Nyomtatás
Szerzők: DR. TÓTH CSABA

A Minnesota államban található Rochester Érsebészeti Központjában, amelyet Gloviczki Péter professzor vezet, 2008. novemberében egy hónapot töltött el Dr. Tóth Csaba. Írásában erről számol be.

Érbetegségek: 2010/1. 19-21. oldal

A Minnesota államban található Rochester Érsebészeti Központjában, amelyet Gloviczki Péter professzor vezet, 2008. novemberében egy hónapot tölthettem el. Ez a kb. 110 ezres lakosú, tiszta, rendezett, amerikai viszonylatban "kisváros", - Chicago-tól nyugati irányban, mintegy másfél órás repülőúttal érhető el. A Mayo klinikát az 1892-től Rochesterben tevékenykedő neves sebész testvérpár, Charles és William Mayo alapította. Édesapjuk, William Worrall Mayo, aki maga is orvos volt, 1846-ban Angliából települt át. Mayo Klinika a rochesteri mellett a floridai Jacksonville-ben, az Arizona állambeli Scottsdale-ben és Phoenix-ben is működik. A három államban évente mintegy fél millió beteget látnak el, ahol csaknem 55 ezer alkalmazott dolgozik.

Tanulmányút a Rochesteri Mayo Klinika Érsebészeti Központjában

1. Ábra. A Mayo-fivérek szobra Rochesterben.

Ezen fő központokon kívül a "Mayo Egészségügyi Rendszerrel" (Mayo Health System) számos kisebb kórház is kapcsolatban áll. Rochesterben a Mayo Alapítvány tulajdonában több egészségügyi épület van, ahol több mint 33 ezren dolgoznak. A teljesség igénye nélkül ilyen a Rochester Methodist Hospital, a Saint Marys Hospital, a Plummer Building, a Siebens Building és a Gonda Building. A Gonda Building-et néhány éve adták át, amely nevét, és az épület létrejöttét, az adományával jelentős mértékben támogató, magyar származású Leslie és Susan Gondáról kapta. Ebben az épületben az érsebészeti centrum szakrendelői, az adminisztrációs részleg és az egynapos sebészet műtői kaptak helyet. Az érsebészeti műtétek és a fekvőbeteg ellátás a Saint Marys épületében zajlik. Érdekesség, hogy az itt ellátott betegeknek csak, mintegy 20%-a kerül osztályos felvételre.

Tanulmányút a Rochesteri Mayo Klinika
Érsebészeti Központjában

2. Ábra. A Saint Marys Hospital.

Az itt található 56 műtőből négyben történnek érsebészeti műtétek. Az endovascularis beavatkozásokat végző érsebészt az egyik műtőben egy fix, telepített DSA, egy másikban pedig mobil DSA segíti. A műtőkben végzett beavatkozások felölelik a teljes érsebészeti spektrumot, mint például carotis TEA, carotis stentelés, pedalis bypassok, thoraco-abdominalis aorta aneurysma nyílt műtéte és stentgraft-tal történő ellátása, valamint radiofrekvenciás vénás műtétek. Tapasztalataim szerint a műtétek rendkívül szervezetten zajlottak. A műtői team, a konzultánsok részére gyakran egyszerre két műtőben készítette elő a betegeket, azért hogy a lényegi részt követően rögtön egy másik műtőben folytathassák a munkát. Az osztályon hat érsebész szakorvos operál, akikkel 6 szakorvosjelölt, a kétéves gyakornoki képzés alatt együtt dolgozik, valamint 6–8 általános sebész rezidens is rendszeresen az érsebészeknek asszisztál és operál. Az évi műtéti szám, beleértve kb. 400 aorta rekonstrukciót és 200 carotis műtétet, 1600 és 1900 között van. Az aorta aneurysmák felét endovascularisan operalják.

Tanulmányút a Rochesteri Mayo Klinika Érsebészeti Központjában

3. Ábra. A Gonda-épület.

A Mayo klinikán mindenki rendkívül segítőkész volt, kérdésekkel, kérésekkel bárkihez fordultam is, szívesen válaszoltak, magyaráztak és segítettek. A műtéteket csak megfigyelnem lehetett, a betegekkel semmilyen kontaktusba nem kerülhettem. Fényképet a műtőben egyáltalán nem lehetett készíteni, csak az úgynevezett "hivatalos Mayo fotós" tehette ezt meg. A munkanap a beosztott orvosoknak (fellow) reggel 6 óra 15-kor vizittel kezdődött, akik nemegyszer este 8-10 órakor mentek haza. Minden reggel 7-kor valamilyen aktuális eseményt, cikket elemezve, érdekes eseteket, megoldásokat bemutatva tartották a megbeszélést. A tudományos munkából mindenki kiveszi a részét, és gyakran az érsebészeten dolgozó kutatói ösztöndíjas orvosok munkájára támaszkodnak.

Tanulmányút a Rochesteri Mayo Klinika Érsebészeti Központjában

4. Ábra. A Gonda-emléktábla.

Kint tartózkodásom egy hónapja rendkívül hasznosan és gyorsan eltelt. Csak ajánlani tudom minden érsebészettel, angiologiával foglalkozó kollégának, hogy töltsön el néhány hetet, esetleg hónapot ezen a világszínvonalú klinikán.

Tanulmányút a Rochesteri Mayo Klinika Érsebészeti Központjában

5. Ábra. A könyvtár.

Szeretnék köszönetet mondani Gloviczki Péter professzor úrnak és minden kollégájának támogatásukért, segítségükért. Köszönetem fejezem ki a Kenézy Kórház orvosigazgatójának, Dr.Lampé Zsoltnak, valamint az Érbetegekért Alapítványnak és a Libra Alapítványnak támogatásukért.

Tanulmányút a Rochesteri Mayo Klinika Érsebészeti Központjában

6. /a.-b-.c.-d. Ábra. Aorta aneurysma és stent-graft beültetés.

Dr. Tóth Csaba

Kenézy Kórház
Szeptikus Sebészeti Oszály, Debrecen.


Érbetegségek: 2010/1. 19-21. oldal