Nyomtatás
Szerzők: DR. KOLLÁR LAJOS, DR. FORGÁCS SÁNDOR, DR. GREXA ERZSÉBET, DR. VERZÁR ZSÓFIA

A képalkotó diagnosztikus eljárások fejlődésével a diagnosztizált hasi aorta anlurysmák száma jelentősen megnőtt. A rupturált aneurysma mortalitása napjainkban is eléri a 70%-ot. Az electiv aneurysma resectiók mortalitása - rizikófaktoroktól függően - 3-10%-ra tehető. Az endovascularis stentgraft implantatio a mortalitást tovább csökkentette. A szerzők a PTE/AOK Sebészeti Tanszéken infrarenalis hasi aorta aneurysma miatt végzett stentgraft implantációk, illetve a nyitott rescetiók összehasonlító vizsgálatát végezték. Vizsgálataik kiterjedtek a műtéti szövődményekre, a beteg megterhelésére, továbbá a költséghatékonyság elemzésére is. Tanulmányuk alapján megállapítják, hogy a stentgraft implantatio a beteg számára lényegesen kisebb megterhelést jelent, magas rizikófaktorokkal rendelkező betegeknél az egyetlen életesélyt jelenti. A stentgraftok ára kétségtelenül magas, azonban a rövid ápolási idő, a kisebb gyógyszer- és vérfelhasználás a két beavatkozás közötti különbséget jelentősen csökkentik.

Érbetegségek: 2002/4. 107-111. oldal

KULCSSZAVAK

képalkotó eljárások, hasi aorta aneurysma, stentgraft, cost-benefit

Bevezetés

Az infrarenalis hasi aorta aneurysma műtéti kezelésében az endovascularis stentgraft implantatio napjainkra létjogosultságot szerzett. Európai nagy érsebészeti centrumokban az összes aneurysma műtét mintegy 70%-át endovascularisan végzik. A kezdeti technikai nehézségek után egyre biztonságosabb, hosszú távon jó eredménynyel implantálható stentgraftok állnak a szakma rendelkezésére. Az érsebészek kezdeti szkepticizmusa oldódni látszik, egyre több intézetben végeznek endovascularis beavatkozásokat. A stentgraft technika rohamos elterjedésének az implantátum magas ára 1S határt szab. Az stengraft jelenleg az OEP által esetfinanszírozott eszközök kategóriájába tartozik. Támogatásra csak a kijelölt intézetek számíthatnak. A beavatkozás katéter-technikában járatos érsebész és invasiv radiológus szoros együttműködését igényli, továbbá megfelelő technikai feltételek (intraoperatív DSA) is szükségesek.

Beteganyag és módszer

A PTE/ÁOk Sebészeti Tanszékén 1990 óta végzünk stentgraft implantatiókat. (5) Jelen tanulmányunkban 24 Stentgraft műtéten és azonos számú nyitott operáción átesett beteg kórtörténetét elemezzük, különös tekintettel a beteg megterhelésére, a műtét időtartamára, az intenzív osztályon eltöltött idő hosszára, a felhasznált gyógyszer és eszköz mennyiségére, valamint a költség és hatékonyság oldalára is. A pontos preoperatív diagnosis felállításághoz szükséges képalkotó vizsgálatok felsorolását az I. táblázat tartalmazza.
A stentgraft technikával unilateralis vagy bifurcatiós graft implantatiójától függően egy-, illetve kétoldali feltárás szükséges, amely a regio femoris anteriorban vagy a Poupart-szalag felett történik. Az érpályába introducert helyezünk, melyen keresztül történik a további katéter-technikás manipuláció. (1. ábra.)

Infrarenalis hasi aorta aneurysma (AAA) stentgraft versus nyitott műtét

Infrarenalis hasi aorta aneurysma (AAA) stentgraft versus nyitott műtét

Intraoperatív DSA (2. ábra) segítségével végezzük el az angiographlát, a stentgraft pontos pozicionálását (3/a, b. ábra) és tágítását (4/a, b. ábra), valamint a kontroll angiographiát. (5. ábra.)
Nyitott műtét esetén a behatolás teljes median, vagy haránt laparotomiából történik. (6. ábra.)

Infrarenalis hasi aorta aneurysma (AAA) stentgraft versus nyitott műtét

Infrarenalis hasi aorta aneurysma (AAA) stentgraft versus nyitott műtét

Infrarenalis hasi aorta aneurysma (AAA) stentgraft versus nyitott műtét

A peritoneum megnyitása, majd a bélfodor elkampózása és a hátsófali peritoneum felhasítása után az aneurysmától proximalisan és distalisan az eret gumihurokra izoláljuk és heparinizálás, kirekesztés után végezzük el a kórosan tágult érfal resectióját. Az érpálya folytonosságának helyreállítását aorta tubus, aorto-biliacalis. vagy aorto-bifemoralis pozícióba implantált műérrel végezzük. A két eljárás összehasonlítását a II. táblázatban láthatjuk.

Infrarenalis hasi aorta aneurysma (AAA) stentgraft versus nyitott műtét

Eredmények

A stengraft beültetés műtéti ideje a kezdeti, körülbelül 2-2.5 órás időtartanlról a technika begyakorlásával mintegy felére csökkent. Megfelelő kontroll mellett a műtéti vérvesztéség minimális volt. A postoperatív kezelés értékelése (V. táblázat) szerint a stentgraft beültetés kedvezőbb képet mutat a betegek mobizálása, az altatás utáni légzési problémák és a fájdalom megléte, a gyógyszer és kötszer mennyisége, valamint az eszközigény és az ápolási idő hosszát tekintve.
Stentgraft beültetés esetén előfordulhatnak intraoperatív szövődmények. A nyitott műtéti technika - különösen összenövések esetén - gondos praeoperatív munkát igényel, de a leggondosabb praeoperatív munka mellett is léphetnek fel szövődmények. (III. táblázat.)
A nagy hasi műtétek után előforduló korai szövődmények ismertek. A stentgraft technika alkalmazásával új fogalom került be a köztudatba: az endoleak. Endoleaknek nevezzük azt a jelenséget, amikor a stentgralt és az aneurysma zsák közé bevérzés történik és/vagy kollateralis keringés alakul ki. Az endoleak megjelenési formái szerint négy típusra osztható;

  1. Perigraft-leak: proximalis és distalis forma.
  2. Collateral-leak; lumbalis arteria. mesenterica inferior.
  3. Midgraft-leak: moduláris rész átereszt.
  4. Graft-porosity-leak: a graft anyaga átereszt.

Infrarenalis hasi aorta aneurysma (AAA) stentgraft versus nyitott műtét

Infrarenalis hasi aorta aneurysma (AAA) stentgraft versus nyitott műtét

Infrarenalis hasi aorta aneurysma (AAA) stentgraft versus nyitott műtét

A beavatkozás költség oldalát elemezve látható, hogy a kétségtelen jelentős stentgraft ár mellett a kisebb gyógyszer- és vérkészítmény igény, a rövidebb intenzív és osztályos ápolási idő költségei miatt a két módszer közti különbség nem jelentős. (VI. táblázat.)

Infrarenalis hasi aorta aneurysma (AAA) stentgraft versus nyitott műtét

Megbeszélés

A hasi aorta aneurysma resectiója napjainkban is megterhelő, magas rizikóval járó beavatkozás. (1, 2, 3, 4, 6, 7. 10) Az electiv nyitott műtéttel végzett resectiók mortalitása rizikócsoporttól függően 3-6%-ra tehető. A rupturált hasi aorta aneurysma mortalitása 70% fölött van.
Parodi 1990-ben végezte- az első transluminalis aorta aneurysma resectiót. (8, 9) A kezdeti unilateralis aortoiliacalis endograft implantatiók után megjelentek a bifurcatiós, modularis stentgraftok. Napjainkban úgy az uniLateralis, mint a bifurcatiós stentgraft műtét - megfelelő indikációval - elfogadott eljárás. melynek mortalitása 2% alatt van. A nyitott műtéthez képest a stentgraft implantatio lényegesen kisebb megterheléssel jár, és az olyan magas rizikófaktorok esetén, mint a súlyos cardiorespiratoricus állapot, kiterjedt hasi összenövések, colostoma stb, a beteg egyetlen életesélyét jelenti.
A technika újszerűsége miatt a hosszabb távú eredmények, késői szövődmények nagy számban még nem ismeretesek.
Hazánkban az Országos Érsebészeti Intézet kimutatásai alapján évente minttegy 500 aneurysma resecio történik. Ennek minimum 20%-át stelltgraft technikával kellene megoldani a magas rizikófaktor miatt. A jelenlegi esetfinanszírozás a minimális stentgraft igény egyharmadát fedezi.

Irodalom

  1. Busch, T. et al.: Development of cardiovascular procedures befole abdominal aneurysm repair over l6 years. Ann. Thorac. Cardiovasc. Surg. 1999 (Oct; 5 (5); 326-30.

  2. Di Marzo L. et al.: Inflammatory aneurysm of the abdominal aorta. A prospective clinical study. J. Cardiovasc. Surg. 1999 Jun; 4(l (3): 421-4.

  3. Galland, R. B. et al.: Fate of patients undergoing surveillance of sma11 abdominal aortic aneurysms. Eur. J. Vasc. Endovasc. Surg. 1 C : 104-109. 1998.

  4. Johnstone, K. W, et al.: Sugggested standards for reporting on arterial aneurysnls. J. Vasc. Surg. 13: 444-450, 1991.

  5. Dr Kollár Lajos, dr..Kasza Gábor, dr. Menxhei Gábor, dr. Rozsos István, dr. Varga Zsolt, dr. Grexa Erzsébet, dr. Horváth László: AAA új műtéti megoldása: stentgraft oldása: Érbetegségek, 8: 49-54, 2001.

  6. Salenius, J. P.: Mortality and experience in abdominal aortic aneurysm treacment how do thcy relate? Eur. J. Vasc. Endovasc. Surg. 1997 Aug; 14(2):81-3.

  7. The U. K. Small Aneurysm Trial Participants: Mortality results for randomized controlled trial of early elective surgery or ultrasonographic surveillance for small abdominal aneurysms. Lancet 352:1649-1655. 1998.

  8. Parodi, J. C. et col.: Transfemoral intralumiclal graft implantation for abdominal aortic aneurysms. Ann, Vasc. Surg. 5:491, 1991.

  9. Parodi, J. C. et a1.: Endovascular repair of abdominal aortic aneurysms and other arterial lesions. 1. Vasc. Surg. 21:549. 1995.

  10. Unno N. et al.: The fate of small aneurysms of the internal iliac artery following proximal abdominal aortic aneurysm repair. Surg. Today 2000; 30(9): 791-4.

Dr. Kollár Lajos

Pécsi Tudományegyetem
Általános Orvostudományi Kar
Sebészeti Tanszék
7623 Pécs, Rákóczi út 2.


Érbetegségek: 2002/4. 107-111. oldal