Nyomtatás
Szerzők: PROF. DR. PÉCSVÁRADI ZSOLT

A szulodexidet Olaszországban fejlesztették ki és jelenleg több mint 40 országban kapható. A szulodexid igéretesnek tűnik a vascularis kórképek cikkben jelzett eseteiben az eddig szerény terápiás lehetőségeink bővítésében.

Érbetegségek: 2012/1. - 28. oldal

A gyógyszer a glükozaminoglikánok (GAG) osztályába tartozó eredeti molekula, amely iduronil-glükozaminilglikánból (IGS; molekulájának 80%-a) és dermatán szulfátból (DS; 20%) áll, melyet thrombosisveszéllyel járó érbetegségek kezelésére alkalmaznak. A GAG-ok különböző szulfát-jellemzőjű diszacharidok soros láncaiból álló természetes poliszacharid származékok. Gyakorlatilag emberi és állati szervezetben is megtalálhatók és többféle biológiai funkciót töltenek be. Más GAG-okat, pl. heparinokat is alkalmaznak terápiában, de a szulodexid egyedi farmakológiai és klinikai profillal rendelkezik, amint azt a farmakokinetikája, hatásmechanizmusa, hatékonysága és tolerálhatósága is mutatja.
Kiemelendő, hogy a heparinoktól eltérően, a farmako - kinetikai vizsgálatok azt mutatták, hogy orális alkalmazásnál a szulodexid a bélnyálkahártyán keresztül jelentős mértékben felszívódik. Affinitást mutat az érfal iránt, ahol a felszívódás után nagyrészt kimutatható. Orális alkalmazás esetén a szulodexid mentes a vérzéssel járó mellék - hatásoktól, parenterális alkalmazás esetén pedig kisebb a vérzés kockázata, mint más terápiás GAG-ok esetében.
A szulodexidet Olaszországban fejlesztették ki és jelenleg több mint 40 országban kapható. A jóváhagyott indikációk köre igen széles:

A klinikai vizsgálatok alátámasztják az alkalmazást ezen látszólag különböző érbetegségeknél. Ennek magyarázata a szulodexid multifaktoriális hatásmechanizmusában rejlik, amely mind hozzájárul az említett érrendszeri betegségek patogenetikai tényezői elleni küzdelemhez. Mind a vénák, mind az artériák esetében, és különösen azok endoteliális felületét illetően az érfal védelme és lehetséges hely - reállítása tűnik a szulodexid-kezelés legfőbb farmakológiai hatásának.

Mindezen hatásokat, illetve a készítmény számos klinikai vizsgálati eredményeit is figyelembe véve, a szulodexid igéretesnek tűnik a vascularis kórképek fentebb jelzett eseteiben az eddig szerény terápiás lehetőségeink bővítésében.

Prof. dr. Pécsvárady Zsolt


Érbetegségek: 2012/1. - 28. oldal