Nyomtatás
Szerzők: SZEBERIN ZOLTÁN - a MAÉT Elnöke

Nemes Attila professzor, a MAÉT korábbi elnöke nyolcvan éves.

Érbetegségek: 2018/4. 120-121. oldal

Nemes professzor mindig kedvelte az idézeteket. Ez pályám kezdetén ünnepi beszédeit hallgatva, később írásait olvasva is feltűnt. Ezért álljon itt Kosztolányi Dezsőtől egy, mely szerintem rá is vonatkozik:

"A stílus mögött egy ember van, az ember mögött egy élet van."

Több mint 20 év ismertem meg őt a Városmajori Klinikán, ahova érsebész szakorvosjelöltként kerültem 1996-ban Sebestyén Miklós (régi munkatársa) ajánlásával. A szakvizsga megszerzése után éltem a lehetőséggel, hogy klinikáján dolgozhassak. A magas szakmai színvonal mellett a városmajori "stílus" vonzott. Ezt a környezetet érezhetően Nemes professzor és elődei, illetve az egész városmajori kollektíva alakította. A betegközpontúság, a társszakmák együttműködése, a következetesség és kitartás, a kor szellemének megfelelő változásra való igény és képesség, a demokratikus vezetési elvek voltak a stílus fő jellemzői.

Nemes Attila professzor, a MAÉT korábbi elnöke nyolcvan éves

Mindenki érezheti, hogy e jellemzőket megtartani nehéz feladat. Különösen igaz volt ez abban az időben, amikor Nemes professzor volt a klinika vezetője: 1992 és 2003 között változó politikai erőtérben kellett a klinikát vezetni, az érsebészet érdekeit országosan képviselni.

De ő nemcsak a Semmelweis Egyetem klinikáját igazgatta sikerrel. Szélesebb körű feladatai közül álljon itt néhány:
1982-1992 között az Angiológiai Szakmai Kollégium titkára, majd elnöke volt. Az Országos Érsebészeti Intézet Metodikai Osztályának vezetője, majd az intézet igazgatója volt annak 2005-ben történt megszűntéig. A Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság elnökének 1997-ben választották, mely pozíciót 2001-ig töltötte be, és 2015-ig volt aktív vezetőségi tag. Az érsebészeti és angiológiai szervezetek mellett a Sebész és Kardiológiai Szakmai Kollégiumok állandó meghívottjaként igyekezett szakmánk kapcsolatait szélesíteni. 2000 és 2002 között a MOTESZ elnökeként dolgozott. 2001 és 2004 között a Nemzeti Egészségügyi Tanács illetve az Egészségügyi Minisztérium Szakképzési és Továbbképzési Tanácsának tagja volt. 2006-2007-ben a Budapesti Orvosi Kamara elnöke volt.
Az évek során számos kitüntetés jelezte, hogy sokrétű feladatát magas szintű és széles körű elismeréssel látta el. A legmagasabb érsebészeti díjat 1997-ben (Soltész Lajos Emlékérem), a legrangosabb sebészi kitüntetést (Balassa János Emlékérem) 2000-ben nyerte el. Ezek mellett neki ítélték 2003-ban a Batthyány-Strattmann László Díjat, mely azok életműdíja, akik szakmai és közszolgálati munkájukkal hozzájárultak a hazai egészségügyi ellátás fejlesztéséhez. Legmagasabb állami kitüntetése a 2014-ben kapott Magyar Érdemrend Középkereszt a Csillaggal, melyet a Magyarország érdekeit előmozdító példamutató tevékenységért adományozott a köztársasági elnök.

A fenti ? korántsem teljes ? felsoroláson túl álljon itt életútja a rá jellemző egyszerű stílusban:

Nemes Attila 1938-ban született Budapesten.
A Budapesti Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán 1963-ban kitüntetéssel diplomázott.
1963 óta a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikáján dolgozik (tanársegédként kezdte-most emeritus professzor).
Három szakvizsgát tett: sebészet, mellkas- és érsebészet.
1972: az orvostudományok kandidátusa.
1988: az orvostudományok doktora.
Publikációs tevékenysége: 27 könyv, 48 könyvrészlet, 2 egyetemi jegyzet és 329 közlemény.
1970 óta oktat medikusokat magyar és angol nyelven.
1995-2003. között 38 hallgatója végzett TDK munkát, 28 nyert helyezést TDK Konferencián.
15 éven keresztül érsebészeti szakvizsgabizottsági volt elnök.
Az európai UEMS szervezetben dolgozott az érsebészeti szakvizsga elismertetéséért.
A Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem és a Semmelweis Egyetem közös M.Sc. Egészségügyi Mérnökképzés szervezője, előadója és vizsgáztatója.
Ph. D. programjában 3 téma vezetője, 7 hallgatója szerzett tudományos fokozatot.

Közéleti tevékenységei az előzőekben felsoroltakon kívül:

A MAÉT jelenlegi elnökeként az én tisztem köszönteni őt 80. születésnapja alkalmából az érbetegeket ellátó orvosok (elsősorban az érsebészek, angiológusok, radiológusok) nevében. A gazdag életutat olvasva és azt részben személyesen követve az alábbi, általa fontosnak tartott elveket ajánlom az utódok figyelmébe:



Mindezt tiszta lelkiismerettel végezni embert próbáló feladat. Köszönöm Nemes professzornak, hogy mindezt egyenes tartással vitte véghez, példát mutatva és erőt adva ezzel mindannyiunknak, a következő generációknak.

Sok energiát és jó egészséget kívánunk a további feladatokhoz!

"A 80 éves kor előnye, hogy sok ember van, akit szerethetsz." (Jean Renoir)

Dr. Szeberin Zoltán

a MAÉT Elnöke


Érbetegségek: 2018/4. 120-121. oldal