Szerzők: DR. SIPOS GYÖRGY, DR. DERNÓCZY-POLYÁK ADRIENN

Az alsó végtagi érszűkület gyanúját ill. fennállását a klinikai tüneteken kívül, leggyakrabban standard Doppler-méréssel tudjuk megerősíteni vagy kizárni. Ugyanakkor, e standard mérési módszer esetében a felső végtagi, és az azonos oldali alsó végtagi vérnyomásmérés elvégzése között jelentős időeltolódás van, amely idő alatt a szisztolés vérnyomásérték megváltozik. Ebből adódóan az osztó és az osztandó számérték egymáshoz rendelése döntő fontosságú. Amennyiben a felső- és az alsó végtagokon egyidejűleg mérjük a vérnyomásértékeket, akkor a standard Doppler módszer boka-kar indexéhez képest, eltérő értékeket kapunk.
Összesen 514 mérést végeztünk, melynek során a hagyományos vérnyomás méréssel számított boka-kar index értékek átlagban 6,0 ± 4,4%-al voltak alacsonyabbak ill. 3,9 ± 4,4 %-al magasabbak, az azonos időpontban mért vérnyomásértékek alapján számított boka-kar index értékekhez képest. Standard mérések során, a hibahatáron kívüli mérés lehetősége, az összes mérésszám 47,6 %-ában fordulhat elő. Ennek alapján 36,6 %- al a valós érszűkület mértékénél súlyosabb, míg 11 %- al, a fennálló érszűkületnél enyhébb mértékű károsodást diagnosztizálhatunk. A két mérési módszer közötti boka-kar index értékek minimális, de szignifikáns különbségéből levont következtetést mégse tekintsük általános érvényűnek, - főként a hibahatáron belüli méréseket, - hiszen az egyénre vonatkoztatott eltérések, vagyis az átlag szórásának figyelmen kívül hagyása, az életkilátások megítélését jelentősen ronthatja.

Érbetegségek: 2011/3. 75-79. oldal

KULCSSZAVAK

oszcillometria, számított "modellezett" mérés, boka-kar index

Rövidítések: BKI - boka-kar index, FRR- felső végtagi szisztolés vérnyomás, ARR- alsó végtagi szisztolés vérnyomás

Napjainkban, a kardiovaszkuláris megbetegedések foglalják el a morbiditási és mortalitási statisztikák vezető helyét, annak ellenére, hogy gyógyításukban jelentős haladás történt. Ezen betegségcsoport gyakorisága világszerte növekszik, és egyre fiatalabb életkor felé tolódik el, mintegy a civilizációs életforma terjedésével összefüggésben. A patomechanizmus egyik lényeges tényezője, a civilizált életforma által gerjesztett krónikus stressz.
Az alsó végtagi ütőereket érintő szűkületek rendszerint szakaszos elhelyezkedésűek és többszörös lokalizációjuak. A perifériás artériás érbetegség prevalenciája szoros összefüggésben van az életkorral, a nemmel és a társbetegségekkel (1, 2, 3). Jelenleg, a nem traumás alsó végtagi amputációk jelentős hányada perifériás artériás érbetegség miatt válik szükségessé, így a betegség korai felismerése, a páciens későbbi sorsát jelentősen befolyásolja.
A boka-kar index (BKI) számítása azonban gondot okoz olyan esetekben, ahol a disztális pulzus nem tapintható vagy Dopplerrel nehezen érzékelhető. A perifériás artériás érbetegségben szenvedő betegek gyakran koszorúér- és agyi érrendszeri megbetegedésben is érintettek. Ez a probléma a napjainkban népbetegségnek számító 2-es típusú cukorbetegeknél, 2-4 x nagyobb arányban fordul elő, mint az anyagcsere szempontjából egészséges népességben. Fokozott rizikófaktort jelent továbbá az elhízás, a dohányzás, a magas vérnyomás, dyslipidaemia, véralvadási zavarok, a diabetest megelőző szénhidrát anyagcserezavarok (inzulinrezisztencia - hyperinzulinaemia), továbbá a szimpatikus idegrendszer aktivitása. A BKI meghatározása magas specificitást és szenzitivitást mutat, általa az érszűkület súlyossága és a terápia hatása is értékelhető. Vagyis a számértékek eltérése esetén morfológiai elváltozásra gondolunk. A BKI normál értéke fekvő helyzetű betegnél, 1,0-1,3; míg kórosnak tekintjük, ha az index értéke < 0,9 (4).
Jelen tanulmányunkban arra voltunk kíváncsiak, hogy a jelenleg standardként alkalmazott BKI mérési módszer (a felső végtagon végzett szisztolés vérnyomásmérést követően az alsó végtagon, vérnyomásmérő és Doppler készülék alkalmazásával mért szisztolés vérnyomás) alapján számított BKI érték, mennyiben különbözik, ugyanazon beteg esetében, az egyidejűleg mért BKI értéktől.

Betegek és módszerek

A vizsgálatok ambuláns ellátás keretében történtek. Kizáró tényező volt az egy- vagy kétoldali, súlyos, alsó végtagi ödéma. Két betegcsoportban, összesen 514 mérést végeztünk. Az első csoportba 89, szénhidrátanyagcsere szempontjából semleges beteg tartozott, akiken 356 mérés történt. A második csoportba 40, 2-es típusú diabetes mellitus-os beteg került, akiken 158 mérést végeztünk.
A BKI számítása: a mérést minden betegnél hanyatt fekvő helyzetben végeztük. A szinkron 4 végtagos oszcillometriás mérést, standard, automata vérnyomásmérő mandzsetta rendszerrel (BOSO ABI system 100, mandzsetta átmérő: a karokon: 22-42 cm - TYP: CAO4, a lábakon: 18-38 cm -TYP: CLO4, BOSO, Jungingen, Németország) végeztük. A karokon az arteria brachialisnak, a lábakon az arteria tibialis posteriornak megfelelően. Az oszcillométer a mandzsetta alatti vérnyomás ingadozások nagyságrendjét méri, miközben az automata, a mandzsettát szupraszisztolés nyomásról (azaz a várható szisztolés vérnyomást több mint 30 Hgmm-rel meghaladó nyomásról) engedi le, s az artériás középnyomást regisztrálja. Ezzel egyidejűleg a készülék, a szívritmuszavarokat is érzékeli. Az első mérést 2 perc múlva megismételjük. A BKI automatikusan, a mérőrendszerhez tartozó, CD-ről telepített hardver program révén került kiszámításra.
A standard, hagyományos Doppler-mérés során várható BKI értéket kiszámítottuk, "modelleztük", azon elv alapján, hogy a Doppler-mérés során, két különböző időpontban kerül sor a felső végtagi és az azonos oldali alsó végtagi vérnyomásmérésre. Ennek megfelelően, a szinkronmérés azonos oldali második mérésének alsó végtagi szisztolés vérnyomásértékét, osztottuk az első szinkronmérés felső végtagi szisztolés vérnyomásértékével és ezt tekintettük, a hagyományos Doppler-méréssel várható BKI értéknek.
Ezt követően hasonlítottuk össze, a valósan mért és a számított, "modellezett" BKI értékeket. A szinkron mért BKI értékhez képest az eltérést, alul- (alacsonyabb érték), vagy felülmérésnek (magasabb érték) tekintettük, és ezt a hagyományos Doppler-mérési módszer hibájának tulajdonítottuk.
Külön vizsgáltuk azt, ha a szinkronmérés ismétlésénél, a várakozási időt meghosszabbítjuk 4-,5-,6-,7 percre, ez milyen mértékben befolyásolja a valós és a számított, "modellezett" BKI értékeket.
A matematikai számításnál, minden mért BKI értéket figyelembe vettünk. A folyamatos változókat az átlag ± egyszeres szórás (SD) formájában összegeztük. Minden elemzés során az "SPSS for Windows 12.0.1. Verziójú" szoftver csomagot használtuk. Az alfa -hiba értéket 5%-ig tartottuk elfogadhatónak. Méréstartományon belüli mérésnek, az azonos 0,1 belüli mozgást tekintettük. A korrelációt Pearson-féle módszerrel számoltuk. A szerkesztőségben leadott adatbázisokból dolgoztunk.

Eredmények

Az értékelésnél a hangsúlyt, az első szinkron - és a számított, "modellezett" mérés közti BKI eltérésére helyeztük, de érdekesség szempontjából a második szinkron (2 perccel az első mérést követően)- és a számított "modellezett" mérés közti boka-kar index eltéréseket is vizsgáltuk, abból a megfontolásból, hogy mely szinkronméréshez áll közelebb a számított "modellezett" mérés boka-kar index-e.
A szinkron - és a számított "modellezett" BKI értékek, igen magas azonosságot mutattak az érszűkületes betegeknél. A szinkron - és a számított "modellezett" BKI értékek a nem érszűkületes betegeknél is jó azonosságot mutattak, - nem volt alacsonyabb érték az első- és a második szinkronmérés között sem! Érdeklődésünket azonban felkeltette, hogy az azonosság elmaradásának hátterében mi húzódhat meg, hiszen a BKI meghatározása az ambuláns betegeknél szűrővizsgálat céljából zajlik, általa diagnózist adunk. Ezért, további számításokat végeztünk.

Kétféle mérési módszer, azonos boka-kar index értéket ad?

1. Ábra.
A szinkron-és a "modellezett"mérések ABI alakulásai

Az első csoport esetében a mérésbe 89 beteget vontunk be. Az összes mérésszám 356 volt (1. ábra). A számított, "modellezett" boka-kar index, az első- és a második szinkronmérés BKI-hez képest igen változatos elhelyezkedést mutat. Az alul- (alacsonyabb értékek) és a felülmérések (magasabb értékek) dominálóak.
Az első szinkronmérés BKI-hez képest, a számított "modellezett" BKI-ek, - 0,0644 ± 0,0398 értékkel alacsonyabb (6,4 ± 4 %) ill. +0,0482 ± 0,0602 értékkel magasabbak (4,8 ± 6 %) voltak. Hibahatáron kívüli számítás 52,248 %-ban fordult elő! Ebből az alul számítások (a szinkron BKI-hez képest alacsonyabb érték) száma 126 (70,8 %), melyből jelentős alul számítás 73 (57,9 %) esetben volt látható (2. ábra).

Kétféle mérési módszer, azonos boka-kar index értéket ad?

2. Ábra.
A súlyos alulmérések során kialakult BKI-k

Ez, az összes mérésszám arányában 41 %, mely miatt, másik méréstartományba kerültünk. A felülszámítások (a szinkron BKI-hez képest magasabb érték) száma 41 (23 %), melyből jelentős felülszámítás 19 (46,3 %) esetben történt - az összes mérésszám arányában 10,7 %, mely miatt, másik méréstartományba kerültünk. Ugyanazt a BKI értéket kaptuk a kétféle számítás során 11 (6,2 %) esetben.
A második szinkronmérés BKI-hez képest, a számított, "modellezett" BKI-k 0,0634 ± 0,0468 értékkel (6,3 ± 4,7 %) voltak alacsonyabbak ill. + 0,0374 ± 0,0446 értékkel (3,7 ± 4,5 %) voltak magasabbak. Ennek alapján, mindkét szinkronmérés BKI-hez képest, jelentős alulszámítás adódhat a hagyományos Doppler mérés során. Miért adódhat ez a különbség a két mérési módszer BKI-ei között? Láthatjuk (1. táblázat), hogy az eltérő értékek hátterében a vérkeringést fenntartó paraméterek folyamatos változása áll. Ennek megfelelően a Pearson–korreláció alapján, a változók magas szignifikáns korrelációt mutattak, a két mérési módszer közötti BKI értékek különbségével. A felső végtagi szisztolés vérnyomásérték változásnál a korrelációs együttható 0,955 míg az alsó végtagi szisztolés vérnyomásérték változásnál a korrelációs együttható 0,974 volt.

Kétféle mérési módszer, azonos boka-kar index értéket ad?

1.Táblázat.
Az anyagcsere semleges betegek, keringést fenntartó paramétereinek, az első- és a második szinkronmérés közötti változása, Hgmm-ben.

Arra a kérdésre, hogy mely betegnél fogunk azonos értéket - ill. alacsonyabb- vagy magasabb értékeket számolni a hagyományos Doppler méréssel, a szinkronmérés boka-kar indexekhez képest, a fentiek alapján nem tudunk válaszolni, hiszen a változások mértéke kiszámíthatatlan.
A második csoport: 2-es típusú cukorbetegek. A mérésbe 40 beteget vontunk be. Egy betegnél csak a jobb oldalon végeztünk szinkronmérést. Az összes mérésszám 158 volt.
A számított, "modellezett" BKI értékek, a 2-es típusú cukorbetegek esetében is jelentős eltérést mutattak a szinkronmért BKI értékekhez képest (3. ábra).

Kétféle mérési módszer, azonos boka-kar index értéket ad?

3. Ábra.
A T2DM-s betegek szinkron- és "modellezett" méréseinek ABI alakulása

A vizsgálat alapját adó első szinkronmérés BKI-hez képest a számított "modellezett" BKI-k, -0,0506 ± 0,0468 értékkel alacsonyabbak (5,1 ± 4,7 % ), ill. +0,0428 ± 0,0381 értékkel ( 4,3 ± 3,8 % ) magasabbak voltak.
Hibahatáron kívüli számítás 43 %-ban történt! Az alulszámítások (a szinkronmérés BKI-hez képest alacsonyabb értékek) száma 56 (70,9 %), melyből jelentős alulszámítás 19 (33,9 %) esetben történt (4. ábra).

Kétféle mérési módszer, azonos boka-kar index értéket ad?

4. Ábra.
A T2DM-s betegeknél a súlyos alulmérések során kialakult BKI-k aránya

Ez, az összes mérésszám arányában 24,1 %, mely miatt másik méréstartományba kerültünk. A felülszámítások száma 21 (26,6 %), melyből a jelentős felülszámítás 9 (42,9 %) esetben fordult elő - ez, az összes mérésszám arányában 11,4 % -, mely miatt másik méréstartományba kerültünk. Ugyanazt a BKI-t számítottuk, 2 (2,5 %) esetben.
A 2-es típusú cukorbetegek második szinkronmérés BKI-hez képest, a számított, "modellezett" BKI-k -0,0608 ±0,0408 értékkel (6,1 ± 4.1 %) voltak alacsonyabbak, ill. +0,0281 ±0,0338 értékkel (2,8 ± 3,4 %) voltak magasabbak. Láthatjuk, hogy itt is jelentős, szignifikáns alulszámítás történhet, a hagyományos Doppler mérés során- ill. a szinkronmérés kapcsán számított BKI-k között. Az eltérő értékek hátterében itt is a vérkeringést fenntartó paraméterek folyamatos változása áll fenn (2. táblázat). Az eltérések és a változók közötti Pearson -féle korreláció, az anyagcsere semleges csoporttal megegyező.

Kétféle mérési módszer, azonos boka-kar index értéket ad?

2. Táblázat.
A 2-es típusú cukorbetegek keringést fenntartó paramétereinek, az első- és a második szinkronmérés közötti változása, Hgmm-ben.

Az anyagcsere semleges és a 2-es típusú cukorbetegek BKI alulszámításainak átlaga, 0,0644 ± 0,0398 ill. -0,0506 ± 0,0468, szignifikáns különbséget mutat. Ennek hátterében a változók (pulzusnyomás, felső végtagi szisztolés vérnyomás, alsó végtagi szisztolés vérnyomás) közül, az alsó végtagi szisztolés vérnyomásértékek mérsékeltebb változása, az alapvető (1, 2. táblázat) (anyagcsere semleges: - 10,5806 Hgmm, T2DM-s - 8,7037 Hgmm). Ennek oka lehet, hogy a vizsgálat során a 2-es típusú cukorbetegek körében észleltük a legtöbb érelmeszesedésben szenvedő beteget, akiknél értelemszerűen az érfal rugalmassága jelentősen csökkent. Ebből kifolyólag nem meglepő, hogy a két mérési módszer során számított BKI értékek, az érszűkületes betegek esetén korreláltak (65%) a legjobban egymással, egyértelmű következtetést levonni azonban az alacsony (20) mérésszám miatt, nem lehet.
Amennyiben a szinkronmérés ismétlésénél, a várakozási időt meghosszabbítottuk 4- 5- 6- 7 percre-, a valós és a számított, "modellezett" BKI értékek közötti különbség nem csökkent.

Megbeszélés

A fentiekben részletezett, egyszerű összehasonlítás eredménye meglepő, hiszen a standard módszer megbízhatóságához az elmúlt évtizedekben nem fért kétség. Ugyanakkor, ettől az új mérési módszertől egyszerűséget, kényelmességet, gyorsaságot és vizsgáló függetlenséget, - a megbízhatóság tekintetében pedig egyenértékűséget vártunk. Azonban a szinkronmérés során, elkerülhetővé vált az általunk is már régóta ismert, - de figyelembe mégsem vett tényező, hogy a keringési paraméterek, ezred másodpercenként változnak. Így a BKI számítása, a szinkron módszer során torzításmentessé tehető, azaz az osztó és az osztandó egymáshoz rendelése, egyazon időben történik. Ennek figyelmen kívül hagyása - az életkilátásokat jelentősen ronthatja, hiszen a perifériás artériás megbetegedésben szenvedő betegeknél gyakran, egyidejűleg coronaria- és cerebrovascularis betegség is jelen van.
Mindezek alapján, a szinkron vérnyomásmérési módszer segítségével történő BKI meghatározás, az alapellátás valós gyakorlatában célszerűbbnek tűnik, mint a hagyományos Doppler vizsgálat. A fenti megállapítás talán nem túlzó, ha a módszer gyorsaságát (2,6 ± 1,3 perc), a standardként alkalmazott Doppler-mérés időigényességét (13,2 ± 3,8 perc), vizsgáló függetlenségét és a standardként alkalmazott Doppler-mérés elvégzésének jártasság igényét is figyelembe vesszük, a megbízhatóság értékelése mellett. Ne felejtsük el továbbá, hogy a betegek számára kényelmes, hiszen csak egyetlen mérési stressz éri őket.

Irodalom

  1. Bhatt,D.L., REACH Investigation: Presented at: American College of Cardiology Annual Scientific Session, March 8,2005, Orlando, FL, Abstract 1127-1196.

  2. Fowkes,F.G, Hausley,E., Cawood E.H. és mtsai. Edinburgh Artery Study: prevalence of asymptomatic and symptomatic peripheral arterial disease in the general population. Int.J.Epidemiol 1991:20:384-392.

  3. Meijer,W.T., Hoes,A.W., Rutgers,D. és mtsai: Peripheral arterial disease in the elderly: The Rotterdam Study.Arterioscler.Thromb. Vasc, Biol., 1998, 18 (2): 185-192.

  4. Vértes A.: Alsó végtagi perifériás érszűkület a kardiovasculáris prevenció szemszögéből. Kardiológus, 2010

Levelezési cím: Dr. Sipos György,

Emineo Eü. Központ,
1147 Budapest, Nádorliget u. 8/b


Érbetegségek: 2011/3. 75-79. oldal