek jelentették. Atraumatikus fonal helyett olajozott, sodrott fonalat használtak. 1973-ban már voltak atraumatikus csipeszeik, különböző méretű kirekesztő fogóik és ringstrippereik. A radiológián, a direkt punkcióval végzett angiográfiákat Kander Zoltán kezdte el.
Az első femoralis endarteriectomiát 1973-ban végezte el. Amint írja: "1980-ig gyakorlatilag egyszemélyes érsebészeti tevékenységet folytattam. Általános sebészeti munkám mellett meg kellett küzdenem a hobbimnak mondott érműtétekért. Mindig akadt acutabb sebészeti eset az üres ágyra. Egyetlen műtőasztalunk volt és a hosszú érműtét gyakran csak 1-1,5 hét múlva kerülhetett asztalra. Évente 7-8 embolectomiára, 5-6 alsó végtagi érrekonstrukcióra (endarterectomia, véna-bypass) és 8-10 sympathectomiára kerülhetett sor..."
A szakma népszerűsítését különböző továbbképzéseken végezte. A lakosságot üzemekben, falvakban végzett felvilágosító előadásokon tájékoztatta. Kihasználták a helyi újságok, a rádió és a TV nyilvánosságát. Az érsebészeti szakrendelést 1978-ban indították el.
Érsebészeti képzését a városmajorban végzett, többször megszakított, összességében hat hónapos egyéni tanulmányúttal szerezte meg. Az első magyarországi, érsebészeti szakvizsgán, 1980-ban, Soltész Lajosnál szerzett szakképesítést. A vele együtt vizsgázó első hazai szakorvosok, többek között Acsády György, Dzsinich Csaba, Gloviczki Péter, Mogán István és Molnár János (MÁV kórház) voltak. Így ő lett az első, vizsgázott, vidéki szakorvos.

Az érsebészet kialakulása Gyulán

3. ábra.
Zámori Csaba

Gyulán az érsebészet fellendülése 1980 után következett be. Ennek fontosabb állomásai: aorto-bifemoralis bypass 1980, az első carotis műtét 1985. Bevezették az everziós endarteriectomiát. Rupturált hasi aorta aneurysma műtétet 1987-ben operáltak először. Ezt követően kezdték el a választott hasi aneurysma műtéteket is (4. ábra).

Az érsebészet kialakulása Gyulán

4. ábra.
Felhasított hasi aorta aneurysma.

Operáltak ritkábban előforduló álaneurysmákat (pl. anastomosis vagy traumás pseudoaneurysma). Végeztek atípusos bypass műtéteket is (pl. obturator bypass), továbbá szerviz és redo műtéteket. A TEA és a vénás bypassok mellett egyre több érprotézis-beültetésre is sor került.
Ellátták a nagy vénák sérüléseit. Operáltak vena cava inferior plicatiot, vénás thrombectomiát, Palma műtétet s érdekességként sapheno-cavernosus shunt műtétet priapizmus miatt. Foglalkoztak az ulcus cruris műtéti kezelésével. Vizsgálták a Curiosin oldat kiegészítő gyógyhatását. Bevezették a kryovaricectomiát.
A műtététi repertoár csaknem azonos lett a városmajorival. Csupán a mellkasi aortához és a zsigeri erekhez nem nyúltak. A radiológusok közreműködésével intraluminalis beavatkozásokra, PTA-k végzésére is sor került. Ma már angiológus belgyógyász is működik a Kórházban.
Az eredmények láttán további kollégák csatlakoztak hozzá: Taybani Jamal, Gurzó Zsuzsanna, Rokszin Tibor és Hajdú László. Ők idővel önállóan operáló szakorvosok lettek (5. ábra).

Az érsebészet kialakulása Gyulán

5. ábra.
A tanítványok operálnak: 1. Rokszin Tibor. 2. Taybani Jamal. 3. Vígh Aranka műtősnő. 4. Gurzó Zsuzsanna

A műtéti szám is fokozatosan emelkedett. Az új évezred elejére elérték az évi 300 beavatkozást. Ebben az időben, a hetedik legtöbb helyreállító műtétet végző osztály lettek. Az Országos Intézet jelentése a "vidék meghatározó tényezőjeként" jellemeze tevékenységüket.
A szakmai munka fejlődését szervezeti változás is követte: 1984-ben tíz ágyas Érsebészeti Részleget szerveztek Zámori vezetésével, amely 1986-ra húsz ágyassá bővült. Ekkorra már modern angiográfia, új, korszerű műtő és intenzív osztály támogatta működésüket. 1988-ra önálló Érsebészeti Osztállyá váltak, új épületszárnyakat kaptak és jelentősen bővült személyzetük is (6. ábra).

Az érsebészet kialakulása Gyulán

6. ábra.
A gyulai Érsebészeti Osztály munkatársai: 1. Rokszin Tibor. 2. Taybani Jamal. 3. Zámori Csaba. 4. Gurzó Zsuzsanna

Az érsebészet munkatársai rendszeres továbbképzéseken vettek részt. Zámori Csaba 1982-ben hathetes prágai, egyéni tanulmányúton vett részt első sorban a vénás sebészet tanulmányozására. Ekkor vezették be a Smetana-kés használatát.
Gyógyító munkájukról számos kórházi, megyei, regionális és országos fórumon tartott előadásban és nagyrészt a kórházi évkönyvekben megjelent írásbeli publikációban számoltak be (1-92).

Az érsebészet kialakulása Gyulán

7. ábra.
Vezetőségi ülés a kongresszus előtt (Dékán Mária, Pécsvárady Zsolt, Mogán István, Nemes Attila, Acsády György, Jámbor Gyula)

Az érsebészet kialakulása Gyulán

8. ábra.
Az 1999. évi Gyulai Angiológiai Napok megnyitója:
1. Németh Csaba, megyei történész.
2. Kiss Viktória megyei főorvos.
3. Zámori Csaba.
4. Tóth Imre országgyűlési képviselő.
5. Dancs László polgármester.
6. Nemes Attila

Munkájuk elismeréseként 1999-ben megrendezhették a Gyulai Angiológiai Napokat (7-11. ábra). Zámori Csaba tagja volt az Érsebészeti Szakmai Kollégiumnak, valamint a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság vezetőségének. Munkásságát 2004- ben fejezte be. 1982-ben Miniszteri dicséretet kapott, 2003-ban Pándy Emlékérmet (ez a Gyulai Kórház saját Pándy emlékérme) (12. ábra), vagyis a Kórház névadójáról elnevezett legmagasabb elismerést, amely a Kórház parkjában emlékfa ültetésével járt együtt. Ma, tanítványa, Rokszin Tibor vezeti a gyulai érsebészetet.

Az érsebészet kialakulása Gyulán

9. ábra.
A bankett résztvevőinek fogadása.

Az érsebészet kialakulása Gyulán

10. ábra.
A bankett megnyitása.

Az érsebészet kialakulása Gyulán

11. ábra. Zámori Csaba az övéi között

Az érsebészet kialakulása Gyulán

12. ábra.
A Gyulai Kórház emlékérme.

Gyulai érsebészeti irodalom 1974-2012

  1. Zámori Cs.: Perifériás érműtétek kapcsán szerzett tapasztalataink. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1974. december

  2. Zámori Cs., Kander Z., Pásztor P., Sátori Ö.: Acut és perifériás elzáródások műtéti megoldási lehetőségei megyénkben. Békés megyei Orvosnapok. Békéscsaba. 1979. szept. 21.

  3. Sátori Ö., Zámori Cs., Pásztor P.: Akut felületi thrombophlebitisek sebészeti therapiája. A Korányi Sándor Társaság Tudományos ülései. XVII. Thromboemboliák és haemorrhagiás diathesisek / szerk. Schuler D., Görgényi Á. - Bp. : Akad. K., 1983. - 49-53.p.

  4. Zámori Cs.: Az érsebészeti ellátás területünkön (bejelentett hozzászólás). Magyar Sebésztársaság Délkelet-magyarországi Szakcsoportjának Tudományos Ülése. Baja. 1980. jun. 6.

  5. Zámori Cs.: Mégegyszer a thromboemboliás megbetegedésekről. Kerekasztal Konferencia. Gyula. 1980. szept. 26.

  6. Zámori Cs., Pásztor P., Kander Z., Sátori Ö.: Újabb technikai lehetőségeink az érsebészetben. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1981. márc.18.

  7. Sátori Ö., Zámori Cs., Pásztor P.: Acut felületi thrombophlebitisek sebészeti therápiája. Békés megyei Orvos- és Gyógyszerésznapok. Gyula. 1981. okt. 10.

  8. Zámori Cs., Tóth M. : Érbetegek szűrése, gondozása és rehabilitációja. Békés megyei Orvos- és Gyógy szerész - napok. Gyula. 1981. okt. 10.

  9. Kander Z., Steffek M., Balla S., Fazekas P., Zámori Cs.: Érszűkületes betegek ellátásának radiológiai vonatkozásai. Békés megyei Orvos- és Gyógyszerésznapok. Gyula. 1981. okt. 10.

  10. Zámori Cs., Pásztor P., Kander Z., Sátori Ö.: Újabb technikai lehetőségeink az érsebészetben. Békés megyei Orvos- és Gyógyszerésznapok. Gyula. 1980. okt. 10.

  11. Sátori Ö., Zámolyi Cs.: Sebészeti osztályra került érbetegek sorsa. II. Dél-Dunántúli Általános Orvosnapok. Keszthely. 1982. máj. 29.

  12. Zámori Cs., Sátori Ö.: Érbetegek gondozásának lehetőségei megyénkben. II. Dél-Dunántúli Általános Orvosnapok. Keszthely. 1982. máj. 29.

  13. Sátori Ö., Zámori Cs.: Chronicus verőér elzáródásban szenvedő betegek gondozása Békés megyében. MST Kongresszus. Bp. 1982. szept. 3. Societatis Chirurgiae Hungariae : Congressus, Budapest, 1982. 09. 1-3.: Abstracts. - Bp., 19872. - 32.p.

  14. Zámori Cs., Sátori Ö.: Tapasztalataink Cooley-féle érprotézissel (poszter). MST Kongresszus. Bp. 1982. szept. 3. Societatis Chirurgiae Hungariae: Congressus, Budapest, 1982. 09. 1-3. : Abstracts. – Bp., 19872. – 62.p.

  15. Zámori Cs.: Prágai érsebészeti tanulmányút. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1983. március.

  16. Sátori Ö., Zámori Cs., Pásztor P.: Acut felületi thrombophlebitisek sebészeti terápiája. Korányi Sándor Társaság Tudományos ülései. XVII. Kötet 1983.

  17. Zámori Cs.: Prágai érsebészeti tanulmányút. Orv. Hetil. 1983; 124:1396.

  18. Zámori Cs.: Arterienverletzungen. (recensio) Orv. Hetil. 1983; 124: 3205-3206.

  19. Kander Z., Steffek M., Balla S., Zámori Cs.: Lumbalis aortográfiával kombinált aortaív feltöltés. Magy. Radiol. 1983; 57: 328-334.

  20. Zámori Cs., Sátori Ö.:A felületes vénagyulladás műtéti kezelése. MST Kongresszus. Pécs. 1984. szept. 1.

  21. Zámori Cs.: Der Gefässkranke. (recensio) Orv. Hetil. 1984; 125: 3275.

  22. Sátori Ö., Zámori Cs., Ottlakán A.: Sympathectomia helye az érbetegek gyógyításában. Győri Angiológiai Napok. 1985. máj. 23-24.

  23. Zámori Cs., Sátori Ö. Gurzó Zs.: Verőérbetegségek noninvazív diagnosztikája. Győri Angiológiai Napok. 1985. máj. 23-24.

  24. Zámori Cs.: Érbetegségek. Egészségmegőrző Szabad - egyetem. Gyula, 1987. márc. 16.

  25. Taybani J., Zámori Cs.: Érsebészetünk heveny kórképei. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1988. ápr. 19.

  26. Gurzó Zs., Zámori Cs.: Érbetegek korszerű kezelése. Fiatal Orvosok Tudományos Konferenciája. Sátoraljaújhely. 1988. okt. 7-9.

  27. Zámori Cs., Taybani J.: Műtéti kontraindikáció ritka esete. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1989. jan. 26.

  28. Taybani J., Zámori Cs.: Atípusos bypass műtétek. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1989. jan. 26.

  29. Taybani Y., Zámori Cs.: Ulcus cruris érsebészeti megoldása. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1990. február

  30. Bányai T., Taybani J., Zámori Cs., Iványi J.: Angiológiai vonatkozású végtagi műtétek diabeteseseken. (Levél a Szerkesztőhöz) Orv. Hetil. 1990; 131: 2287- 2288.

  31. Bányai T., Taybani J.: Cukorbetegek érsebészeti ellátása (4 éves tapasztalatok). Magyar Diabetes Társaság X. Kongresszusa Dunaújváros. 1990. ápr. 23-25.: előadáskivonatok. - Dunaújváros : MDT, 1990. - 31.p.

  32. Rokszin T. Zámori Cs.: Carotis műtét (video bemutatás) Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1990. ápr. 26.

  33. Zámori Cs.: Cerebrovascularis betegek diagnosztikai és therápiás lehetőségei Békés megyében. Kerekasztal beszélgetés. Megyei Kórház Gyula. 1991. ápr. 11.

  34. Gurzó Zs., Zámori Cs.: Korai szövődmények az érsebészetben. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1991 január.

  35. Gurzó Zs., Zámori Cs.: Késői szövődmények az érsebészetben. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1991. ápr. 11.

  36. Kellermann M., Taybani J.: Traumás pseudoaneurysma. Tudományos Ülés. Városi Kórház. Békéscsaba. 1991. okt. 24.

  37. Zámori Cs.: Érbetegek gyógyítási lehetőségei. Tudományos Ülés. Városi Kórház. Békéscsaba. 1991. nov. 14.

  38. Rokszin T., Taybani J.: Aneurysma eseteink. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1991. dec.3.

  39. Gurzó Zs., Zámori Cs.: Obturator bypass (eset bemutatás). Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1992 ápr. 3.

  40. Zámori Cs.. Dohányzás elleni Világnap alkalmából. Kerekasztal. Városi TV. 1992. nov. 11.

  41. Zámori Cs.: Dohányzás és érbetegségek. Hypertonia Klub. III. Országos Találkozó. Kőrösladány. 1992. nov. 28.

  42. Rokszin T., Kiss E., Zámori Cs.: Carotis műtéteink problematikája. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1993. febr. 11.

  43. Gurzó Zs: A diabeteses láb. (díjazott előadás). Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1993. máj. 3.

  44. Zámori Cs.: Érbetegségek. Szociális Otthonok Orvosainak Tudományos Konferenciája. Gyula. 1993. szept. 27.

  45. Gurzó Zs., Zámori Cs.: Redo műtéteink. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1994. febr. 24.

  46. Rokszin T.: Alsóvégtagi revascularisatios műtétek. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1994. ápr. 14.

  47. Rokszin T.: Alsóvégtagi verőér elzáródás miatt 1989 jan1.-1993. dec. 31. között operált betegek elemzése. Sepsiszentgyörgy. 1994. jún. 2-5.

  48. Gurzó Zs., Zámori Cs.: REDO műtéteink. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1994. december

  49. Rokszin T., Zámori Cs., Taybani J.: Álaneurysma ritka esetei. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1995. febr. 23.

  50. Taybani J., Zámori Cs., Rokszin T.: Everziós endarteriectomia. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula 1995. márc.9.

  51. Gurzó Zs., Zámori Cs., Rokszin T.: Kryovaricectomia. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1995. márc. 23.

  52. Zámori Cs., Rokszin T.,Jusztin K., Gurzó Zs.: A vénák megbetegedései. Családorvosi továbbképző előadás. Gyula. 1995. ápr. 27.

  53. Rokszin T.: Krónikus vénás elégtelenség klinikuma. Családorvosi továbbképző előadás. Gyula. 1995. ápr. 27.

  54. Gurzó Zs.: Műtétek vénás betegség esetén. Családorvosi továbbképző előadás. Gyula. 1995. ápr. 27.

  55. Gurzó Zs.: Fibrinolysis. Anticoagulálás. Továbbképző Tudományos Ülés háziorvosok részére. Gyula. 1995. április

  56. Gurzó Zs., Zámori Cs., Rokszin T., Taybani J.: Örök küzdelem az arteriosclerosissal (poszter). MST 53. Kongresszusa. Szeged. 1996. szept.19-22.

  57. Kis E., Rokszin T.: Alsóvégtagi PTA. Megyei Röntgen Centenáriumi Ünnepség. Gyula. 1996.

  58. Zámori Cs.. A közel negyed évszázados gyulai érsebészetről. Jubileumi Évkönyv. Gyula. 1996.

  59. Zámori Cs.: Dohányzás és érbetegségek. Beszélgetés a Gyulai Városi Rádióban. Gyula. 1996. nov.7.

  60. Rokszin T., Zámori Cs., Gurzó Zs., Taybani J.: Egy évtized érműtétei. Jubileumi évkönyv. Gyula 1996.

  61. Bódi P., Rózsa P., Gurzó Zs., Rokszin T.: Tartós kanüláltakon előforduló Paget-von Schrötter syndroma. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1997. febr. 27.

  62. Gurzó Zs., Gyimesi A.: Diabeteses lábgangraena miatt végzett amputációk osztályunk tízéves beteganyagában. Magyar Reumatológusok Dél-Magyarországi Szekció Ülése. Gyula. 1997. ápr. 19.

  63. Rokszin T., Krajcsó T.: Alsóvégtagi arteriosclerosis miatt kezelt betegek költségelemzése. NETT Országos Kongresszus. Szeged. 1997. április

  64. Gurzó Zs., Zámori Cs.: Cukorbetegeken végzett amputatiok (poszterelőadás). Keszthelyi Angiológiai Napok. 1997. nov. 6.

  65. Rokszin T., Zámori Cs.: Revascularisatios syndroma. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1998. márc. 12.

  66. Gurzó Zs., Gyimesi A., Zámori Cs., Iványi J.: Amputatio időskorú diabeteses betegeken. Magyar Gerontológiai Társaság 1998 évi Kongresszusa. Miskolc-Lillafüred. 1998. máj. 21-23.

  67. Gurzó Zs., Gyimesi A., Iványi J.: A Saint Vincenti deklaráció hatása a diabeteses betegek végtag gangraenáinak amputációjára. Magyar Diabetes Társaság 1998. évi Kongresszusa. Miskolc-Lillafüred 1998. máj. 21-23.

  68. Péter R., Gurzó Zs.: Curiosin (cink-hyalurinát) helye a sebgyógyulásban. Délkelet-Magyarországi Geriátriai Társaság Tudományos Ülése. Gyula. 1999. febr. 19-20.

  69. Gurzó Zs., Péter R.: Ulcus cruris és malum perforans kezelése Curiosin oldattal. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 1999. márc. 25.

  70. Zámori Cs.: Vénabetegségek és kezelésük. Servier Symposium. Gyula. 1999. máj. 12.

  71. Rokszin T., Zámori Cs.: Heveny végtag ischaemia miatt végzett rekonstruktív műtéteinket követő revascu larisatiós syndroma esetei. Gyulai Angiologiai Napok, 1999. szept. 30-okt. 2. Érbetegségek, 1999; 6: Suppl. 34.p.

  72. Gurzó Zs., Gyimesi A., Zámori Cs., Iványi J.: Changing trends in the indication of amputation due to extremity gangrene in diabetics (poszterelőadás). Európai Diabetes Társaság "10 éves a Saint Vincenti Deklaráció" Kongresszusa. Isztambul. 1999. okt. 9-12. Diabetes, Nutr. Metab., 1999; 12: 220.p.

  73. Gurzó Zs., Gyimesi A., Zámori Cs., Iványi J.: Változások a diabeteses betegek végtag gangraena miatti amputációinak megítélésében. Érbetegségek, 1999; 6: 19-25.

  74. Péter R., Gurzó Zs.: A Curiosin szerepe a sebkezelésben. Háziorv. Továbbk. Szle, 1999; 4: 132-135.

  75. Gurzó Zs.: Relief study. Servier Symposium. Szarvas. 2000. szept.16.

  76. Rokszin T.,: Detralex-el szerzett tapasztalataink a relief study során. Servier Symposium. Szarvas. 2000. szept. 16.

  77. Gurzó Zs., Rokszin T.: "Curiosinnal szerzett tapasztalataink a sebgyógyulásban" (Richter Gedeon Rt. által kiírt pályázat I. helyezett pályamunka.) 2000. jún. 30.

  78. Gurzó Zs., Rokszin T.: Curiosinnal szerzett tapasztala - taink cukorbetegeken végzett minor amputacióban. Richter Gedeon Rt. Curiosin Symposium. Magyar Sebkezelő Társaság III. Kongresszusa. Budapest. 2000. okt. 19-21.

  79. Gurzó Zs.. A lábszárfekély kezelése az angiológus szemszögéből. Diabeteses láb. Háziorvosi továbbképző előadás. Gyula. 2000. november.

  80. Gurzó Zs., Rokszin T.: Észrevételeink a Curiosinnal kezelt minor amputáción átesett cukorbetegeinknél (díjazott előadás). Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 2000. dec. 8.

  81. Szólics M., Rokszin T.: MR angiográfiával szerzett tapasztalataink. XX. Magyar Radiológiai Kongresszus. Debrecen. 2000. november.

  82. Rokszin T.: MRSA fertőzés-Protetizálás. Érsebészeti törzsasztal. Miskolc. 2001. február.

  83. Gurzó Zs.: Detralex szerepe a vénás betegségek kezelésében. Relief study. Servier Symposium. Gyula. 2001. máj. 24.

  84. Gurzó Zs., Rokszin T.: Curiosin kezelés minor amputáció után, diabetes mellitusban. Érbetegségek, 2001; 7: 91-95.

  85. Hajdu L., Gurzó Zs., Kállai M.: Rettegett szövődmény. MRSA az érsebészetben. Kórházi Tudományos Ülés. Gyula. 2002. febr. 7.

  86. Gurzó Zs.: Gyakorlati szempontok a varicositas kezelésében. Servier Kerekasztal. Gyula. 2002. ápr. 30.

  87. Rokszin T.: Ulcus cruris venosum az érsebész szemszögéből. Háziorvosi továbbképző előadás. Orosháza. 2002. jún.6.

  88. Gurzó Zs.: Interjú PHOENIX Pharma Zrt. Weboldal/OSYNA 2006. 12. 12.

  89. Gurzó Zs.: Interjú PHOENIX Pharma Zrt. Weboldal/OSYNA 2007. 10. 01.

  90. Taybani Z., Taybani J., Gyimesi A., Rokszin T:. A szénhidrát-anyagcserezavar gyakoriságának vizsgálata perifériás artériás érbetegségben szenvedő, ismert diabetessel nem rendelkező betegeken, érsebészeti osztályon. Magy. Diabetes Társ. XX. Jubileumi Kongresszusa. Tihany. 2010. ápr. 22-25.

  91. Taybani Z., Taybani J., Gyimesi A., Rokszin T,: Screening for abnormal glucose metabolism, in patients with peri - pheral arterial disease and no previous diagnosis of diabetes. (absztrakt) 4th International Congress of Prediabetes and Metabolic Syndrome. Madrid. 2011. ápr. 6-9. J. Diab. 2011; 3: Suppl.1. 2011. április.

  92. Taybani Z. J., Taybani J., Gyimesi A., Rokszin T.: Prevalence of prediabetes among patients with peripheral arterial disease and no history of diabetes. (poszter) 27th Congress of Federation of International Danube Symposia on Diabetes Mellitus. Bp. 2012. jún. 28-30.

  93. Gurzó Zs.: Érszövődmények cukorbetegségben. Békési Cukorbetergek Egyesülete. Békés. 2009. 12. 04.

  94. Gurzó Zs.: Visszérbetegségek, ütőérbetegségek. Zsadány. Egészségnap. 2012. júl. 29.

  95. Zámori Cs.: Személyes közlés. Gyula. 2014.

Utószó

Szekszárdon aránylag korán kialakult az érsebészet és még 1980 előtt országos szintű eredményeket értek el. A szekszárdi munkacsoport a renovascularis hypertonia műtéti kezelése területén végzett úttörő munkát, s hozzájuk fűződik az első, dokumentált, hazai hasi aorta aneurysma műtéte magyar RICO érprotézissel.
A gyulai műhely később, a hetvenes években jött létre és közel tíz év telt el a küszködéssel és az elfogadtatás nehézségeivel. 1980 körül azután megváltozott a helyzet. Fejlődésük szinte robbanásszerű volt olyannyira, hogy önálló osztállyá váltak. Ez a munkahely széleskörű műtéti repertoárjával, a területi érbeteg-ellátásban való nagy volumenű részvételével, a szakorvos képzéssel, a sikeres Gyulai Angiológiai Napok megrendezésével vált emlékezetessé.

Köszönetnyilvánítás:

A szerzők köszönettel tartoznak Kelemen Endre dr., Múth Lajos dr, Bíró Beáta könyvtáros, Zámori Csaba dr., Kárpátiné Tölgyesi Ágnes könyvtáros értékes, önzetlen segítségéért, amelyet munkájuk megírásához nyújtottak.


Érbetegségek: 2015/4. 139-148. oldal